Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Sněžení na východě 24.1.

ota
Avatar
2125
# 23.01.2015, 09:04

Tak jak sleduji poslední výpočty Aladina, tak to čím dál víc vypadá na sněhovou nadílku během zítřka a noci na neděli pro Moravu. Zdá se, že by mohlo napadnout až 10 cm a nějaký sníh by se nejspíš objevil i v nižších polohách, tam by však vzhledem k teplotám kolem 0 odtával. GFS však není srážkám zatím tolik nakloněn, tak uvidíme, co z toho bude.

# 23.01.2015, 09:27

I GFS na východ předpovídá sněžení: http://www.in...&y=15.499&z=9 (ačkoliv o něco méně než Aladin). Nejvíce bude sněžit v Beskydech, kde by mohlo napadnout až kolem 25 cm sněhu. Sněhová pokrývka se vytvoří i na Ostravsku.

54
# 23.01.2015, 10:36

Nyní to vypadá, že tedy zítra bude zataženo a na východě se sněžením jinde srážky jen ojediněle kromě západu tam by měly srážky během dne také přibývat. Ze sněžením na východě počítá většina modelu.

818
# 23.01.2015, 12:01

Na západě bych to viděl zpočátku na sněžení slabé a hlavně ojedinělé, během dne místní a to hlavně večer. Za to na ve východní části - celá Morava, Slezsko plus postupně Vysočina během dne trvalé sněžení, které patrně vydrží i v noci na neděli, bude se jen zvolna přesouvat přes východní část ČR k severu.

Srážky už putují z pomezí Maďarska: http://www.met.hu/idojaras/aktualis_idojaras/radar....

# 23.01.2015, 13:27

Do Česka se vrací zimní počasí. V západní polovině Čech se již dnes nejvyšší denní teploty pohybují kolem bodu mrazu a sněhové vločky padají i v nížinách. Jen na Moravě a ve Slezsku se dnes teploty ještě šplhají přes 5 °C.... Více >>

# 23.01.2015, 13:56

Tak ted jsem koukal na predpoved tak jestli neco napadne tak to stejne roztaje ma byt +9:(

117
# 23.01.2015, 14:51

Abyste nebyli zklamaní. Co od ČHMÚ vyjde? Jedině teplo. :D

818
# 23.01.2015, 15:17

Jiří24
Otázkou je na kterou předpověď a zda byla vůbec pro ČR. Modely v horizontu 7-8 dní takovéto hodnoty rozhodně nepředpokládají a patrně ani v dalších dnech.

142
# 23.01.2015, 16:36

A není trochu odvážné v článku tvrdit, že v Ově bude přesně 10cm? :D

# 23.01.2015, 16:37

tom-791
Ct1 teletext strana 173 myslim ze je to ČHMU.

28
# 23.01.2015, 16:54

igor127
No to je, a ještě je to napsané tak přesvědčivě. :)
Snad In-počasí nebulvarovatí!

Jiří24
Ten sníh by roztál i při znatelně nižších teplotách, takže zda-li bude +3°C nebo +9°C je úplně jedno. Na horách, to co napadne, zůstane.

# 23.01.2015, 17:44

Na slova bulvár a bulvarovatí a podobně jsem dosti alergickej! Bulvár je přeci zveličovaná pomluva někoho nebo něčeho. To do počasí nepatří...

No a co se týče článku? Kde máte napsáno přesně? Překvapuje mě že se někdo chytá detailů a puntíčkářství.
Myslím si že článek je napsán velice dobře a odpovídá to velké pravděpodobnosti. A i kdyby to nebylo přesně tak, neboť počasí je nevyzpytatelné, tak je jedno plus mínus kolik cm...
Pokud by člověk předpovídal počasí se samým asi, možná, může, třeba a tak podobně tak to také budete napadat s pochybnostmi...
Ve článku bylo napsáno bude ležet 10 cm, je neutrální postoj. Není tam napsáno bude ležet přesně 10 cm. A kdyby tam bylo napsáno bude ležet asi 10 cm tak to také zpochybníte.
Jo mohlo tam být napsáno přibližně 10 cm, ale napadnou se dá vše pokud budeme detailisté či puntičkáři.
Na tom jak to přesně zní tolik nesejde, berme to tak, že je to vždy jen předpověď počasí a mějme na paměti, že je to pořád jen počasí kde musí být rezerva tolerance, neboť tam nakonec může ležet i 30 cm sněhu ;-)

28
# 23.01.2015, 18:00

Divoch Novohradský
Asi jste nečetl článek dost pozorně...
Úryvek článku zní: "Nejvíce sněžení zasáhne Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, kde napadne do nedělního večera na celém území od 5 do 15 cm sněhu. V Ostravě v neděli bude ležet 10 cm sněhu."

Takže, zcela určitě nikoho nepomlouvám, myslel jsem to obrazně. Každopádně si stojím za názorem, že napsat slovo "bude" v tomto kontextu je až příliš přehnané.
Ano, může napadnout v Ostravě 10 cm, ale nedá se to říci v takovém znění jako ve článku, to už pak bohužel nese dojem bulvárního textu.

Nemám nic proti výstižným názvům článků, ale obsah článku by měl popisovat situaci trošku s nadhledem a ne natvrdo napsat, že zítra bude v Ostravě 10 cm sněhu.
Roznese se to po celém městě a zítra se lidí dozví, že napadly 4 cm a víc nic nenapadne. Potom budou házet vinu na koho?

# 23.01.2015, 18:16

Fero
A byla by to snad pohroma kdyby bylo jen ty 4 cm? :!!:
Horší by bylo kdyby napadlo 40 cm to by pak bylo napadnutelné, že nikdo nikoho nevaroval.

Článek jsem četl a chápu, že to mohlo být napsáno citlivěji, ale zas takoví detajlista nejsem.
Třeba to in-počasí opraví.
Když člověk píše dlouhý text snadno si nevšimne že to může pro někoho znít tvrdě.

Ale určitě nepíše bulváry!

0
# 23.01.2015, 18:22

Víkendová situace se rýsuje zejména pro východní oblast velmi dobře, zejména pro Beskydy. Brázda tlakové níže nás bude ovlivňovat celý víkend a z části ještě v pondělí do příchodu okluze ovlivňující Čechy a postupně také Moravu a Slezsko Zimní bude pravděpodobně jen tento víkend, v průběhu toho příštího se vlivem oceánské cyklonality oteplí, na horách to ale téměř nepocítí, v hladině 850hPa bude stabilně pod bodem mrazu.

# 23.01.2015, 18:36

Fero
Už tam máme kolem. Spokojenej?
Myslím že to už je velice uspokojující ;-)

28
# 23.01.2015, 18:40

Divoch Novohradský
Ano, In-Počasí bulváry rozhodně nepíše, jen mě překvapila tato přesvědčenost.
Také někdy píši dlouhé texty, jenže má člověk dost času na kontrolu, může si to 1000× přečíst než zmáčkne enter.
Textová zpráva může být vždy lepší než ta ústní...

Samozřejmě, vyčítat každý detail ve článku je taky z mé strany nedůstojné, ale já jsem byl taky "pérován".
Tím určitě nechci říct, že když někdo péroval mě, tak já musím taky... to ne. Jen jde o to, že jsem se už z toho poučil a snažím se lidem nelhat.
Ono je totiž v meteorologii zcela v pořádku, když se napíše "může, předpokládáme, bude...atd, jen tam nepatří jasnovědectví - "Zítra čekejte 10 cm" nebo "Za týden bude na celém území sněžit, napadne i 50 cm". Takové úryvky jsou klamné (i když nemusejí) a dají se považovat za bulvární.

FGh
Avatar
13
# 23.01.2015, 19:24

Fero
S bulvárem tohle nijak nesouvisí, přirovnání nechápu. U každé předpovědi je samozřejmé, že je to předpověď a ne popis reality. Mě tedy zní "V Ostravě čekejte 10 cm sněhu" u předpovědi na 24 hodin zcela normálně. To by pak na předpovědních mapách muselo místo "5 °C" být "kolem 5 °C".

Beskydy si o víkendu hodně přilepší. Na Lysé hoře se běží i nějaký závod, tak budou mít dobré počasí :) Loni tam touhle dobou bylo skoro -20 °C, letos zase husté sněžení: http://www.lh24.cz/lh24/

818
# 23.01.2015, 19:53

Jiří24
To se mě zdá ovšem dle současných prognóz zcela nereálné. Mělo by to být jen od ČHMÚ, ale těžko říci, neboť tam jaksi týdenní předpověď nefunguje.

Fero
V podstatě souhlasím. Protože se jedná o předpověď, která nebude nikdy (ani za xxx let) 100%, tak je zcela na místě používat výše uvedené formulace. "Očekáváme, předpokládáme" atp. je u předpovědí samozřejmostí. Pokud někdo tvrdí, že na daném místě napadne za 5 dní tolik a tolik sněhu či že tam bude takové a takové počasí, nejedná se o předpověď neboť toto není moci předpovědi. U úhrnů je lepší uvádět rozmezí, protože přesné stanovení kolik spadne či napadne je docela riskantní. To je ovšem činěno ale i u ostatních prvků. Rozmezí si můžeme představit v podobě např. "8-12cm" nebo v podobě tvrzení "kolem 10cm". V případě napsání "10cm" to lze brát jako maximálně či jak bylo výše řečeno přesně. O tom lze hodně polemizovat. Zde je ovšem velká snaha o seriózní informace, byť nadpisy někdy znějí jakoby měly za úkol spíše nalákat.

V tomto tématu se ale vraťme k jeho předmětu. ;-)

# 23.01.2015, 21:42

Podle rakouských zdrojů tady na jihu čech a obvzlášť tady v Novohradsých horách by k oteplení přístí týden dojít nemělo. Denní teploty by se měli pohybovat v rozmezí přibližně od 0 do -5 C noční teploty od -3 do -9 C v průměrech, podobně by tomu mohlo být i na Šumavě...
Tak uvidíme co nám počasí předvede... :)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.