Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2017/2018

42
# 03.12.2017, 13:55

Tenhle prosinec se vyvíjí 100x lépe, než předchozí prosince. Sice teprve začal, ale zatím to zimu docela připomíná až na tu sněhovou bídu u nás v Čechách. Předpovědi jsou docela zimně naladěné, ale mohlo by to být lepší i horší. Hlavně ne JZ průvan a teploty přes plus 10 jako v prosinci 2015.

# 03.12.2017, 14:07

aura333
To máš asi pravdu, jen aby to zase vše neopadlo, zase se má oteplovat a děšť se sněhem takže tu bude jen zmrzlá voda, takže nevím jestli to tu zimu bude připomínat celý prosinec, když je ideální teplota, tak žádné srážky nejsou, ale když jsou srážky tak je zase teplota naprd, celkově ty zimy jdou do háje, jedinné co můžeme dělat je čekat na zázrak aby napadlo aspoň půl metru sněhu. Protože jinak to tu absolutně nemá šanci se udržet...

# 03.12.2017, 21:16

Dobře nyní slušně
Opravdu ale nechápu lidi co si myslí, že v mírném pásu nemá být zima, ale jen chladnější jaro-neměla by se teda zima jako roční období teda zrušit, hlavně když vidíme oteplováni země?

No před rokem na TV HOVNA(Nova) dělali anketu ve městě, jakou by si přáli lidé nadcházející zimu 2016/2017, a lidé jim odpovídali, že chtějí aby zima byla jen na horách kam údajně patří a u nich aby bylo sucho a bez sněhu.

Lidé si neuvědomují, že k našemu klimatu, patří 4 roční období,a jedno s jmenuje zima a ta se vyznačuje(měla by se vyznačovat) nejnižšími teplotami v roce, a příroda i zvířata se na to od přírody připravují, teplota by měla v prosinci být někde kolem 0, řekněme 2 až -5, to co poslední dobou počasí předvádí je hnus, který lidé zapřičinili svou činností, a není ochota oteplovaní planety zastavit na tož, snížení teploty země, například přidáváním sloučenin síry do ovzduší(najděte se články na Google). Proto mě naštvou řeči lidí co říkají, že u nás nemá zima co dělat. A bohužel nevím jestli umí otevřít oči, ale zima jako jsem ji znal z mých mladých let už NEEXISTUJE. Však před pár lety se mě syn ptal, v jaké zemi mají SNÍH NA VÁNOCE,JENOM V AMERICE,A PROČ VE ŠKOLE MUSÍ KRESLIT,ZIMU JAK VYPADÁ V CIZINĚ, Jsem mu řekl, ne takhle to bývalo u nás když jsem býval mladý

# 04.12.2017, 15:05

Tereza z českého ráje
na horách možná :D

# 04.12.2017, 15:07

A kolik by mělo napadnout?

# 04.12.2017, 15:14

Majk317
Opravdu hodně, stačí se podívat.
http://www.we...time=3&lid=OP
GFS bohužel neumí předpovídat sněhovou pokrývku, takže je mnohem lepší se u něj dívat na skupenství srážek. Ale nemůžeme z toho dělat nějaké závěry. Bílé vánoce by asi byly, ale předpovědi nad týden jsou nejasné. Pozitivní informace je, že to GFS ukazuje již několikátým výstupem.

182
# 04.12.2017, 18:33

Zatím je zima kolísavá ... Chvíli teplo, chvíli pár dní zima. :) Mohlo by to být teda o něco lepší.

# 05.12.2017, 13:29

magmus11
Sice máte pravdu, že střídání 4 ročních období patří k mírnému pásu, projevy zimy ale mohou být podle jednotlivých lokalit různé. Zima = sníh a mráz, to neplatí zdaleka všude. V celé západní Evropě zima = teploty lehce nad nulou + hodně deště, sníh a mráz občas. Na Sibiři je pro změnu třeba -50.
Naše zimy jsou velmi různorodé, pamatuji zimy, kdy jsem za celou zimu sníh neviděl (v nížinách) a pak cca 1x za 10 let zimu, kdy byl silný mráz a hodně sněhu třeba 2 měsíce v kuse. Ale nejčastější naše zima je velice proměnlivá: nasněží, přijde obleva, inverze, chvíli mrzne a to se opakuje pořád dokola. Začátek letošní zimy my tedy přijde naprosto normální, takových zim je 8 z 10. Jinak, to že většina lidí zimu ráda nemá, my přijde jako normální. Ten kdo musí pracovat, tzn denně někam dojíždět, pro toho je příjemnější déšť a + 3, než sníh a -1... Za sněhem si rád vyrazím na hory, tam jej mám naopak rád i já. Ale je jasné, že příroda se nás prostě neptá a když napadne sníh, musí se s tím vyrovnat i ten komu se to nelíbí. A naopak, když zima proprší, nenadělá s tím nic ani sebevětší milovník sněhu a mrazu. Maximálně si může pořídit sněžné dělo a zasněžit si zahradu... :)

# 05.12.2017, 21:41

Zima zatím jedno velký fiasko. A výrazná změna směrem k mrazům a sněhu v nedohlednu :)

# 05.12.2017, 22:33

zimník.
Nevím jak vy, ale tahle zima je zatím docela v pohodě. V prosinci nějaké tuhé mrazy nejsou obvyklé. Není Atlantik, nejsou inverze, oproti minulým rokům velké zlepšení.

ota
Avatar
2119
# 05.12.2017, 22:46

Já sem zatím nadšený, až do dnešního dne souvislá pokrývka, což je super. Ale hlavně to vypadá, že bude hodně srážek a žádné inverze a srážky příroda opravdu potřebuje. Takže pokud toto vyjde budu spokojený i kdyby nebyl sníh. :)

25
# 06.12.2017, 15:54

Zatím podlě mě zima super... U nás maximum sněhu 11 cm, spokojenost :D Dnes už to ale odtává rychleji než včera a sněhová pokrývka už je spíše nesouvislá. Od víkendu by ale mohlo znovu i silně sněžit. :D:snih:

# 06.12.2017, 17:46

Shark26
Souhlasím. Zima jakš takš ale až od středních poloh. V nížinách je to fakt katastrofa. Vůbec nic ještě nebylo.

# 06.12.2017, 18:38

Tak třeba v Ově byl sníh až do včera, dneska už jen zbytky na trávě mizely. Takže nějakých 6-7 dní v kuse ;-) Za mě spokojenost

# 06.12.2017, 18:42

zimník.
A co bylo opadlo

# 06.12.2017, 22:48

Tak kdy podle vás začne pravá zima ? Ledové dny i v nížinách a aspon 10cm sněhu ?
Modely tomu zatím moc nedávají.

# 15.12.2017, 21:37

Letošní zima je se sněhem zatím tak půl na půl. Nížiny nic moc. Ne že by tady v Praze nesněžilo, padá náhodou celkem často, ale vůbec to nedrží, maximálně tak půl dne. Střední polohy v Čechách zatím okolo průměru, sněhu padá hodně také to ale často taje. Střední polohy na Moravě a ve Slezku bída, sníh napadl vlastně jen z jedné fronty na začátku prosince. Na horách je to rozděleno podobně. České hory jsou v nadprůměru, Jeseníky také, ale v Beskydech moc sněhu není, hodně toho roztálo při pondělní oblevě. Nejvíce sněhu má zatím Březník na Šumavě (152 cm), druhá je Labská Bouda (138 cm) a třetí Plechý (125 cm). Vypadá to, že by na horách mohla být po dlouhé době dobrá zima, nejlepší od zimy 2012/2013. Loňská zima sice nebyla na horách špatná, ale hodně sněžilo pouze v první polovině ledna. Do poloviny února spadlo minimum srážek a byla to samá inverze. Poté už moc sněhu nenapadlo, protože bylo teplo. Já jsem s zimou spokojen. Sice jsem si letos sníh zatím moc neužil, ale věřím, že se pořádné nadílky dočkám.

42
# 16.12.2017, 09:00

Frantis95
Něco takového sem chtěl taky napsat. Letošní zima je ve znamení velkého kontrastu mezi horami a nížinami. Příčina je zjevná. Stálé proudění od SZ, které je sice studené, ale jenom pro vyšší polohy. Zatímco na horách bylo už X dnů s celodenním mrazem, v nížinách je pořád nad 0. Tohle SZ proudění přináší hodně srážek, ale v nížinách z 90% dešťové a když v nížinách přechodně vyskytnou teploty kolem 0, srážek je pak málo a když napadne sníh, vzápětí roztaje.

Takže hodnocení:
Hory a vyšší polohy - výborná zima, hodně sněhu, celodenní mrazy

Střední polohy - průměr (záleží na lokalitě a nadm. výšce)

Nížiny - Hrozná zima, spíše žádná

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.