Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Poslední zbytky sněhu leží v Krkonoších

# 03.06.2019, 06:03

Dlouho jsem váhal,
zda má cenu tuto diskusi založit,
ale řekl jsem si, že ano. :D V posledních dnech si užíváme poměrně vysokých teplot, ale na hřebenech Krkonoš najdeme ještě zbytky sněhu, ty pozvolna odtávají a to můžeme sledovat na: http://www.snezkalanovka.cz/webkamery/
Na webkameře: Pec pod Sněžkou, na Muldě je možnost vidět sněhové pole mapa Republiky, které odolává nejdéle. Jak se mezi místními říká: "léto opravdu v Krkonoších začíná, až když toto sněh. pole odtaje! " :)

# 03.06.2019, 13:30

MeteoSplash
Je všeobecně známo, že na hřebenech Krkonoš se sníh v tradičních oblastech drží někdy velmi dlouho do léta.
Letos byl hodně chladný a studený květen a na horách se vyskytovalo sněžení více než je v květnu obvyklé a ani starý sníh tak mnoho neodtával. Takže se není ničemu moc divit.

A ano. Je pravda, že s příchodem června a zároveň meteorologického léta jsou i teploty na letních někde i prvních tropických hodnotách, takže i na horách, resp. ve vysokých partiích Krkonoš bude sníh rychleji odtávat.

Poslední zbytky sněhu jsou letos začátkem června i například v Jeseníkách, jak dokazuje tato fotografie v Počasí u vás ze Světlé Hory na Bruntálsku od uživatele Slunečník ze včerejšího rána 2.6.2019. Ale i ty v těchto dnech velmi rychle zmizí.
https://www.in-pocasi.cz/pocasi-u-vas/foto.php?id=...
autor: Slunečník

Co se týká Mapy republiky, tak ani tam sníh nevydrží nejdéle.
Poslední sníh v Krkonoších taje ve Sněžných jámách...
Při těchto teplotách bych tipoval, že tam tento rok vydrží maximálně do začátku července, pokud se výrazněji neochladí.
Nezvykle brzy "Mapa republiky" roztála v loňském roce 2018, kdy se tak stalo už koncem května.
Naopak nejdéle vydržela v roku 2005, kdy tam sníh zmizel až v poslední, třetí dekádě srpna. Viz přiložená tabulka dole.

Mapa republiky roztaje asi až v červenci
Zdroj: © CzechTourism (www.kudyznudy.cz)

Mapa republiky
Zdroj: cs.wikipedia.org

Mapa republiky Zdroj: CzechTourism (www.kudyznudy.cz)
Tabulka odtání posledního sněhu "Mapy republiky" (od roku 2000) Zdroj: cs.wikipedia.org
96
# 03.06.2019, 20:13

Na Lysé hoře (katastr Výsluní) 875m.n.m roztály poslední zbytky sněhu už 23.5. Kolem běžeckých tras Měděnec odtál minulý týden.

Petr12

Srovnávací foto krajiny ze 7.3. a dnes 3.6. (850 m.n.m.)

# 05.06.2019, 12:30

ROFA
875 m n.m.? To není nějak závratně vysoká nadmořská výška. Takže se není čemu divit.
Spíše se divím tomu, že tam sníh vydržel tak dlouho, až do třetí dekády května. Leda technický, to bych možná bral.
Píšete to, jako kdyby v této nadmořské výšce kolem 875 m n.m. někdy sníh vydržel ještě déle. Namísto "už 23.5." bych spíše čekal "až 23.5.".
Nebo je to u vás běžné, že v necelých 900 metrech nad mořem vydrží přírodní sníh do konce května nebo i déle?

U nás v Javorníkách ve Skicentru Kohútka 913 m n.m. byla lyžařská sezóna 2018/2019 ukončena 31.3.2019 a úplně poslední sníh zmizel ze sjezdovek někdy brzy po 21. dubnu. A to byl navíc sníh technický který vydrží déle než přírodní. Přírodní sníh roztál už zhruba o tři týdny dříve někdy koncem března. Na hřebenech (zhruba 900 až 1 000 m n.m.) v trvalejším stínu, tam kde byly vysoké závěje byl nejpozději do poloviny dubna.
V květnu sice ještě něco při ochlazení napadlo, ale to se nepočítá a brzo to zase roztálo.

Srovnávací fotografie z 31. března a 21. dubna 2019 (horní stanice lanovky cca 910 m n.m.)
Zdroj fotografií: Facebook

Kohútka - Velká sjezdovka 31.3.2019 (sníh většinou jen technický na sjezdovkách, přírodní už téměř roztál) Zdroj: Facebook SKI CENTRUM KOHÚTKA
Kohútka - Velká sjezdovka 21.4.2019 (vlevo dole ještě poslední zbytek technického sněhu) Autor: Luděk Matocha; Zdroj: Facebook Luděk Matocha
96
# 05.06.2019, 16:46

To že zůstane sníh na hřebenu až do června samozřejmě běžné není, ale není to vyjmečné. Samozřejmě jde o sníh přírodní a v těch místech z naprosté většiny nafoukaný. Místy jsem naměřil i přes 5 metrů. Závějě se táhnou kilometry po hřebenu.

Mrknul jsem do Ottova naučného slovníku a zde stojí doslova:

"Božídar(něm. Gottesgab), král. horní město v Čechách, u pramenů Černého potoka, 1025 m n. m., na planině rudohorské, v krajině velmi studené, slatinaté a neúrodné, žertovně >českou Sibiří* nazvané (19. čce 1832 na př. leželo zde sněhu na stopu zvýší)"

Bylo by zajímavé zabrouzdat v archivu počasí a možná i jiných historických pramenech.
V 1000 m.n.m sníh 19.července - to teprve vypadá neuvěřitelně.

Edit: Jen tak mimochodem. poslední běžkování v 850 m.n.m jsem tu letos zažil 10. dubna. To jsem měl místy pod nohama stále odhadem až 2,5 metru sněhu.

# 05.06.2019, 19:00

ROFA
Tak v 19. století byly asi podmínky i podnebí na českých i moravských horách i níže položených oblastech trochu jiné než jaké jsou nyní. To bych takto s dnešní dobou nesrovnával.

Tak to tam máte opravdu velice zajímavé. 5 metrů sněhu jsem ani v těch největších či nejvyšších závějích ještě nikde v životě zdaleka nenaměřil. Nejvíce co si tak pamatuji za posledních 20 let, bylo sněhu tuším někdy v únoru 2006 a to na hřebenech také možná až 4 metry vysoké závěje. Ta zima 2005/2006 byla na sníh u nás velice bohatá, za předchozích několik desetiletí až rekordně a sníh včetně posledních zbytků po závějích na hřebenech vydržel skoro do poloviny května.
A jen o něco méně mohlo být i na přelomu ledna a února 2019 v poslední zimě 2018/2019. A stejně stačilo všechno roztát do konce března, resp. poslední zbytky nejvyšších závějí do zhruba poloviny dubna nebo nanejvýš do konce druhé dubnové dekády. Samozřejmě mám na mysli pouze sníh přírodní.

No 10. dubna 2019 na našich okolních kopcích už téměř nic nebylo, kromě nějakých posledních zbytků přírodního sněhu v závějích na hřebenech (nad 900 m n.m.) a technického na sjezdovkách. Přesně jak jsem už zmiňoval v tématu výše.

Krušné hory jsou zajisté trochu jiný kalibr a s Javorníky na Moravsko-Slovenském pomezí je v žádném případě srovnávat nemůžeme a to ani v přibližně stejných nadmořských výškách.
Podnebí máte jistě daleko drsnější než okolní hory tady u nás.
Samozřejmě blízké Beskydy s Krušnými horami už by se v klimatu srovnávat daly, ale hřebeny Krušných hor jsou asi ještě o něco drsnější.

Hezky to vystihuje i česká Wikipedie:
".....Klimatické podmínky
Podnebí v oblasti hřebene je drsnější, s prudkými bouřemi, s větry zejména na podzim a v zimě, se studenou zimou, s krátkým, několikatýdenním létem, které je však poměrně teplé. Průměrné teploty ve výšce 900 m jsou kolem 4 °C, v 1 200 m je to kolem 2,5 °C. V zimě jsou hory turisty vyhledávanou oblastí, sněhová pokrývka dosahuje místy až 4 m. Sníh tu padá až 100 dní v roce (ve výšce 1 200 m je to až 214 dní). Mrazíky se vyskytují i v červnu a v září.

Celkově v Krušných horách převládají severní a západní větry, vlhké a studené, které přinášejí rychlou změnu počasí, dlouhé zimní mlhy, které se vyskytují ve výšce kolem 700 m n. m., a to 90× – 124× do roka.

Množství srážek odpovídá poloze Krušných hor a jejich výšce. Na hřebenech tu ročně spadne 1000 až 1200 mm vody, v nižších polohách méně (více na německé straně). Krušné hory jako celek způsobují tzv. srážkový stín v oblasti podkrušnohorských pánví, tyto srážky pak dopadají až ve středních Čechách, ročně spadne tedy v pánevní oblasti jen kolem 500 mm srážek....."


Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Krušné_hory

96
# 30.06.2019, 18:25

Poslední zbytky sněhu leží ve skutečnosti stále i v Krušných horách. Fotografie z dnešního dopoledne poslaná od známého je z tzv. Vlčích jam, kde se drží asi poslední 2 metry sněhu. Kdo by dnes odolal zajet se ochladit :-)

2656
# 30.06.2019, 19:03

ROFA
Tak to je velmi zajímavé:love::snih: u nás v kraji Vysočina na vrcholech odtály poslední zbytky sněhu poslední týden v dubnu tady třeba je foto 2 měsíce staré ze Křemešníku;-) a také se teď ještě drží mapa republiky sněhu v Krkonoších:):snih: ta mapa republiky podle mě ještě tak 1 až 2 týdny vydrží závisí to na tom jak bude;-)

Fotka z 20.4.2019-Křemešník zbytek sněhu
Mapa republiky aktuálně zdroj: webkamera HUMLNET
# 30.06.2019, 19:20

Tutugon
U nás po okolních kopcích zejména v Javorníkách zmizel poslední sníh z nejvyšších hřebenů zhruba někdy v polovině dubna a technický sníh na sjezdovkách který je odolnější a taje pomaleji po 21. dubnu.
Jinak sněžilo a na hřebenech i něco napadlo ještě několikrát i v letošním květnu, ale to už potom zase rychle roztálo. Viz můj příspěvek výše: https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-11-5147-Posledni...

Jinak ta sněhová Mapa republiky je hezky vidět na webové kameře v Peci pod Sněžkou.
Můžeme schválně sledovat, jak dlouho tam ještě sníh vydrží.
Doporučuji si snímek zvětšit.

http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/pecpodsnezkou.jpg
Zdroj: ČHMÚ ve spolupráci se společností HDcam s.r.o. (portal.chmi.cz; kamery.humlnet.cz)

F4
Avatar
109
# 30.06.2019, 20:09

ROFA
Tam jsem byl někdy 2013, nahoře přes 30 a dole vlhko, chladno, 13°C. Úplně jsem měl pocit jako při inverzi.

96
# 30.06.2019, 22:29

F4
Je to zvláštní pocit, když i v takových podmínkách (horko, modré nebe nad hlavou). Sestoupíte o několik metrů níže. Od úst jde pára a po chvíli se začnete klepat chladem. :-)

# 01.07.2019, 13:00

ROFA
O přírodní památce "Vlčí jámy" k nichž patří "Vlčí jámy" a "Ledové jámy" na Karlovarsku nedaleko krušnohorského městečka Horní Blatná jsem se něco dočetl.
Jsou to pozůstatky bývalých středověkých cínových, měděných a wolframových dolů.
Díky velmi ojedinělým specifickým podmínkám a zvláštnímu mikroklimatu tam sníh a led skutečně vydrží po celý rok i po mnoho posledních let.
Takže to bych do normálních podmínek kde sníh vydrží nejdéle moc nepočítal. Je to prostě spíše taková rarita a zvláštnost vymykající se normálnímu stavu.
Roste tam dokonce i velmi vzácná chladnomilná vegetace vázaná na odkryté žíly v minulosti těžených rud s extrémně vzácnými a ohroženými druhy, která se nikde jinde v ČR ani ve střední Evropě nevyskytuje.

K velmi kurióznímu případu však došlo v červenci 2005, kdy tam skupina Němců ze Saska odvezla až 2 tuny sněhu kvůli nějaké soutěži, kdo postaví v parném létě sněhuláka.
V dalších několika letech tam dokonce mimo jiné i kvůli tomuto přičinění přes léto sníh nevydržel.

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097177297-...

http://cestovani.kr-karlovarsky.cz/cz/pronavstevni...

https://www.denik.cz/z_domova/vlci_jamy_bez_snehu2...

https://www.kudyznudy.cz/aktivity-a-akce/aktivity/...

# 22.07.2019, 10:00

Tak sněhové pole zvané Mapa republiky už roztálo. Na webové kameře už není vidět žádný sníh.
Letos se tak zřejmě stalo v druhé dekádě července. Na tak velká vedra, která panovala v červnu stejně i tak dlouho vydržela.

V Krkonoších tak může naplno začít léto.

# 24.07.2019, 10:03

ROFA
A jak jsou na tom Vlčí Jámy? ;-)

96
# 04.08.2019, 18:17

MeteoSplash
Tak dnes mohu potvrdit poslední zbytky sněhu v Ledové jámě v Krušných horách. Na druhou stranu je jasné že sníh už v srpnu roztaje. Dávám mu týden, maximálně polovinu měsíce. I tak jde s největší pravděpodobností o poslední přírodní sníh v ČR.

# 05.08.2019, 10:12

ROFA
Děkujeme za report z Krkonoš. Zřejmě opravdu půjde o poslední sníh, moc si nedokáži představit jiné místo, kde by mohl takto vydržet.

96
# 05.08.2019, 18:26

In-počasí
To není report z Krkonoš.
Tam předpokládám žádný sníh už není :-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.