Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Vydatný déšť a později i sněžení - v Čechách už od 400 metrů!

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2019/2020?

46
# 05.11.2019, 12:33

Peter Lenčéš
Děkuji za velmi zajímavý článek. Co se sezónních modelů týče, tak mám trošku pocit, že poměrně tápou, a proto se přiklání v podstatě všechny k takovému lehkému nadprůměru. Například numerický model Cfsv2 mění předpovědi poměrně výrazně a momentálně na kladných teplotních odchylkách spíše ubírá. Jaká bude nadcházející zima je tak ve hvězdách, ale všiml jsem si několika zajímavých věcí. Kocour, který chodí k nám na chalupu v Beskydech letos strašně žere a má opravdu hustou srst a velkou zásobu tuku. Stejně tak krávy, které se pasou na loukách jsou letos extrémně chlupaté, nikdy jsem je takto ještě neviděl a to je letos opravdu teplý podzim. Stromy z nějakého důvodu opadávají ze spodu a listí zůstává spíše jen na jejich vrcholcích, přitom většinou to bývá spíše opačně. Havrani už jsou ve městech. A nejzajímavější věcí je pro mě asi tvoření vortexu, který má z nějakého důvodu tendenci tvořit dvě jádra a i například prognózy numerického modelu GFS s tím počítají. Zajímavá je také situace v Norsku, kdy je sever už poměrně dlouhou dobu nezvykle chladný. Je to spousta zajímavých indicií, ale nedá se z nich bohužel říct, jak přesně bude. To co teď vidíme, dle mého názoru nasvědčuje zimě s velkými teplotními výkyvy, kdy budou velmi chladná období střídána velmi teplými. Je to ale jen můj odhad a uvidíme, co nám letos zima nachystá. :snih: :)

78
# 05.11.2019, 13:26

Já bych raději teplejší zimu s přechodem na srážky bohatých frontálních vln z Alpské oblasti, ze kterých může do konce roku klidně jenom pršet a v lednu a únoru sněžit, hlavně ať nejsou holomrazy a sucho, poslední roky jsou tady zimy úplně o ničem, jsem občas rád za pokrývku kolem 5cm a s běžkama musím vejš na Vysočinu nebo za kalamitami na JMoravu.

38
# 05.11.2019, 16:17

Ondra77
Něco k tomu vortexu z infometu -
Severní (též arktický) polární vortex mívá zpravidla dvě jádra. Jedno v oblasti Baffinova ostrova v Kanadě, druhé v oblasti severovýchodní Sibiře. Antarktický polární vortex pak má jádro obvykle kolem zálivu Ross Ice Shelf v Antarktidě. Je-li polární vortex výrazný a silný, zesilují západní větry v nízké troposféře. V případě, že je vortex slabý, dochází k rozrušení jinak ustáleného proudění ve středních zeměpisných šířkách, což vede k vpádům studeného vzduchu. V polárních vortexech dochází také k významnému úbytku stratosférického ozónu, zejména nad jižní polární oblastí na jaře....
Takže z toho plyne, jelikož zatím je vortex docela v kondici, že by mělo funět od západu.....

Ty žloutnoucí stromy od spoda by měli značit, že bude mrazivo, ovšem třeba u nás je to celkově dožluta, plus fůra stromů má prořídlé, ještě zelené listí...
Krávy se nacpávají, protože mají evidentně ještě co do huby, ne jak v létě, když bylo prd a ještě suchý.
No a kocour, .. Ten se cpe venku, nebo mu dopřáváte?
A havrana jsem tady okolo Kladna viděl akorát u Lidic, kde mají každý rok schromaždiště, když opadávají ořechy, teď už tam není ani jeden...
Takže všude je to nějaké.. nicméně do poliviny listopadu nic nečekám, do konce listopadu nějaký mrazík, druhý týden v prosinci nějaké 2cm sněhu, pak obleva, třetí týden v lednu deset dní mrázek do -8.. a pak už pozvolné oteplování.. schválně, jestli to vyjde..;-)

# 05.11.2019, 17:26

Podle mě, bude letos více dní mrazů, a očekávám holomrazy s teplotami pod -15 v nížinách. Přes den kolem -8 pak obleva, a následné sněžení s lehkým mrazem. A takhle pořád střídání. 😀😀

46
# 05.11.2019, 20:59

palma
Děkuji za objasnění situace kolem vortexu. Uvidíme, jak se to bude dál vyvíjet. Co se stromů týče, tak je to tak, jak říkáte, záleží na oblasti, ale v mém místě pozorování, kterým je Brno - Žabovřesky, žloutnou stromy opravdu v naprostě většině případů od spodu a nejvíce listů mají na vrcholku. Podobně to ale bylo i například v Beskydech, kde máme chalupu. Ovšem třeba v Praze je to úplně opačně a stromy mají ještě listů poměrně dost. Záleží hodně na oblasti. U těch krav ani nejde o to, že by tloustly, ale že mají oproti létu tlustou huňatou srst a navíc v Beskydech kromě července, zas tak strašné sucho nebylo. Červenec byl krize, to tráva začala žloutnout jak v Chorvatsku, ale začátkem srpna se situace začala zlepšovat a od té doby je relativně uspokojivá. Tráva rostla, stromy, kterým předčasně začaly žloutnout listy, své listy ještě během září obnovili novými, aby pak v průběhu října pozvolna opadaly. A co se kocoura týče, občas u nás něco dostane a nepochybuju o tom, že i u jiných chalup. Také mu nahrává, že jsou natolik přemnožení hlodavci, že mu někdy opravdu skáčou v podstatě do huby. Stačí, aby si lehl k nějaké díře na louku. :D O potravu teda nouzi nemá. Ale stejně jako u těch krav, narážím především na hustotu jeho srsti. Ta asi není úplně ovlivněná tím, že má co žrát. A navíc si myslím, že se situace ohledně potravy pro něj, od léta moc nezměnila. A havranů je v Brně málo, ale vyskytují se tady pořád. Zajímavé je, že se vylévá poměrně velké množství chladného vzduchu do středu až východu USA. Z minulých let vím, že to pro zimu v Evropě není úplně dobrá zpráva, neboť zpravidla když je zima v USA není tady a opačně. Vylévání studeného vzduchu však může klidně během měsíce skončit a zimy se může začít užívat i Evropa. Uvidíme, necháme se překvapit. A souhlasím s vámi, že do poloviny listopadu z největší pravděpodobností nic nepřijde a pak se uvidí. Prognózy již budou přesnější nějaký hrubý náčrt zimy alespoň do konce kalendářního roku možná půjde udělat. A nebo taky ne. Počasí je ovlivněno tolika faktory, se kterými ani numerické modely nemohou počítat, že spolehlivá předpověď je opravdu maximálně na pár dní dopředu. Ale v tom je přece ta krása počasí. :)

F4
Avatar
40
# 06.11.2019, 07:39

Ondra77
Američani mají každou zimu studenou. Nevím, jak je to možné. Ano, mají blíže Kanadě a studenému vzduchu, který se tam shromažďuje, ale zase jsou na nižší zeměpisné šířce. A opakování každý rok už je zvláštní. Kéž by si po dlouhé době užila Evropa.

59
# 06.11.2019, 10:55

F4
Sice jsou v zeměpisné šířce až na úrovni Afriky, nicméně přes Kanadu se tam dostane studený vzduch snadněji. Další věc, že oni jsou rozsahově kompaktnější pevnina...nás daleko víc ovlivňuje i teplota moří/oceánu a v našem případě ještě kolikrát zadržují hodně srážek Alpy. Kolikrát tady mohlo sněžit, ale bohužel se to dostkrát zastaví a jsme ve srážkovém stínu...Tam nemá srážky co zadržovat, takže se to většinou vysněží plošněji.

38
# 10.11.2019, 13:35

Peter Lenčéš
No, zatím to na klasický rozpad moc nevypadá, rozdělí se to na dvě jádra, to jo, ale pak je celkový rozpad vortexu problematičtější, .. rozpadne se kupříkladu jedno jádro, a postupně ho nahradí to druhé, stabilní, to značí krátký vpád studeného vzduchu a stejně nikdo neví kam. plus stále ještě trvá anomálie tepla nad jižním pólem.. a bude trvat dále. Což prý značí při provázanosti zemských hemisfér, velmi malou pravděpodobnost rozpadu vortexu i na severu.(hemisféry jsou ve vzájemné opozici),.ale jsou tu jistě kapacity, které to dovedou odhadnout, takže by jsme o tom měli vědět každopádně pár dní.. týdnů dopředu..:D. Ale kam se ten studený vzduch případně vyleje, když k tomu dojde, tak to ví, nevím kdo...:!!:

0
# 10.11.2019, 13:43

Každopádně pokud se PV rozpadne, tak to na počasí pocítíme nejdřív začátkem příštího roku. Podle propočtů odborníků :) A velmi dobře - nikdo neví, kde se tem studený vzduch vyleje. Takže nezbývá než jen čekat a doufat, že to třeba lízne i nás :)