Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2014/2015

8
# 21.09.2014, 15:16

Atlantická hurikánová sezóna:

1996 - 13 hurikánů, 6 M-hurikánů (major)
2005 - 31 hurikánů, 7 M-hurikánů
2006 - 11 hurikánů, 2 M-hurikány
2009 - 11 hurikánů, 2 M-hurikány
2010 - 21 hurikánů, 5 M-hurikánů
2013 - 15 hurikánů, žádný M-hurikán, který se dodnes od minulé sezóny nevyskytl.
Rozdíl v zimě 2009/10 a 06/07 je velký, přičemž hurikány byly cca ve stejné formě. Posuďte sami.
Dle mého názoru, počasí v Evropě může ovlivnit pouze v čas kdy má největší formu.. Na delší dobu dopředu mi to přijde nepravděpodobné.

46
# 21.09.2014, 19:53

Letošní léto je v Evropě plné extrému a nestálého počasí. Myslím si tedy, že tento trend bude pokračovat i v zimním období. To znamená, že bude zima nestálá s nějakými krátkodobými vpády sněhu i do nížin, možná i vydatnými, ale za krátkou dobu ten sníh zase roztaje a bude teplo. Na stálou zimu bych se tedy asi moc netěšil. Ale kdo ví, třeba si sněhu nakonec užijeme. To se ale v tuto dobu nedá říct.

# 22.09.2014, 22:34

Budeme-li brát do úvahy výzdobu a nabídku vánočního zboží v různých super, hyper a dalších marketech, tak zima už je tady. A jak je vidět v těchto nákupních krabicích, tak zimu si umí vyrobit sami. To neuměli ani blahé paměti - poručíme větru dešti. No, blagadarjů.

Doplněno 24.9.2014: Souhlasím s moderátorem o mém příspěvku. Je to trochu nadsázka. Nicméně podotýkám, že takováto zimní, až vánoční nabídka i výzdoba v těchto marketech, může leckoho znejistit a položí si třeba i otázku - září a to už je zima? :D

Moderátor: Příspěvek nesouvisí s klimatologickým tématem o nadcházející zimě, tom-791

6
# 25.09.2014, 12:06

dako1
Já tomu nevěřím.je ještě daleko dělat takovéto předpovědi.Ale nebylo by špatné aby byli vánoce opět po dlouhé době bílé....:snih:

# 28.09.2014, 11:28

Carda
Já už tady v Praze na bílé Vánoce dávno přestal věřit... :)

54
# 28.09.2014, 12:31

Tak já opravdu bílé vánoce zažil naposled v roce 2002, což je opravdu hodně dlouhá doba. Jináč s ohledem na klimatologickou předpověď to vypadá na zimu teplotně nadprůměrnou. Teď jde jen o to, aby nebyla teplotně nadprůměrná výrazně. I slabě nadprůměrný jakýkoliv zimní měsíc muže znamenat dobrou zimní epizodu, například chladná zima 2012/2013 též nebyla teplotně podprůměrná ale sněhu bylo dostatek. Jinač osobní názor je, že na 99% bude letos lepší zima než ta minulá.

6
# 28.09.2014, 12:54

Mark
Jo jo kéž by tomu tak bylo...Aspoň toho sněhu...

# 28.09.2014, 13:23

Ja si tipnem, že zimu v strednej Európe bude režírovať prehriate Stredomorie s južným až juhovýchodným prúdením, občas si tu dá rande s chladnejším pevninským vzduchom, sneh bude občas aj v nížinách, ale dlho nevydrží. Ako celok tipujem zimu nestálu, premenlivú teplotne aj zrážkovo nadpriemernú

FGh
Avatar
13
# 30.09.2014, 16:45

Modely zatím udržují spíše teplejší předpověď na zimu, ale řekl bych, že už to nebude tak extrémní jako uplynulá zima, kdy na Moravě někde za celou zimu nebyl ani 1 cm sněhu. Sníh zřejmě párkrát napadne na celém území, což je běžné.

# 01.10.2014, 20:52

Klimatologické předpovědi, úvahy povolaných, radary, družice, modely počasí, to vše je bohužel někdy na kočku, neboli na nic. Pranostiky, dané letitým pozorováním našich předků, vzhledem ke stavu ovzduší jakbysmet. Je tady Příroda, a ta (jedině), určí, jaká tedy letošní zima bude. A to je právě to, co je krásné - neboť, můžeme si přát. Aby byl snih, aby naopak nebyl, aby byl led na rybníku, anebo nebyl, atd. atd.... To je fajn, že si můžeme přát... :led:

# 01.10.2014, 21:34

Krásně napsáno Lastibore, máš pravdu je to tak no. Větru, dešti a přirodě prostě neporučíme.....

6
# 03.10.2014, 12:03

No já si myslím že letošní zima bude asi tak jako ta loňská...Myslím si že kdyby mělo dojít ke změně tak už by se něco zřejmě začalo dít.Myslím tím nějaké ty mrazíky atd...

54
# 03.10.2014, 12:28

Carda
Já bych nedělal nějakou souvislost mezi mrazíky a nastávající zimou. Já spíš věřím, že čím déle vydrží teplé počasí, takže roste šance, že pak někdy dojde ke zlomu a bude zajímavá zima. Tím netvrdím, že bude tuhá. Ale podzim 2005 též nebyl nějak chladný.

Luk
Avatar
2
# 03.10.2014, 16:32

Podzimní počasí nemá nějaký významný vliv na zimu ,to znamená že i po teplém podzimu může být studená zima ,ale i naopak. Do zimy je ještě daleko , sotva začal podzim. O tom jaká bude zima se můžeme jen domnívat nebo si jen přát , modely nedokáží předpovědět počasí víc jak na 7 dní do předu. A to ještě ten 6 a 7 možná i 5 den není jistý :) . Bude záležet na tlakovém rozpoložení jaký charakter bude převládat atd . Není tedy vyloučeno , že bude zima stejná jak ta minulá nebo může být ještě teplejší a ba naopak může být průměrná , nebo extrémně studená jako v roce 1929 kdy byl naměřen absolutní rekord v ČR a to v Litvínovicíh u ČB (-42,2 ) :cool: takže nechme se překvapit :D

# 03.10.2014, 19:44

dnes som pozeral google earth sibír teploty no nič moc v celku teplo a moje obľúbené miesto Mestecko zhigansk pozri myforecast.... zatial slabe celodenne mraziky.... ale pozrite si niekedy v zime ... -55 nic -50 noc

74
# 03.10.2014, 20:37

Myslím si že bude zima dost tuhá a mrazivá. Letos jsme měli snad všechno teplou zimu, sucho, povodně, v červenci vedra, a už chybí jen tuhá zima. Co je zajímavé je že stromy rychle ztrácí listí. Ořechy jsou už úplně bez něho třešně skoro taky, i další stromy opadávají. Vždycky bylo že přišel mráz ten to listí spálil a ono spadlo, ale letos zatím nejnižší teplota byla 4°C. Vypadá to jako by se příroda chystala na brzký příchod zimy. No necháme se překvapit příroda si to sama rozhodne jaká bude zima.

818
# 03.10.2014, 20:43

Samik
To bude asi místo od místa, neboť v Polabí je dosti zeleno. To, že například kaštany, (známé onemocnění) ořechy a nebo staré topoly již výrazně opadávají či jsou téměř opadané, nehraje roli, to není nic neobvyklého. V naší oblasti je zas hodně žaludů a jsou dosti velké, ovšem před zimou 2006/2007 jich bylo také tolik či možná ještě více. Navíc brzké opadání listí znamená dle pranostik naopak teplejší zimu, brzký příchod zimy není navíc dle mého názoru dobrý. Je lepší když převládá teplé proudění, klidně nadprůměrné období, dokud na to má nárok a až poté v zimě dojde k tomu zlomu, jak zde někde již je řečeno. Když přijde více zimy během podzimu, je poté zima dle mého názoru více rozkolísaná a studené proudění nemá dlouhé trvání, promítá se zde to jaksi nevybité teplo, někdy jak pamatujeme až moc.

# 04.10.2014, 09:08

tom-791
Co poviete na scenar z minuleho roku? Presne tie iste prirodne znamenia sa tu preberali minuly rok v septembri, a potom od októbra do marca sme tu márne čakali na vpád chladného vzduchu ktorý nakoniec celý čas sa vylialieval do ameriky.

818
# 04.10.2014, 09:19

gfalcone
Loni to byla nešťastná a hodně stabilní situace, alespoň u mě nenaznačovala příroda vůbec tuhou zimu, co se týče většiny těch známějších náznaků. Modely se dlouhodobě shodovaly na teplé variantě celé zimy, očekával jsem to, ale zajisté nikdo nemohl očekávat, že to bude až tak špatné a hlavně srážkově chudé. Nebudeme tu ale už moc rozebírat loňskou sezónu.

# 04.10.2014, 16:40

libornejdek
Ahoj Libore, díky za poznámku k mému příspěvku o letošní zimě. Myslím, že trocha nadsázky k danému tématu patří. Lastibor :led:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.