Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Lokálně opět přeháňky nebo bouřky, ojediněle s přívalovými srážkami

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2020/21?

13
# 05.11.2020, 20:39

Aidamko
Kde to vypada podle prirody na ladovskou zimu..? Kde v nadm vysce do rekneme 600m..? To je nejakej forek? :D
Jak se to tam projevuje..? Kde??

9
# 05.11.2020, 20:55

palma: podle mě pokud není pořádně inverzní podzim tak zimu nečekejte
Do přírody chodím často ale na zimní příznaky jsem ještě nekoukal. Nechci z toho dělat šamanismus ale pořad lepší než věřit modelům - alespoň ne tak fanaticky jak tady občas vidím.

# 05.11.2020, 21:00

godlike
Souhlasím, podle signálů přírody se nic moc čekat nedá, tady bylo ještě do půlky října všechno úplně zelené, listí začalo pořádně padat až s příchodem listopadu, jabloně mají furt většinu listů na sobě, dokonce ani meruňka či broskvoň ještě neopadaly a co hůř, tak mají brutálně nalité pupeny, chtělo by to trochu tím mrazem zklidnit, fakt nestojím o to, abych měl na Vánoce barborky i venku:D.

celyl
No loni zrovna byl celkem brutálně inverzní podzim a co z toho bylo?

238
# 05.11.2020, 21:02

Nechápu jak se v dnešní době ještě někdo může odvolávat na přírodu. Vzhledem k tomu jak se mění klima, tak to absolutně nedává žádný význam. Příroda netuší co se stane za 2-3 měsíce s počasím...

Jinak se musim smát tomu jak se ještě odvoláváte na pozdní nástup podzimu. Zrovna tohle už se dokonce řešilo i v článku zde na in-pocasi, že ten důvod je naprosto jednoduchý - enormní množství srážek většinu rok a navrch i v období, kdy už to tak běžné není - to je to co výrazně prodloužilo vegetační období. Co se týče teplot, tak říjen a zatím i listopad mi přijde teplotně dost normální a pokud se podívám na předpověď 14 dní dopředu, tak ty teploty se mají prakticky rovnat dlouhodobému normálu. Já osobně v půlce listopadu nepotřebuju závěje sněhu - rsp. líbilo by se mi to, ale když to vezmu statisticky, tak většina zim kdy napadlo hodně sněhu už kolem poloviny listopadu, tak potom byl zbytek zimy bídný.

53
# 05.11.2020, 21:04

celyl
Opět dovolím předložit protiargument. Minulý rok, tedy podzim byl s velice častou inverzní situací, která v Brně trvala od cca půlky října do 12/13.11. téměř v kuse a pak pokračoval až do konce zimy. Ty inverze, jsou spíše znakem horších zim, jelikož pokud jsou většinu podzimu nad ČR, tak zde převažuje výše od JV a ta pak přetrvává až do konce zimy.
Prady
Pěkně sepsáno.
Asi takhle. Podzim 2006 byl plnej inverze a zima byla velký špatný. Podobně další zimy a pak přišel rok 2009. Bez inverze, teplo, slunečno a zima byla povedená. Tady je sice fakt, že se vytvořila silná TV na Gronskem, ale ta se už začíná pomalu formovat také, jelikož tlak zde není tak silně nízký jak by měl být. Zimy s La Ninou mívají když se podíváme do minulosti lepší start zimy, ale tím hůře, jelikož se nestabilizuje TV nad Uralem, často jí pak střídá níže a pak máme hned po zimě.

2749
# 05.11.2020, 21:13

Frantis95, walden
Jedna pranostika ale říká, ze když je říjen zelený tak je leden studený:) nevím jestli se tomu dá ještě věřit ale asi to tak před lety fungovalo:);-) u nás teda během týdne se všechny naše stromy svlékly, možná nějaká je to nějaka předvězt zimy a čeho jsem si také všimnul je že břízy žloutly od shora a krtince jsou nízké ono se dá předpokládat v tuhou zimu že krtince jsou vysoké což tady nebylo ale zase v létě bylo u nás hodně vos když je jich hodně=tuhá zima:):snih::led: ale myslím si že v dnešní době už řízení podle přírody nefunguje:!!:

53
# 05.11.2020, 21:18

Tutugon
No jasně že nedá. Tolik zelených říjnů a zima k prdu. Ale tak třeba jednou to vyjde. Zase si říkám, proč se na ně ještě odkazuje, má to spíše symboliku, než-li nějakou hodnotu. Ale stejně stále čekám dobrou zimu, ale upřímně já mám rád i zimy s inverzí a někdy si je přeji. Pak to dopadá, že TV NOVA natáčí lidi v Brně jak padaj díky ledovce, která bude určitě převažovat než sníh tento zimní půlrok.

2749
# 05.11.2020, 21:22

Aidamko
:D inverze se mi vůbec nelíbí akorát se dýchá znečištěný vzduch:!!:, to je lepší atlantik a rychlé střídání podobně jako v lednu 2012 ne moc teplo ale tak cik cak:)

53
# 05.11.2020, 21:26

Tutugon
Ale v Brně díky ní napadlo nejvíce sněhu za zimu... 2cm.....

388
# 05.11.2020, 21:44

celyl
Já se ptal schválně, zkopíruju vám toho mýho strejdu..je to ze začátku září..co sem to sem dával..

Tak a ještě ta Strejdova věštba: takže okolo těch +20 do konce září, furt a vyrovnaně (mravenci zatím s ničím nepospíchají, nicméně jsme obešli na Kladně a na Brdech dvanáct mravenišť, deset z nic bylo kryto kmenem stromu, vývratem apod ze západní strany,takže by mělo foukat od západu..:D.Na některých stromech jsou ještě větve s novými rašícími lístky, takže zatím teplo..Pavouci mají jednoduché sítě, takže měsíc to bude v klidu, což je mnimálně do poloviny října..pak samozřejmě pozvolné ochlazení někam k +15 přes den a +3 až +5 noc, od poloviny října více slunce, (objevili jsme i pulce, tak prý proto bude takhle nějak), po začátku listopadu propad teplot někam na +5 a ustálené ranní mrazíky (dle stadia vývoje nějaké potvůrky v potoce (chrostík), Ke konci listopadu oteplení někam k +10, to prý pocitově, měl prostě ten dojem, že to tak bude, tím pádem už bez mrazíku..
Tak a je tu tím pádem další prognóza.. jo a potvrzuji, má víc pršet (pršelo prý doposud, tak proč ne dál..):D

# 05.11.2020, 21:54

Tutugon
No takovýchto pranostik existuje... Vůbec bych se podle nich neřídil, prostě to někdy vyjde a někdy ne, v médiích vždy řeknou jenom tu pranostiku, která vyjde, ale že z historického hlediska vychází jednou za 5 let, o tom už se nezmíní a běžní posluchači si toho nevšimnou. Příští rok tam hodí zase jinou pranostiku, která ten rok zrovna vyšla a takhle se to furt opakuje, pak se není čemu divit, že si lidé myslí, že pranostiky fungovaly a fungují, obvzlášt paní Honsová na těch pranostikách ujíždí, jednou jsem k Vánocům dostal od někoho z rodiny meteorologický kalendář s Honsovou na titulní straně a snad ke každému dni tam byla připsána nějaká pranostika, musím říci, že jsem se u něj celkem pobavil:D. To, že vám v týdnu opadaly všechny stromy, nic moc neznamená, je listopad a někdy to nastat musí, ale kdo ví, třeba ty stromy vycítily blížící se inverzi:D. Když to vezmu kolem a kolem, tak u nás v poslední zimě kromě inverzních situací ani jednou pořádně nemrzlo, v podstatě byly inverze vrcholem zimy, jediné studené epizody s vpádem studeného vzduchu nastaly asi v poslední dekádě března, jenže to už má slunce sílu a vzduch je ve výšce i při severním proudění prd studený, takže z toho kromě silnějšího ranního mrazu moc nebylo.

13
# 05.11.2020, 23:29

Prady
To je dobrej joke.. Omg..
Listopad je zatim teplotne normalni..
To myslite vazne? Mame 5.11. , 2- 3.11. bylo pres den az +19st, rano 13-17 stC..
Padly dlouhodobe teplotni rekordy...
Sorry jako, rekord nerovna se normal.. :D
A prirodu rozhodne stoji za to sledovat a ucit se v ni cist.. Zrovna i v souvislosti s globalnim oteplovanim..
Hrajete si jen na toho ignoranta nebo jim jste..?

15
# 06.11.2020, 09:08

Bych řekl, že jaká bude zima si řekneme na konci března následujícího roku.
Nevíme jak (přesně) bude za týden, natož jaká bude zima.
Ani příroda to neví. Ta funguje na principu jeď dokud můžeš, dokud je Slunce, teplo, voda, tak funguj. Pokud Slunce, teplo a voda není, ochladí se, braň se, zdrhni do tepla, zalez/zahrab, shoď listy, omez životní projevy. Koneckonců, lidi to mají stejně.
Třeba letos není moc hrabošů. Loni katastrofa, ale letos tak nějak s bídou normál. Co to asi znamená ve vztahu k zimě? Řekl bych že nic, nejspíš jim jenom zalézá do kožichů neustálé vlhko a do hnízd voda...
Taky meruňky ještě mají listí, podobně břízy teprve začínají výrazněji žloutnout. Co to znamená pro zimu? Nic, jen to, že ještě nebyl pořádný mrazík (uvidíme po dnešku) a dosud bylo natolik teplo a slunečno a vlhko, že stromům se ještě vyplatí držet listy, ale už za týden to může být úplně jinak. Taky nevím, co si myslet o třešni ptačce, potkané na včerejším výletu, kdy jedna polovina rozvidleného stromu měla krásně žluté listí, druhá byla ještě skoro zelená. A zkuste hádat, jak to bylo s orientací ke světovým stranám, ha? Nejvíc jasno o zimě už mají javory.

Proto k "předpovědím" dle přírody přistupuji spíš jako k přáním, stejně tak jako k ostatním vyjádřením diskutujících a tak jsem se vyjádřil i někde na začátku tohoto tématu - jakou zimu bych chtěl. S modely je to podobné, něco napoví celková situace ve světě, ale jak to dopadne zrovna a nás? Kde přesně bude nějaké rozhraní vlivu toho či onoho? Uvidíme v březnu. Ovšem diskuze je to tu docela zajímavá a někomu to určitě vyjde :)

238
# 06.11.2020, 10:14

walden
Myslel jsem to spíš v souvislosti s tím, jaké teploty teď mají být. U nás bylo 16°C a na tuhle dobu to taky není nic výjimečnýho...když vezmu teploty v potaz poslední 2 dny a jaké nás čekají, tak to už se rovná dlouhodobému normálu. Říjen ten byl u nás teplotně v normálu...

Podle mě je nesmysl dělat v současné době nějaké prognózy a předpovědi počasí na základě toho, jak žloutnou stromy, jaké jsou krtince, vrstvy cibule, kopy mraveniště atp. Rozhodně si nepamatuju ,že by se z toho v posledních 10 letech dalo udělat nějaké pravidlo a vycházet z toho do dalších let. Je to nesmysl a s prominutím naivní hovadina, ze které já třeba vycházím maximálně pro své pobavení a optimismus - např. u nás letos břízy prožloutávají rovnoměrně - mám tedy čekat zimu mírnější s velkým množstvím sněhových srážek? I kdyby to vyšlo, určitě z toho nebudu vycházet v dalších letech, že to tak asi bude. Ursus to napsal celkem dobře...

388
# 06.11.2020, 10:44

Tutugon
Já vám nevím, podle myslivců jde o to, že zvířata měla dostatek potravy, tak jsou tlusťoučká a mají dobrou srst.. což tedy spíše souvisí s těmi dešti, které zapřičinily dobrou úrodu v lesích a jejich okolí. , ale to je jak s těmi modely, furt se mění výstupy, takže různé skupiny lidí mají na to různý náhled, jak ty modely..:D, uváděl jsem tu prognozu strejce svého, on to hodnotí podle vývojových stadií hmyzu, porostu, apod. kde pak jedna záležitost podpoří druhou, či ji naopak popře, podzim mu docela vychází, ještě jsem zvědav na to, jestli mu vyjde oteplení na přelomu listopad - prosinec, zimní předpověď mi bohužel asi nedá kvůlivá covidu, v jeho věku a jistým zdravotním problémům se mu nechce moc cestovat..takže mi to tu ve středních Čechách nezhodnotí, zkusím, jestli bych to po konzultaci nezvládl jak on, pudu s telefonem tam kam řekne a budem to hodnotit v přímém přenosu..:D, bude sranda..ty jeho kecy při tom.

13
# 06.11.2020, 13:43

Prady
Ja vubec nemel na mysli prognozy na celou zimu, co bude za 2-3 mesice..Ani jsem o tom nic nepsal..
Psal jsem o pozdejsim a spise teplejsim nastupu zimy, a stojim si za tim, ze na to se podle zvirat, rostlin, prirody da usuzovat vcelku presne.. A zatim se to ve vyhledech jen potvrzuje..:cool:
palma
Vas stryc na to jde pres pozorovani prirody a vcelku mu to vychazi..
Musi to byt zajimavy clovek :)

53
# 06.11.2020, 13:51

walden
zatím to vypadá, že listopad bude jak teplotně, tak srážkově normální. Největší odchylka již byla tento týden. Dle předpovědi z ECMWF by počasí měla urgovat TV nad Východní Evropou, bude inverze a celkem teplo. Pak je to silně nejisté a proto má ecák odchylku na hodnotách běžné pro normál. Hrozí vytvoření TV nad Gronskem a dost reálné zesílení uralské blokace, tedy jak to ECMWF počítá. Uvidíme co napíšou v článku lidé ze SWčka. Informace jsou z tohoto videa, která tvoří člověk, který je normální klimatolog a meteorolog. Narozdíl od jiných srovnává všechny možné varianty. https://www.youtube.com/watch?v=q3BGRGtVpFc

A na zvířata, houby nebo co všechno tady berete v potaz bych moc nespoléhal, když všude lidi říkají něco jiného.

13
# 06.11.2020, 14:04

Aidamko
Nespolehejte, vase vec.. Ale zvirata maji schopnosti, o kterych clovek netusi.. Clovekem sestrojene computery a jejich vypocty uz vubec ne..
Chapu, ze si hodne prejete brzky a razantnejsi nastup zimy a tak jakykoli studenejsi vystup uz povazujete za temer hotovou vec.. Nic takoveho na obzoru ale zatim neni a priroda nicemu takovemu zatim proste nenasvedcovala..a zatim ji ty ,,predikce,, vychazi ;-)
Ja zustavam nohama na zemi, a dusi s prirodou..a jak to nakonec bude, tak to bude..
Musime prijmout jakoukoli variantu, nic jineho totiz nezbyva..

53
# 06.11.2020, 14:20

walden
Takhle to nemyslím, tady jde o to, že se neorientuji v tom kdo teda z těch co to berou dle zvěře ví jak bude. Předseda mysliveckého spolku nebo kdo to je věští, že bude tuhá zima dle chování zvířat a hlodavců. Minulej rok tvrdil opak, že bude teplo až do ledna a celkem mu to vyšlo. Zvířata neumí rozpoznat děje v Atmosféře. Taky vám srnka neřekne, kdy se rozpadne vortex apod.

Vy tady tvrdíte, že u vás snad teprve začal podzim, nepadá listí, což je argument, který také již ve většině případů neplatí a že ptáci neodletěli, to zase každý člověk říká něco jiného. A ty houby nebo co, tak podzim 2012 byl velice povedený z hlediska houbařského a také to nijak špatně nedopadlo. Ajo, taky zase budou lidi obracet oči v sloup:D

V každém koutě republiky je to jiné a je přeci jen nesmysl se dle toho řídit. To by muselo být v ČR stejné počasí, teplota, tlak a srážky.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.