Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V severozápadní polovině Čech občasný déšť, odpoledne na východě ojediněle bouřky

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2020/21?

169
# 31.10.2020, 13:01

Jak často jsou aktualizovány data AO a NOA? Díky

155
# 31.10.2020, 13:01

kuba
NOA myslím každý den kolem 3 odpoledne
AO nevím ale asi týdně

53
# 31.10.2020, 13:24

palma
Jojo tyhle měsíční předpovědi neberu moc v potaz. Navíc nedávná slibovala na listopad razantní ochlazení a sněžení i do nížin. Raději je ani nečtu.

388
# 31.10.2020, 13:32

Aidamko
Nebojte, ještě nic neřekla Dáša Honsová..:D. Navíc jim to fakt nějak hapruje, před čtyřmi dny jsme dneska měli mít slunce, včerejší předpověď nám pak dávala nějaké ty srážky, zataženo a do +12, skutečnost.. od rána polojasno v poledne slunce a nejvýše jsme zatím došáhli na +15,4..:D. Prostě si ráno hodím korunou, a před tím si řeknu teplá varianta třeba orel, studená panna, a budu mít stejnou úspěšnost, jak ty předpovědi..:D

155
# 31.10.2020, 14:13

uvidíme každopádně jsem docela zvědav jak to dopadne

388
# 31.10.2020, 14:17

Kokos342
To je hezké..." je zvědav" :), kdo?:!!:...a já jsem taky zvědav..:D

155
# 31.10.2020, 14:26

palma
to víš autoccorect.....

388
# 31.10.2020, 14:44

Kokos342
Jo, já měl nedávno hezký přehmat, píšu manželce velmi krátkou zprávu "jedu" místo toho jsem napsal "jebu" a vzápětí přišla sms od mé ženy "koho?"..:D

155
# 31.10.2020, 14:57

palma
:D:D:D:D:D

53
# 31.10.2020, 15:30

Novější hodnoty AO a NOA se přiklání k většímu ochlazení. Máme tam ale i menší rozdíly v odchylce u AO indexu, jelikož 3 z 14 výstupů čekají ochlazení krátké, ale zbytek, tedy 9 čeká ochlazení delší a výraznější. I Ecák čeká výraznější ochlazení i zde ve Střední a později i Západní Evropě. Navíc se zdá, že nad Itálii by mohla vzniknout TN. Uvidíme jak to dopadne, ale tohle je velice slibně nastavená laťka. Jinak to že je NAO index v odchylce max do +1 nic neznamená, jelikož by mohlo potencionálně mrznout i v nížinách. Tady jde hlavně o sílu AO a s ní spojené TV nad Uralem a Finskem, která bude velice výrazná a mohutná.

NAO index
AO index
238
# 31.10.2020, 16:56

Aidamko
Hmm, to začíná vypadat moc hezky!
Že bychom se kolem poloviny listopadu dočkali prvního zimního vpádu, se sněhovými vločkami i v nížinách?:)

169
# 31.10.2020, 18:12

Tak aktuální GFS je ukázkový, znamenalo by to snih a mráz od středních poloh :snih: Vím že každý výstup na tak dlouhou dobu je jiný ale chladný výstup to tam drží už celkem často tak to bude ještě zajímavé to sledovat ;-)

238
# 31.10.2020, 20:17

Ale přeci jen to je až situace někde od 14. - 15.11. a dále. Navíc mi přijde, že ty srážky nás tam mají spíše míjet. Možná pohraniční hory...

238
# 31.10.2020, 23:58

Tak nevim. Tady celkem dobře rozebrali nově předpověď na celý listopad + první půlku prosince. Je tam zahrnutý ECMWF a v podstatě se v našich končinách nemá chystat nějak výrazné ochlazení. Spíše se teploty dostanou k dlouhodobému normálu. Až na konci listopadu tam je náznak změny, že by se chladnější masa mohla dostat až do střední Evropy.
ZDE: https://www.severe-weather.eu/global-weather/novem...

Ošklivý je prozatím vývoj polárního víru. Ten má zatím dále posilovat a je tam pravděpodobnost, že začátkem prosince dosáhne dokonce rekordních hodnot. No je tam naděje, že právě efekt LaNiny a uskupení tlakových útvarů by mohlo vír narušit nebo oslabit. Tedy silný vír nemusí nutně znamenat v našich končinách teplo, ale samozřejmě ta varianta tam je...
Přikládám odkaz i na mapu s vývojem polárního víru, včetně předpovědi:
http://www.weatheriscool.com/prod/ztemp_multilevel...

53
# 01.11.2020, 01:48

Prady
Tam u te předpovědi od SW bych raději viděl jednotlivé výstupy každého modelu zvlášť a ne plést dohromady CFSv2 a Ecáka.. Indexy AO a NOA mají z Pátku a tedy bez anomálie, která bude mít zásadní význam pro advekci mas od S/SV. Ten polární vír může být problém, ale horší může být pokud nastane anomálie nad Atlantikem. To zimu nebude mít jak Amerika tak my. A zdá se že tato anomálie naštěstí nehrozí. Uvidíme, raději bych počkal na to co s vortexem udělá uralska blokace, ta je vždycky spolehlivější než nějaké anomálie nad hemisferou apod jak uváděla v jednom článku Honsova.

169
# 01.11.2020, 08:06

Tak další 2 výstupy jsou úplně o ničem a pochybuju že se tam to ochlazení vrátí

11
# 01.11.2020, 08:48

Aby měl na horách sníh šanci nějakou dobu vydržet, pokud tam tedy letos vůbec napadne, bude lepší, aby ležel na promrzlé zemi. Je totiž téměř jisté, že po krátkých chladných epizodách bude následovat delší teplé období i s trvalejším deštěm a to by pak působilo likvidačně pro případnou sněhovou pokrývku, která by ležela na podmáčené zemi. U nás ve městě to tak funguje spolehlivě, sníh při oteplení s jistotou mizí i včetně poslední pracně nahrnuté kupy.:!!:

# 01.11.2020, 08:55

kuba
Já nevím, že se tomu vůbec divíte, je to předpověď na 10+ dní, tam snad nelze očekávat, že to vyjde, můžeme být rádi, že odhadneme to, co bude za 5 dní. V poledne tam bude zas něco jiného, večer taky, třeba se tam zas vrátí ochlazení, ale dělat závěry z jedné teplé předpovědi toho, co bude za 14 dní, je prostě blbost. Také jsem k tomu dříve takto přistupoval, časem mě modely naučily zajímat se pouze o následujících 5-7 dní, co bude poté příliš neřeším, minimálně to neberu vážně, však se to za pár dní dozvím:D.

388
# 01.11.2020, 09:10

Aidamko
Podívejte se, kde ta výše byla minulý rok v tomto období. koukal jsem na to plus další a další dny, seděla tam jak knedlik..as vortexem to ani nehlo, já vím, je to naděje, tentokrát může zabrat, ale z druhé strany, taky se nemusí s vírem stát vůbec nic, jak jsem někde čet, že chování víru sledujeme příliš krátkou dobu na to, abychom mohli relevantně říci, co se bude dít.. (a ono se stejně bude dít něco jiného..:)). Ale baví mne to, jak to letos houpe s počasím. Jen mám obavu z toho minuloročního scénáře, vždycky tam šoupali ochlazení, pak, ve vzdálenosti deseti dní, to začli střídat s teplou variantou, která nakonec, pět dní dopředu, tam zustala.. nezávidim jim, ten guláš co bublá na planetě je patřičně zamíchán..:cool: Třeba vortex nad Antarktidou už pěknou dobu vykazuje tepelnou anomálii jak hrom, a stejně se potvora vrtí jak divej, na rozdíl od minulého roku, to už byl skoro kaput..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.