Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2015/2016

33
# 21.11.2015, 21:52

tom-791
A kdo bere tyhle měsíční výhledy odchylky teploty od průměru, jako vážně? Viděli jste jaká měla být odchylka do plusu v Říjnu, a jaká byla nakonec doopravdy.

818
# 21.11.2015, 21:54

Ondra77
V tom listopadu s vámi musím souhlasit, to nezvládl, neboť se hodně rychle změnily podmínky. Ale uplynulá zima mu vyšla dosti dobře a ta předchozí více méně také, navíc pokud vezmeme v potaz že sezónní výhledy jsou prostě jaksi moc dopředu. Dlouho už dává na zimní měsíce teplo, byť několikrát naznačoval obrat, tak se jednalo skutečně jen o malé náznaky v dlouhém běhu tzv. teplých výstupů.

dramyku
Vážně nelze brát nic ohledně výhledu nad 10. den dopředu, natož co se týče výhledů na týdny. Nicméně s jistou rezervou ano, můžeme to brát jako jakýsi indikátor. Někdo mu přikládá větší důležitost, někdo menší. Rozhodně zde nevyzdvihuji žádný sezónní klimatický model, ve smyslu že je opravdu spolehlivý a lze si podle něho doslova řídit hodinky.

Suma: současný vpád studeného vzduchu na delší dobu ukončil teplotně nadprůměrné počasí, několik dnů bude dokonce teplotně podprůměrných a troufnu si říci, že ke 20°C se už teploty blížit nebudou. Dle výstupů z klimatických modelů lze usuzovat, že za x dnů přijde opět teplejší perioda a teploty mohou jít i nad 10°C, (docela bych se vsadil, že jedno z takových období vyjde na Vánoce) nicméně mohu se hodně mýlit. To lze stále ale jen předpokládat, nikdo mi dnes neřekne zda se skutečně šeredně pletu a například 10.12. se z tohoto chladnějšího období stanou arktické dny i v nehorských oblastech za vpádu mrazivého vzduchu od SV, jako že se tak i v minulosti tou dobou stalo - nevím teď bez podkladů ve kterém přesně roce tomu tak bylo naposledy, nechci střílet a tím uvádět nepřesné informace ... a tak můžeme pokračovat v polemizaci.

238
# 21.11.2015, 22:56

Myslím, že se tohle s určitostí nedá říct, můžem jenom spekulovat. Beztak stačí když během zimy někde řáchne větší sopka, nebo Putin s Asadem ugrilujou pár steaků a celá zima může mít úplně odlišný průběh než předpovídají modely :)

tom-791
Já pamatuju pár roků zpět jak jsme tady študovali tyhle modely...hlásily přesný opak. Myslím, že to bylo 2010/11 tak nějak tahle zima. :-)

818
# 26.11.2015, 20:16

Interpretace výstupů klimatických modelů na zimní měsíce dle současných podmínek - výhled na zimu 2015/16.

Stručně řečeno se modely shodují na teplotně nadprůměrné a srážkově průměrné zimě, bez určování do jaké míry bude daná odchylka dosažena.

Luk
Avatar
2
# 27.11.2015, 05:09

Zatím moc ani nenasvědčuje tomu , že by to mělo být jinak. Ale snad to takto nebude jak ukazují modely , uvidíme co přinese druhá dekáda prosince , bylo by dobré kdyby koncem druhé dekády začalo postupné ochlazování to by byla šance na bílé vánoce .

3198
# 29.11.2015, 07:56

Všechny modely ukazují jinak Já si myslím že Bile vánoce budou na 80%:snih::snih::snih::slunce::snih:

6
# 29.11.2015, 08:38

janekpsp

Je to myšleno vážně nebo ironicky...;-)

238
# 02.12.2015, 00:12

Z toho Atlantiku je mi silně nevolno od žaludku. Takovej hnus v předpovědi na dalších 14 dní se opravdu nevidí. Jediný co mě tiší je šance, že se to vybije např. do 20. prosince a pak by se mohla situace třeba trochu změnit směrem k zimě :!!:

# 02.12.2015, 00:20

Prady
Ježíš taková katastrofa - 10 stupňů... :) Co mají dělat ale chudáci Portugalci, Španělé, Řekové apod ??? Tam je taková zima pořád... Tak Ti držím palce, aby jsi z toho nedostal třeba žaludeční vředy... :)

46
# 02.12.2015, 09:29

Blátomil
Jenže my jsme ve střední Evropě na území České republiky a tady taková zima tu normální není. ;-)

55
# 02.12.2015, 09:40

Ondra77
Asi si budeme muset začít zvykat.. :(

# 02.12.2015, 11:49

takže
asi tak -
nic nenasvědčuje tomu, že do konce 2.dekády prosince by se mělo něco změnit.
Teploty budou po celé období nadprůměrné.
U 3.dekády je šance na změnu -ale já osobně jsem skeptik, po celý prosinec 2015 se nevyskytne sníh v nížinách - ba navíc - nížiny SV Moravy na sníh /TEN PRVNÍ-souvislou vrstvu/ stále čekají a v tomto roce se asi již nedočkají.
Zima 2015/16 bude patřit mezi nejteplejší v historii měření - musíme se s tím smířit.
V březnu mi zde dá mnoho lidí za pravdu.
Pěkný teplý advent

238
# 02.12.2015, 12:11

Vsadim se, že aby nás to ještě víc naštvalo, tak Amerika opět schytá na vánoce nějakou sněhovou bouři :D

54
# 02.12.2015, 12:56

vithostis
Asi tady na SV. musíme splácet za tu minulu zimu kdy ten sníh byl. :D

293
# 02.12.2015, 15:17

To, že bude takové teplo (a že se to některým líbí) není dobré. Teploty budou až 10 °C nad normálem a měli bychom si spíše přát tentokrát zimu chladnějšího rázu a s hodně sněhu. Jedině to zaručí, že příští rok nebude katastrofální sucho, protože hlavní zdroje zásob jsou v zimě ve sněhu. Navíc mráz působí jako dezinfekce a nebudou přemnoženi různé choroby, myši a další havěť, což už letos bylo. No a zejména v Čechách třetí zima v řadě, na což to zatím vypadá, by nebylo opravdu dobré.

238
# 02.12.2015, 17:25

Milan
Lépe bych to nenapsal...Blátomil by zasloužil pár facek. Tímto trendem nás opravdu čekají jen a jen větší sucha, choroby a různé havěti. V Praze na některých sídlištích doslova vybíhají krysy lidem pod nohy.

86
# 02.12.2015, 19:17

Nemyslím si, že by příroda potřebovala silné mrazy, ale sníh potřebuje zcela určitě. To je prostě izolace, vláha pro přírodu, bez které se v létě a na jaře nebudeme mít moc dobře.

Do poloviny prosince zima zřejmě nepřijde. Čím déle trvá teplé období, tím se zvyšuje pravděpodobnost, že bude vystřídáno chladnějším. Tak by to mohlo vyjít na ty Vánoce :)

Pro diskutující: omezte tu prosím cílené výpady proti sobě navzájem

# 02.12.2015, 20:40

PETR 12: Kéž by to tak vyšlo, jak píšete - vánoce na sněhu si přeje snad každý, zvlášť po tak teplém úvodu prosince....
MARK-z Ostravy: VELKÝ SOUHLAS, loni pro nás skvělá zima.. Na Štěpána začalo ráno sněžit a již po obědě vše krásně bílé, sníh se držel i v posl.dnech roku 2014.---30.prosince jsem mého malého syna vozil na bobách kolem sídliště a za něj na Hrabovou a vše bylo krásně bílé - souvislá vrstva sněhu a mrazivo - prostě nádhera.
I Silvestr byl se sněhem, na Nový rok 2015 už se oteplovalo - pak pár dnů nic a na Tři krále zase krásně sněhově bílo......
Super a krásně to vyšlo na ty svátky loni.
Letos jsem ještě neviděl ani poprašek... jen v sobotu večer pěkně asi hodinku sněžilo a po půlnoci se oteplovalo -takže nic z toho.
ALE POZOR. Na Mikuláše 6.12 a den poté zde bude +14 st.
Co dodat a neurazit....

6
# 02.12.2015, 20:51

Podle posledního GFS pořád JZ,J...:)

238
# 02.12.2015, 21:00

GFS naznačuje změnu opravdu až tak 17./18.12. ...no uvidíme, je to ještě za hodně dlouho, ale tahle změna by byla akorát.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.