Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2016/2017

# 16.01.2017, 18:08

No, pamatuji, že když vydatně a hustě sněžilo od Jihu, tak druhý den v nížinách nebylo nic. Vždycky když to přišlo od Jihu, tak přišla i obleva.

11
# 16.01.2017, 18:57

Martin Nebola
Ano to je pravda, vyjímka byl rok 2010, kdy hned v první půlce ledna napadlo vlivem tlakové níže od jihovýchodu obrovské množství sněhu, tolik sněhu u nás nikdo nepamatuje. Vím že tenkrát u nás bylo více sněhu než třeba v Jizerských horách. Sníh se udržel až do poloviny března, kdy přišla jarní obleva. Jak říkám, rok 2010 byl pro nás co se týče zimy celkem extrém, stejně tak jako následné povodně, které přišly v srpnu a zasáhly přímo i naší obec.

5
# 17.01.2017, 02:10

Vzhledem k tomu, že celý sever Evropy se výrazně oteplí již nyní, tak by se muselo proudění otočit o 180-200 stupňů oproti předpovědi, aby k enormnímu oteplení nedošlo. Podle modelů to ale vypadá na chca..ec + 12 st., takže bleskové tání a bleskové oteplení, klasika jako každý konec zimy, pak už bude jen 5-10 stupňů do března, kdy přijde 14 dní skoro jaro, pak se ještě tejden ochladí na 2-3 stupně při závanu od severu a pak přijde už jaro, kdy se zpravidla po studeném přelomu března/dubna skokově oteplí až k 20 stupnům. Meteorologická zima s teplotami lehce pod nulou a níže je v posledních letech prakticky 1-3 týdny v lednu, jinak je od konce ledna do března takový chladnější podzim se střídáním vlhkých a suchých období, duben-půlka května jaro, od konce května do půlky až konce září léto s hicema a pak 3 měsíce podzim do silvestra s inverzema a občasným deštěm.

Tato četná prudká oteplení s nastolením stabilního atlantiku bych přičetl zejména vysoké energii (nejen atlantského) oceánu. Pokud vím, letos má atlantik asi 1-2 stupně nad průměr (dlouhodobý, protože v posledních letech je přehřátý prakticky každý rok). Samozřejmě nejsem klimatolog, pouze laik. Každopádně stav mi vyhovuje, zima a mrazy ničí auto, kterým nyní musím jezdit denně. Podzimních 10 nad nulou je daleko lepších.

# 17.01.2017, 06:09

Mně to výrazné oteplení přijde celkem logické. Leden je zatím výrazně chladný a i tak budou mrazy (a na poměry střední Evropy výrazné) trvat s malou přestávkou 3 týdny. Pokud budou poslední lednový týden teploty kolem 5 stupňů, dostaneme se za celý leden do nějakého menšího podprůměru. Zimy již bylo dost a i Ti, kteří mají rádi sníh si letos určitě nemůžou stěžovat. A na horách určitě hned tak neroztaje. A v nížinách chybět (alespoň mně) nebude.

# 17.01.2017, 22:54

Blátomil
Aktuálně to vypadá , že oteplení nakonec nebude , tak uvidíme ;-)

# 18.01.2017, 00:31

Biochemik
No koukám na to a oteplení je snad všude kromě ČR - teda s výjimkou Ostravska, tam se ten teplý vzduch přes Polsko dostane. Každopádně docela zvláštní situace...

5
# 18.01.2017, 00:45

Pravděpodobně inverze jako v prosinci, kdy to tak bylo - před kopečky slunečno a tepleji, za kopečky zima, poklice a smrad.

271
# 18.01.2017, 15:29

Dlouho nepamatuju,že by se v celém Kraji Vysočina dalo běžkovat,na krajním JV je to ale se 7cm na hraně,dokonce to asi vydrží i příští týden,lituji sousedního Znojemska s 1cm.

36
# 19.01.2017, 08:43

Tak uz nekolik vystupu rysuje na pristi tyden stejne pocasi, takze si myslim ze uz muzeme s velkou pravdepodobnosti rici, ze otepleni se pristi tyden konat nebude...Bude mrznout, vetsinou slunecne pocasi a nulove srazky...leden 2017 se zapise do historie, protoze aby 14dni snezilo a 14dni mrzlo je po tech poslednich zimach co byly dost neuveritelny vykon...:cool: Schvalne si pockam na zhodnoceni In-pocasi co se tyce ledna...ze by nejpovedenejsi zimni mesic za posledni dekadu? To uz necham na odbornicich...:D

142
# 19.01.2017, 12:00

Tomamir

No, to že je zima v lednu není nic neobvyklého, takovéto zimy bývali normální, to že v posledních letech bylo v zimě vedro je něco jiného. Ale ano, jedná se o ne zcela normální stav...

Ale mám jednu výtku, kde proboha 14 dní sněžilo :D

A k tomu příštímu týdnu, tak ono bylo hned jasné, že když tam 14 dní předem začne model črtat nějakých 10 stupnů z ničeho nic, tak to nevyjde. Ale podle mě se oteplí a nad nulou aspon v nížinách částečně bude...

36
# 19.01.2017, 12:26

igor127
Bývaly, ja na ne pamatuju, ale uz roky nejsou a tenhle leden je velmi povedeny...Nebo pamatujete ted par let zpatky cely mesic vkuse typicky zimni pocasi?:cool: Tech 14dni jsem myslel nadnesene, samozrejme ze 14dni vkuse nesnezilo, ale zaclo 2.1. a prestalo 16.1., samozrejme ne kazdy den, a ne tak brutalne jako o vikendu kdy u nas za vikend napadlo 40cm noveho snehu, ale snezilo casto...jen jsem tim chtel vyjadrit, ze ten leden se velmi povedl a to tomu nikdo neveril po tom nic moc prosinci...a BUM, mame nejlepsi leden za nekolik let:D
Vsichni co jedete na hory, pekne si to uzijte...:cool: Ja tu v tom bydlim a uzivam si tu toho az az, kdyz az dnes se da chodit po chodnicich:D Malem jsem dnes cestou do prace umrzl:D, ale stejne je to hezky, kdyz zima vypada jak zima, vymrou skudci, bacily, fotogenicka priroda, deficit vody v pude se po obleve snizi...same vyhody...nevyhody jen ze se vic topi, problemy na silnicich a mrznem no...to prezijem;-):D

142
# 19.01.2017, 13:16

Tomamir
No to bohužel nepamatuji, ale tak na jižní Moravě pořádně už dost let není co pamatovat, v posledních letech byla výraznější zima naposledy v roce 2013, sice nebyla nic moc do délky, ale to, že nás zasahovala hlavně JM fornty z Jadranu přineslo kvanta sněhu i 1.4 na Velikonoce...Ale dost nostalgie, ta nepatří do téhle diskuze, ale jinam...

Jsem celkem zvědavý, jak se to bude vyvíjet od příštího týdne a dál...

55
# 19.01.2017, 13:18

Tomamir
Ono je potřeba mluvit za sebe, respektive za svojí lokalitu. V Praze je letos taková normální zima. Na okrajích do 10 cm a v centru holo beze sněhu. K tomu občas tedy mrzne a už tu byly 2 dny s teplotou pod -15°C, ale žádný extrém.

80
# 19.01.2017, 14:01

Právě, v Praze je naprosto standardní zima, akorát trochu více mrzne. Ale myslím 2012 mrznulo podobně. Sněhu je zatím méně než loni, napadl vlastně jen jednou a to už téměř roztálo.

Tyto holomrazy nejsou nic moc, vše špinavé, ale zároveň přimrzlé.

36
# 19.01.2017, 14:04

Ondris
Chapu no...Praha a zima je kategorie sama o sobe:D Ale vazne...ja si zas myslim ze lokalit kde je leden fakt typicky zimni je rozhodne vetsina...spis si myslim ze tentokrate zcela vyjimecne je min lokalit jako Praha, kde je zase zima na prd (spis snehem mysleno protoze teplotne zimni leden ma cela CR, taky by mohlo byt 5 stupnu a prset)...Ale s tim snehem to souvisi s polohou Prahy, je v samem srdci CR, hranice CR lemuji hory a nez tam neco dojde, vysnezi se to cestou, do toho velka mesta vyzaruji velke teplo, at uz lampy, doprava, kanalizace, budovy, tovarny, verim ze to ma na to taky vliv, proc kdyz uz snih napadne, rychle taje a to do toho ani nepocitam ze kdyz uz snih napadne, nakyda se na to ta hnusna posypova sul aby to slezlo a nedelalo komplikace v doprave...myslim ze musite hold pocitat s tim, ze v Praze proste nebude 1/2m snehu, i s 20cm jsou sance minimalni i pri priznive zime...Neudelate nic no...vyrazte o vikendu nekam na hory a budte rad, ze tam nemate kalamity jako my, kde dodnes zapadavaji kamiony, auta a az dnes protahli chodniky:D Jako Prazak hold musite za snehem na hory...s tim nic nikdo neudelame:cool: PS: Bude se vam tu na horach libit, to mi verte;-)

238
# 19.01.2017, 15:14

No je fakt, že tady na západním okraji Prahy pamatuju 30-40cm, ale málokdy sníh vydržel dlouho. Sice tu teď máme "jen" kolem 10-12cm sněhu, ale na druhou stranu je v podstatě bílo od 30.12. konstantně, mezitím jen 2-3 denní oteplení a vypadá to, že dalších 14 dní ještě mrznout bude. Takže zatím co se týče maximální výšky sněhu. Měli jsme tu vrchol někde na 15cm, teď lehounce přes 10. Z dlouhodobého hlediska je tedy výška sněhu průměrná, ale délka toho jak mrzne a leží souvislá pokrývka je podle mě nadpůrměrná.

36
# 19.01.2017, 15:21

Prady
Jojo, tahle zima proste stoji za to a budte v Praze rad za tech 10cm:) A opravdu to vypada, ze i pristi tyden teploty budou pod nulou (nocni hluboko pod nulou) a vydrzi to min. dalsi tyden...Poradnej leden toto :cool:

55
# 19.01.2017, 15:31

Tomamir
Tak já Pražák vlastně nejsem, jenom tady žiju a pracuju ale jinak jsem z jihu, viz. podpis. No a na jihu u Tábora máme taky takovou standardní zimu je tam 15 (v Táboře) - 40 cm (Česká Sibiř) což tam dřív bylo normální. U vás na severu si myslím, že je to taky normální tolik sněhu, spíš bylo poslední roky nenormální , že to nebylo. Jezdím třeba do Rokytnice a vždycky jsme nestačili valit oči na ty obří haldy a manťáky podél silnic už v Tanvaldu. Holt SZ proudění tam umí zázraky. :-) p.s. Kdyby bylo na mě, byl bych na horách furt, ale moje práce má jiný názor. :D

36
# 19.01.2017, 15:50

Ondris
Presne tak! Tohle co tu mame a ze tu mame dost snehu, je uplne normalni, jen se na to ty posledni 3-4 roky, co tu bylo max 10cm snehu a vydrzelo to tak tyden, zapomelo a kazdej, hlavne bulvar, z toho dela kalamitu a tragedii a katastrofu...clovek si rychle odvykne a pak z toho dela vedu:D
PS: Na Taborsku je krasne...a koukam ze taky cca 500m n.m.;-)

273
# 19.01.2017, 21:09

To i na Spicberkach je tepleji a cela Arktida je vysoko nad normalem. Rok 2016 byl na Spicberkach 6,6 stupne nad normalem, ted je to jeste horsi.

http://meteom...BLOG/?p=14824

Cela Skandinavie je pod vlivem zapadniho proudeni, teploty pomerne vysoke, okolo 0. Pravda, k 5.1. tab byla chladna vlna s teplotami az k -40 a nedaleko Petrohradu az-48.

Nad Stredni Evopou se drzi vyse, mrazy trvaji, snad zanedlouho polevi.


Nahle stratosfericke otepleni, to je dalsi vec. Oblast nizkych teplot ve stratosfere presunula nad Britanii, hodnoty jsou dost nizke, zatimco nad Sibiri-Arktidou je nebyvale tepla oblast. Normalne byva chladny stred cirkumpolarniho viru nad Arktidou. Tento jev vysvetluje i vyskyt perletovych oblak mimo Arktidu. Take muze dojit vlivem stratosferickeho otepleni k arkticke vlne v unoru, muze jeste byt poradna zima.

http://meteom...BLOG/?p=14819

Tip - teploty, srazky,tlak v Evrope s aktualizaci kazdych 6 hodin.
http://meteom...MG/temp99.png
http://meteom...IMG/cis99.png
http://meteom...MG/opad06.png

A typ mraku nad Evropou
http://meteom.../cld_type.png

Zde se daji najit veliciny pro jakykoliv termin na mape (nahrava to data z celeho sveta, kazde nahrani je pro server zatez).
http://www.og...e_nav?lang=en

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.