Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Přijde ještě do jara nějaká zimní epizodka?

2558
# 12.02.2020, 22:38

Teď mě napadlo založit toto téma;-) už je jasné že se tato zima zapíše mezi ty nejteplejší v historii ale ještě něco může přijít pamatujete ještě na březen 2013? dokonce i o velikonocích sněžilo a na V byla kalamita:!!::snih: myslíte, že ještě do konce února nebo v březnu něco přijde já věřím že se to trochu ještě opraví:) u nás je tato zima hrozně slabá v lednu pořád samé inverze a sníh skoro žádný teď pořád přicházejí teplé vlny sice sněží častěji než v tom lednu ale zase se to udrží tak na pár dní:!!: překvapivě jsme tu měli 11 cm už v polovině listopadu a od tý doby jsem takový číslo nenaměřil, myslel jsem že tato zima bude probíhat jako před rokem a ono nic z tý Arktidy sem nic pořád nejde ani jednou v této zimě nebyl ledový profuk od S což je smutný:( no snad nebyl vrchol v tom listopadu, doufám že aspoň ještě 15 cm napadne;-):snih: uvidíme ale nevypadá to dobře, už začínají pomalu ze země růst kytky:!!:

Bude ještě vůbec sníh a mrazy?
Ano, ještě něco přijde
9 (30 %)
Ne, už začne jaro
21 (70 %)
Celkem hlasů: 30
271
# 13.02.2020, 01:18

No uz to moc nevypada ted, nad dalsich 10 ni to vypada na poradplusove teploty v Praze, a pak uz je koncem unora vetsinou tepleji a v breznu uz se moc snih neudrzi a ledove dny nejsou tak casto.

Ale zname prelom brezna a unora 2018, to prislo nahle po teple zime. Prvni ledovy den zimy a chladneho pulroku byl v Klementinu 24. unora, v Doksanech a souasne na vsech stanicich v CR 25. unora. Dale pak prisla skoro o mesic pozdeji, nez v predchozim rekorde T850 pod -20 °C. Z Prazskych sondazi T850 28.02.2018.06 -20.5 °C. Na Polske Snezce se take pri teto vlne objevil super-arkticky den s Tmax pod -20 °C. Ceska Snezka udavala par dni v namraze chybna data. Arkticke dny byly i ve strednich polohach, dost extrem na konec unora. V Praze Klementinu bylo 01.03.2019 Tmin -11.3 °C. Tedy i prez ten desne extremni Arkticky vpad chybelo do prekonani Klementinskeho minima 16.3 °C. Italie mrazovky 14.02.2018 Doline de Busa del Miel (2614 m) -49.4 °C, 27.02.2018 Doline de Busa Riviera (2634 m) -48.7 °C, Doline de Busa di Fradusta (2607 m) -48.6 °C. V CR foukal vitr tak Tmin pri teto vlne a cely rok 2018 jen 28.02.2018 Jeleni -28.8 °C (Ktera stanice Jeleni, u mostu ?).

I v breznu muze prijit mraz. Na absolutni breznovy rekord to vypada Brezen Kvilda Perla 05.03.1987 -38.1 °C.

F4
Avatar
109
# 13.02.2020, 07:22

No vzhledem k tomu, že ani dnes nám nemrzlo a výhled otřesný, tak už zimu nečekám. Na půlku února extrém, když nemrzne ani v noci. Zmetek svítí už každý den, který je dlouhý už 10 hodin, ptáci zpívají už od konce ledna. Zima byla všehovšudy tak 1 týden od začátku prosince. Myslím, že není třeba dumat nad ním, jestli ještě přijde něco, co se dříve nazývalo zimou.

63
# 13.02.2020, 07:25

Nám díky tomu,že máme po ránu už 2dny jasno tak mrzne a škrábou se auta.. aspoň zase na pár dnů "zima"...
Věřím,že ještě nějaké mrazíky v noci přijít můžou,ale přes den už zimu bohužel moc nečekám... :( Letos vlastně ani zima nebyla, byl to nějaky mezistupeň mezi létem :(

31
# 13.02.2020, 07:42

Já jezdím denně, většinou desítky km a ještě jsem nepřezul a neměl na silnicích problém. Teď už to asi fakt dělat nebudu.:D

15
# 13.02.2020, 08:56

No, myslím, že něco ještě přijde.
Sice se pravděpodobnost snižuje, ale...
Týden, deset dní, zimy bývá skoro každou zimu.
No a pokud to má být tuto zimu, tak teď už jde jen o to, aby to nebylo příliš pozdě, když už bude rozjetá vegetace. Ať je to tak do půlky, maximálně konce, března. Jinak ať raději není nic. A možná už to bylo v lednu.

Jinak, když jde řeč, gumy taky nemám přezuté a už přezouvat nebudu.
Taky je pravda, že tuto zimu jsem s autem asi nebyl nad 300 m.n.m...

380
# 13.02.2020, 09:08

Zima začíná 1. prosince a končí 28. února (29. února), zimní měsíce jsou: prosinec, leden a únor. Astronomická zima začíná 22 prosince a končí 20 března... na zimní epizodu tudíž už moc času nezbývá..pak už to bude mráz či sníh na jaře..:)

12
# 13.02.2020, 10:11

My tu máme zimní epizodu stále, sněhu není nějak extra moc, ale bílo je. Připadám si jako nějaký mimozemšťan :D

# 13.02.2020, 10:13

Já se řídím ročním obdobím dle meteorologického hlediska. Má pevnější pravidla a více odpovídá průběhu počasí. Začíná vždy první den v měsíci. Astronomické termíny jsou většinou 21., někdy 20., někdy 22. a dokonce i 23. Takže mi úplně nepřijde, že astronomická roční období mají pevné hranice.

63
# 13.02.2020, 10:58

Ondráš*
Nejste, nebojte ... tak jsme se učili ve škole a tak to taky tak beru pořád ;-)

380
# 13.02.2020, 11:41

Ondráš*
No, podíval jsem se na predikce až do toho 19. března.. (a ještě dál, když už jsem se díval..:D), a říkám, že nebude vpád.. ;-)

380
# 13.02.2020, 11:46

Ondráš*
Budu rejpal, zima končí letos 20.března v 04.49.. astronomové to spočítali...., takže máme ještě pár dní a hodin k dobru...:), ale stejně nic nepřijde...:cool:

63
# 13.02.2020, 11:48

Ondráš*
Přééésně... já se o tom meteorologickém dověděla loni a do té doby jsem to tak brala.. a to už je přece jen nějaký ten pátek :D ostatní ať si to berou jak chtějí.. to je jejich věc.

F4
Avatar
109
# 13.02.2020, 12:37

Já letos ještě neměl na sobě zimní boty. Já osobně se řídím astronomickým pohledem na roční období. I když z hlediska teplot a délky dne by dávalo smysl ten meteorologický. Každopádně ať tak či onak, celodenní mráz už se nevyskystne a astronomicky vzato, se ten náš jediný ledový den uskutečnil na konci podzimu (půlka prosince). Tohle taky nepamatuju.

31
# 13.02.2020, 13:40

Když už se tu rozjela taká plamenná diskuze, já jsem jednoznačně pro meteo dělení. Je to jednodušší, líp to odpovídá charakteru počasí a délce dne. Ba dokonce, někde jsem četl, že náš organismus vnímá jako zimu už třeba od půlky listopadu, jaro od druhý poloviny února, léto dokonce skoro od začátku května a podzim přichází na konci srpna. Zásadní je totiž výška :slunce: na obloze.

380
# 13.02.2020, 13:52

Ondráš*
Přikláním se z hlediska zimního dne k definici ledového dne, tedy den, kdy nevystoupí teplota nad nulu po celých 24 hodin..A těch jsme u nás tuto zimu měli celých 6... slovy šest...:cool:

# 13.02.2020, 16:12

Na.Guru
Presne tak. Astronomické dělení je, nechci říct nesmysl, ale zdaleka neodpovida skutečnému pocasi, tak jako meteorologické. Myslím, že většina z lidí se bude řídit spíš astronomickym dělením, protože se právě učí ve škole a jsou na to od dětství zvyklí a jak se říká, zvyk je železná košile a clovek je od přírody líný tvor, kterému se nechce měnit neco zabehnuteho:D. Ale ne samozřejmě at si to každý bere jak chce, astronomicke rocni obdobi neni take uplne od veci, ale v porovnání s meteorologickym je to nebe a dudy, aspoň i pro mě. I proto považuji jakýkoliv studeny vpád v letošní zimě bohuzel za velmi nepravděpodobny, protože do konce února uz je jen neco pres 2 týdny a březen opravdu nějakou pěknou zimu do nižších poloh přinese málokdy a absolutně se na něj v tomto nedá spoléhat. Samozřejmě to neplatí pro hory, kde naopak v březnu sněhová pokrývka často teprve kulminuje a myslim, že tam ještě spousta sněhu pripadne, pokud se nejak vyrazne dlouhodobě neotepli, ale v nizinach je tato zima zkratka ztracená z meho pohledu, člověk musí umět uznat, že prohrál:D. Tak snad za rok, nebo tedy vlastně jen za nějakých 9-10 měsíců nám snad začne zima mnohem lepší než ta letošní;-)

# 13.02.2020, 17:16

Prezout by se mělo, pokud teplota na delší dobu klesne pod cca 7st, letní guma je tvrdá sama o sobě, natož v zimě, tohle by mělo by být trestný a vůbec bych se s tím nikde nechlubil, jelikož je to idiotství na druhou. Děkujeme
Jinak zima přijde letos v březnu a skonči v dubnu.

380
# 13.02.2020, 17:25

logitech
A co když přijde v dubnu a skončí v březnu?:!!:

146
# 13.02.2020, 17:32

palma
:D ok:D
Jinak ty srážky se nějak nerozpadají a postupují dále trošku mě děsí ty bouřky v Německu. tvoří se tam SQL a jde směrem k nám uvidíme co se z toho rozvine:cool:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.