Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2020/21?

238
# 27.09.2020, 23:02

Díky za založení. Po víkendu už jsem měl v plánu též založit.

Nechci vypadat přehnaně optimisticky, ale věřím, že letos se konečně zase dočkáme solidní zimy, která bude důstojná i pro nižší polohy. Střední polohy očekávám sněhovou pokrývku minimálně 70 dní za období prosinec až březen, s výškou 30-60cm, dle období a polohy. Hory nad 1000m.n.m. přes 100cm určitě.
Něco mi říká, že letos jsou karty rozdané tak dobře, že pokud to nevyjde ani teď, tak už asi nikdy.:snih::led:

# 27.09.2020, 23:23

Tak to znamená, že bude krutá zima? no to snad ne:( už jsem si zvykl na teplé zimy a chtěl jsem venku opět nechat oleandry i olivovník jako naposled, tak dejte s tímhle pokoj:(

147
# 27.09.2020, 23:43

Aidamko
to jako má být v zimě léto nebo co ? mám si na vánoce napustit bazén?:D:D

385
# 27.09.2020, 23:56

tomášzposázaví
Tak olivovník vydrží těch -8 max -10 (nic moc tedy) a oleandr mi dává okolo těch -15 až -17 v pohodě, je ovšem zasazený v zemi a ne v květináči.... takže tolik zatím nečekám..:cool:, (čekám spíše teplou zimu či průměr).

385
# 27.09.2020, 23:57

Kokos342
Napustil bych to, buďto bude koupačka, nebo bruslení..:D

15
# 28.09.2020, 08:47

Tak jak u leta mě tam některé možnosti chybí, takže nehlasuji. Bych chtěl nadprůměrně teplou (abych topením nepřispíval zbytečně globálnímu oteplení) bez větších mrazů, vodu klidně až po Novém roce, sníh tak dvakrát, třikrát, z toho přes 10 cm max. jednou (když nebude vůbec, tak houby zle). Hlavně žádné celodenní inverzní mrazy pod dekou se S-SV větrem. A už vůbec ne mrazy na počátku vegetace. Konec zbožných přání....

109
# 28.09.2020, 09:13

Ursus
Přesně tak, kolego, inverze je nejhorší varianta zimy hned po holomrazech. Preferuji středomořskou zimu (tj. zima s dostatkem srážek) a pro děti teda sníh kolem Vánoc. Pokud se globálně otepluje a člověk se pustí do pěstování subtropické květeny, o nějakou "Ladovskou zimu" u nás na jihu nestojím.

142
# 28.09.2020, 09:53

Ursus
Globálnímu oteplení přispěje víc to, když bude zima teplá, než když vy budete chvíli topit.

ludvicek
Pokud zrovna nepěstujete na volno citrusy, tak většina těch rostlinek v pohodě naši zimu zvládne - roky vyzkoušené, takže se není čeho bát... :) Navíc sám píšete, že chcete pěstovat ty rostliny, ovšem v zimě jim zvýšené přemokření v našich končiná ohromě nevyhovuje :D takže co vlastně chcete.

50
# 28.09.2020, 10:02

Co se týče nadcházející zimy, obávám se hlavně sněhu v nadm. výšce pod 300m, kde ho za poslední roky ubývá enormně rychlým tempem.
Ve výškách od 400m.n.m. nebo 500m.n.m. většinou napadne něco slušného, hory mají sníh vždy 100%, jen je velký rozdí např. mezi 1000m.n.m. a 1300m.n.m.
Taky záleží na převládajícím proudění, SZ proudění obecně přeje sněhu téměř všude mimo polohy pod 400 (300)m.n.m.

Můj tip je, že zima bude hodně teplá a větrná s převládajícím JZ prouděním a dostatkem srážek, převážně dešťových.

385
# 28.09.2020, 10:06

igor127
No, přemokření vadí u agáví, yuccy, trávovníků, nolin a tak, u palem je nějaká vlhkost i v zimě nutná, jinak uschnou, a u oliv a oleandru a banánů je to jedno, pokud nejde o rybník :D, ostatní, co před zimou opadá, či zmrznou vrchní části se zahrne mulčem a je to, pokusům se meze nekladou :D
Jinak jsem koukal, že období do konce srpna celosvětově bylo okolo +1,2 nad normálem, údajně nejvíce v historii, protože jde o normál podle poslední sledované dekády, tak uvidíme, co ta zima, místně někde bude třeba "třeskutá" ale globálně?:!!:

109
# 28.09.2020, 11:06

igor127
Ne všechno subtropické je nutně sukulentní. Fíkovník třeba mně několikrát vymrzl, ale ještě nikdy nezhnil od kořenů. Ale třeba opuncie už to má jinak, samozřejmě. Ačkoliv zrovna jednu má jeden chatař přímo u Svitavy na skalce a celkem jí to vlhko nevadí...

385
# 28.09.2020, 11:20

ludvicek
No, opunciím to je taky skoro jedno, chce to písčitý podklad, já je nekrytuju a už jsou tři čtvrtě metru vysoký, pět let starý.. cilindropuncie to samé, jen nevím, co s přebytky, fůra semen a odnoží, zatím to peru k plotu, žádná kočka pak nevleze na zahradu..:D, do přírody to nechci šířit, ale na druhou stranu by mne lákalo zjistit, jestli by se to volně udrželo, oproti domovině tady na to jdou slimáci apod..vím, že asi dvacet let odolává výsadba u jednoho úseku dálnice, zarostl tam už celý svah...

385
# 28.09.2020, 11:30

Ondráš*
A co když bude s nadměrným množstvím deště, to tam v anketě taky není...:D,a může se to stát, ne že ne..

F4
Avatar
109
# 28.09.2020, 11:31

aura33
JZ proudění už dávno nepřináší dostatek srážek jako dříve. Já tomu říkám suchý Atlantik, kdy se fronty rozpadnou nad Německem a u nás je jen teplý vichr. Přeji si, aby byla aspoň normální s mrazy i oblevami + hlavně srážkami. Už to budou 4 roky od, po dlouhé době, posledního skutečně zimního měsíce (leden 2017).

385
# 28.09.2020, 11:45

Ondráš*
Je pravda, že by se to dalo shrnout pod souhrnný pojem vydatné srážky...:cool:

385
# 28.09.2020, 12:20

Aidamko
Já jen vzpomínám na predikce tři čtyři roky dozadu, furt každý rok stejně, zima století, desetiletí, rozpad víru... a co z toho se konalo..? Notabene je hodně odvážné tvrdit, že když se vortex rozpadne, vyleje se studený vzduch do Evropy,(skóre v těchto případech je zhruba 3:1 pro USA) to je možné říci až ve chvíli, kdy k tomu rozpadu dojde, podle postavení tlakových útvarů atd.. když jsem to procházel dozadu, vypadlo na mne, že tu za posledních dvacet let bylo pouze 20% zim chladného charakteru, 15% průměrných a 65% teplých, a za posledních deset let je ten poměr docela trisní, koukal jsem i na stav slunce, potvora opravdu ožívá.. to sice nebude mít větší než jednotkový procentuální vliv, ale děje se to, plus mám stále zprávy od známého z Ruska, kde nepředpovídají zásadně studenou zimu, spíše nadprůměrně teplou, takže přemítám, odkud by mrazy měli dorazit..zbývá koridor mezi Grónskem a Skandinávií.. (je ovšem jasné, že v Rusku, co není pod -20 -30 mení zima..):D. Tož tak to vidím..

33
# 28.09.2020, 12:50

Prady Ja to cekam podobne, snih minimalne 60 dni ve slusny vrstve, od konce prosince, ale mozna uz i pred Vanocema. Mrazy leden/unor u nas nejspis i nekolik dni pod -20 rano a kolem -10 pres den :)
Letos se to vyviji zatim docela slibne.

385
# 28.09.2020, 12:57

Aidamko
Však uvidíme podle reálu..:)

109
# 28.09.2020, 15:14

palma
Přesně tak, jakékoliv náznaky vlastně nic moc neříkají. Byl tu na jaře článek "Silné bouře ochladily severní Atlantik, u nás se to může projevit horkým létem." A byl z toho nejdeštivější červen za posledních x let.

Jak správně říká Švejk na dotaz ohledně víry v konec světa: To bych musel prvně nějakej vidět.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.