Diskuse o počasí Kdy přijde pořádná zima do nížin?
Než dorazí to ochlazení, tak i v pondelí 29.1. má být až +12 (+13). Závěr ledna bude tedy teplotně velmi nadprůměrný. A leden jako celek určitě taky. S porovnáním před rokem to bylo přesně opačně, leden byl velmi studený a mrazivý hlavně díky přetrvávající tlakové výši.
http://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacne/leden-2017...
radek4545
To bych s jistotou netvrdil, otazkou je totiz jak se ta situace bude vyvijet dal...Hlavne berme v potaz, ze je to vsechno jeste daleko, zatim se nam jen zvysuje pravdepodobnost, ze sem ta TN v pulce pristiho tydne dorazi. Ani tohle jeste neni jiste, natoz jak dlouho tu bude a uz vubec ne, jak ta situace bude vypadat dal...O vikendu uz se s velkou pravdepodobnosti dozvime, jestli vubec ta TN v polovine pristiho tyden dorazi...Co bude dal je jeste hodne ve hvezdach...
Já bych zimu už pro jistotu uzavřel.Do konce meteorologické zimy, stejně zbývá 30 dnů,zatím si vedla tak špatně,že už je skoro nutné to trápení ukončit.
Mrazy po víkendu nebudou, GFS je úplně zrušil..Pokud vám stačí -2 v noci, tak ok.
Komentar k extremum zimy, co jsem postnul na Infometu, davam to sem.
Pokud chceme hledat pocasive svete, k dispozici jsou pouze udaje z tzv. synoptickych (profesionalnich) stanic.
Klimatologicke a srazkomerne stanice ma k dispozici pouze meteorologicka sluzba v danem state.
Napriklad v CR je cca 38 synoptickych stanic, ktere posilaji synopticka data do NOAA a jsou tedy dohledatelne na Ogimetu. Klimatologickych stanic je ale uz prez 250, hodne novych stanic je ve specifickych lokalitach, tzv. mrazove kotliny nejen na Sumave.Srazkomernych stanic vc. totalizatoru je jeste vice. Pak tu mane amaterske stanice (in-pocasi, wundergrou). In-pocasi ma amaterske stanice i osefovane zhlediska kvality mereni. Rozmisteni amaterskych, polo-profesionalnich stanic alerazantne koreluje s hustotou osidleni a mrazove kotliny i hory jsou opet mimo.
Add zima 2012. Se synoptickymi stanicemi se dostaneme na -24.4, s klimatologickymi stanicemi jsme na tom lepe, porad ale o nekolik stupnu je minimum vyssi, pokud neuvazime nove stanice v mrazovych kotlinach. Teprve az se zahrnutim specialnich mist se dostneme - Kvilda Perla -39.4. To je rozdil 15 stupnu oproti SYNOP minimu !!!. A co se tyce pokryti stanicemi SYNOP na Sibiri a severu Skandinavie, bude to jeste horsi. Timto jsme nejspis stratili mnoho rekordu 1929, 1956, 1985, 1987.
http://www.og...=23&Send=send
Historicke rekordy, zejmena pred rokem 1950, nebo 19. stoleti, at uz horko nebo zima. Tam je bohuzel dost casto pricinou rekordu chyba mereni (spatne observacni podminky, spatne stineni, petkova chyba, stanice nad asfaltem, na betonove zdi). Proto jsou take ty historicke hodnoty tak vysoke a tezko prekonatelne.
Jeste jeden extrem zimy. Stanice Olomon je na vychode Sibire, velmi blizko oceanu. Vetsinou se tam rozteka velmi chladny vzduch ze Sibire. Pokud ale prijde vitr od oceanu, razantne se otepli, az na plusove hodnoty. Nedavno tam meli 35 stupnu nad normalem (okolo 0).
http://www.og...in=0&ndays=40
Slunecni svit, oblacnost v Moskve, to je docela extrem. Z jineho a naprosto pochopitelneho duvodu je rerord Slunecniho svitu na jistych stanicich kazdy prosinec resp. cerven 0 sekund, i kdyz je obloha jasna. A k tomu velka zima. Jde o stanice dostatecne daleko za polarnim kruhem (par stupnu). A co rekord 31x24 hodin slunecniho svitu ? V Arktide je hodne oblacnosti, i na Sibiri a v Kanade to nepujde. Ale Antarktida, tam byva dlouhe obdobi bez mraku. Jsou tam i minimalni srazky (a nekonecny Arkticky den casto). I v Gronsku, ve vnitrozemi neni zase tak zatazeno. Jen obcas ve lete tam je slabe nad 0.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.