Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hlavně v severozápadní polovině území občasný déšť, odpoledne na východě ojediněle bouřky

Diskuse o počasí Kdy přijde zima do Česka?

293
# 11.01.2014, 23:36

No já chtěl jen říci, že se to může projevit i na úrodě a tím potažmo v cenách. I opačný extrém by ale nedělal dobrotu, protože kdyby se najednou o 20 °C ochladilo, tak by popraskaly třeba kořeny rostlin a mělo by to stejně špatný efekt. Třeba podle mého pozorování bylo před minulou zimou, tj. v 2012 velmi mnoho myší. Minulá zima díky střídání variant (docela časté oblevy i mrazy) nebyla zrovna pro myši příznivá, pochcípalo jich hodně a na podzim při sklízení brambor jsme téměř nenarazili na díru (o rok předtím to bylo přímo myší metro). Letos je velká šance, že přežijí všechny a to by bylo špatné. Polní křečci jsou tu také přemnoženi a dovedou sežrat celé pole. No co se týče středověku, tak jsem slyšel v televizi, že díky teplu dokonce sklízeli obilí 2x do roka.

# 12.01.2014, 00:02

Milan
Tak tomuhle argumentu nerozumím... Ve Francii, Španělsku a podobných zemích nemají mráz a sníh v podstatě nikdy a zemědělství funguje normálně...

293
# 12.01.2014, 01:33

Já to nemyslím plošně, ale pro zdejší podmínky, když vidím, jak to tu vypadá. Už jsem několikrát psal, že všechny roční období jsou důležité. Podle mě mráz funguje i jako taková "desinfekce" od různých virů a určitě pomáhá taky. To už ale dost odbočuji. Diskuze neustále naráží na to, že někdo zimu rád a někdo jo. Ono kdyby byl výzkum a otázka "máte zimu rád" a nebo "myslíte si, že je zde zima důležitá", tak vyjdou úplně jiné procenta. Já mám rád i zimu a i léto, nejméně rád mám asi podzim (takové depresivní počasí, větrno, inverze). Pořád tedy se přetahujeme, jako třeba, zda je lepší tento čas, či letní, apod. Prostě já si myslím, že zima má být v normálu, protože i ti, co nadávají na stěžování vlekařů, tak jsou buď závistiví, že by taky rádi vydělali, ale i turismus spojený se zimou vydělává peníze, zkrátka je to všechno provázané a normální počasí přispívá k tomu, aby to bylo dobré. Jasné, že se žádné počasí nezavděčí každému. Nebudeme dělat závěry, ještě nám zbývá dost času do konce zimy.

# 12.01.2014, 06:41

Milan
To jsou argumenty. Tak jinak. Loni byla zima průměrná, jaro dlouhé a chladné a léto suché a horké (tedy pouze červenec a srpen) a děr v zemi jsme měli spoustu a brambor bylo málo a podívejte se na jejich cenu! Když topíme obilím a pole jsou jen ten žlutej sajrajt, nemůžete se divit ...... . Jedna teplá zima nic neudělá, vždyť ty předcházející od super zimy 2006/2007 byly průměrné. A loni začala sezona vegetační o 3 týdny později a skončila o to samé dříve. Takže nic strašného se neděje. A navíc plodiny jsou geneticky upravované a ošetřované proti škůdcům.

Doporučuji shlédnout http://www.yo...v=s2FhEmIUaj0 , jak počasí ovlivní děj lidstva, velice pekné-

Co se týče vlekařů, sám podnikám a nemám se úplně špatně, ale nikde o svém oboru neslyším 20x za den. Jsou to podnikatené a loni vydělali, letos ne .... stejně tak jako majitelé koupališť. podnikat v závislosti na počasí je dle mě "sebevražda". Jejich "kvílení" mi je ukradený, tak nikoho neobviňujte ze závisti !!!

Založte si na toto nové téma, protože si myslím, že je to zajímavý podmět k diskuzi, ale nehodící se do tohoto tématu, tedy pokud bude ve slušnosti, bez osobních útoků :-)

Co se týče počasí. Jsme cca v polovině meteorologické zimy, dny se pomalu a jistě produžují a zima se den za dnem vzdává své nadvlády. Ano, i březen může překvapit, já vím .... :-). TU rozestavěnné nad Evropou nedávají moc zimě šanci a pokud se skutečné studený vzduch vlije ddo Atlantiku, myslím, že kromě krátšího vpádu je zvonec a konec. Jedinou šancí zimofilů je TV nad severní Evropou, ale ta je vždy nejistá, právě kvůli letos silnému Atlantiku. A oscilace AO a NAO půjdou postupně nahoru (dle prognoz) takže uvidíme.

86
# 12.01.2014, 10:22

Hezky současnou situaci shrnul Wetteronline :). Sice se ochladilo, ale zima to není a jaro taky ne. Takhle to bude i v dalších dnech.

Teploty v sobotu v Evropě, zdroj: Wetteronline.de
# 12.01.2014, 10:51

Momentálne na celej čiare víťazí JZ verzia, na sobotu 18.1. máme pre JZ okraj Slovenska predpovedaných už okolo +12 :D Idem si skontrolovať, či sa zmestím do plaviek :D

# 12.01.2014, 12:37

Pedro Salazar
Ano. U nás se už taky těšíme na Föhnový efekt při J vánku až ze severní Afriky. Zase se přepíše pár rekordů v tabulkách a budeme vyhlížet sliby na únorovou šanci na zimu.:D

54
# 12.01.2014, 12:53

No co dodat polovina ledna na spadnutí a zima stále v nedohlednu. Jen v porovnaní se zimou 2011/2012 jsme byly v tento den jeden pouhý den před zvratem a dále i zima 2006/2007 nabídla přechodnou zimní epizodu o nějakých 10 dnu později k dnešnímu datu. Tak ted mužů aspon říct že ta příští zima snad horší nebude jak ta letošní.

293
# 12.01.2014, 13:13

Flanker
Už jsem napsal, že když nemáte vyplněno odkud jste, tak nemůžu nic porovnat. My měli úrodu brambor slušnou (hodně jsme hnojili a vláhy tu bylo taky dost) a je pravda, že se to řeší velmi drahými postřiky a to právě taky prodražuje ceny. Už to uzavírám, já to myslel hlavně pro zdejší oblast a to protože se tu přemnožují škůdci a zima by je trochu zarazila. Chápu, že zima někoho dost štve, já sám už 6 let žiji kromě víkendů v Praze. Ještě jednou bych chtěl poprosit, zda by jste si nejen Vy, ale i jiní uživatelé nemohl vyplnit místo pozorování. Protože když napíše někdo "u nás", tak nevím, kde to je. Díky

Překvapuje mě, proč už od listopadu modely vždycky ukážou mrazivou variantu, a když má za pár dní nastat, tak najednou to zruší. Snad vždycky mění studenou variantu na teplou, ale nepamatuji si, kdy naposledy tomu bylo naopak. Stejně tak srážky. Vždycky se založí téma o vydatné níži od jihu a najednou to modely zruší, ale naopak aby na srážkách třeba přidal téměř nenastává. Je to zvláštní.

# 12.01.2014, 13:42

Mrakomor
Ano máte pravdu :D u vás se bude zase fénovat a možná i v pošumaví a na jihozápadě republiky.Ale nic nenaděláme tak proč se kvůli tomu rozčilovat když bylo minulý rok tak chladné a deštivé jaro...:D

0
# 12.01.2014, 13:59

Tak naději nám dává až období po 21 lednu.Velmi studený vzduch na severu se již přiblížil,tak ted to chce ten správnej průvan;-)

6
# 12.01.2014, 14:01

Takže žádné ochlazení příští týden jak meteorologové slibovali se opět konat nebude.Teploty se mají dle nejnovější předpovědi ve dne pohybovat v rozmezí 1 až 5 stupňů a má jen pršet...bohužel ach jo...:(:)

6
# 12.01.2014, 18:28

Podle aktuálního výstupu GFS se sem žádný mráz nedostane.. jak nečekané :) Mrazy se vlejou do východní Evropy a odejdou na východ.. docela reálný scénář :)

1292
# 12.01.2014, 20:25

Ochlazení se nedočkáme. Maximálně v noci bude teplota pod bodem mrazu, ale zimu to rozhodně připomínat nebude. Naději dávám tak začátku února.;-)

# 12.01.2014, 21:10

V únoru si myslím, že by něco přijít mělo, ale zatím to tak vůbec nevypadá :D Nevadí mi to, když bude slunečno, ale jestli bude inverze, tak to by byl určitě lepší sníh.

6
# 14.01.2014, 12:12

Tak přátelé opět žádné ochlazení jak se slibovalo opět nám teploty porostou až na 7 stupňů....to už snad není pravda...

169
# 14.01.2014, 16:08

jak je možný že na Šumavě nesněží když jsou tam skoro zelené odrazy ?:!!:

117
# 14.01.2014, 16:42

Tak nyní dle GFS vypadá,že fakt po 20.1 dorazí zima dle teplot hlavně od 400m.Pro nížiny stále bude lehce nad 0.(do +3°C)
Ted aby to splnilo,jak to známe.GFS jednou to vidí chladněji a pak pořád tepleji a vzdalování chladu.
Dle výhledu by to odpovídalo,ale zas to ale.. :-)

6
# 14.01.2014, 16:58

space

Příští týden je ještě daleko. Dobrým příkladem je ten aktuální - původně mělo mrznout no a jak to nakonec dopadlo ;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.