Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další ochlazení, hlavně v Čechách větrno a přeháňky, na horách sněhové

Diskuse o počasí Sníh v zimní sezóně 2016/2017

108
# 11.01.2017, 22:32

My mame cca 7cm noveho snehu a celkem cca 23cm. Je to parada,snad moc neroztaje

116
# 13.01.2017, 23:51

logitech
Prady
Opět vás žádám, abyste se k měření výšky sněhové pokrývky tady u nás nevyjadřovali, vaše příspěvky jsou mimo téma a vadí uživatelům, kteří chtějí seriózně diskutovat. Když nerespektujete mě (nechápu proč - pokud mi nevěříte, přijeďte si to přeměřit, ale vidím, že vás asi nezajímá meteorologie jako taková, ale spíš urážení a kopání do jiných lidí), respektujte alespoň je...

A teď k tomu, co jsem chtěl napsat primárně. V brněnském Jundrově byly poslední 3 dny velmi zajímavé především z hlediska (sněhových) srážek. Sněžit začalo ve středu po osmé hodině večerní, intenzita se střídala, chvilkami jen popadávalo, ale chvilkami tu byla takřka bílá tma. Tato fáze trvala asi do 22:30, ale ještě po zbytek noci a včera ráno a částečně i dopoledne občasně sněžilo (opět střídavými intenzitami, ale stav připomínající bílou tmu tentokrát nenastal). Po skončení sněžení jsme tu měli 16,6 cm sněhu (od středečního večera do čtvrtečního dopoledne napadlo 9,5 cm), zatím a dost možná i definitivně nejvyšší sněhovou pokrývku celé letošní zimy. Během dne se oteplilo nad nulu, takže něco málo roztálo, ale přesto po včerejšku zbývalo krásných přesně 14 cm. V noci na dnešek nám pak přibližně 1 cm pro změnu připadl, ale nad nulou bylo i dnes, takže zase něco odtálo a nyní jsme na 12,2 cm. Pořád je to ve srovnání s posledními roky na naši oblast velmi slušné číslo a vzhledem k výhledu počasí se dá očekávat, že sníh vydrží ještě docela dlouhou dobu. S letošní zimou zatím nemohu být nespokojen. :) :snih:

182
# 14.01.2017, 01:06

cewr

Holice, pěkný! :) Máte tam solidně sněhu, taky přeju at' to vydrží aspoň ten měsíc. :)

157
# 14.01.2017, 09:19

13.1.2017 v 15 hod. pokořena hranice 1 metru na Šumavě - a to na Březníku, 14.1. ráno 110cm (13.1. o půlnoci bylo 80cm). Krkonoše Labská bouda má přes metr od 5.1., nyní 115cm.

238
# 14.01.2017, 10:46

Tak se nám ty srážky dokonale vyhnuly. Zatímco na východní polovině Prahy hodinu a půl silné sněžení, tady jen poprašek nového :D ....Celkem tedy stav stejný: 7-10cm na beton zmrzlého sněhu. Doufám, že do pondělí ještě z něčeho dáme 2 čísla čerstvého.

116
# 14.01.2017, 21:57

U nás v Jundrově přes noc ještě něco málo kvůli nadnulovým teplotám odtálo, nicméně přes den občasně sněžilo a připadlo přibližně 3,5 cm nového sněhu. Nyní máme zprůměrovaně 15,3 cm, výborná zima tedy pokračuje. :)

Jinak, ještě dodatek k mé předchozí, včerejší zprávě. Na frontě přecházející ve středu večer a v noci na čtvrtek se vyskytlo na Vyškovsku i pár elektrických výbojů, jeden kamarád mi hlásil, že dokonce slyšel hrom. Vyvrátit to nemůžu, v dané době už nesněžilo tak silně, byť já jsem nic nezaslechl... Ale tohle je spíš jen taková zajímavost. ;-)

# 15.01.2017, 07:49

U nás v ponikle je cca 65-70cm sněhu.

# 15.01.2017, 20:40

U nás sněhu relativně dost i dnes sněžilo :)
Takových 15cm zhruba bude.

# 15.01.2017, 21:29

Moravany na Pardubicku 11cm a Kvasiny na Ryhnovsku 28cm.
Pripominam..ze Kvasiny lezi v nadmorske vysce cca.330 az 370m.n.m. s tim..ze ja to meril v 350. :)

0
# 15.01.2017, 21:46

u nás je 34cm v naší nadmořský výšce to je až unikát :D

# 15.01.2017, 22:07

V následujících 10 dnech , sněhu neubude , ale ani nepřibude ;-)

238
# 15.01.2017, 22:32

Sokurka
V Poniklé jsem dneska byl...jel jsem trasu Rokytnice n. Jizerou - Vurmovka - Jestřábí v Krkonoších - Poniklá - Vysoké nad Jizerou - Kořenov a můžu říct, že v těch horních partiích to byl odpoledne masakr....vánice, neodhrnutý sníh, sotva vidět...krásná projížďka :)

5
# 16.01.2017, 07:23

Tak i v Plzni nám napadlo něco málo sněhu, teď se ještě bude rozpadat nad naším územím těch pár mráčků, které uvízly na střetu níže a výše a pak definitivně přijde kosa, protože aspoň drobet pocukrováno je na celém území, takže jak se vyjasní v dalších dnech, tak bude po ránu zima.
Docela zajímavě to vypadá na Šumavě, kde z prakticky jednoho mraku sněží už několik dní víceméně v kuse a ještě tak den dva bude, hlavně na železnorudsku.

Při následné inverzi a solidních mrazech koncem týdne bude otázka, kolik v noci a k ránu nasněží v Plzni průmyslového... Podmínky budou dobré, řeky jsou taky nezamrzlé, takže bude i zdroj mlhy, a možná někteří pamatujete plzeňskou kalamitu cca před 6 lety, kdy nikde ani vločka, jen nad centrální Plzní spadlo 10 čísel z ničeho...

# 16.01.2017, 14:31

Kvasiny cca 29,586cm..jinak doufam..ze se to trochu zmeninl a nebude kazdy den stejne..to je nuda.

182
# 16.01.2017, 15:42

Prady

Tam je to pěkná cesta. :) Samozřejmě že choulostivá na přívaly sněhu.

# 20.01.2017, 22:51

Je za nami pulka zimy a na vetsine uzemi je zima co se tyce snehove pokryvky velmi povedena.jsou ovsem mista kde snih chybi uplne.co si o tom myslite a rad bych znal nazor diskutujicich z techto lokalit o teto situaci.

382
# 21.01.2017, 18:13

Dnes opět běžky po 14 dnech. Sníh 24 cm, luxusní podmínky, umrzlá stopa, zatím parádní zima. Nová ves u Týniště nad Orlicí cca 270 m. n. m.

293
# 21.01.2017, 19:38

Ovšem nutno podotknout, že těch 270 m.n.m. rozhodně není nějaká převažující výška. Okolí je mezi 300-400 m.n.m. a Orlické hory jsou nedaleko. Takže zařadit to mezi nížiny by bylo diskutabilní. Ovšem jen objasňuji, proč je tam tolik sněhu.

Co se týče sněhu, tak pokud odečtu hory a oblasti tak nad 400 m.n.m., tak toho sněhu je málo. Morava, hlavně ta východní má zimu opravdu špatnou, jižní na tom taky nic moc. No a Čechy ani tam to není slavné. Tam, kde sníh po minulé oblevě zbyl, tak je do 10 cm, spíš nesouvislá pokrývka okolo 5 cm.
No a kdyby nebyla inverze, tak by ani v nížinách nemrzlo, bylo by okolo 5 °C a docela nudný leden. Ten loňský byl třeba zde možná i lepší, protože třeba touto dobou taky dost mrzlo, ale bylo více sněhu.
Hory, tam samozřejmě je to o něčem jiném. Hodnotím to z pohledu zdejšího. Mně to připadá takové docela nudné počasí. Jak říkám, polovinu měsíce bude ovládat inverze a jen díky tomu jsou mrazy. Je to takové umělé udržování mrazů. Hladina 850 hPa totiž rozhodně tak teplotně podprůměrně pro leden neskončí. Kdyby totiž přišly srážky, tak by se okamžitě oteplilo a stejně by pršelo. Jinak by ten měsíc byl asi jako ty v minulých letech. Tedy z pohledu nížin. Moraváci mi potvrdí, že zima 2015 pro ně byla mnohem lepší a i loňský leden byl sněhovější. Tak alespoň, že jsou zamrzlé vodní plochy na bruslení.

382
# 21.01.2017, 20:59

Milan
Souhlasím, určitě už se to dá počítat už k Orlickýmu podhůří a okolí je převážně okolo 300 m. n. m. Chata je vlastně v údolí. Ale i tak je to pro mě překvapení, že ta obleva z minulýho týdne tam vlastně není vůbec znát a ještě sněhu přibylo a je pěkně zmrzlej...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.