Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Sníh v zimní sezóně 2016/2017

# 21.01.2017, 21:35

Dnes na běžkách Suchý Vrch. Nádhera

55
# 21.01.2017, 22:31

Na Táborsku (400 - 700 m) rozhodně nejlepší zima za poslední 4 roky a možná i více. Sněhu dostatek a bruslení již třetí týden v kuse a týden to ještě snad vydrží. Co bude dál, je ve hvězdách, ale oteplení nás asi nemine.

157
# 22.01.2017, 09:47

Milan: když odečtete polohy nad 400 mnm, tak Vám toho moc nezbyde... Není jen Praha a Podřipsko ;-) Nesouhlasím s Vámi ohledně hodnocení zimy. Dle mého je nejpovedenější od 2012/13. Sněhu je mnohde od 20 cm, teplotně výrazně podprůměr. Po tom, co tady bylo poslední tři roky, tak slušný. U nás dlouhodobě sněhu 15cm, 4x pod -15 a jednou pod -20!

# 22.01.2017, 09:53

zima je skutečně nejpovedenější za několi posledních let:) Jenom toho smogu a regulací.... nějak si za poslední roky nepamatuji, že by střední čechy a Praha něco takového vyhlašovali (Ostravsko neberu, tam slaví svátek když nesmogují :D ALE mrzne hezky, akorát se v tom nedá dýchat.....

# 22.01.2017, 10:42

Dneska jdu na Šerlich (1027 m) Orlické hory.
Příští týden Králický Sněžník (1424 m) .
Tam hodím nějaké fotky , jak to vypadá na horách ;-)

108
# 22.01.2017, 19:21

Tuto zimu zatim hodnotim kladne. Od 2.1 tu defakto porad mrzne a lezi snih. Je to sice "jen" nejakych 17cm,ale na nasi oblast je to slusne.

271
# 22.01.2017, 20:25

Tady na jihu Vysočiny se bruslilo už před měsícem,minima jsou na hranicích rekordů,ale už se zatáhne a nebude to tak štiplavé,ale ani kouzelné,dnes jsem na běžkách byl tady na Moravskobudějovicku vděčný za pouhých v průměru 10cm,kdy se dalo bez boření běžkovat kromě oraniska úplně všude,ale ten vítr byl krutý. Hory bych si nechal až na oblevu.

293
# 22.01.2017, 21:02

Nystrom
Tak vaše lokalita je již ve středních polohách. Ano, zima je letos proti těm minulým opravdu jiná a konečně normální. Ovšem záleží právě, s čím se srovnává a co se srovnává (zda teplota a nebo srážky). Třeba při srovnání 2010 nebo 2013, tak to se sněhem je bída i letos.

Kombinací plošné fronty a mrazu v 850 hPa bylo i letos málo.

Co se týče srážkových úhrnů za leden, které byly všechny ve sněhu, tak bude opravdu velký rozdíl mezi oblastmi. Někde je opravdu velmi srážkově podprůměrný (0-10 mm). Bohužel fronty šly jednak od severu a ještě s větrem. Takže z pohledu srážek je to normální leden. Vloni touto dobou zde bylo 15 cm, letos okolo 5 cm (mluvím teď za naší oblast).
A hory nyní těží z toho, co jim napadlo předtím. Ani si raději moc nepředstavuji, kdyby bylo tam z předchozích dnů třeba jen do 30 cm. To by nyní díky té oblevě nahoře nebylo dobré.
Letošní leden má opravdu dvě opačné tváře. První polovina srážkově průměrná (mimo pár oblastí díky orografickému zesílení, kde to bylo nadprůměrné) a druhá mimořádně suchá (tomu se ani nedá říci srážkově podprůměrná, když ani žádné nejsou).
Jsem zvědavý, jak to nakonec skončí s těmi srážkami. A také, jaká bude odchylka nejen od teploty 2m, ale i od 850 hPa.

86
# 22.01.2017, 22:19

Nepřijde mi to ani na Moravě na horách se sněhem letos špatné. Lysá hora i Šerák hlásí průměrnou sněhovou pokrývku, která je v tomto období obvyklá. Na konci ledna se to ovšem zhorší - sníh už do konce měsíce žádný nenapadne.

# 23.01.2017, 11:34

Směrem na Šerlich Orlické hory.
40-80cm sněhu v terénu.

642
# 24.01.2017, 05:56

zima tady na Jablonecku je zcela jiná jak čtyři předešlé.Poměrně bohatá na sníh a o teplotách ani nemluvím.Mrzne už dlouho a těsně plusových teplot v poledna za sluníčka bylo minimum.Sněhová peřina sice pomaličku klesala díky sluníčku , ale stále máme ve městě 60cm prašanu,mimo město 80cm.Nahoře na kopečkách bude o 20-40cm víc a to tu opravdu 4-5 let nebylo.Letos přesunuli jizerskou padesátku a sněhu je hodně.Před x lety tu zima ale vypadala opravdu jinak :snih::led::vitr::pozor:.Jen se obávám , aby nepřišlo rychlé a citelné oteplení.Tady by se voda nevsákla a stekla by do nížin.Tam by nastal asi problém. Já osobně se už těším na jaro.

212
# 24.01.2017, 14:50

Tady na Novopacku v Podkrkonoší leží asi okolo 40cm sněhu a jsou zde luxusní podmínky na lyžování včetně upravených stop. Naposledy tady bylo tolik sněhu v roce 2011. Poslední 3 zimy byly prakticky bez sněhu.

Běžecké trasy
182
# 25.01.2017, 15:29

Lišák
Krásný. :) Podhůří jsou nádherná. :)

5368
# 25.01.2017, 19:25

Stranik
Pravda, ja bydlel 17 let v Jilemnici a stale se tam rad vracim a to aspon jednou krat v mesici.

1003
# 25.01.2017, 21:30

U nás leží trvalá sněhová pokrývka již od 2. ledna, tedy dnes již 24. dnem, čímž byl překonán rekord z ledna 2013, kdy ležela sněhová pokrývka od 10. do 29. Bohužel data z doby mladší nemám.
Za leden máme už 15 ledových dní (minulý leden 6), z toho 10 v řadě, to je také rekord. Zde se bruslí na všech rybnících v okolí (a že jich tu není málo), dokonce zamrzla i řeka a mám informace, že to se dlouho nestalo (naposledy asi v minulém století), akorát ten led se na řece nezdá moc "sympatický", ale na Otavě ve Strakonicích je odhrnuto několik hřišť a i dnes zde lidé zvesela bruslili.
Za mě zima tedy super, nemůžu si stěžovat, jen třešničkou na dortu by bylo, kdyby byl sníh i na Vánoce. Kéž by takovéhle zimy byly všechny.
Ale vypadá to, že oteplení nás nemine. Uvidíme, co přijde potom, jestli se vrátíme do zimy nebo začne brzké jaro. Já jsem rozhodně (a určitě nejsem sám) pro první možnost.

# 26.01.2017, 14:12

Zdravím všechny nadšence do počasí. U nás na Pardubicku konkretně lokalita Dolní Roveň sněhu odhadem cca 6 cm ale letos je to zatím nejchladnější leden od mého měření ( měřím 3 rokem ) 2,5 roku dávám data na in počasí :) dokonce jsme měli letos i jeden arktický den což je na 223m.n.m dost dobré :):snih::snih:

293
# 05.02.2017, 12:32

Tak alespoň někteří mi dají za pravdu, že ani tato zima mi nepřipadá jako ideální. Mrazy sice jsou dost, ale se sněhovou pokrývkou je to opravdu bída.
Vloni sice sice sníh skoro nebyl, ale když byla teplá celá zima, tak mě to tak neštvalo. Letos když už mrazy jsou, tak téměř beze sněhu (mluvím o nižších polohách).
Moraváci měli myslím i v roce 2015 déletrvající slušnou pokrývku a letos jen chvíli. Sotva to dopadalo, tak už druhý den stouply teploty nad nulu.
Oblastí, kde letos nevydržela alespoň týden vrstva nad 10 cm je dost (Praha a okolí, Ostravsko, jižní Morava, atd.)

# 05.02.2017, 14:41

S novým sněhem do půlky února to vypadá velice bledě.

55
# 05.02.2017, 20:07

Na Táborsku stále 10 - 15 cm, nad 600 m i přes 20 cm sněhu i přes dvoudenní silnou oblevu s teplotou přes +7 °C. Sněhu ubyla cca polovina, ale v místech, kam nešlo slunce se udržel i pěkně zmrzlý a pokud to nyní v noci přimrzne, bude z toho nezničitelný beton.

116
# 06.02.2017, 19:58

Tady v Brně sněhu během posledních dnů celkem dost ubylo, a to i přestože denní teploty nějak závratně nad nulu nestoupaly. Osudným se sněhu stal především včerejšek, kdy se na odpoledne vyjasnilo, a také dnešek, kdy téměř celé dopoledne propršelo, byť lehce (poznámka - první déšť, který jsem tu zaznamenal od 26. prosince; poté až do dneška výhradně jen sněžilo). Po sněžení ze středečního večera jsme tu dosáhli pro letošní zimu rekordní sněhové pokrývky 22,7 cm, sníh tál od pátku a nyní máme už jen zhruba 5,5 cm souvislého, mokrého a těžkého sněhu. Tohle množství teď nějakou tu dobu patrně vydrží, čekají nás totiž mrazy. Letošní zimu už bez ohledu na další vývoj beru jako velmi vydařenou. :) :snih: :prsi:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.