Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2017/2018

# 16.12.2017, 21:58

aura333
Tak pod tento příspěvek se podepisuji. Supr hodnocení. Nejlepší příspěvek co jsem tady kdy četl a reálný pohled na situaci letošní zimy.

79
# 17.12.2017, 08:30

V nížinách mi přijde, že to je zatím normální prosinec, ono před Vánoci moc sněhu v nížinách nebývá, možná s výjimkou nějakých jednorázových vln. Podhorské oblasti jsou letos trochu chudší.
Na horách je to zatím solidní - pamatuji, že v poslední době byly často i roky, kde nemohli ani zasněžovat na horách, protože bylo nad nulou, o samotném přírodním sněhu nemluvě. Často tam na Vánoce či Silvestra nic moc neměli. Letos je už od začátku prosince pravidelný přísun přírodního sněhu a mrzne až na krátkou oblevu skoro nonstop.

77
# 17.12.2017, 10:08

aura333
až na to že i v Beskydech to je s přírodním sněhem celkem bída!

77
# 17.12.2017, 10:09

aura333
a hodně srážek taky pro Slezsko vůbec neplatí!

# 17.12.2017, 10:54

Tak ono se to hodnocení dosavadního průběhu zimy asi bude lišit oblast od oblasti (západ Čech vs východ Moravy nebo sever Čech vs jih Moravy), navíc ta hodnocení jsou dána tím, jak kdo má rád či nemá rád zimu. Celkově se asi budeme pohybovat okolo průměru, na Moravě možná některá místa mírně teplá (ale v rámci nějaké běžné odchylky od průměru). A berme taky v potaz globální oteplování - ty teplotní průměry v tabulkách jsou dány za posledních 50 či více let. Já myslím, že teplotní průměr za posledních cca 10-20 let by byl vyšší. Srážkově bych řekl, že je to něco podobného (asi opět trochu chudší Morava). Na horách sníh leží, ve středních polohách někde asi taky a i v nížinách se už přechodně (byť na krátkou dobu) objevil. Dle mého naprosto normální prosinec, takových už jsem zažil nespočet. A jestli přijde za týden vánoční oteplení? Taky naprosto běžná záležitost. A taky nezapomeňme, že máme za sebou teprve 1/6 zimy (polovinu nejteplejšího zimního měsíce)...

# 17.12.2017, 11:15

Na Moravě letos zatím žádný sníh a nulová pokrývka. Tahle oblast je nejhorší z celé ČR co se sněhu týče. Tady stále vládne podzim bez mrazů a sněhu, bez mrazíků a sněhových přeháněk či sněžení.

142
# 17.12.2017, 11:43

zimník.
S tím tvrzením, že na Moravě žádný sníh nebyl, nesouhlasím. Nebyla jistě dlouhotrvající pokrývka, ale sníh byl v dost nižinatých částech, dokonce i v Brně. Za mě je to tak nějak zatím standardní prosince pro naši oblast.

ota
Avatar
2119
# 17.12.2017, 11:52

zimník.
Co to píšete, Morava jaksi není jenom Brno. U nás na přelomu listopadu a prosince bylo sněhu relativně dost a udržel se 6 dní, a to bydlím opravdu v nížinách. Za mě zatím mimo ten teplý fén naprosto standardní prosinec.

77
# 17.12.2017, 12:00

a u nás zatím bylo pod nulou ráno zatím jen 2 x,jednou -1 a jednou -2st.Což je taky docela síla,za chvíli konec prosince a my měli zatím jen dva slabé mrazíky,hnus!

42
# 17.12.2017, 12:02

dawe
Před tou oblevou bylo na Moravě sněhu dost. Taky tam napadl jako první oproti Čechám a vydržel docela dlouho. Řekl bych, že průběh zimy oproti západ/východ je trochu jiný, ale jinak co se týče sněhu a teplot celkem vyrovnaný. Nejvíce jako vždy záleží na nadmořské výšce a taky nadmořské výšce okolní krajiny (vzdálenost od hor). Sleduji pravidelně webové kamery ČHMÚ a například Rýmařov, který leží defakto v Jeseníkách (600m.n.m.) tam je sníh od 1.12. do dneška, ale o 200-300m níže už to je úplně jiný....

ota
Avatar
2119
# 17.12.2017, 12:07

dawe
Prosím alespoň nelžete. 2 mrazové dny jste opravdu neměl. Na všech okolních stanicích jich je nejméně 13.:D

42
# 17.12.2017, 12:33

Ještě doplnění pro dawe:
Když píšu Morava/Slezsko, myslím tím celou Moravu/Slezsko, ne konkrétní místa. Chápu, že u Vás bylo málo sněhu a teploty nad 0. U nás v Praze je to podobný, stejně jako třeba v Polabí. Jenže Morava/Slezsko není jedna velká nížina. Takže na většině míst ten sníh byl, kromě těch nejnižších poloh a nebo ho tam bylo prostě málo v nížinách.

# 17.12.2017, 12:58

Znova opakuju a stojím si za tím, že Morava a Slezsko oproti západní polovině území letos žádný sníh, teda pardon, 30 listopadu bylo velký sněžení, ale v Brně nebylo nic, jen ve výše položených částech 5 cm který další den roztály. Že vy v Čechách jste už zvyklí a každý den vidíte z okna sníh a teplotu pod nulou, tak jste už rozmazlení jak prasata v žitě sněhem. Ale tady na východě v podstatě už několik zim po sobě nevíme jak sníh vypadá.

42
# 17.12.2017, 13:02

zimník.
Ty ale mluvíš za svoji lokalitu a nemůžeš říkat, že všude je jako v Brně. Jinak není pravda, že ten sníh z 30.11. hned roztál, naopak přišli asi 3 dny mrazivějších dnů, teda možná v těch nejnižších polohách to tálo, ale od středních poloh určitě ne.

# 17.12.2017, 13:13

Saura333
Ano, stejně tak jak někteří zdejší píšou jak je zatím zima skvělá jen podle své lokality. Že ale o 3 km dál od nich to stojí za hovno a je nad nulou už je nezajímá :cool:

77
# 17.12.2017, 13:21

ota
nelžu...U mě tomu tak bylo...

ota
Avatar
2119
# 17.12.2017, 13:41

dawe
Tak nejspíš máte špatně umístěný teploměr, protože to opravdu není reálné.

# 17.12.2017, 13:44

ota
U mě v Brně Bohunicích aktuálně 4,8 nad nulou.U mě to taky není reálné? :D věřte je to tak. Na venkově máte samozřejmě míň o něco.

ota
Avatar
2119
# 17.12.2017, 13:56

zimník.
To určitě reálné je :) ale přes 10 mrazových dnů má i Ostrava a Český Těšín je spíše chladnější místo. Jinak teplotní ostrovy měst jsou v zimě hodně vidět, to bylo zjevné, když sněžilo na konci listopadu a zatímco v Olomouci prakticky nebyl sníh, u nás leželo 5 cm. Obzvlášť extrémní je to pak v Praze, tam v centru zima prakticky neexistuje a od začátku listopadu tam až do března je snad vždycky tepleji než u nás. Mimochodem, zimy jsou pri stejné nadmořské výšce zřetelně chladnější na Moravě, než v Čechách. Jak jezdím vlakem každý týden tam a zpět je to krásně vidět. Zhruba po Pardubice je obvykle tepleji, pak je zima na Vysočině a v hornomoravském úvalu máme samozřejmě tepleji, než Vysočina, ale chladněji, než nížiny v Čechách. V létě to bývá spíš naopak. Prostě vzdálenost od océánu je znát.

77
# 17.12.2017, 14:09

ota
a já ti říkám,že u nás byly teploty pod nulou nad ránem jen 2x....

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.