Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V jihovýchodní polovině postupně srážky, zítra budou na východě i vydatnější

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2016/2017

# 05.12.2016, 16:17

Mě především přijde , že jsou rok od roku častější a větší teplotní výkyvy.

# 06.12.2016, 17:51

To je normální v dnešní době :)

# 25.12.2016, 00:26

Tak uvidíme co nám přinese Leden.
Zbytek prosince nebude moc zimní.

36
# 25.12.2016, 13:03

Biochemik
Presne tak, ale musite uznat, ze jsme s tim pocitali...modely ukazovaly dlouho dopredu ze budem prevazne pod vlivem tlakove vyse a vubec se to nemenilo a teplejsi charakter pocasi se nejak zasadne do konce roku ani menit nebude...mam ale takove tuseni, ze leden bude uplne o necem jinem...:D Prece jen prosinec je jen zacatek zimy a byva casto teply...leden si myslim bude uplne v jinem duchu...:D

293
# 28.12.2016, 21:54

Jako o arktických dnech do poloviny ledna vůbec nelze ani mluvit. Nakonec budeme rádi, když teploty vůbec budou alespoň slabě pod nulou přes den. A ani tomu nedávám příliš naději, protože Atlantik v posledních zimách skoro vždy vyhraje. Pokud by zima měla být jiná, tak už by to dala najevo v prosinci. Vzpomeňme, v nejlepších zimách 2009/2010 a 2012/2013 byly mrazy a sněhová pokrývka už i v prosinci v nížinách, např 2009 před Vánoci dokonce arktické dny. Pokud už ty jiné zimy nepřišlo nic v prosinci, tak ani leden to nespravil. Letos tomu nebylo jinak, jen inverze to držela někde chladnější, ale srážek stejně minimum a teploty v 850 hPa byly skoro pořád nad nulou. A aby byly ledové dny, je v hladině 850 okolo -10 °C a u arktických dní -20°C a to tam nikde nějak déle, než dva dny nevidím. Takže čekám přibývání sněhu na horách, ale nížiny nic. Třeba zima 2011/2012 byla pro nížiny také nepříznivá, protože bylo hodně srážek, ale hladina 850 hPa měla teploty okolo -5 °C, tak v nížinách pořád pršelo. A únor tl. výše a arktické dny. Tomu bych věřil letos spíše.

272
# 29.12.2016, 09:47

No já bych byl opět optimista a kolem ty půlky ledna to na mrazy i k -10st přes den může klesat,samo beru průměr ČR,tzn. střední polohy a moji polohu 30km od Znojma.Prosinec tady díky mrazům poměrně příjemně překvapil,pokud to vypovídá o charakteru letošní zimy do budoucna,tak to vidím na teplotní průměr,což si myslím bychom byli všichni sakra rádi,jen ten sníh chybí,ale ten bych raději stejně až koncem zimy.

36
# 29.12.2016, 14:04

Milan
Ja si myslim ze prosinec o zime nevypovida vubec nic...vemte si, ze obdobi ZIMA trva teprve tyden, tzn ze celou zimu mame teprve pred sebou + navic si myslim ze leden se ukaze jak nizkymi teplotami tak snezenim jak na horach tak v nizinach...myslim ze zima nas teprve ceka...Ano, prosinec byl teply, ale ten je snad pokazdy posledni roky...nerikam buh vi jaka zima bude, ale ze nas to prave z letosni zimy 2016/2017 teprve ceka...:cool:

# 29.12.2016, 15:16

Tomamir
Prosinec samozřejmě o zimě nevypovídá, to souhlasím. Ale, že by byl teplý, to není pravda. Když vezmu tři největší mšsta, tak Praha zatím 1,1 , Brno 0,1 , Ostrava O,4 - to jsou hodnoty kolem průměru, možná velmi lehce nad ním. V lednu zima asi přijde, ale zase si nemyslím, že arktické mrazy. A co se týče toho údajného nástupu zimního počasí po 3.1 ??? Tak já ve všech modelech vidím alespoň přes den co se týká teploty samé kladné hodnoty. A ty obrázky co kreslí modely za 14 dní ??? To je ještě ve hvězdách, počítač umí namalovat vše a papír unese taky hodně...

36
# 29.12.2016, 16:16

Blátomil
Je pravda ze zas az tak teply nebyl...uvidime s cim prijde leden...mame celou zimu pred sebou...:D

293
# 29.12.2016, 18:56

Tak zima je už měsíc, protože se používá v meteorologii meteorologická zima. Ta je 1.12. do 28.2. Tedy březen už je jarní měsíc.
Co se týče prosince, psal jsem, že to je jen moje zkušenost s pozorováním, že když byly pěkné zimy, tak byl v zimním duchu většinou i prosinec. A letos ani jeden vpád studeného vzduchu delší než dva dny nebyl. To, že velká města měla nízké teploty je způsobeno inverzí, takže nad ní bylo dost teplo. Hory také nebýt technického sněhu ze začátku měsíce, tak by se ani nelyžovalo nebo jen velmi omezeně. Srážky také malé (někde to zachránil včerejšek, ale to byl jen úzký pruh).
Letos se ten studený vzduch ze severu propadl vždy přes Pobaltí nad východní Evropu a sem moc nemířil.
Vzpomeňme, jak minulé roky modely navnadily a když se blížilo to ochlazení, tak najednou modely ubraly razantně. Takže spíš čekám, že ten ledový vzduch se zarazí a propadne zase dolů na Bulharsko a sem bude jen krátkodobý vpád.

Pro pobavení: Dnes jsem potkal několik lidí a na poznámku, že je hezky říkali. No ale má přijít silný mráz z východu. To zase někde slyšeli na Nově, nebo kde a pak to nevyjde a oni řeknou: zase něco strašili a nic. stejně vědí kulový. Marně se jím snažím vysvětlit, že normální meteorologové, třeba na ČT, by nikdy neřekli, že za 14 dní přijdou mrazy ze Sibiře. To dělají ty bulvární a lidé je hází do jednoho pytle.

# 29.12.2016, 22:40

Moře + Atlantik jsou v okolí Evropy teplejší o 0-2,5 než bývá normál v tomto období.
A na nějaký výrazný a dlouhodobý vpád studeného vzduchu to zatím nevypadá. O srážkách ani nemluvím. Asi si budeme muset pomalu , ale jistě zvykat na takové to zimy. S nadsázkou řečeno pomalu a jistě se tady z mírného pásu stávají subtropy :D


54
# 30.12.2016, 13:34

Milan
Nejsem si úplně jistý ale co třeba zima 2004/2005 ta též v plné sile odstartovala až v půlce ledna. A sněhu pak bylo po kolena.

5
# 03.01.2017, 17:26

Zimy nezimy se dosti podobají, přes Vánoce bláto, pak se po novém roce jako ochladí, napadnou 3cm sněhu, u Muzea i 4, a hned se místo ochlazení zase oteplí a pak už to bude kolem 5 stupňů leden, 7 únor, v březnu chladněji než v únoru a pak po krátkém ochlazení na velikonoce už přijde rovnou léto.

# 12.01.2017, 12:44

Doufám jen , že příští týden nebude poslední mrazivý a sněhový této zimy a nezačne se pomalu a jistě oteplovat.

# 12.01.2017, 12:46

obávám se že tohle sněžení co teď bylo byl vrchol zimy v nížinách.

238
# 12.01.2017, 12:51

Biochemik, zimník.
Tvl nesejčkujte hnedka :D ....vždyť nás čeká ještě půlka ledna a minimálně celý únor typicky zimního počasí. Těžko říct, jestli toto byl vrchol. Na horách podle mě ještě ne. V nížinách se sněhu dočkáme. Mrazy budou nejspíš dalších 14 dní. Pak je otázka jak moc se oteplí když přijdou srážky.

# 12.01.2017, 13:05

Já v to doufám , že zima nekončí ba naopak :)
ALe náhodou jsem někde na razil an dlouhodobou předpověď , kde podle nich v nížinách ke konci ledna a v únoru už zima nebude.
Né nemusíte mi psát , že je to za dlouho a vše může být jinak atp..
Sám to vím a hlavně v to doufám , takhle hezky rozjetá zima ještě aby takhle rychle skončila :!!:

# 12.01.2017, 13:11

Já myslím, že z hlediska mrazů to vrchol letošní zimy byl. A v nížinách možná i z hlediska sněhu. Na horách je situace samozřejmě jiná, tam je vždy o pár stupňů chladněji a tím pádem i skupenství srážek jiné. Od začátku příštího týdne asi zase nějakou dobu mrazy budou, ale ne tak velké, jak byly teď a další obleva (řekněme ke konci ledna) bude ještě silnější, než je tato...

293
# 16.01.2017, 17:41

No letošní zima je opravdu podobná té 2011/2012. Tehdy nížiny téměř beze sněhu a na horách nevěděli, kam sníh dávat. Je to těmi frontami od S a SZ, které jsou hold návětrné a často doprovázené s větrem, který tu návětrnost ještě více podporuje. Myslím, že níže od jihu a nějakého období mrazů se asi nedočkáme. Tento zaběhnutý chod se asi jen tak měnit nebude. V zimách, kdy šly fronty od jihu to také bylo proudění po většinu zimy. Např 2012/2013 to zase každý týden nějaká fronta přišla. Sníh byl po většinu doby i v nížinách, byť vždy odtál.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.