Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Nástup zimního počasí od 2.12.2019?

77
# 22.11.2019, 08:31

ale prosím Vás nenechejte se unézt,žádná zima nehrozí....Max nějaká parodie na zimu na 1-2 dni.

# 22.11.2019, 08:41

Pokud to půjde tak, jak doteď .. tak zimu snad uvítáme někdy v lednu nebo únoru a na chvíli .. :)

63
# 22.11.2019, 09:03

Já vidím u nás teploty kolem +6+8,ale je to ještě daleko, nechám se překvapit

ota
Avatar
2119
# 22.11.2019, 09:05

aura333
Já nějakému ochlazení věřím, těžko může pořád převládat silné jihovýchodní proudění, takže je to statisticky pravděpodobné. Určité ochlazení naznačují i jiné modely, i když ne tak výrazné. Osobně to vidím tak, že se počasí změní, vyskytnou se i nějaké mrazy v nížinách, ale pravý nástup zimy to zatím nebude, spíše jen návrat k průměru. Třeba nás ale počasí překvapí a přijde pravá zima, je to ještě hodně daleko, tak uvidíme. Přinejmenším je v modelech aspoň po dlouhé době co sledovat.

238
# 22.11.2019, 09:28

Těžko říct...včera večer tam bylo +15°C, teď -5°C ...spíš bych se přikláněl k tomu, že se ochladí, možná se nějaký sníh objeví, ale žádné kalamity přes 20 čísel to nebudou.

380
# 22.11.2019, 09:35

No. já osobně beru výhled delší než 4-5 dnů dopředu, jako čirou spekulaci. třeba onen vortex, co se má rozpadat, narušit, rozdělit.. nejspíš na tom něco bude, pak se díky tomu vyleje studený vzduch, možná na tom něco bude, kam se vyleje... to uvidíme, za čtrnáct dnů se tedy má ochladit, možná na tom něco bude...;-) Sám rád typuji na delší období, dával jsem typ ochlazení v prosinci na týden (třetí týden v prosinci) pak obleva, a v druhém až čtvrtém týdnu v lednu studeněji.. dál už netypuju ani já.. a můj strejda..:D Ale jo, je co sledovat, aspoň se aktuálně něco v počasí začíná dít..možná na tom něco bude..:snih::snih::snih:

F4
Avatar
109
# 22.11.2019, 11:13

Kéž by to vyšlo a se začátkem prosince už přišlo prosincové počasí.

77
# 22.11.2019, 11:37

samozřejmě že GFS to mega ochlazení ruší,co jiného taky očekávat v te naší díře...

77
# 22.11.2019, 12:09

respektivě to zase posunul o 3 dni a doba trvání 2-3dni,klasika.A poté opět cca měsíc mega teplo.

77
# 22.11.2019, 12:32

Prady
tam možná u Vás někde budou ty teploty o jakých píšete.u nás budeme rádi jak se dostaneme pod +10st.

77
# 22.11.2019, 15:16

Jen pro připomenutí opět se vyleje studený luft do Ameriky,víme všichni co to bude znamenat pro nás:D

# 22.11.2019, 15:24

Já bych to viděl někde mezi variantou 2 a 3. To znamená sníh ne ve vyšších, ale spíše ve středních polohách a trvalejší udržení až opravdu od 900 m.n.m. Od 10.12 se to poté buď zlomí k docela pěkné zimě ,nebo se vrátí přechodné období podzimu s teplotami kolem 10 C. Hlavně na severovýchodě je zatím letošní listopad velmi výrazně nadprůměrný a skutečně mi přijde, jako by teprve končil říjen. Průměrná teplota bude někde okolo 3-4 C nad DP pro měsíc listopad.

5
# 22.11.2019, 18:34

Aura333
Tak to se raději nedívejte na nejnovější výpočty, které ochlazení docela sráží do kolen...Ještě není rozhodnuto, ale trend výstupů se mi vůbec nelíbí...Uvidíme s čím přijde nejnovější ECMWF a hned to bude trochu jasnější.

380
# 22.11.2019, 18:45

aura333
Je dokázáno ledaccos, ale realitu píše někdo jiný..:cool:
Bohužel mi to začíná připomínat minulý rok, na čtrnáct dnů dopředu nejdříve razantní ochlazení, za dva dny odsunutí ochlazení, za další dva dny zrušení ochlazení a pak čtyři dny dopředu setrvalý stav...:!!: Jako relax si užívám studium tryskového proudění těchto dnů, je to masakr a jak to hezky pod tím zahřívá Antarktidu, jestli tam nezačne tání, tak to bude zázrak..

5
# 22.11.2019, 18:51

Aura333
Ano pravda v modelech to zatím je ale bohužel týden dopředu.
Jenom se bojím jak píše Palma, že to ochlazení v těch modelech bude s každým výstupem jen slabší a slabší. Protože trend výstupů k tomu pomalu spěje. Nestalo by se tak poprvé. Ale tak není to jediný model že. ECMWF ve svém posledním výstupu zimu stále drží, GEM jakš takš taky i Ensably těchto modelů nejsou zas tak marné, ale né úplně příznivé....Nouvidíme

380
# 22.11.2019, 19:21

aura333
Rád bych pouze podotknul, že ochlazení přijít nemusí, takové zimy, a dokonce hezká serie, tu v minulosti byly, sedláci orali v lednu a seli v únoru, byla to serie let bez zim 1783, 1788, 1790, 1792, 1794 a 1796.. co vy na to?;-)

5
# 22.11.2019, 20:13

aura333
Kontraproduktivní? To snad ne.
Myslím, že mít větší přehled je snad všechno jenom ne kontraproduktivní.
Víc modelů = více dat, více možností predikcí, když se povede tak i nějaká shoda ve dvou či více modelech, která už naznačuje přeci jen trochu víc, než když to má člověk všechno z jedné ruky...To je jak kdyby si člověk chtěl vybírat dům ke koupi, ale vybíral by pouze z jednoho katalogu. Guláš možná, ale proto si to člověk nějakým zdravým úsudkem musí v hlavě porovnat, a potom ví víc, než kdyby se díval jen na jeden model. Ensemble jsou velice jednoduché... Několik výstupů, jeden medián, čím více jsou křivky sjednocené, tím přesnější předpověď je...někdy jsou sjednocenější na krátké období jindy i na delší, záleží jak je předpověď a nadcházející situace zrovna komplikovaná...samozřejmě že je každým výstupem trochu jiný, předpovědi se přece mění...pak už jen stačí sledovat křivku kudy se ubírá, jestli je tendence směrem dolů je možnost ochlazení naopak zas oteplení...no a dole jsou srážky...nic složitého
Jinak pardon za OT

8
# 23.11.2019, 09:16

Leonidas
Tak nevím na co jsi se díval, ale na stránkách NOAA ready jsou data z GFS a ten na začátek prosince udává zimní teploty i do nížin (ne že by mu to věřil) ICON do prosince ještě nevidí, GEM beru z rezervou a ECMWF s chladným vzduchem na začátku prosince, alespoň v 850 hpa, počítá také. Jinak Norové - Yr.no - berou data z ECMWF takže je to to samé.
Stejně se to bude ještě několikrát měnit, takže jak bude začátkem prosince bude jakž takž jisté až příští týden ve středu, čtvrtek.

69
# 23.11.2019, 09:17

Každý den jsou výstupy jiné, takže s definitivními závěry bych byl opatrný, zítra můžeme být situace opačná 😉

142
# 23.11.2019, 09:25

My si užíváme "zimní" počasí již dnes - máme tu pořádný ledový vichr :(

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.