Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Velmi teplé počasí od 16.12.

# 23.12.2019, 10:13

Já Yurriho naprosto chápu, ten kdo nepoznal letos pořádné sucho tak ho prostě nepochopí. Berounka je tu u nás stále na stavu sucha a zlepšení v nedohlednu, navíc od půlky listopadu tady spadlo necelých 8 mm, naprostá většina ve formě 0,3 mm za den, takže z rybníčka na dešťovku a ze sudů není ani co vylejvat.

80
# 23.12.2019, 10:22

igor127
To jsou starosti :!!: Tady za poslední více než měsíc spadlo ani ne 5 mm srážek. Sucho je konstantní už několik let, co já bych dal za to, aby se tu měsíc dva držely srážky a pořádně se to do hloubky prolilo. Nepamatuji, kdy naposledy bylo nějak hmatatelně deštivé období, to bude minimálně několik let. Vám tam Moravě aspoň chodí pravidelně srážky od JV, tady v Čechách není zhola nic. Pokud to půjde takto, tak se nížiny v Čechách dost zásadním způsobem promění během dalšího desetiletí.

2
# 23.12.2019, 10:33

TO F4 - "líbí" se mi jak v každém příspěvku neopomenete zmínit hluk od sousedů, celoroční, celodenní - Vás by chtěl za souseda asi málokdo, protože to by se venku bál i víte co :-) Asi byste nechtěl ani toho Yurriho - ten pořád rámusí na zahradě (i v noci s čelovkou) a zítra by Vám takhle pěkně v 18.00 hod. pustil čerpadlo a začal zalévat, protože přeci jen slečinka není na zahradě i na Štědrý den :-)

142
# 23.12.2019, 11:11

Ondra83
Ano, po měsíci nám tady trochu víc zapršelo (naposledy napršelo necelých 10 mm na začátku listopadu) a v čechách ¨z toho jdou zešílet?. Myslíte si, že jižní Morava se jako v tohle nezmění - ta je na tom podobně, jen průměrné teploty má oproti vašim nížinám vyšší. Sucho ze zmírnilo všude. A marně hledám to 2 měsíční srážkové období :D Howgh. To, že chybí v Čechách srážky je sice fakt, ale ony chybí všude (letos se to trošku zlepšilo, dříve to bylo lepší zase u Vás) . A pokud vám to udělá radost, letos jsme se konečně dočkali průměrného množství srážek a rozhodně si nemyslím, že dlouhodobý průměr u nás není o nic vyšší, než v Polabí, Poohří.

Norain
A já bych to F4 udělal, protože schvaluje yurriho činy. Tudiž zvuk čerpadla, čelovka, zaplá sekačka na trávu, to by mu vůbec nevadilo. Ale když si někdo povídá, to má amok :D

77
# 23.12.2019, 11:27

Pseudozima pokračuje dál, leden se rychle blíží, jediný měsíc, který by zajistil jakous takous zimu tady v nížině. Naději na zimu nám ovšem tl. situace nedává žádnou, bo min. Déšť, jako na Moravě nám to také nepřinese, sníh už vůbec ne. Nad další tragickou zimou jsem už nyní, ač včera začla, zlomil hůl. Můj tip, jeden den se souvislou sněhovou pokrývkou do 5cm do konce února u nás.

107
# 23.12.2019, 11:35

Prší a prší v součtu za sobotu a dnes už máme 40mm a prší dál, to jsem nečekal.

Pravé Vánoce na blátě:D:D:D

80
# 23.12.2019, 11:42

igor127
Nikdo z ničeho nešílí, jen jste si stěžzoval na Jadran, já bych to bral :) Jinak v JM kraji spadlo do listopadu asi o 40 mm více srážek než P/SČ kraji :D
A mimochodem, máte tam sérii už 4 nadprůměrně deštivých měsíců za sebou a prosinec zřejmě také skončí nadprůměrně. To není vůbec špatné.

48
# 23.12.2019, 12:03

Ze mas sucho v praze , za to ja nemuzu. Dokonce vam tam snezelo a byla pokryvka snehu.
Na vychode jsem snih jeste nevidel tuto sezonu. Za 3dny jiz atakujeme 30mm srazek. Tohle na vanoce fakt nechces.

107
# 23.12.2019, 12:06

Hurec

Proč ne klidně i týden kdyby takhle pršelo vůbec by mi to nevadilo, naopak vody je málo aspoň se pěkně doplní studny konečně.

142
# 23.12.2019, 12:06

Ondra83
No dobře, tak máme nadprůměrné měsíce v řadě za sebou, nadprůměrné o 2-5 mm měsíčně - to je teda extrémní nadprůměr, P/ SČ kraj má poslední tři měsíce průměrné až lehce nadprůměrné ve srážkách, vycházím z tabulkových údajů ČHMU :) Podle té tabulky průměrného množství srážek pro náš a vás kraj jsou statisticky nevýznamné rozdíly. A stěžoval jsem na Jadran právě proto, že dřív díky němu byla u nás naděje na sníh, a teď prostě blázní v době, kdy to není zrovna u nás až tak potřeba...

F4
Avatar
109
# 23.12.2019, 12:15

igor127
Norain
Typická česká vlastnost, zastávat se hajzlů. Je rozdíl, jestli seká někdo inteligentní a dement. Tady jsou dementi, ani jeden to nepochopíte, protože jste tu nikdy nebyli a chápu to, oba tam máte lepší lidi. Tady je prostě sebranka, to byste koukali, co si dokážou dovolit. Ano, slušné lidi nikdo za sousedy nechce kromě mě. Ale do této diskuze to nepatří.
Teď to vypadá po 26. na krátkou zimní epizodu, ale rozhodně ne žádný extrém a snad už konečně něco z té oblohy spadne. Na východě stále dojí a dojí. Tam kdyby čtvrt roku nekáplo, tak jsou pořád v normálu.

# 23.12.2019, 12:24

Hurec
Snezilo, ale pokryvka nebyla, to spis nekde na Zlicine. A opravdu bych radsi pocasi, jake je ted na Morave, aspon by bylo co pozorovat a videl bych, jak priroda dostava tolik potrebnou vlahu.

ota
Avatar
2141
# 23.12.2019, 12:33

Frantis95
Tady na Přerovsku jsme už sice sněhovou pokrývku měli, ale vydržela asi 20 hodin, takže taky žádné terno. A ono se zdá jak tady hodně prší, ale u nás ani letos nepůjdeme do nadprůměru. Ten je 650mm a máme teď po těch deštích kdy spadlo skoro 40mm cca 625mm. Nad 650 jsme se dostali naposledy v roce 2013, takže tady se jen dostáváme k normálu. Nad 600mm jsme měli ještě v roce 2016 a 2017, ale jinak byly poslední roky opravdu suché. Letošní rok byl navíc velmi teplý, takže pro změnu byl zase velký výpar.

386
# 23.12.2019, 12:44

No, koukal jsem zase na slavný vortex a okolo nového roku by tam měla vznikat zase anomálie a to poměrně rychle, takže za měsíc, když by to opravdu bylo něco většího, by se ochlazovat mohlo, ovšem, zase to leží směrem na USA... i když v lepší poloze, takže by to mohlo "dofouknout" až do Evropy a to že ze SZ...ale uvidíme, nikdo neví jak silné to bude...

273
# 23.12.2019, 12:55

Dneska krásná práce, za dopoledního deště vylito asi 1500 litrů, čerpadlo je tiché jako myška, ale soused koukal přes plot jaksi divně ;-)
Půda pod stromy je jako na jaře, když roztaje 20cm sněhu a o to mi šlo, klidně bych takhle potřeboval ještě 3x, škoda, že nezalilo jako na V, ale co už.

496
# 23.12.2019, 13:47

Vydatný déšť ve východní polovině republiky pokračuje (a některá místa jsou zalita opravdu pořádně) - srážková epizoda 21.12. přinesla 26 mm srážek. Zajímavostí bylo to, že celé množství spadlo v cca 10 hodinách a některé hodiny měly intenzitu i 3-4 mm/hod. Dnes kolem 1.hod v noci se rozpršelo znovu a máme již 19 mm - http://hydro.chmi.cz/hpps/hpps_srzstationdyn.php?d... dalších několik mm dle radaru ještě spadne. Jedná se tak o nezvyklou a vydatnou zálivku v předvánočním čase. Půda je už velmi nasáklá, takže na řadě míst voda na zemi stojí. Říkám si, kdyby bylo -3 C a vše spadlo ve formě sněhu :)

Jinak tento dnešní déšť bych daleko raději viděl v oblasti Čech tam, kde to nejvíce potřebují. Úhrny v rámci ČR jsou velmi rozdílné (plus rozdíl chybějící srážky vs. normál). Snad i tam co nejdříve zaprší, zasněží.

A ještě k zalévání stromů, keřů, záhonků - ano, zalévání z nachytaného deště je vhodné i v tomto období, pokud byly poslední měsíce slabé na srážky. Zem není promrzlá, tzn. voda se dostane tam kam má.

Jinak poslední dva výstupy se GFS přiklání k chladné epizodě po 27.12. Dokonce i po Novém roce to zatím vypadá na "průměrné" počasí (včera to vypadalo na teploty kolem 5-10 C ve 2m nad zemí kolem 4.1.). Uvidíme, co budou ukazovat další výstupy (ten chladný vzduch může sklouznout také o 200 km východněji a je to pak jinak). Každopádně chladnější počasí s příchodem sněhu (alespoň do vyšších poloh) nutně potřebujeme.

# 23.12.2019, 13:57

Tak Ostrava za poslední 2 dny už dostala 33 mm, což je na prosinec neobvyklé číslo za 2 denní déšť. Hlavně ten déšť ze soboty na neděli měl spíše rysy subtropického zimního deště, než klasické zimní studené fronty. Teplota se po naprosto extrémních 16 C v pátek odpoledne pohybovala při intenzivním dešti v sobotu večer mezi 10 až 8 C. Déšť byl zajímavý hlavně svou intenzitou. Srážky se vyskytly ve 2 intenzivních vlnách mezi 17. a 22. hodinou a 1. až 3. ranní. Maximální intenzita dosahovala i 7 až 8 mm za 1 hod. Hodinové úhrny se pohybovaly okolo 3-5 mm za 1 hod., což při sněžení u vyvolalo docela velké komplikace. Za sobotní večer spadlo 23 mm srážek. Včerejší teploty už se pohybovaly okolo 6 C a k tomu bylo zataženo a venku blátivo. Dnešek přináší další srážky, které už nejsou tak intenzivní a spadlo zatím okolo 10 mm srážek a do večera by mohlo spadnout dalších 5-7 mm. Teplota se dneska udržuje lehce na 5 C a nad 750 m.n.m sněží.
Den po dní se bude pomalu ochlazovat a klesat hranice sněžení. Zítra 650 m.n.m ve večerních hodinách možná až okolo 500 m.n.m. Ve středu 500 m.n.m v ranních hodinách 400 m.n.m.. Ve čtvrtek podobně a od pátku se dá postupně očekávat pokles hranice sněžení až do nížin. Bohužel od čtvrtka začne ubývat srážek a sněžení v Ostravě, Brně, Praze by se mohlo vyskytnout pouze v slabých přeháňkách až o víkendu.

74
# 23.12.2019, 14:03

Yurri
Ano voda v sákne do hloubky takže u vás bude stejné sucho jako u souseda. Jasně že je lepší to pustit do půdy než do kanálu. Ale raději si udělám trativod než to napouštět do sudu a pak to rozlévat. (přes zimu) a nebo když to teď nejsou přívaláky tak předělám rýnu tak aby to neteklo do sudu ale rovnou na zem aby se voda vsákla. Snažím si to ulehčit. ;-)

Jinak dnes u nás spadlo zatím 11mm a v prosinci máme už cca 36mm. Což je nejdeštivější prosinec za dobu mého psaní statistik (od roku 2014).

# 23.12.2019, 14:09

Vy tam na té Moravě už musíte plavat, ne? Není snad ani možný už

75
# 23.12.2019, 14:15

Samik
Tady od soboty 37 mm

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.