Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2020/21?

385
# 22.10.2020, 12:33

Jo, když ony ty vpády arktického vzduchu už taky nejsou, co bývaly. Pamatuju titulek že nás zmrazí vzduch z Arktidy a pak jsem se dočetl, že se přes den očekávají teploty do -2 a v noci do -8..:D , pravda je, že teploty tehdy byly okolo +12 přes den..:cool:(a pak jsem se taky nedávno dočetl, o tom jak nás ochladí vpád od Antarktidy, to bylo taky dobrý...)

50
# 22.10.2020, 12:36

Prady
No upřímně ve mě se míchá taková směs předtuchy dalšího propadáku a naděje na lepší zimu. Myslím, že většina lidí to má podobně. Něco mi říká, že to za moc stát nebude. Podle nadmořské výšky, ale tak trochu všude...

Mě přijde blbý, že se furt nerozjel ten normální svižnej Atlantik, protože se to pak rozjede možná začátkem prosince. Lepší by asi bylo, kdyby celý listopad foukal vítr od západu a během prosince se to zlomilo na S/SV.

PS: Loni si přesně pamatuji, jak skoro celý listopad byla inverze, která už byla i v říjnu. Proudění bylo prakticky jen J/JV 4x s výstrahou na silný vítr pro Vysočinu. V prosinci se to pak stočilo na západ a zesílilo to. Pokud bude podobné počasí jako je teď i v dalších týdnech, je to špatný předpoklad pro prosinec. Chtělo by to jiné proudění, než inverzní.

PS2: Přehrával sem si animace na wetter3.de z konce října, listopadu a prosince za různé roky a došel sem k závěru, že čím více inverzní JZ/J/JV proudění během listopadu, tím spíše horší nástup zimy.
Naopak, co podporuje dobrý nástup zimy je opakování cyklonálních situací v 2/2 listopadu, zvláště pokud tlakové níže postupují pomalu.
Nevím zda je to přesné, právě sem to "uvařil z vody".

238
# 22.10.2020, 16:12

aura33
Těžko říct jestli zrovna propadák...Propadák bude, pokud si budeme sami nalhávat, že by se snad mohla opakovat zima 2005/2006 nebo alespoň 2009/10. Bohužel především v prvním případě si myslim, že takovou zimu už nikdy nezažijeme, protože i na tu dobu byla dost výjimečná. Pokud se budeme uchylovat k tomu, že by mohla být alespoň zima podobná té 2 roky zpět, začíná to nabírat reálnější podobu ;-)

50
# 22.10.2020, 16:33

Prady
V případě, že by byla zima jako 2013/14 byl by to "propadák" pro celou ČR. Kombinace teplé zimy a málo srážek znamená, že i na horách včetně hřebenů mají nezvykle málo sněhu.
Podle mě šance, že to bude naprostý propadák je asi 10%, v těch zbylých 90% i kdyby to nebylo nic extra, tak se z toho přechodně něco slušného vyklube.

238
# 22.10.2020, 17:19

aura33
Projel jsem si hodně statistik a pokud vezmu v potaz alespoň hory, tak v posledních 20 letech se snad nestalo, že by byla opravdu špatná zima se nedostatkem sněhu na lyžování 2x po sobě. Většinou když už byla nějaká špatná, tak potom přišly alespoň 2-3 trochu normální zimy. U středních poloh se taky moc nenajde situace, že by třeba 2 zimy po sobě byly vyloženě špatný, aby se třeba aspoň pár dní nedalo běžkovat nebo bruslit. Nicméně, víme jak to je s počasím v zimě posledních 5-10 let. Co nebylo může být a nikde není psaný, že nemůžou být mizerný zimy třeba 3x po sobě, ale já bych si teda na takovou situace zatim nevsadil ještě několik dalších let.

50
# 22.10.2020, 18:10

Prady
Paradoxně a vlastně logicky s tím, jak jsou zimy teplejší se mění parametry toho, co je málo, hodně apod.
Tady v nadmořské výšce 200m můžu nyní považovat 5cm za hodně sněhu, ale před 20-30 lety by to bylo málo. Docela vtipné :D

238
# 22.10.2020, 18:15

aura33
Bohužel je to tak :) Budeme se muset odprostit od toho, co je normální a na co jsme byli zvyklí. Pak možná budeme z dalších zim méně zklamaný. Příkladem těch povedených do dalších let může být právě třeba zima 2016/17 nebo 2018/19. Nad těmi bysme se 10-20 let zpátky nepozastavili, ale do budoucna to pro nás může být odrazový můstek pro povedenou zimu. Něco jako 2005/06 už zůstane jen z říše snů a vzpomínek :D

50
# 22.10.2020, 18:27

Prady
Ano, hezky jste to napsal.
Třeba zrovna ta zima 2016/2017 byla v podstatě superzima, protože tu ležel sníh až na pár dnů celý leden, bylo to sice 5-7cm, ale každý den mrzlo a byla to prostě pravá zima.
Nevím proč, ale teď už si to nějak nedokážu představit, asi jako Vy tu zimu 2005/06, což je z mého úhlu už science fiction, no ještě víc, něco jako zimní pořad v TV, který sleduji jako černoch v Čadu :D

Stejně tak zima 2009/10.

# 22.10.2020, 19:09

Takže s největší pravděpodobností zima bude nadprůměrně teplá,škoda myslel jsem,že bude chladnější.

238
# 22.10.2020, 20:01

aura33
Já si ji vybavuju naprosto dokonale, protože tu zimu jsem zažil nejzajímavější epizody v Krkonoších, v 1000m.n.m. , kdy za den a půl připadlo 90cm nového sněhu na celkovou výšku sněhové pokrývky cca 200cm. Pak na chalupě jak je Česká Sibiř, nedaleko Monínce v 530m.n.m. (Borotín) , kde připadlo za 2 dny 40-50cm nového sněhu, na celkovou výšku 75cm, navíc z polí pořád foukalo tak, že některé menší okolní obce byly až 3 dny odříznuté od světa. Tohle byly asi zároveň nejhezčí zimní epizody, jaké jsem v životě zažil, protože skoro metr nového sněhu za den a půl, to je opravdu zážitek.:) Škoda, že fotky které jsme z té zimy měli nám spolu s notebookem ukradl zloděj, co vykradl byt.

238
# 22.10.2020, 20:02

Jan Diatka
Tak je dost nepravděpodobné, že by prosinec, leden, únor (období jako celek) byly teplotně podprůměrné. Předpovědi stejně teď nemohou vědět, jestli některý z měsíců nebude podprůměrný teplotně, ale všechny tři zimní měsíce? O tom pochybuju...zázrak by byl, kdybysme se pohybovali alespoň kolem průměru za období jako celek.

# 22.10.2020, 20:36

Jedine, co vim jiste, ze na 100% nebude zima 09/10. A pevne doufam, ze lonska hruza se uz opakovat nebude. My v nizinach ale nemuzeme cekat zazraky. Samozrejme ten, kdo bydli v Beskydech v 600m.n.m asi nemusi mit spatnou zimu. Ja cekam v Praze mirnou, teplou zimu a snad vyjdou alespon 2-3 tydny nejakych mrazu s 10cm snehu.:)

238
# 22.10.2020, 22:29

godlike
Ale je tu možnost třeba zimy 2010/11. Tu zimu snad údajně byla velice silná LaNina, která přinesla naprosto luxusní první třetinu zimního období. Sice únor - bídnej a březen - tragickej, ale předtím v podstatě od 24.11. do druhého lednového týdne byla hodně slušná sněhová pokrývka prakticky všude, na většině míst bílé Vánoce.

Teď se tedy pomalu začíná mluvit né o silném projevu LaNina, ale dokonce "SuperNina" , což by bylo něco, co v historii nikdy nebylo pořádně změřeno, zdokumentováno, tudíž bychom měli první pokusný rok, co taková případná "SuperNina" dokáže. Jestliže mírná Nina pro nás znamená slušnou zimu, silná špatnou, tak kdoví jestli SuperNina by zas pro změnu neznamenala slušnější zimu.

53
# 22.10.2020, 22:49

Prady
No právě na Listopad a Prosinec nemám co se týče Brna moc dobré vzpomínky, a ta zima 2010/11 byla mizerná tady. Ono tehdy měla JM nejméně sněhu v tom Prosinci takže bída.
Např: 29-30.11.2010 první kalamitka v ČR, JM jako jediná nedostala více než poprašek, pak sice přišla data 1 a 3.12., ale sníh po nich hned zmizel. Pak se ukázal až 20.12 a ani na vánoce nebyl narozdíl od Čech. A v lednu se sníh objevil pouze 2x a to 3.1. a 26.1, možná pak i 28.1. ale to nevím, takže za Brno zima k houbám, stejně si myslím že tenhle zimní půlrok to bude lepší než obvykle...
Jo a Ludvicek ta tvoje teorie je nesmysl, protože pokud byl listopad 2009 výrazně nadprůměrně teplý a zima byla výborná, tak to jaksi nedává smysl..

# 23.10.2020, 11:20

Prady
No kdyz se podivam do archivu, to bylo vlastne super zima z dnesniho pohledu. Tolik snehu a mrazu az clovek neveri, ze to vubec bylo mozny.:) Nebyly to nahodou ty destivy roky po vybuchu islandsky sopky? Na tuhle variantu vazne nesazim. Ted jsem se dival na fotky zahrady zrovna nekdy kolem 20.10.2015 a letos je vse zelenejsi nez tehdy. Pred tou zimou 09/10 nam zloutly stromy uz na konci srpna a velky jasan na zahrade shazoval taky v srpnu. Ja tohle vnimam jen poslednich 10let a velmi casto me to vychazi. Ale letos se priroda tvari bohuzel na strasne mizernou zimu u nas v nizinach, ale v koutku duse verim, ze 2-3tydny bude nejaky mraz se snehem. A ta lonska se doufam, uz nebude opakovat. Taky bych si tipnul to, ze vychod zeme bude mit peknou zimu. Beskydy i Jeseniky...

238
# 23.10.2020, 12:57

godlike
Já si myslim, že letos je celkově strašně těžký předpovědět počasí - za 1. pomalu rekordně silná LaNina, za 2. o mnoho méně dat pro meteorologické předpovědi, díky nízkému provozu dopravních letadel. Ještě v dubnu se mluvilo, jak nás čekárně v Čr rekordně teplé léto a brutální sucho. No nakonec to bylo skoro opačně....srážek požehnaně a teploty se pohybovaly celkem kolem dlouhodobého normálu a to je něco na co poslední léta nejsme už zvyklí.
Podle stromů bych se taky neřídil, protože právě díky letošnímu počasí vydrželo listí a zelenost déle. Jak už jsem zmínil dříve, očekávám hezké zimní epizody, ale také výrazné vpády teplého vzduchu - bude to na houpačce a ty teplé vpády budou samozřejmě zaručovat, že zima jako celek bude teplotně nadprůměrná. To ovšem neznamená, že si sněhu a mrazů neužijeme i v nižších polohách ;-)

109
# 23.10.2020, 13:25

Aidamko
Nechci rýpat, ale 25. 12. 2009 bylo v Brně 12 stupňů plus (viz zdejší archiv). Jo leden 2010, ten byl opravdu zimní, jenže už koncem února ani nemrzlo. Jako pamětník zimy 1985 Vám řeknu, že 2010 byla celkem slabá zima;-).

V tom říjnu 2005 bylo koncem měsíce pár teplejších dní, ale taky už po ránu mrzlo ve 2 metrech, to letos zatím ani omylem.

No ale tak aby měla Vaše duše klid, nemusí být po teplém podzimu teplá zima, byť podle mě letos bude;-):slunce:.

53
# 23.10.2020, 19:03

Tak ohledně té předpovědi z accuweatheru jsem dospěl k menší teorii...
Ta oblast se suchem na SZ Francie bývá typická pro TV nad VB, jelikož je zde pak sucho a celkem teplo. To by pro střední Evropu znamenalo severní až severozápadní proudění a dál na východě Evropy JV. Sice by nebyly přívaly sněhu, ale nějaký by byl a navíc by nemuselo být jen inverzní počasí. Jestli bude na vánoce +15 tak se korunuji ředitelem zeměkoule. No ale celkově odchylka dle většiny modelů max +1, což je celkově dost v pohodě a měli bychom za to být rádi.

238
# 24.10.2020, 16:23

Helena (US) , hlavní město státu Montana aktuálně...
Za 13 hodin sněžení 15" sněhu (cca 40cm) a stále hustě sněží. Zajímavý vidět, že to co oni zažijou už v říjnu tak my tady nezažijeme celou zimu :D

238
# 24.10.2020, 22:50

Teda den ode dne je ta modelová předpověd horší pro Evropu horší a horší. Už i prosinec je v silném nadprůměru, leden tristní. Naproti tomu u Ameriky se průměrné až podprůměrné teploty prohlubují více na jih.
https://origin.cpc.ncep.noaa.gov/products/people/w...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.