Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2020/21?

238
# 28.10.2020, 14:40

palma
Já si teda taky dovolím nesouhlasit, protože v tomhle se mi zdá, že drtivá většina renomovaných meteorologů a předpovědních portálů skutečně reflektuje to co se může stát na základě aktuálních jevů a rozmístění tlakových útvarů v kombinaci s tím, co se nejčastěji odehrálo při takovém nebo podobném stavu v minulosti.
Když sleduju třeba gavs vids nebo severe weather výhledy, tak mi nikdy nepřilo, že by předpovědi byly tažené k nějakému zimnímu přání. Třeba gavs se snaží hledat nějaká pozitiva která mohou vést k chladné a zasněžené zimě, na druhou stranu uvede i varianty, proč to tak být nemusí a jeho současný "swingometer" je zatím dost vyrovaný (53% pro trochu slušnou zimu, 47% pro mírnou a deštivou). Severe Weather v posledních letech snad převážně dával jen teplý výhled na zimu.

53
# 28.10.2020, 14:48

palma
Já nevím, ale stačí si přečíst článek pořádně, autor v něm uvádí, že se jedná o první výhledy evropských modelů, ty evropské modely co použil, tedy všechny co umí tak daleko předpovídat se shodují na dobré zimě, tudiž tam není žádný co by s dobrou zimou nesouhlasil. Takže tak;-)

386
# 28.10.2020, 14:50

Takže úvodní větu v tom článku beru jako nezaujatou...
K zime 2020/2021 vzhliadame ako k takej, ktorá bude iná než ostatné tri zimy a diametrálne odlišná voči ostatnej zime 2019/2020.
Cháputo tak, že to autor ví na 100%, alespoň to tak píše. tož tak.

386
# 28.10.2020, 15:03

Prady
Netvrdím, že všechny prognózy jsou zaujaté, ale troufám si tvrdit, že tak z 80% tam zaujatost je, ostatně jsem se koukal a četl ty odkazy, co jste uvedl výše, a reagoval jsem tam s tím, že se mi tam líbil výraz , že nám to dává prostor pro spekulace... apod. to je z jedné strany k pousmání, ale z druhé strany je to férová poznámka od autorů, taky jsem tam psal, že se mi to líbí..:)

53
# 28.10.2020, 15:06

palma
Ano, protože v tom článku ukazuje rozložení tzv. Cirkulačních vzduchových hmot nad atlantikem, které přinášejí chladnější a vlhčí počasí do Evropy. To je ten hlavní rozdíl proč bude zima odlišná, dokonce to tam uvádí v tom článku, tak prosím celé přečíst, děkuji a navíc on sám tam říká, že zima bude spíše nadprůměrná, ale s množstvím TN od jihu ze středomoří, já nevím co vám a uživateli walden furt vadí.

Jednoduše si střelím, ale nebojte speciálně bez indexů aby náhodou walden "zase" nezuřil. Vortex se buď rozdělí nebo rozpadne v půlce ledna a pak přijde období s mrazy, nějakým zásypem, následované oteplením a dalším propadem zhrouceného vortexu.

jestli to vyjde, tak doufám, že se zdržíte tohoto abnormalismu vůči mě.

386
# 28.10.2020, 15:41

Aidamko
Jsem zvědav, zda to vyjde.:)

8
# 28.10.2020, 16:09

Polární vír v příštích dvou týdnech vypadá velmi zdravě. Předpokládá se, že bude centrován poblíž severního pólu kolem středu nízkého tlaku . Existuje riziko, že se silný PV spojí s troposférou až na povrch (jak se to stalo po většinu minulé zimy) v nadcházejících týdnech, což povede k celkově mírnému vzoru napříč středními zeměpisnými šířkami severní polokoule.

Volně přeloženo z této stránky https://www.aer.com/science-research/climate-weath...

386
# 28.10.2020, 16:42

paja n
Že by to byly ty pověstné vidle, které do zimy zase někdo hodí?:(

386
# 28.10.2020, 17:04

paja n
Jinak dobrý odkaz, se zájmem jsem početl, dobře to tam vysvětlují,v četně prognozy na další období, líbí..:cool:

53
# 28.10.2020, 17:07

Zase tak špatně bych to neviděl, čas ukáže

496
# 28.10.2020, 19:24

Zajímavý článek od pana Lencéše. Oproti cca 3týdenním starším předpovědím se situace relativně hodně změnila/obrátila ... ? Pokud jsem to pochopil správně, modely na začátku října očekávaly pro Evropu teplejší zimu - pozitivní NAO (silnější islandská TN). Pan Lencéš použil (novější nebo jiné?) výstupy sdružující se pod Copernicusem a ty mají dominantní vliv TV (předpokládám Azorské s možnou kombinací další TV nad Grónskem) - tím pádem zápornou NAO? Důležité by pak byla hlavně poloha té TV. A je zajímavé, že dle daných výstupů by jak Sev. Amerika, tak velká část Evropy měla podobný model - převládající TV západně, severozápadně od kontinentu a s tím spojený směr proudění.

Těch informací, článků, obrázků je tolik, že čert se v tom vyznej :) já do dneška uvažoval následovně - Jet Stream bude opět velmi silný v zimě (otázkou je pak jeho přesné umístění). K jeho síle bude pomáhat rozložení tlakových útvarů kolem Arktidy, Grónska. Pokud by začal vlnit se/meandrovat (vlivem zpomalení), pak to pro nás ve střední Evropě bude spíše horší - spíše bychom byli na východní straně, tzn. k nám se bude dostávat teplý vzduch od J, JZ. Otázkou pak je, co by bylo příčinou zpomalení jet streamu
Index NAO očekávám spíše pozitivní, tzn. dominantní vliv islandské TN, která k nám bude posílat teplejší vzduch.
La Nina by mohla způsobit nějakou změnu (má vyšší pravděpodobnost rozbít vortex), ale tato změna je velký otazník. I min. zimu byl prakticky několikrát "jistý" rozpad vortexu a nestalo se tak. A pokud by se rozpadl/narušil, pak při našem štěstí se to projeví nad Sev. Amerikou :(
Vpád studeného vzduchu od SV prakticky neočekávám - při pohledu na aktuální tepl. odchylky a jejich předpověď po celou zimu v oblasti Ruska, vidím jako málo pravděpodobné, že by se studený vzduch "ze Sibiře" měl dostat až do střední Evropy. Něvěřím, že nastane k tomuto ideální situace - rozložení tlak. útvarů.
Jediné pozitivum této teplejší zimy by mohlo být svižné (větrné) proudění a tím pádem snížení výskytu inverzí.

A srážky? Toď otázka. Viděl bych to jako průměr či lehký nadprůměr. Bohužel většinou ve formě deště.

Závěrem pak bude otázkou, jak se projeví např. očekávaná odchylka +1,5C za celou zimu. Bude to např. - prosinec +3,5; leden -0,5; únor +1,5 C a nebo každý měsíc stabilně cca +1,5 C? A nastane např. dvoutýdenní zimní počasí a nebo zase divoké střídání 2 dny zima, 5 dní teplo?

Uvidíme, ale těším se na další články a výstupy modelů :)
Hezký večer.

8
# 28.10.2020, 19:52

palma
Ad odkaz. Přes letní sezónu jsou aktualizace co 14 dnů, přes zimní každý týden. Vždy v úterý.

386
# 28.10.2020, 20:03

paja n
Díky za upřesnění..👍

53
# 28.10.2020, 20:56

andy206
Já naopak očekávat větší výskyt TV nad Atlantikem, postupující přes VB dál na sever, tedy tak jak to vidí ecák a spol. Tedy studený vzduch od severu a občas níže ze středomoří, bo ne když se v zimě čeká nadprůměr níží nad středomořím. Zimu bych nezatracoval, hodnotit ji budu až 1.3. tehdy budeme mít jasno. Jen kdyby to ecáku vyšlu, podobně jako minulé roky.

Čekám taky, že první sněžení v nížinách se objeví na konci listopadu a kdoví třeba později v prosinci se objeví nějaká kalamitka. Zimu čekám průměrnou, žádný extrém do + a -, tedy standartní zima typu 2012/13..

Pokud by byl vortex ve stejné síle i nadále, tak by v evropě i americe nastalo celkem dost výrazně teplé počasí, občas se sněhem, ale jinak nic víc. V evropě nám pomůže TV nad uralem, ale Atlantik zrovna moc né, taky index QBO je dost nejistý, jelikož vypadal na západní, tak ted jsem četl, že se přepne nejspíše do východního.

Pokud budeme mít vliv uralské TV, tak by měla dost napomoci rozpadu PV, ale pokud se jeho rozpad neočekává, tak začínám mít obavy o to, zda v současné době bude mít vůbec vliv na pohyb vzduchových mas nad Evropou. Ono pokud bude převažovat Atlantik a do toho Uralská TV, pánové tak to hodně štěstí.

Myslím si, že Jet stream až takový problém nebude, jelikož dominance výší od jihu přes Atlantik by vzduchovou kapsu od severu k nám rychle pustila, tam vidím problém na prouděním po zadní straně TV nad dánskem, která by přinesla sucho a inverzi, navíc by dlouho ovlivňovala naše území, takže změna by nepřišla jen tak brzy,

Zvýšené teploty nad Evropskou částí Ruska na podzim v minulých letech předcházeli chladnějším zimám, navíc na sibiři již dochází celkem k nestabilitě vzduchových hmot, takže v prosinci by se sem mohlo něco dostat, uvidíme ale. Jinak právě ta Uralská níže k nám ten vzduch ze sibiře posílá, takže to je pozitivum.

Tu odchylku čekají Evropské modely max do +1, ale Americké modely a CFS čekají až +3, ale ty jsou mimo jako pokaždé, těm se raději nevěnuji.

Srážek čekám celkem dost, hlavně v lednu a na konci prosince.



238
# 28.10.2020, 22:14

Aidamko
Já si osobně myslim, že Vortex a jeho případný nerozpad nám určitě nemusí určit průběh zimy. Nepamatuju se, že bychom v minulých letech tolik řešili a modlili se za jeho rozpad. Přijde mi ,že spíš loni byl opravdu silný a to stratosferické oteplení, které ho mělo narušit, tak nakonec nenastalo.

Jinak QBO východní, není to spíš pro nás lepší varianta?

53
# 28.10.2020, 22:23

Prady
Je to právě lepší varianta, ale co jsem četl ve článku od nějaké německé skupiny meteorologů, tak je celkem jisté jeho přepnutí na vychodní směr. Článek zaboha nemohu najít a celkem mě to mrzí, jelikož tam bylo pěkné srovnání všech scénářu co by mohlo nastat..

496
# 28.10.2020, 22:33

Prady: QBO

When the QBO is easterly, the chance of a weak jet stream, sudden stratospheric warming events, and colder winters in Northern and Central Europe and the United States is increased.
When the QBO is westerly, the chance of a strong jet, a mild winter, winter storms, and heavy rainfall increases.


Citace z https://www.severe-weather.eu/long-range-2/polar-v...

238
# 28.10.2020, 22:54

Aidamko
andy206
Já si právě lámu hlavu i s tím, jestli QBO východní může v kombinaci například s LaNinou, nebo jinou situací/uskupením tlakových útvarů přinést i naopak teplou zimu do našich končin.

53
# 29.10.2020, 15:13

Tak jsem si přečetl nějaké novinky a aktualizace ohledně PV a celkem mě čekalo překvapení, ale celkově se to dalo čekat. Ecák a GFS se neshodují na síle a oslabení PV. Ve článku se píše. "The end of last week, the GFS was not predicting any high latitude blocking including near the Urals/Scandinavia but the ECMWF model was. I don’t know how to explain the model differences but circling back to whether the Arctic can influence our weather, if the lack of sea ice and the release of heat from the ocean to the atmosphere can heat up not only the boundary layer but the atmospheric column through at least the mid-troposphere, seems reasonable to lean towards the ECMWF solution. I will be interested to see which model is correct in the end. According to the GFS solution there is little reason to expect any meaningful weakening of the PV in the foreseeable. However, based on the ECMWF forecasts an eventual weakening of the PV seems more likely.
Zdroj: https://www.aer.com/science-research/climate-weath...

Tedy starý dobrý boj mezi GFS a ECMWF.. Z minulých let víme, že ecák je úspěšnější a i minulý rok se mu vyvedl. Modlete se, ať to vyjde jinak moc šancí pak již nebude

2673
# 29.10.2020, 15:31

Aidamko
Co to má znamenat jen tak jsem se koukl na CFS a malují tam kolem 15.11.2020 výrazný propad teplot a TV nad Islandem to se dělo v roce 2005:D je možné že je to jen výjimka a další výstupy budou jiné?

Model CFS výrazný propad teplot 16.11 12 UTC

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.