Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teplotně podprůměrně počasí pokračuje, v noci na zítřek hrozí častěji mráz

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2019/2020?

12
# 21.10.2019, 12:04

Já asi v Brodě ani loni v zimě nebyl... ale třeba u nás bylo půl metru, a ve Velkém Meziříčí nic...

238
# 21.10.2019, 12:49

Rezna85
Ono Meziříčí, Bíteš, Třebíč, M. Budějovice jsou přeci jen v trochu teplejší části - ovlivněno teplem od Jižní Moravy, ale spíš mi přijde, že jak jdou srážky od Z/SZ tak už jsou trochu ve srážkovém stínu Vysočiny a všechno právě vyžere Žďársko, Brodsko, Pelhřimovsko, potažmo Jihlava. Jen vím z vyprávění v hospodě, že třeba tady co bydlim tak bylo kolem 30-35 čísel, jenže to je o 100 metrů vejš jak Brod samotnej.

69
# 21.10.2019, 14:05

Prady
Ono jak tu již bylo řečeno, nezáleží jen na nadmořské výšce ale i na poloze a blízkosti větších kopců či pohoří, Ždár je sice jen o pár metrů výše než Veselý Ždár, ale právě blízkost téměř horského pásma Ždárský vrchů a tím i chladnějšího vzduchu často způsobuje sněžení i v nižších nadmořských výškácch než v podobných výškách mimo hory. Ale každopádně se máš určitě na co těšit proti Praze Zličín :-)

# 21.10.2019, 14:19

Přesně tak, hodně hezky je to vidět u nás v podkrušnohoří když jdou srážky v zimě od SZ, sněží i při 4 - 5°C, sníh jak padá z hor se nestihne změnit na déšť, u nás je také vidět hranice sněhu a dešťě, my jsme oproti centru o něco výše cca 310m a opravdu stačí sjet o pár metrů níže a tepelný ostrov centra a o 80m nižší výška dělá rozdíl ve sněhové pokrývce třeba 5cm

238
# 21.10.2019, 17:12

Petr75
Jojo, jak jsem psal předminule...Žďár má výhodu, že jsou kolem ty vrchy a to dělá hodně. Přeci jen, u nás je to tak, že nejnižší body mají cca 400-420m.n.m. a nejvyšší cca 600m.n.m. Zatímco u Žďáru jen nejnižší 540m a nejvyšší přes 800m. Ty okolní kopce a hory taky udělají své...kupříkladu takové Vrchlabí, to je "jen" 460-480m, ale díky vlivu Krkonošských hor tam klidně 50-70 čísel napadne. ...Nicméně, oproti Zličínu asi Vysočina bude rozdíl kdekoliv...no vám pořád budem mít co závidět :D

PatrikMO
Na tom Podkrušnohoří bývá hrozně ostrá ta hranice sněžení/nesněžení ...většinou pokud to jde od SZ tak Chomutov, Teplice, Most, Litvínov...sucho, ale hned na okraji města nebo těsně za ním jak se to dostane přes 400m tak začíná sněžit a o kilometr dál je klidně vánice jako hrom. Hezký zlom jde vidět na rychlostní silnici z Chomutova směrem na Horu sv. Šebestiána. Vždycky když jedu na Annaberg nebo Vejprty tak Chomutov sucho, ale už v té první zatáčce do hor začíná být poprašek a každým metrem doslova toho sněhu přibývá před očima. Takový český "lake effect" :D ...jak člověk vyjede za ty 2-3 zatáčky na Strážky - Křimov tak tam už většinou hromady sněhu a bílá tma.

# 21.10.2019, 19:29

Prady
ano to je pravda, Krušný hory jsou spíš taková stěna, když jedete nahoru tak na pár kilometrech vystoupáte o 500 - 600m, sněhu je každým metrem více čím se jede výš, Vyšočina se zvedá od Prahy postupně na dlouhou vzdálenost, srážky jsou tam lépe rozložené a většinou hlavně v létě se neustále tvoří nad ní nové. U Krušných hor je na druhou stranu celkem běžné že naprosto zaseknou v zimě sněhové srážky od JZ, kdy se sníh sype a srážky se takřka nehýbou a dokáže i u nás napadnout dost sněhu,pamatuji i 35cm, na Resslu možná 40 cm (400m. n. m.), ale to byl rok 2010, 2012...poslední roky se nad 20cm dostanem stěží, jsme rádi za 15cm když to vydrží týden, většinou ani to ne

238
# 21.10.2019, 20:12

PatrikMO
Ono od jihu se k nám výraznější sněhové srážky dostávají jen ztěží. Od JZ to často znamená déšť pro nížiny a od jihu přes Moravu do toho musí ještě fouknout východ, aby se to zatoulalo do Čech. Vysočina má kliku, že většinou spadne aspoň z části do srážek ať jdou odkudkoliv, nicméně málokdy se nad ní něco zastaví a "točí" se srážkama.

# 21.10.2019, 21:42

Tedy zajímalo by mě jaký vliv na zimu bude mít to sluneční minimum?!
Na internetu jsem četl že slunce je beze skrvn již 74% dní tohoto roku a to je o 1% vice než v roce 2008 kdy toto minimum přineslo 5ti leté období zim se sněhem, kterého bylo až moc. Prý dokonce může být současné minimum nejsilnější od 18.stol

238
# 21.10.2019, 21:58

Sněžník
To je otázka, samozřejmě to může mít vliv na teplotu třeba o 1-2°C oproti normálu. Nicméně, pochybuju, že to dokáže ovlivnit například proudění, takže pokud se prosadí většinu zimy Atlantik, tak nám bude k ničemu jestli místo 7°C bude třeba 5°C.

Každopádně teorie o přímém vlivu v poslední době hodně kolují a některé naznačují, že to skutečně může mít i výraznější vliv na teploty. Já osobně jsem trochu skeptickej, že by to mělo nějaký výraznější vliv - například teploty o 4-5 stupňů nižší než je normál.

384
# 21.10.2019, 22:03

Sněžník
Dával jsem tu už i odkazy, spíš pro pobavení, někteří vědci tvrdí že poklesne sluneční záření o 60%, co si pod tím má jeden představit, to fakt nevím, straší se tu novým Maunderovým obdobím, takže kdyby to bylo... nicméně toto minimum (Maunderovo) nebylo tuším také celosvětové a ještě tam snad do toho pšoukla nějaká sopka..ale jinak jsem koukal na aktuální obrázky slunce, píše se tam... aktivita normální, .. tak nějak tak...

69
# 21.10.2019, 22:07

Prady
No uvidíme jak to bude u nás ;-) bude to tu pro nás první zima - před tím jsme žili v Hostivici a Podkozí takže rozdíl ve sněhu bude obrovský. Nicméně jsme sice 700 m, ale srážkové stíny tu fungují také velice dobře, zejména pak v létě kdy okolní hory které jsou v téměř všech směrech 1000 - 1300m vysoke dokážou spolehlivě bouřky odklánět mimo nás. V zimě to bude zase jiná situace, ale těším se na to. Sněhový kolík je připravený, meteostanice dostala vyhřívání tak zima může přijít :D

238
# 21.10.2019, 22:26

palma
Pro laika těžko pochopitelné...
Nicméně, něco co pochopí asi každý...Slunce má určité cykly aktivity/záření/erupcí. Loni a hlavně letos nastává tzv. 11 letý cyklus, přičemž teď teoreticky mohou nastat například 3-4 zimy s velmi nízkou sluneční aktivitou, než se opět zvýší. Statistiky hovoří zcela jasně ...2017 bylo pouze 104 dní beze skvrn - tedy vysoká aktivita slunce, 2018 celkem 221 dní a letos už touhle dobou je 205 dní beze skvrn. Vypadá to tedy, že aktivita bude postupně ještě nižší než loni a během roku 2020 by se měla také snižovat.

Jestli to ovšem skutečně bude mít reálný vliv na nějaké snížení teplot a silnější zimy, to těžko říct ...V roce 2017 když bylo slunce aktivní, tak byla teplotní odchylka celosvětově +0,91°C, letos je aktivita už nižší a prozatím je odchylka +0,94°C.

Statisticky, pokud se člověk podívá na poslední dva sluneční cykly, tak ve chvíli kdy byla aktivita na minimu, tak přišly relativně silné 2-3 zimy a bohaté na sníh. Poslední minima byly v roce 1995-1998 a 2004-2006. Konkrétně na zimu 2005/2006, kdy vrcholilo minimum sluneční aktivity, tak na tu můžeme vzpomínat velice dobře.

Petr75
Já myslim, že i kdyby se zima nepovedla i tak tam zajižeš situace během zimy se sněhem aspoň 30-50 čísel.

# 21.10.2019, 22:30

No slunce nemá žádné skvrny, ale musím souhlasit s Pradym že něco z toho vzejde.
Obrázek mi nejde vložit tak vám aspoň poskytnu adresu na aktuální snímek slunce beze skvrn
http://jsoc.stanford.edu/data/hmi/images/latest/HMI_latest_Int_4096x4096.gif

238
# 21.10.2019, 22:37

Já zas pro změnu odkaz na pobavení :D
https://www.windy.com/cs/-Nov%C3%BD-sn%C3%ADh-snow...

Už několik výstupů za sebou naznačuje, že po víkendu se během příštího týdne ochladí. Zatím to vypadá, že dokonce i výrazněji...s teplotami přes den lehce nad bodem mrazu. Nicméně klasicky holomráz...možná se tu a tam zatoulá první vločka i v nižších polohách.

Pro pobavení proto, protože v tom modelu hlásí přesně za týden celkem slušnou sněhovou kalamitu pro Slovinsko, Chorvatsko a Bosnu...Konkrétně v Chorvatsku až 35 čísel sněhu a pokrývka i u moře. Tak se zas vyplní co jsem říkal loni, že za sněhem i koupáním budeme jezdit na Jadran :D

238
# 22.10.2019, 12:42

Další věc pro zasmání....nový GFS, přesně za týden hlásí nástup dost silných mrazů...dokonce minimálně na další celý týden, s teplotami přes den kolem -3°C v noci kolem -5/-6°C :D http://www.skystef.be/forecast19e.html Samozřejmě holomráz bez srážek...

32
# 22.10.2019, 13:18

Prady
To nevyjde, bude třeba přes den 5°C a v noci možná kolem 0°C, ale ne celodenní mrazy a to ani u vás.

238
# 22.10.2019, 13:24

Na.Guru
Proto říkám, že pro zasmání ...dokonce tam jsou i celodenní mrazy k -5°C :D , nicméně všechny modely už pár dní potvrzují, že kolem 28./29.10. nastane výraznější ochlazení, které by mělo dostat teploty na úroveň typickou pro začátek listopadu. Nicméně, klidně se může stát, že při nízké oblačnosti se během dne teplota kolem nuly udrží.

63
# 22.10.2019, 13:39

U nás hlásí na 28.10,jako ochlazení ale cca 10-12 .. pak to půjde ještě níž,ale cca kolem 7-9. Navíc je to až za týden. Bude to sice velký skok tady po těch 22,ale na konec října myslím teploty k normálu :)

77
# 22.10.2019, 13:47

bude se jednat o klasické ochlazení které nastává 1x za měsíc většinou na počátku měsíce,ale jedná se samozřejmě o krátkobou událost a poté opět teplo do nevidím.A samozřejmě vše se bude odehrávat opět na sucho.Včerejší pohádky modelů o mega ochlazení déletrvajícího vzali už dnes za své a troufám si řící že další výstupy budou ještě teplejší.Tak samozřejmě ochladit se jednou musí,když na karvinsku máme pořád přes 20st..

384
# 22.10.2019, 14:48

dawe
Tak tentokrát máte pravdu, hezky vám to tam "hicuje". Co se týče předpovědí ochlazení versus oteplení, nic se nezměnilo na rozsahu do čtyř dní je to spolehlivé (občas i to ne).
Ostatně stačí koukat na předpovědi, po ránu je tam chladná varianta, postupem dne teplejší, a tak se to střídá až se to někde, ty čtyři dny dopředu, ustálí. Občas mi to z lidma připadá jak když je to banda nadržená na mrazy, či na teplo...za deset dní bude sněžit... za deset dní budou tropy! (tohle rýpnutí si neodpustím). Taky mám rád pestré počasí, ty současný mlhy stojej za ..... :blesk::blesk::blesk::blesk::blesk:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.