Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2018/2019, bude na Vánoce sníh?

# 06.11.2018, 16:18

Jesen ocakavam ako nadpriemerne teplu, zatial nic nenasvedcuje k tomu ze by sa malo radikalne ochladit. Rovnako mizivo to vyzera i so zrazkami. September a oktober budu teplotami v rozmedzi 18-25°C v priemere.V poslednej oktobrovej dekade ratam s maximom 20°Cv priemere. November tipujem na 12-18°C s obcasnymi chladnymi vpadmi na 8-10°C.December s minimom snehovych zrazok, o cosi pocetnejsie dazdove a priemer 6-10°C. Januar 5-7°C. :prsi::oblak::slunce:

Hmm no, ked som sem daval vyhlady teplotneych priemerov na oktober 10 az 15°C tak som bol vysmiaty, ze ci sme pri Jadrane. vazeni, nie sme pri Jadrane ale zimy tento charakter u nas uz budu mat. Oktober skoncil ako pomerne slusne teply mesiac a november ma zatial nakrocene slusne. Minimalne do polky mesiaca nemoze byt o teplotach okolo 6-10°C rec. Co je ale msutnejsie ani dlhodobejsie vyhliadky neslubuju nic pozitivne a to z jednoduchych faktorov. Zima nema odkial prist. Skutocne chladne vpady nemaju odkial zobrat silu a razanciu. Nerobil by som si velke iluzie a na AccuWeather by som sa az tak velmi nespoliehal i ked ich vyhliadka na teplu zimu v globale sa zatial zda, ze moze mat nieco do seba. Uvidime, ako milovnikovi pravej zimy by ma potesilo teplotne podnormalny december i januar ale musim brat v uvahu ako klimaticke zmeny, tak i nastavenie tlakovych utvarov, ktore nam zatial velmi nepraje. :)

# 06.11.2018, 16:23

honzis
Tento tip je dostatocne realny, treba ratat i s typickym vianocnym oteplenim a s fenovym efektom od atlantiku ci z juhu. Na stedry den, tak moze byt kludne 13-17°C pri sucansych pomerov a pri uvazeni ze zima sa zatial nikde vyrazne negeneruje.

# 06.11.2018, 16:24

Michal K
Nie, vsetky aj tie najoptimistickejsie vyhlady a modely hovoria o teplotne nadpriemernej zime.

0
# 07.11.2018, 12:13

Na FB bola zvrejnená takátopredpovbeď na zimu 2018/19:
"Preto by som vám to teraz chcel vynahradiť vyslovením odvážnej predpovede o potenciálnom vrchole zimy 2018-19.
Myslím,že nie je potrebné uviesť konkrétne technické terminológie,ktoré ma k takejto odvážnej predpovedi naviedli. Vzťahujú sa totiž ku komplikovanej GSDM synoptike a tak isto aj ku stratosferickej dynamika,ktorá priamo nadväzuje na určité oscilačné trendy.
Aby som to zbytočne nerozpisoval dlho, tak uvediem,že očávam potenciálne mimoriadne obdobie chladu v časovom horizonte medzi 20.12 - 25.01, podobné synopticky na Január 1987,kedy sa presunie hrebeň blokujúcej anticyklóny po trajektóri Škandinávia - Island/Grónsko. Ako som k takýmto záverom došiel?

Pre niekoho mimoriadne nudná blokujúca tlaková výš nad európskym kontinentom má z dlhodobého hľadiska svoj význam v kontexte tzv. planetárneho wave 2 rozloženia(obr.1),kedy máme v severnej hemisfére tzv. double high-low structure, dve výše a dve níže,ktoré svojim rozložením zasahujú až niekde po 60N. Takéto prúdenie je anomálne meandrované a časom zapríčiní oteplenie v stratosfére.
Pozrime sa na to,aká je situácia v trópoch. Konvektívne spárovaná tropická vlna MJO vyvinutá v Indickom oceáne(obr.4) postupne migruje na východ cez fázy 3,4,5, bude mať dopad na pacifický jet, jeho predlžovanie a následne aj retraktovanie a subsekventný nárast tendencie relatívneho angulárneho momentu - GWO fázy 4,5 a MT v oblasti Himalájov. Toto všetko sa bude odohrávať v čase mohutnenia našeho hrebeňa tlakovej výše vo východnej Európe. Takýto amplifikovaný atmosferický stav bude mať na svedomí výrazné zoslabenie stratosferického vortexu počas mesiaca december a následný vznik anomálnych blokujúcich situácii v arktíde. Aby som vás ešte viac navnadil, tak si porovnajte na obrázkoch 2 a 3 aktuálnu projekciu MJO konvekcie porovnanú s rokom 1986. Skoro identická tendencia. V decembri 1986 sa polárny vortex anomálne zoslabil a v atmosfére sa vytvorili ideálne podmienky na veľký január 1987. Bolo by utopistické povedať,že sa situácia zopakuje identicky, ale atmosféra bude pripravená na vpády anomálneho chladu,ako už dávno nebola."
Zaujímal by ma názor kompetentných ľudí na túto predpopveď... / napr . Janek 24, p. Lenčeša a i./

4
# 07.11.2018, 12:25

Mně to přijde jako slátanina odborných výrazů a obratů která se tváří navenek velmi seriózně... :D

77
# 07.11.2018, 12:49

bláboly nic víc...

0
# 07.11.2018, 15:13

Samozrejme, že celá zima, ako uź aj výhľady počasia na dlhšie ako 7 dní sú v rovine hypotéz. Ale zaujímavé v súvislosti s FB čalńkom je,že aj niektoré výstupy sa k tejto alernatíve vývoja zimy o b č a s prikláňajú.Okrem accuweather aj najnovší dlhodobý výstup CFS: http://www.we...&PERIOD=&WMO=

# 07.11.2018, 15:24

Ivor
Je to přeplněno (rádoby) odbornými termíny, aby to vypadalo patřičně vědecky zdůvodněné. Ovšem předpovídat vývoj počasí dle podobnosti situace v předchozích letech, to raději ponechám bez komentáře...

0
# 07.11.2018, 15:30

Súhlas.

0
# 07.11.2018, 15:36

Článok s citáciou z FB je myslený ako "perlička",resp. oživenie v rámci hlavnej témy.

3192
# 07.11.2018, 15:54

Vidím to tak že od konce listopadu by se mohly v nížinách teploty pohybovat přes den max 5 nad nulou v noci mráz i bude nějaky ten :snih: :snih:

182
# 07.11.2018, 16:04

Zase tu máme nové lidi a nevíme od nich odkud jsou ... :)

Můžete si laskavě doplnit a aktualizovat tak profil? Díky

# 07.11.2018, 16:11

Můj odhad. Zima bude plná extrému a budou se střídat velmi teplá období se vpády velice chladného vzduchu od severovýchodu. Zima ovšem celkově skončí jako lehce nadprůměrná co se teplot týče a spíše lehce podprůměrná co se týče srážek. Jinak první vpád Arktického vzduchu očekávám již v prosinci a to budou teploty okolo -5°/-10°.

ota
Avatar
2125
# 07.11.2018, 16:42

No modely začaly tak opatrně naznačovat změnu proudění, kdy někdy po polovině listopadu by mohlo přijít výraznější ochlazování. Je to zatím strašně daleko a navíc jde o první den, kdy modely něco takového ukazují, takže to nemá zatím smysl brát vážně. Alespoň je však v předpovědích konečně vidět něco jiného než neustálé jihovýchodní proudění.

77
# 07.11.2018, 17:26

ota
tohle nestojí ani za zmínku.Už teď večer tam modely opět hodí samé teplo!

76
# 07.11.2018, 18:22

dawe
Tahle zakonzervovaná situace nebude věčná a vystřídá ji extrém opačný, budeme s nostalgií vzpomínat na starou dobrou Saharu :D:D:D

77
# 07.11.2018, 18:47

charlie
tomu nevěřím:D

22
# 07.11.2018, 18:49

dawe
A není tam teplo:D

77
# 07.11.2018, 19:05

Zachar
ale je:D

# 07.11.2018, 19:23

Divím se, že někteří vůbec reagujete na demagoga daweho, který mluví, jak kafemlejnek o teplu a když v modelech teplo není, tak najednou zmizí a nic nekomentuje. :D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.