Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2016/2017

# 13.11.2016, 14:35

Tak jsem se schválně podíval na teplotu moří a oceánů oplývající břehy Evropy , ale bohužel jsem to nikdy nesledoval , tak nevím jestli to je aktuálně průměr,podprůměr,nadprůměrná teplota a co by to mohlo znamenat pro vývoj zimu 2016/2017.
Černé moře 14-16
Středozemní moře oplývající Evropu 15-22
Atlantický oceán 13-20
Severní moře 8-13
Baltské moře 4-10

# 13.11.2016, 15:17

Tak jsem našel model , kde dokonce ukazují teplotní anomálie a téměř všude již zmíněné moře a oceán jsou v blízkosti Evrop nadprůměrně teplé +0,5 - 2.
Nicméně i místa se tam objevují podprůměrné , ale jako celek značně převažuje teplota nadprůměrná.
Pás od Islandu po Sibiř je o +3.
Takže jsem zvědav , ale podle mě tyto nadprůměrné teploty vod ještě do zimy promluví.Mohli by přinést více srážek a pokud by se tu udržela teplota lehce po 0 tak by to byla ideální zima z mého pohledu.

40
# 15.11.2016, 16:57

Nechápu, proč někdo teď řeší zimu, však ani meteorologové neví, jak bude za měsíc, a my máme vědět, jak bude v lednu????

# 16.11.2016, 20:39

Meteorologove nevi,ale tusi a to ze zima bude opet nadprumerna,jde jen o to,zda zas rekordne nebo jakz takz. Toto ochlazeni se nemelo stat,ted uz bude do konce roku treskuty jihozapad,i kdyz par dni muze byt chladneji,ale jen hnusny inv.mordor,pokud se nebesa slituji,tak par vlocek a mrazik.

# 16.11.2016, 22:41

Jde k nám teplá fronta z Jihu , což přinese pravé podzimní počasí nejspíš do konce Listopadu.Na konci měsíce se sem začne tlačit zima od SV.
Čeká nás relativně i dost srážek.
Takto to aktuálně vypadá , co přinese zbytek Listopadu a začátek prosince se uvidí.

# 17.11.2016, 00:00

ojmjakon
Souhlasím, chladná druhá polovina října a první polovina listopadu sebrala chlad zimě, nyní přichází teplejší období a kompenzace. Samozřejmě za 3 týdny může být vše jinak, ale spíše si myslím, že nadprůměrné teploty nějakou dobu vydrží...

Biochemik
Tak do konce listopadu bude relativně teplo a prosinec uvidíme. Zima od SV se tlačit může, ale Atlantik bude bojovat... :)

# 17.11.2016, 00:13

Blátomil
Bude to zajímavý souboj:D Kord , když je Atlantik na většině míst nadprůměrně teplý pro tohle období sice jen o trochu , ale je.
Ale ta masa ze Sibiře má také velkou sílu. No uvidíme blíž za 2 týdny ;-)

ota
Avatar
2119
# 30.11.2016, 20:18

Sem sám zvědavý, mimochodem vidíte, závěr listopadu je nakonec teplotně podprůměrný. Tomu, že by letošní zima nemusela být teplá, jako ty uplynulé 3 docela nasvědčuje i model CFS. Navíc trend je takový, že odhady stále více ochlazuje, nyní už nepočítá průměrný jen prosinec, ale i leden, odchylku nepatrně snížil i na únor. Je to jen hrubý odhad, ale kdyby to vyšlo byla by tato zima přeci jen výrazněji chladnější, než ty 3 předchozí.

40
# 01.12.2016, 19:34

Nikdo nemůže s přesností určit, jaké bude počasí- pokud řeknou nadprůměrná- bráno celkově za celou zimu, může být průměrně jeden měsíc -5 st. a zbývající měsíce v průměru třeba +5-8 st., takže si myslím, že co se týká předpovědí- nedá se spolehlivě určit, jaké bude počasí, i přestože nám lecco příroda sama prozradí- ale i tak může být třeba 2 týdny ráno -20 st., a odpoledne -10 st., a zbývající část zimy bude jen mírně chladno s deštěm. :) Domnívám se, že podle mě je řešení předpovědí- JAKÁ BUDE ZIMA nebo MODELY UKAZUJÍ, ŽE BUDE TEPLO či BUDE NADPRŮMĚR SRÁŽEK A VYSOKÉ TEPLOTY naprosto irelevantní a já mám na to radikální názor- stručně řešeno: je to zbytečné tlachání o ničem, protože přesně nikdo neví, jak bude- jsou to jen domněnky... Předpovědi počasí májí smysl řešit tak týden maximálně 2 týdny dopředu, ale je blbost je řešit 2 měsíce dopředu, to je úplně stejné, jako kdybychom řešili 20. března, jaké bude léto- kolik bude bouřek, jestli bude průměrné, kolik bude tornád, supercel nad územím ČR apod.

293
# 02.12.2016, 02:25

Prosinec začal někde zimním počasím, ale v dalších dnech to vypadá pravděpodobně na dlouhou dobu s Atlantským prouděním (alespoň současné GFS to naznačuje). Bude sice zpočátku díky inverzi chladněji, ale v hladině 850 Hpa je tam dále pořád nadnulová teplota. Tedy tipuji prosinec nadprůměrný a jen s minimem ledových dnů.

36
# 02.12.2016, 09:40

Milan
Ano, ackoliv to tak zprvu nevypadalo, kor kdyz u nas napadlo 15cm za noc, Atlantik se probudil a vypada to, ze do pulky prosince bude temer jiste prevladat teplejsi proudeni, mozna to bude i cely prosinec, ale to bychom predbihali, muze se stat cokoliv. Souhlasim ale i s Mily, protoze predpovidat na dele jak na 14dni je naprostej nesmysl...nekdy i tech 14dni je az moc a situace je pak uplne jina...osobne roky verim GFS modelum 5-7dni dopredu a vychazi to skvele...dal uz to nema moc smysl, protoze co ted ukazuji ze bude za 10-14dni, zitra to vypada uplne jinak atd...

# 03.12.2016, 00:23

OSTRAVA:
počasí si v Ostravě dělá co chce -- oproti předpovědím z krajské pobočky kdy dávají na večer a noc rozmezí -1 až -5 st., je po půlnoci venku stále +2 st.
Nerozumím tomu....
od poledních hodin je zde SZ / S proudění a ani to nestačilo na čistě sněhové přeháňky
-----
teplota klesne pod nulu až nad ránem s tím, kdy dojde k úplnému vyjasnění
stále však patříme k nejteplejším oblastem ČR
tady je chladněji jedině při čistě severovýchodních situacích (a ty nejsou až tak časté)- jinak jsme na tom teple....

0
# 03.12.2016, 14:51

Zdravím, jsem tu nový a mám otázku co se týče zimy. Respektive předpovědi dívám se na předpověď zde a tady je na další čtvrtek stále teplota kolem nuly. Zatímco na stránkách yr.no je teplota už kolem +6. Tak čemu věřit ? Mě tohle zimní počasí celkem vyhovuje. Díky za odpovědi. ;-)

# 03.12.2016, 14:56

Atlantik a moře jsou také o trochu teplejší než je normální pro toto období. Arktida je extrémně teplá. Takže to proudění bude mít sílu.

0
# 03.12.2016, 14:57

To znamená že se na 100% oteplí ? To je škoda.:)

# 03.12.2016, 15:11

vladas
100% není nikdy nic co se počasí týče ;-) Ale je to bohužel dost pravděpodobné , že se oteplení objeví a uvidí se , jak velké a na jak dlouho :)

0
# 03.12.2016, 15:24

No jo, stejně s tím nic nenaděláme.

# 04.12.2016, 12:38

vladas
První polovina Prosince zimu moc připomínat nebude.
Ke konci třeba na vánoce .... no uvidíme , je to za dlouho ;-)
Teplotní anomálie pro příštích 5-10 dní.
Zdroj: Tropical Tidbits

ota
Avatar
2119
# 04.12.2016, 17:30

Biochemik
No jak se to vezme, zatím je zima slušná, tady na střední Moravě máme už 2 ledové dny a další budou přibývat, koncem týdne se samozřejmě oteplí. Pokud by pak byly Vánoce chladné, tak se klidně může stát, že bude prosinec i podprůměrný. Mimochodem, to že je teplá Arktida je pro zimu ve střední Evropě dobrá zpráva, díky tomu totiž bývá slabší západní proudění a naopak častěji dochází k proudění severojižnímu.
Tak uvidíme, co nám zima předvede.

238
# 05.12.2016, 00:03

Každopádně z novéh GFS je mi pěkně špatně, prozatim vyrušil i to ochlazení kolem 17.12. a až do 20.12. tam je vidět jen a jen nechutnej atlantik s teplotama 5-10 stupňů :!!: Letos zas budou vánoce na blátě, tradičně :D:prsi:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.