Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2015/2016

# 03.12.2015, 01:55

Ondra77
Možná zatím normální nebyla, jenže máme tu globální oteplování... Takže to normální být začne.

# 03.12.2015, 02:01

Prady
Co jsou to za argumenty? To mají v jižní Evropě jen sucha, havěti a choroby. Prostě tam je to normální a všichni jsou na to zvyklí. A i u nás si na to všichni zvyknout. teda já myslím, že většina lidí si na to zvyká ráda, až na pár zimomilů, kteří píšou zde. Ale nemyslím si, že by to byl většinový názor v této společnosti. Alespoň co já znám lidi, tak 8 z 10 zimu nemusí... Jen zrovna nepíšou tady.

# 03.12.2015, 11:05

Blátomil:

Práveže váš argument je chybný, pane. Porovnávate neporovnateľné. Ekosystém strednej Európy je prispôsobený dlhodobému pravidelnému striedaniu ročných období, v ktorých má zima svoje prirodzené miesto. Porovnávať juh a stred Európy to je miešanie hrušiek s jablkami. A tá háveď - asi by ste sa čudovali, čo všetko na juhu Európy žije - napríklad dosť nepríjemné sorty komárov, ktoré u nás nemáme (zatiaľ).
Inak, čo sa týka podstaty tohto diskusného fóra - aká bude zima - tipnem si, že nestabilná s dostatkom snehu vo vyšších polohách

# 03.12.2015, 16:01

Pedro Salazar
Já myslím, že chybný není. V jižní ale i západní se střídají roční období úplně stejně jako u nás... Komárů a havěti je v jižní Evropě více hlavně proto, že tam je v létě horké a vlhké počasí, které jim svědčí. Nakonec u nás bylo komárů a škůdců minulé léto taky hodně, protože bylo horko a vlkho. A toto léto bylo suché, tak byly naopak vosy.
Co třeba taková Anglie??? Zima tam v podstatě není a je tam více hmyzu, než u nás??? Ale, že zima bude nestabilní, to celkem souhlasím, ona taky stabilní je u nás málo kdy... Prostě jsme v přechodovém pásmu mezi přímořským a kontinentálním klimatem. A momentálně převládá vliv moře...

182
# 03.12.2015, 16:54

Zima skončila, už začíná jaro. :D

6
# 03.12.2015, 17:59

Já bych se ani nedivil...:(

238
# 03.12.2015, 22:36

Tak uvidíme jak na tom budou vánoce. GFS už čím dál častěji směřuje od 15./16.12. ochlazení a kupodivu včetně srážek. Sice to jsou pořád prakticky 2 týdny, ale kdo ví....Když se podívám na freemeteo - statistiky počasí v prosinci od roku 2000 u nás na západní části Prahy, už by bylo opravdu na čase mít zase jednou vánoce na sněhu. Takhle dlouhou prodlevu jsme ještě neměli :D

# 03.12.2015, 22:45

Stranik
Sice bych si to jako teplomilný tvor přál, ale obávám se, že jaro je ještě dost daleko. Pamatuji zimu 1978/1979 (jestli jsem se o rok spletl, tak se omlouvám), to byl taky teplý prosinec a na nový rok se ochladilo asi o 25 stupňů a mrzlo asi měsíc v kuse... Takže radovat se by bylo v tuto chvíli předčasné... Ale situace vypadá v tuto chvíli docela stabilně, takže to teplo zatím vydrží... Ale jestli to bude až do března, to bych si netroufl tvrdit. Spíše tipuju nějaké větší ochlazení na přelomu roku...

54
# 04.12.2015, 06:33

Blátomil
Jo ale tam to ochlazení byl taký extrém. Nepamatuju si to, ale je to hodně známé ochlazení. Lidi šli slavit Silvestra možná trochu na lehko oblečení a pak trochu promrzli.

238
# 04.12.2015, 15:03

Teda současný GFS kdyby vydržel, tak bych se nezlobil...to by znamenalo od neděle 13.12. jednu sněhovou kalamitu za druhou až do vánoc :D:snih:

818
# 05.12.2015, 13:48

Současného vlivu anticyklony a cirkulace J/JZ znamenající přísun tepla i do vyšších hladin se jen tak nezbavíme. Poté možná nastane mírné ochlazení, patrně ovšem krátkodobé. Nečekal bych žádné vtrhnutí zimy do střední Evropy. ;-)

# 13.12.2015, 20:58

tom-791
v novem vyhledu na novy rok konečně hlasi vpad arktickeho vzduchu i k nam ma byt konečně pořadna zima až -15

818
# 13.12.2015, 21:44

xapatanxxx
Pakliže sledujete model CFS den po dni, je to úplná ztráta času. Podívejte se zítra ráno, v poledne a opět večer a máte co srovnávat. ;-)

120
# 13.12.2015, 21:48

Podle mě, minimálně do konce Prosince bude nadprůměrně teplé počasí pokračovat, ale v lednu by snad mělo přijít nějaké chladnější období, byť jen na krátko, příroda ráda extrémy vyrovnává,viz. půlka srpna.

# 14.12.2015, 16:39



stále tomu věříme, že se SNAD NĚKDY ochladí, stále píšeme ZATÍM, PROZATÍM, CHLEBA SE LÁME...
a ono se nám to láme z nezimy do extrémní nezimy...
no a denní maxima leckde k +15 st. okolo Vánoc by nás neměla moc překvapit...
co je důležité
mám 38 let a pokud se do konce prosince 2015 v mém bydlišti neobjeví souvislá vrstva sněhu i třeba na jeden den -tak by to bylo poprvé v mém životě, že by byl listopad i prosinec současně absolutně beze sněhu,,,,
osobně si myslím, že
prosinec 2015 bude patřit zcela určitě mezi nejteplejší prosince z měření u nás
osobně - za mne - co přinese leden či únor - je mi osobně putna.
Pro mne má zimní počasí největší kouzlo v době adventu, vánoc a Silvestra do Tří králů....
poté už to tak neprožívám a je mi to fakt jedno

8
# 14.12.2015, 21:26

vithostis
a to je právě jeden z příspěvků, které tuto diskuzi shazují. Pokud nepříjde zima tak, jak si přejem, není to zima. Počasí se mění, připadá mi "posunuté" tak o měsíc, přičemž se zima o něco zkrátila. Množství srážek je to, co dělá tuto zimu (roční období, které ještě ani nezačalo), respektive začátek této zimy, takovou jaká by neměla být. Příjdou-li srážky, bude sníh a s tím i změna teplot.

238
# 14.12.2015, 21:32

Jo všichni čekali, že po tak horkém a srážkově podprůměrném létě zákonitě musí přijít alespoň pořádná zima a srážky, které předchozí období vykompenzují. Je evidentní, že předchozí stav nemá absolutně vliv na budoucí počasí a klidně se může stát, že leden únor budou teploty 5-10°C bez sněhu a rok 2016 se stane možná až katastroficky nejsušším v historii naší země.

46
# 14.12.2015, 23:09

Prady
Já bych nepředbíhal, prosinec skončí pravděpodobně jako extrémně nadprůměrný a také suchý měsíc. Doufejme, že v lednu přijde zima, protože kdyby počasí pokračovalo v tomto trendu a léto 2016 bylo takové jako to letošní, tak by následky byly, troufám si říci, katastrofální. Obrovská neúroda a časté požáry. Ale nepředbíhejme a doufejme, že se počasí vrátí a nebo alespoň přiblíží normálu.

55
# 15.12.2015, 00:05

Ondra77
Obávám se, že dlouhodobé modely jasně naznačují, jaký trend nás v letošní zimě čeká. Ale naděje umírá poslední..

238
# 15.12.2015, 00:52

Kupodivu i Amerika a Kanada je na tom zatím bídně. Jediný kdo má zatím zimu a dostatek sněhu jsou západní hory USA a Kanady. Oblast velkých jezer, kde touto dobou běžně leží kolem 50cm sněhu jsou úplně holé.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.