Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes ještě tepleji, odpoledne naměříme až 24 °C

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2016/2017

116
# 10.11.2016, 19:07

Nerad bych se pouštěl do nějakých zbytečně zdlouhavých úvah, ale tip ohledně nadcházející zimy si jako vždy neodpustím.
Můj názor je takový, že letošní zima bude po třech nevydařených zimách po sobě konečně tou, která se vyvede. Neočekávám sice žádné zázraky, ale minimálně takovou průměrnou zimu ano. Co mě k tomu vede? Jednak havrani, které jsem letos uviděl nebývale brzy. Dále listí na stromech, které takřka všechno opadalo během poslední říjnové dekády. A v poslední řadě to je dnešní den, kdy jsme zaznamenali tady v brněnském Jundrově první sněžení i první sněhovou pokrývku blížící se zimy. Dřívější "začátek zimy" pamatuji jen jednou, naopak ve třech minulých, dá se konstatovat, mizerných zimách, poprvé sněžilo vždy až na konci listopadu nebo na počátku prosince. To samozřejmě nemusí znamenat vůbec nic, ale letos si troufnu být poněkud optimističtější a budu věřit, že se zima 2016/2017 vydaří. ;-) :snih:

272
# 10.11.2016, 19:57

Taky jsem optimistický,ale třeba tady máme listí na ovocných stromech jako kdyby se nechumelilo,ale jen díky té troše vláhy z říjnových srážek po extrémně suchém létě(kompenzace)

36
# 10.11.2016, 21:47

Marek 2
Mám naprosto stejný názor...po 3 poměrně dost naprůměrně teplých zimách čekám tuhle maximálně průmernou, možná i chladnější, jak to bude se srážkama v pevném skupenství, no...taky jich podle mě bude o dost více než v předešlých zimách...zatím listopad začal nejchladněji za posledních několik let...je to sice teprve podzim, ale určitý náznak, jak by se mohla vyvíjet zima, by tu byl...uvidíme, jak to nakonec dopadne...:D

0
# 10.11.2016, 23:37

Marek 2
Ja si myslim take ze bude letosni zima konecne vydarena ale. Ne kvuli tomu jak prisla brzy vzpomente si na zimu 2007-2008 kdy zacalo snezit vydatne zacatkem listopadu a celi listopad byl zimni ale to bylo asi tak vsechno v unoru bylo pak 15 nad nulou ale spis si myslim ze letos bude logicky zima protoze je velmi nepravdepodobne ze bude 4 za sebou tepla zima D:

# 10.11.2016, 23:54

Tak nechci vám brát váš optimismus, ale vzhledem k tomu, že říjen i listopad jsou spíše teplotně podprůměrné a jak známo chladný podzim odebírá zimu zimním měsícům, tak si myslím, že min. prosinec a leden budou teplotně nadprůměrné... Někteří tady nevěří ve 4 teplé zimy za sebou a já zase nevěřím ve tři chladné měsíce za sebou...

# 11.11.2016, 00:45

Taky si myslím , že tohle je jen předzvěst a že se ještě objeví nějaké razantnější oteplení , ale třeba né :)
Já bych bral prosinec- únor , teplotně 0 až -5 stupňů , nepotřebuji extra mrazy -15 apod..
Včera za noc ve Stockholmu napadlo 60cm sněhu :!!:

55
# 11.11.2016, 07:24

Oteplení se určitě objeví, ale určitě to neznamená, že bude zase teplá zima. Letos je vše úplně jinak než v předchozích letech. Evropa se hodně prochlazuje a v Rusku se hromadí velké množství studeného vzduchu. Osobně si myslím, že dřív nebo později to tu máme. ;-)

# 11.11.2016, 11:17

Ondris
Evropa se sice ochlazuje (jako každou zimu) v Rusku se hromadí chladný vzduch (taky nic výjimečného), ale do zimního počasí ještě určitě dříve nebo později projeví jeden výrazný faktor... Napovím, že se jedná o velkého spojence nás milovníků mírné a teplé zimy... :) :) :)

36
# 11.11.2016, 11:56

Blátomil
Dle Vaseho nicku je vsem asi jasne jakou mate rad zimu a na cem rad slavite Vanoce...:D Ja taky nemam rad zimu, jsem letni typ a uz zas vyhlizim jaro, ale kdyz uz zijem v mirnem pasu specifickem stridanim 4 rocnich obdobi a ta zima prichazi, tak ma byt poradna se snehem a ne ze bude jako nedavno na Vanoce 10 stupnu a blato...tohle mi proste nesedi...Bohuzel to diky zmene klimatu tak posledni roky vypada, ze podzim trva od rijna do dubna a zima zadna neni...Ale i pres to, ze zimu nemam rad, vypada to venku rozhodne lepe kdyz je zem i stromy zasnezene nez vsude tma a blato...
Jinak zpet k Vasi hadance...El Nino? :D

55
# 11.11.2016, 13:43

Tomamir
Já bych řek že má na mysli Atlantik a ten to letos nebude mít zdaleka tak jednoduché, jako v minulých letech, ten průběh je zcela odlišný.

36
# 11.11.2016, 13:48

Ondris
Jojo vsiml jsem si, ze posledni zimy casto prevladalo JZ proudeni a tim padem tepla zima...letos to vypada, ze ma Atlantic co delat sem nejake to JZ proudeni protlacit...coz nase sance mit konecne normalni zimu znacne zvysuje...:D Uvidime, jak se to bude nadale vyvijet...:D

# 11.11.2016, 22:27

Ano, pochopitelně jsem měl na mysli Atlantik... :) Zatím to tedy vypadá, že Atlantik zatím spí, ale já myslím, že jeho čas ještě přijde... :)

Ad Tomamir: ano k mírnému pásmu střídání ročních období patří, zima ale ještě nemusí znamenat, že je sníh a mráz. Nakonec v řadě zemí, které jsou pod vlivem teplého Golfského proudu je sníh a mráz vzácnost. A upřímně řečeno i u nás v nížinách nikdy ten sníh dlouho nevydrží (výjimkou jsou Ladovské zimy, ty ale přicházejí tak 1x za 10 let). Globální oteplování teplým zimám samozřejmě nahrává, to souhlasím.

293
# 11.11.2016, 23:26

Většinou z mých zkušeností, když sněžilo již v říjnu a nebo nejpozději v listopadu, tak i nadcházející zima byla chladnější a více sněhová. V říjnu 2009 v polovině měsíce ochlazení, střední polohy až 50 cm. Nadcházející zima 2010 dosud nebyla překonána.
V říjnu 2012 na konci sníh všude v Českých nížinách (až 10 cm), nadcházející zima 2012/2013 bohatá na sníh. Tedy poslední klasická zima v průměru.
Svatomartinskou husu už několik let neporcují, tak není o co se opřít ;-) .... Samozřejmě vtip.

Blátomil, Prady
vítáme diskutující, co se probudili z letního spánku :D
Co že přispíváte jen v diskuzích týkající se sněhu a ochlazení a ne taky v létě?

46
# 12.11.2016, 00:00

Milan
Ano, musím s vámi jedině souhlasit, protože poslední zima, která by stála, co se týče sněhu, za zmínku byla 2012/2013, ta se vyznačovala poměrně velkými výkyvy teplot, ale byl srážkově velmi bohatá. V Brně tenkrát napadlo asi nejvíc sněhu co pamatuji, 18. března zde leželo skoro 30 cm sněhu, ovšem hned druhý den teploty vystoupily na +5°C, takže sníh začal rychle tát a začal těžknout, což způsobilo pády mnoha stromů. Doufejme tedy, že tento záchvěv zimy, který přišel 10. listopadu bude stejnou předzvěstí jako v minulých letech. Necháme se překvapit, protože i co se týče odchylek teplot, tak se to neustále mění. Víc budeme vědět na konci listopadu a nebo na konci zimy. :D

# 12.11.2016, 00:45

Já bych přidal jen upřesnění k té zimě 2012/2013. Souhlasím, že byla hodně proměnlivá, teplotně byla ale spíše průměrná a co se týče sněhu, ten sice napadl, ale ne v zimě ale až na jaře... :)

# 12.11.2016, 07:05

Všimněte si, jak dlouho letos drží listí na stromech. To většinou značí tužší zimu.

# 12.11.2016, 09:27

In-počasí
Už pět let nebyla žádná zima.Pár dní bude mrznout,ale to bude všechno.

0
# 12.11.2016, 11:34

Blátomil
Musím na tohle reagovat není to pravda u nás ve Vyškově byl sníh v zimě 2012-2013 skoro nepřetržitě od začátku prosince až do začátku dubna i na štědrý den jsme měli sníh takže zimu 2012-2013 považuji zatím za nejpovedenější zimu co se týče množství sněhu i délky trvání co pamatuji a je mě tom dívné že u vás v té zimě sníh napadl až na jaře když vyškov je nížina a měli jsme tam zimu nepřetržitě 4 měsíce v kuse což nepamatuji:D. asi jste už na tu zimu zapoměl:).

# 12.11.2016, 12:39

unor
Tak já bydlím také cca 35 km od Brna, akorát západním směrem a tu uvedenou zimu 2012-2013 rozhodně u nás sníh nepřetržitě nebyl. Na vánoce nějaká pokrývka byla, ale bylo nad nulou, sníh byl mokrý a tál. A co si pamatuju, tak na konci ledna sníh roztál úplně, v únoru pak to bylo jak na houpačce a nakonec přišlo ochlazení, když už všichni čekali příchod jara, v březnu a příděl sněhu několikrát za sebou a tu kalamitu 18.března si pamatuji, to je jel do Brna autem 2 hod a zpět domů jsem se skoro nedostal... A myslím, že na severní Moravě byla ten rok sněhová kalamita až na velikonoce...

238
# 12.11.2016, 12:52

Milan
Zdravím tě! Já z počasí sleduju jen bouřky a sníh. Sníh pak předevšim! :D

Jinak hádám chladnější zimu než předchozí 3. Né nijak výrazně, ale čekám konečně na horách po celou zimu souvislou vrstvu přírodního sněhu. V nížinách pak čekám minimálně 3 týdny s výraznější sněhovou vrstvou (15-20cm).

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.