Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2019/2020?

238
# 21.11.2019, 10:40

Peter Lenčéš
A přikládám ještě článek ze včerejšího večera!
Ke stratosferickému oteplené dojde s největší pravděpodobností již na konci listopadu!
Jestli to ovšem bude mít za následek vstup chladnějšího vzduchu do našich končin, to je otázka druhá...
https://www.severe-weather.eu/global-weather/strat...

46
# 28.11.2019, 10:26

Počasí v posledních dnech tomu moc nenasvědčuje a ani krátkodobě výhledy nejsou v předpovídání nějakého chladnějšího počasí příliš optimistické. V nejbližších dnech nás totiž čeká přechodné ochlazení, které jen vrátí teploty k normálu a později již bude pravděpodobně zase nadprůměrně teplo. Nicméně třeba model CFS v2 si to úplně nemyslí, protože v posledních dnech stále snižoval předpokládanou odchylku na prosinec a momentálně je tam pouze +O,5. Samozřejmě vím, že prakticky nezohledňuje terén, v tomto rozlišení to pravděpodobně ani dost dobře nejde. Každopádně momentální předpověď nepůsobí úplně pesimisticky, tak uvidíme, co nám prosinec přinese. ;-) Mimochodem, nevíte někdo jak to vypadá s tím očekávaným stratosférickým oteplením?

Předpověď z 28.11. 2019
386
# 28.11.2019, 10:50

Ondra77
Stratosférické oteplení se neustále odkládá a posunuje, k dnešku tam žádné projevy nejsou, posunuje se to vždy na délku čtyř dnů, navíc se to posunuje směrem dále na východ a tím pádem to časem asi dojde až na západ, tedy do USA..Na druhou stranu, tryskové proudění udělalo zajímavou věc, okolo polárního kruhu nyní dává tendence k proudění od východu na západ, ovšem, je to velice na severu, takže jaký to bude mít dopad, uvidíme.. mělo by tam přetrvávat proudění od východu i v nižších vrstvách atmosféry, což by při dobrém zakřivení Rossbyho vln, mohlo něco studeného strhávat i do Evropy, ale zatím ty vlny v naší zeměpisné oblasti mají tendenci jít od jihu přes nás, takže neočekávám v následujících 14 dnech v tomto nějakou změnu, (neočekávám já osobně..:cool:).. modely mají svá data, tak uvidíme.. jako vždy..

8
# 30.11.2019, 11:08

Jaká bude zima si vlastně řekneme třeba v dubnu .... jaká byla :) Nicméně podle předpovědi od společnosti AER (další nějaká předpověď, čert aby se v tom vyznal :D ) by pro ČR měla být teplotně zima v Čechách s nulovou odchylkou, Morava a Slezsko s odchylkou do + 0,5 stupně. Takže další model, který na jaře můžeme porovnat jak vyšel :)
Otázka co s tím udělá případný rozpad PV.

# 30.11.2019, 12:24

Jaká bude zima? Řekl bych, že tady u nás v nížině ve středu Čech žádná zima nebude:D

# 02.12.2019, 14:36

Je nějaká šance v zimě na sníh na jižní Moravě? Dneska tu sice napadlo, ale za chvilku to bylo pryč.

# 02.12.2019, 15:33

Já jsem dal až tu polední možnost.
Na začátcích roků 2017 a 18 jsme zažili i celkem kruté mrazy, nebylo výjimečné, když v Českých Budějovicích bylo v noci pod -10, přes den pak klidně kolem -5. Loni už ta zima nebyla tak hezká, spíš teplejší, ale myslím si (a zároveň i doufám), že to byla jen malá pauza, výhledy zatím nevypadají zle. Proto očekávám, že letos by mohlo trochu víc sněžit a teploty bych očekával slabě pod nulou. Kdyby se to vyplnilo, zima by to byla krásná.

69
# 02.12.2019, 15:35

Sammler07
V lednu a únoru určitě šance je, dnešek bych bral spíš za výjímku ;-)

# 02.12.2019, 16:09

Podle Accuweather tak má tady 3. ledna napadnout přes 10 cm, ale to beru hodně s rezervou. :D

386
# 03.12.2019, 22:23

panaček
Che, che, koukněte se na výstup GSF 18.12. noční, a uvidíte třeba u DAWEho , teplotu -17 a více:D, teda, pokud to tak dopadne.. ochlazení to tam hází jak na Sibiři, tak uvidíme..:snih::led::tornado:

Trocha zimy u DAWEho
238
# 03.12.2019, 23:29

palma
Jo ten odpolední GFS byl slušnej úlet...od 15.12. sibiř a kolem 19.12. -10 přes den a 20-40cm sněhu po celé republice :D

386
# 04.12.2019, 11:46

Koukam na to stratosférické oteplení, zatím je to nemastné neslané, druhá část víru patrně vymizí (nad USA) a na její místo se nasunuje ta anomálie a v nejnovějších výstupech slábne..zdá se, že se přesune nad USA a buď zanikne, či se tam opět vyvine druhá část vortexu.. jdu kouknout, zda o tom něco nového někde nenajdu..:!!:

238
# 04.12.2019, 18:00

palma
Nic nehledej.....tohle je nejnovější článek o vývoji Vortexu. Samozřejmě to dopadne tak jak se dalo předpokládat. USA enormě silné mrazy sníh...zatímco u nás sotva průměrné teploty bez větší šance na sníh. :D :D To je fakt k nasrání....jakýkoliv chladný vzduch už vyteče výhradně do USA.
https://www.severe-weather.eu/global-weather/polar...

2673
# 04.12.2019, 18:19

Prady
No nedá se nic dělat tohle mi nepřijde normální to počasí na zeměkouli je čím dál horší:!!: jaktože v USA jsou kalamity a tolikrát až -30 stupňů:led: vždyť jsou jižněji než ČR:zz::!!:

238
# 04.12.2019, 18:24

Tutugon
Bohužel, přijde mi že jestli se globální oteplování někde projevuje v zimě, tak je to právě u nás i přesto, že taková Amerika nebo zbytek světa sere na ekologii zdaleka nejvíc.

22
# 04.12.2019, 19:23

No bohužel to zatím na bílé Vánoce nevypadá a možná ani na těch horách ne.

386
# 04.12.2019, 21:50

Prady
Proto jsem taky krotil to nadšení nad tím, že vortex může zkolabovat, nikdy není jisté, co bude potom, taky může přijít "jaro v únoru", ..a bohužel přijde nejspíš to, co jsem říkal, vzhledem k tomu, kde k tomu oteplení dochází, a kam pod tím míří tryskové proudění..ale pořád je to v rovině ale...kdo to ví přesně?!:cool:, ale baví mne to..

272
# 04.12.2019, 22:03

No nejvíc by mě nasr., kdyby z teplého Atlantiku zase těžily pouze Čechy, kde by bylo krásné slunečné adventní jaro s přeháňkami při +10 a já tady v muldě při 0 sušil hubu.

496
# 04.12.2019, 22:10

Dobrý večer,
ještě bych neházel flintu do žita ohledně vortexu. Článek uvádí např., že se jedná o "1.útok" na vortex, že se jedná o minor stratospheric warming event ("menší strat. oteplení"). To větší, které by mělo daleko větší dopad, může přijít později (?) Vpád arktického vzduchu do USA dle modelů nebude mít dlouhého trvání. Takže uvidíme co ukáží další dny, týdny. Nám ve střední Evropě to na dalších 14 dní ukazuje spíše lehce nadprůměrné teploty oproti normálu.

32
# 04.12.2019, 22:53

Yurri
No jo, vy to máte nejhorší. Netěžíte z hlavně zimních výhod oceánského vlhkého a teplého proudění, ale současně už jste mimo nížiny Jižní Moravy, kde je jaksi slunečněji a tepleji většinu roku (i když v létě je to spíš na škodu). Zároveň tam máte inverzi snad nejvíc v republice. Zkrátka, když je hnusně na Moravě, hezky v Čechách a naopak, tak k vám vždy zasáhne ta hnusná část :D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.