Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hlavně v severozápadní polovině Čech občasný déšť, odpoledne na východě ojediněle bouřky

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2020/21?

11
# 30.10.2020, 08:51

Rekordně malé říjnové zalednění v Arktidě, tak to můžeme očekávat další mimořádnou zimu, samozřejmě teplotně nadnormální! Teplotu pod nulou očekávám jen v noci při vyjasnění a spíše jen v lednu. Když už sem něco foukne od SV, tak to nebude mít dlouhého trvání, bohužel!

# 30.10.2020, 08:56

Vokr
Naděje umírá poslední, klidně se to může ještě změnit;-)

238
# 30.10.2020, 09:19

Vokr
No kdyby jsi četl ty články, které mmj. rozebírají zalednění Arktidy, tak by jsi viděl, že naopak to může být pro nás i k dobru, co se týče chladnější zimy. Nižší zalednění znamená oslabení tryskového proudění, které začne tzv. meandrovat - propouštět chladnější vzduch do nižších zeměpisných šířek :)

388
# 30.10.2020, 09:28

Prady
Jsem už z toho zmaten, podle těch podmínek by jsme měli mít zimu jako nikdy.. takže stačí v klidu sedět a ona dorazí..No, píše se, že studený vzduch drží hlavně vortex, pak se dozvídám, že ne, že tryskové proudění, pak se dozvídám, že ne tryskové proudění, ale že jsou to tlakové útvary, co to sem pošlou, pak se dozvím, že to pošle nízké zalednění na severu, pak že to zaviní La Nina, pak že to udělá QBO index, a pak, ve finále, to udělá.... no počkám si, co to bude..:!!::D

238
# 30.10.2020, 09:58

palma
Tak ono to může vypadat zmateně, ale těch faktorů co ovlivňuje vpád studenýho vzduchu je hodně a v mnoha případech jsou na sebe vázané. Ono i bez narušení vortexu k nám může proudit studený vzduch, jen se samozřejmě zase ta četnost, intenzita a délka mrazu snižuje.

Přijde mi, že poslední dobou je to čím dál těžší předpovědět a tím spíš letos. Nevzpomínám si ani, že bychom se v minulých letech (vyjma toho posledního) tolik zaměřovali třeba na rozpad nebo nerozpad vortexu.

388
# 30.10.2020, 10:24

Prady
Lidi ho objevili, takže se klaní novému Bohu..:D, jméno jeho jest Vortex! Dokonce to zní tak starodávně, seversky... a až je zklame, zvolí si něco jiného.
p.s. pořád mi přichází na mysl vyjádření mého strejdy, který z hlediska zkušeností vždy rozuměl počasí, a i ten pravil, že už tomu přestává rozumět, nicméně jeho předpověď zatím docela vychází, ( dával jsem to sem cca před měsícem, měsícem a půl, jsem ještě zvědav, zda mu vyjde to oteplení na konci listopadu..) Takže dobrý, dál se můžeme bavit společně s počasím, které si z nás docela utahuje..:)

111
# 30.10.2020, 10:25

palma
Nechybí Vám tam ten Ural? Od toho si tady někteří hodně slibovali...:D

Ale jinak s těmi kartami, to je dobrý nápad. A černého petra byste tam neměl?:D

Který faktor hodí vidle tentokrát? Ale zase aspoň je o čem debatovat. Představte si, kdyby už od září bylo jasné, že 10. prosince bude v nížinách 10 cm sněhu, to by nebylo o čem diskutovat;-).

155
# 30.10.2020, 10:38

ludvicek
10cm bahna možná tak:D:D:D

111
# 30.10.2020, 10:40

Kokos342
Já bych vzhledem k tomuto týdnu spíš čekal tak 20 cm:). Chčije a chčije...

# 30.10.2020, 10:47

Myslíte, že mají podobnou diskuzi o počasí třeba na Kanárech?
"Hele Migueli, bude zítra zase slunce, SV vítr a 22°C?" "Asi jo Juane, ale díval jsem se na Yr.no a tam měli za týden déšť, tak uvidíme."
Musím říct, že mi ta diskuze ohledně předpovědi zimy přijde jako čekání na bouřky. Když už je CAPE, tak to zhatí CIN, když je slabý Vortex, tak to zhatí Ural :D
Ale je dobře, že je o čem mluvit, když je všude jen Covid...

388
# 30.10.2020, 11:15

Martin_21
No jo no, je silnej Vortex, tak holt je silnej Covid.. co naděláte..:cool:
ale k věci, venku zatím podzim, jak má být, ráno docela studeno, trocha deště, teď pro změnu to fouká docela teple, a je hnedka +12,2..

53
# 30.10.2020, 11:56

Tutugon
https://www.weather.gov/tbw/tampabayaopage
Prosím přečíst a trošku nastudovat, protože to že GFS tam maluje neznamená že to vyjde. Index AO a NAO hlavní určující pro proudění v Evropě, to je tam vidět v tom článku. Negativní AO index nemůže znamenat JZ proudění, ale S/SV. A zase 2 týdny tady zahazujete něco co s velikou pravděpodobností vyjde. A kterej expert tady zase povídá co o Uralu? TV tam je, ale musí počkat na negativní fázi AO

388
# 30.10.2020, 12:16

Aidamko
To vám nikdo nerozporuje, jen jak jsem psal, ještě musí ta TV počkat na rozpad Vortexu, pak na vlnu tryskového proudění od severu, mírnou La Ninu a máme tu zimu jak řemen.:cool: už jsem na to natěšený. Bude sněhu hafo a mrazy.

53
# 30.10.2020, 12:20

palma
Já jsem nemyslel ani vás. Jasně, ale TV nad Uralem k nám posílá vzduch i při ochlazení díky negativ AO. Myslím si za sebe, že to ochlazení vyjde a bude výrazné, jelikož AO jde to záporu celkem slušně a NAO jde taky slušně rychle dolů, ale vypadá to, že později vylítne nahoru.

155
# 30.10.2020, 12:28

ale není tohle AO hlavně pro Ameriku když tam je nakreslená....?:)

2742
# 30.10.2020, 12:31

Kokos342
Taky si myslím, podmínky na vpád dobré ale teď kam ten vzduch pronikne k nám nebo do Ameriky? Jinak GFS opět chladný ale na sucho a četné inverze jak v roce 2011:!!:

388
# 30.10.2020, 12:31

Aidamko
Víte co? Já poslední léta koukám na počasí trochu jako na organismus, v současné době se nám rýsuje Vámi nastíněná povětrnostní situace, dobrá, a hodnotíte ji na základě podkladů z minulosti, dobře, ale... nepromítá se do toho i to, že oproti minulosti jsou tam, v té oblasti Uralu ale i asi všude jinde, trochu jiné teplotní podmínky a asi i některé další, nebude tím pádem profuk od V, SV třeba menší, slabší, méně studený, a hlavně, dorazí až sem? Nebo bude silnější? To je taky otázka, díky změnám, které nastaly a nastanou, mi připadá, že modely je berou málo, nebo vůbec do úvahy.. a tak to potom, často nevychází.. Už minulý rok to bylo vidět, ranní výstup modelů, zimavo, večerní, teplo, a nakonec bylo tak, jak to napsaly pět dní dopředu.. tak jsem prostě raději mírný skeptik, pak jsem třeba mile překvapen.:D

53
# 30.10.2020, 12:32

Kokos342
Nakreslená tam je Amerika i Evropa. V minulých letech to dopadla stejně, dokonce v některých letech bylo v Americe tepleji. Ale i v Evropě se ochladí a taky se ochladí i v Americe.

Palma
Celkem dobrá úvaha...
Ono obecně já se například u ochlazení díky záporu AO musím spoléhat na průběh z let minulých, abych věděl co všechno může nastat, ale pravdu máte vy samozřejmě. Ta teplotní změna za 3 roky může mít nějaký vliv, ale nemyslím si že nějak výrazný.

Tutugon
Tady to rozdělení není jako u vortexu. Ten vzduch se dostane jak k nám tak i do Ameriky stejnou silou. Uvidíme, jelikož nad středomořím je poměrně dost dobrých podmínek na vytváření TN, tak by se nějaká v brzké době mohla objevit.

8
# 30.10.2020, 12:56

Aby se ochladilo tak, že bude mrznout v nížinách i přes den, musí být AO i NAO v mínusu. Pokud je v mínusu jen AO a NAO v plusu nebo neutrální, tak zima bude tak max. na horách.

155
# 30.10.2020, 13:00

paja n
NAO jde též na -1az 0

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.