Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2014/2015

# 04.10.2014, 17:01

Důvodem všech předpovědí a „ předpovědí “, je asi chtění vědět co bude, podívat se do budoucnosti, a tak trochu se na ni i připravit. Je to od nepaměti. Právě Příroda se vymyká tomu, co umíme např. spočítat, odvodit, popsat atd.. Proto bude pořád a stále zájem poznat to - jak tedy bude? Velký dík za nepoznané. ;-)

0
# 10.10.2014, 12:24

Dobrý den všem,
možná se tady opomněl jeden faktor který bude zajímavé sledovat v letošním roce a to exterémní počet hlubokých tlakových níží na podzim a začátku zimy minulého roku - ostrovy si opravdu zažily peklo. Toto svedčilo o jednom - velmi aktivní atlantik s tím, že toto polevilo až někdy v lednu ale evidentně setrvačnost to mělo po celou zimu a blokovalo to severovýchod. Uvidíme letos podle mě to může hodně napovědět o letošní zimě ale na to si musíme ještě chviličku počkat.

33
# 10.10.2014, 22:36

ach jo čím dál víc mě připadá že letošní zima bude hodně podobná té minulé ikdyž by se mi líbila zima jako například 2005/06. Už mě to připadá zoufalé stále odkládající se ochlazení které by to vrátilo do normálu.
Naznačuje tomu i hodně málá hurikánů nad Atlantikem a tohle pravidlo i v mojí lokalitě celkem platí třeba hurikánů v roce 2010 bylo opravdu hodně a to i silných a taky podle toho se u nás odehrávala zima. Začala zde začátkem listopadu a skončila až v březnu přičemž nejvyší sněhová pokrývka zde dosahovala až přes 120 cm a od poloviny ledna tu byly asi 2 týdny takzvané arktické dny a ani poté teplota nepřekročila 0 až do pulky března. A to ležíme v n.v. 450m.n.m. Takže velice vydařená zima.

Pak následovaly 2 průměrné zimy jedna ta 2011/12 byla trochu mírnější a ta 2012-13 trochu silnější ale byly podobné.
Pak následovala velmi slabá hurikánová sezóna a to se taky podepsalo na následující "zimu". Dominovaly stále obnovující se TV nad JV Evropy a TN nad VB které k nám pumpovaly teplý luft a sem tam i hodně zafoukalo. Kolem půlky ledna bylo u nás i 13stupňů. Stromy u nás kvetly už koncem února a to obvykle kvetou až koncem dubna.

A zatím to vypadá podobně ikdyž pevně doufám v dlouhodobé usazení TV nad Skandinávií a přísun studeného vzduchu a frontálních systémů od západu nebo TN od J s postupem na S. Ale to je vzledem k situaci asi velmi nepravděpodobné.
A doufám že mě za toto přání teplomilové neukamenují.

# 11.10.2014, 12:53

dramyku
Přestože ještě není ani půlka října, ta synoptika se mi taky moc nepozdává. Celá se od konce září přestavila na ráz typu "říjen 2013 - duben 2014" Tím ale nehaním nadcházející zimu. Ještě listopad ukáže, kudy se to bude cca. ubírat dále. Ještě je brzo na predikce zimy následující.

# 12.10.2014, 11:02

http://diskus...013/2014.html schválne tu kopirujem odkaz z takejto diskusie z minuleho roku, september oktober.... no čítajte to skutocne človek sa pobaví... ako všetky, všetky náznaky hovorili o skutočne skorom nástupe tuhej zimy:D:D:D. zalude, listy, zvierata --- všetko sedelo:) takže asi tolko ku predpovediam z prírody... a krásne na tom je to že oni tomu verili asi do januara... stále stále očakávali vpády vzduchu. Za najrealistickejšie odhady povazujem príspevky od Mrakomor
Tiež chcem normálnu zimu... ale naozaj synopt. situacia to zatial nenaznačuje.

# 12.10.2014, 12:09

Taky jsi myslím že letošní zima bude o ničem bude teplá . Už tědka předpovědi ukazují že má být teplej listopad . ;-)

142
# 12.10.2014, 12:46

radek007

Ano, ale zima začíná až v prosinci, a tedy listopad může být klidně teplotně nadprůměrný - to nesvědčí o ničem.

818
# 12.10.2014, 18:14

Naopak bych viděl teplotně nadprůměrný a spíše srážkově chudší podzim jako plus poté pro chladnější a vlhčí zimu, jedná se ovšem jen o pravděpodobnost. Nemusí začít hned v prosinci, také jsme ve střední Evropě, nečekejme v nehorských polohách trvalejší mrazy a sněhovou pokrývku, nicméně dle podzimu lze pravděpodobnostně odhadnout zima a pokud se objeví na podzim hodně studeného počasí, je dost pravděpodobné, že na zimu vyjdou teplejší periody. Letos je to zatím naopak, tak uvidíme jaká bude druhá polovina podzimu. :)

# 12.10.2014, 20:48

gfalcone
Díky za kompliment:D
Taky bych si přál zimu sněživou jako většina, ale je třeba vycházet z reality a hlavně praxe z let minulých, sledovat trendy a závislosti některých měsíců po sobě jdoucích! Ze svých podkladů bych si troufl hodit odhad až tak v 2.pol. listopadu.

Jo - pro některé ...., trendy chladnější září, říjen i listopad se mi pro chladnou zimu nepotvrzují:pozor:

28
# 13.10.2014, 08:26

No tak co já si vzpomínám tak např. zima 2000-2001 nebo 2001-2002, byly zimy, co se pro nížiny sněhu týče, velmi přínosné. Nevím sice jaké panovaly teploty, pač jsem v tehdejší době ještě nearchivoval počasí, ale vzpomínám, že v Olomouci v jedné chvíli leželo až půl metra sněhu. Dle příspěvku od IN-POČASÍ byl zaznamenán 31.Října 2001 v Ropici letní den, konkrétně 26.5°C, což mě přesvědčuje, že odhadovat jaká bude nadcházející zima podle říjnových či listopadových teplot, opravdu nelze. Prakticky ji nelze odhadnout vůbec a ani netuším podle čeho? Pranostiky, houby, cibule, žaludy... je to tu rok co rok ta samá písnička a ve výsledku je pak pouze :!!:
Příště prosím založte toto téma až v Prosinci, není tu o čem diskutovat.

33
# 13.10.2014, 13:36

Fero
Ale je tu o čem diskutovat například o vpádu chladného vzduchu protože první sníh se může objevit už klidně v říjnu třeba rok 2009/10 myslím že, 13 října tu začala sněhová kalamita jsme v n.v plus minus těch 450 a napadlo zde kolem 35cm mokreho sněhu. Popadané stromy a i 5 dní bez proudu.
Takže si myslím že je i dobře to zakládat častěji a společně zde vyhlížet první sníh spekulovat o tom. A poté se ohlédnout a vydět jak se zima odehrávala. Nebo vydět jak se modely stále pletly. Takže to vše je k něčemu, nikdo neví kfy zima může přijít.

Luk
Avatar
2
# 13.10.2014, 14:51

Když už jste tu nakousli téma pranostiky ,tak by podle letošního srpna , září a října by měla být zima studená a sněhu až po střechy :) Ale člověk tomu nemůže věřit a ani těm modelům protože je opravdu ještě do zimy daleko.Ale co se týče podzimu je pravda , že nemusí kvůli teplému průběhu zákonitě být i teplá zima , spíš naopak ,ale né vždy to musí být pravidlo ............ Zatím užívejme teplého počasí .. kdyby náhodou přišla třeskutá zima tak můžeme vzpomínat na teplo které dnes panuje ;)

28
# 13.10.2014, 16:04

dramyku
Proč se tedy téma jmenuje jaká bude zima 2014/2015?, když se tady pak diskutuje o vpádech chladného vzduchu apod.? Nebo o tom kdo si co myslí, spekulace/názory. Jestli má toto téma sloužit spíše k zachování příspěvků o průběhu zimy, mělo by se tak jmenovat i téma, tedy "průběh zimy 2014/2015?" a klidně by se do něho dal zařadit příspěvek/názor, co si kdo myslí od nadcházející zimě. Vím že je tohle téma už takovou tradicí zde na IN-POČASÍ, ale mě ten název tématu prostě přijde (nespisovně) ulítlej. Jen se zamyslete, může snad někdo napevno říct, že zima bude taková či maková? Nemůže, leda, že by cestoval v čase. Neberte to prosím jako žádost o změnu názvu téma, je to čistě jen můj názor, děkuji.

271
# 13.10.2014, 19:40

Existují na základě indexu NAO a tlakových útvarů ve výšce předpovědi o velmi chladné zimě (i podzimu) hlavně v USA. Říjen je zatím velmi teplý, ale v listopadu se to může rychle změnit, jako v roce 2001, to byl listopad i prosinec dost studený, leden 2002 nejdřív inverze a zima (ze začátku silné mrazy), pak se koncem ledna a začátkem února opravdu rekordně oteplilo.

86
# 14.10.2014, 16:39

Do tématu patří výhradně dlouhodobé (klimatické) předpovědi na celou zimu. Individuální přání ani preference sem stejně jako každý rok vůbec nepatří!

Ohledně zimy nejraději sleduji tento model: http://www.cp...T2me1Mon.html. A letos slibuje teplotně nadprůměrnou zimu. Ačkoliv stávající situace dává tušit, že to nebude tak extrémní jako loni.

6
# 14.10.2014, 22:07

Jo jo bude opět teplo jako vždy...:):prsi:

271
# 15.10.2014, 14:48

Možná bude rekordně pozdě první mrazový den od roku 2000, a celkově nejspíš zima začne dost pozdě.

Narozdíl od ostatních veličin je datum prvního a posledního mrazového dne stabilnější.

Hodnoty jsou pro Prahu Libuš, data z CHMI. vladtní pozorování, opraveno z GSOD (Tutiempo). První a poslední sníh opraven podle Ogimet.

V některých sloupcích jsou dvě hodnoty (můžou výt i nesouvisející), aby vyšel počet stran.

Od září 2010 omezení pozorovábí na libuši vnáší problém s počtem bouřek (potřeba korogovat s grafy a s Ruzyní) a i první/poslední sněžení se chytá húř.

Kvilda - Perla a Jizerka - Rašeliniště rekordní minima i amplitudy, údaje ale známé jen z některých let, což ovlivnuje výsledky minim. Jizerka - Rašeliniětě je stanice založená nedávno (známá od ledna 2012)

U maxim často Praha Rež, možná nějaký rok neznámá hodnota a maximum chybné, v průměru syst. Chyba pár desetin, u minim to může být o dost horší kvůli chybějícím údajům z Jizerky a Šumavy (a Jelení).

Roční sumace 1
Roční sumace 2
Roční sumace 3
6
# 15.10.2014, 18:06

Ty tabulky jsou dost dobré, fakt bezva práce (pokud jsi to dělal ty) ;-) .

271
# 16.10.2014, 09:15

Ovar

jj, dělal jsem to já. Zatím jsem na to nepsal skript, který by tvořil tabulku automatizovaně. Pak by se dal zvládnout libovolný počet stanic a let.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.