Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2012/2013

# 07.10.2012, 11:00

no tak kdyby bylo furt -10 ,tak by asi snehu moc nebylo.

# 07.10.2012, 12:55

To je taky pravda, mohlo by přijít pár oblev ale ne aby bylo 10 nad nulou! Bohatě by stačily tak 3 stupně. A pak zase hurá do mrazu :D

# 08.10.2012, 11:06

Mě by bohatě stačila zima 1999 kdy ještě v březnu u nás byly 50 cm závěje a bylo -7 a kolem 10 března ještě chumelilo celou noc a pak ještě týden mrzlo do -4
to byla zima jak má být :snih::led::snih:

818
# 08.10.2012, 11:29

I když se nedá nic nyní tvrdit a věřit výhledům na 2-4 měsíce dopředu, tak při pohledu na klimatologickou předpověď Vás asi přejdou optimistické myšlenky na zimu. Dává prosinec sice podprůměrný teplotně, hl. na východě. Ale leden výrazněji nadprůměrný a únor taktéž. Březen to samé, i když je to měsíc jarní, tak se často zimně chová. Bude se to měnit, ale zatím to na dobré cestě není. :snih::prsi::prsi:

# 08.10.2012, 12:26

Takže to vypadá že to bude to samé jako minulý rok, možná horší :(:(takže bude takhle :prsi::prsi::snih::oblak::oblak::oblak::slunce::slunce::vitr::slunce::oblak::prsi::slunce:a možná :snih: no uvidíme je to ještě hodně daleko

2
# 08.10.2012, 16:25

Myslím,že každé roční období si najde vždycky svou určitou atmosféru,tudíž není možné odhadnout jaká bude letošní zima,zvláště v tomto abnormálním počasí, které přináší téměř v každém ročním období extrémy nebo neuvěřitelně mimořádné situace (viz. jako první mě hned napadla SQL přecházející přes Moravu v říjnu večer) Vím,že toto téma bývá každým rokem tradicí, nicméně zatím není o čem diskutovat. Zima může překvapit z různých úhlů , může nabídnout více vichřic v podobě hlobokých TN nebo s doprovodem vlhčího vzduchu z Atlantiku v cyklonárním charakteru (více srážek), to by znamenalo velké množství sněhu na horách a v nížinách zase spíše průměrná či podprůměrná zima s častými výkyvy, které mohou být opět až extrémní(teplo zima , teplo zima). pro nížiny je záchranou většinou TN ze Středomoří, při chladném SZ/S proudění. Nicméně každým rokem,do Evropy alespoň v jedné vlně zavítají silnější arktické vložky od SV a sušší období, které bývá jak už všichni víme stabilnější pokud se výše dobře usadí, mrazy vydrží i více jak 14 dní.(východ trápí smog a silné inverze). Otázkou je zda před tím dost nasněží a zima je tak vizuálně hezká zasněžená a nebo nenasněží a jsou pouze holomrazy se zanedbatelným množstvím sněhu, který spadne s nízké oblačnosti, nebo slabé fronty. :)Nechme se tedy překvapit. ;-)

# 08.10.2012, 16:42

Kdyby byla zima jako před rokem nebo dvěma (zima, teplo, hodně velká zima, teplo) tak by mi už z toho bylo nazvracení(Řekl bych že to je Globálním Oteplováním). Tudiž nezbývá nám nic jiného než doufat že se to počasí umoudří. :( :snih:

# 09.10.2012, 10:19

Jo, Jo přesně tak

54
# 09.10.2012, 12:37

Bude hodně záležet na rozloženi tlakových útvaru. Nejlepší by byla TV nad západní Evropou nebo nad Skandinávii. A TN. od jihu a střed by musel postupovat východně od nás kvůli teplotnímu kontrastu. Aby to přineslo :snih::snih: a ne :prsi:

818
# 09.10.2012, 15:01

Mark
Přesně tak. Takové dobré podmínky vládly v lednu i prosinci 2010. Zatím to dle předpovědi vypadá, že prosinec 2012 by podobně dobré podmínky pro sněžení přinést mohl. Ale od ledna (to už se ani nesluší psát do zimního tématu) je model čím dál, tím více přesvědčen, že bude většina střední části Evropy - v lednu dokonce celá, teplotně výrazněji nadprůměrná. Ještě je samozřejmě naděje i na větší změny, ale nějak se mě zdá, že už jich k lepšímu moc nebude. :)

Ještě přikládám aktuálně sepsaný článek zde na blogu: Teplá zima 2012/13?

818
# 09.10.2012, 21:17

Radekk
Jak píšu v článku, tak podobné spekulační srovnávání a podobně (nebo jak to nazvat) nemají také opodstatnění.
A zrovna právě zima 2009/2010, jejíž počátek bych datoval na konec první lednové dekády - před tím jen holomrazy, v nížinách, byla dosti vydařená. Pravdou je, že vše se odehrálo v lednu a v počátku února, nicméně v nížinách bylo rekordní množství sněhu a sněhová pokrývka ležela velmi dlouhou dobu v kuse. Oproti tomu i ve Vašem příspěvku zmíněná, nestálá zima 2005/06 nebyla špatná, nicméně zase se jednalo o tzv. zimní vpády se sněžením střídané teplejšími periodami a tak sníh ležel v nížinách často, nikoliv ale trvale.

ota
Avatar
2125
# 09.10.2012, 21:46

tom-791

No já teda nevím, jak u vás v Praze, ale u nás na střední Moravě byla zima 2005/2006 extrémně studená jako celek. Navíc u nás bylo dohromady 106 dní se sněhem a asi 80 dní v celku, což je ve 200 metrech nad mořem opravdu hodně, také tu byly i extrémní mrazy až -30, takže ono taky hodně záleží na poloze, zima 2009/2010 byla taky slušná, ale proti zimě 05/06 to bylo slabší.;-)

# 09.10.2012, 22:29

jako zima 2005- 2006 ,se mi zdala nejlepsi od svych +/- 10let pozorovani. Ale podle me se zima vydari letos ,ten podzim me prijde jako v roce 2005 ,vetsinou cim dele se snih objevi ,tim lepe,doufam letos na nejakou kalamitu pro Vychodni cechy ,tento rok jsem hodne optimista ,tak snad to vyjde. ;)

818
# 09.10.2012, 23:15

ota
Na nadmořské výšce i na lokalitě. Nepsal jsem nic o tom, že nebyly mrazy výraznější, ani že nenapadlo více sněhu, ale o tom, že tyto stavy neměly dlouhého trvání - alespoň zde.

ota
Avatar
2125
# 09.10.2012, 23:53

tom-791
To bude rozdílné, u nás mrzlo téměř celou zimu. Samozřejmě bylo i pár dní, kdy teplota vyšplhala nad nulu, ale na naše podmínky, to byla opravdu extrémní a stabilní zima. Je vidět, že i na tak malém území, jako je Česko, můžou být zimy hodně rozdílné i v podobných nadmořských výškách.:)

54
# 10.10.2012, 07:38

ota
I na Ostravsku byla zima 2005/06 velmi vydařena. Zatím nejlepší zima co pamatuju. Od 30.12. Zima téměř nepřetržitě a chumelilo a to bylo hlavní.
Jináč nemůžu si stěžovat ani na lonskou zimu v pulce ledna příroda tím sněhem nešetřila.

818
# 10.10.2012, 10:06

Spíše bych hledal (ale samozřejmě také nepokládal za pravidlo) souvislost v tom, když bude několik měsíců teplotně nadprůměrných a srážkově chudých, že poté se to jaksi "obrátí, vyprší/vysněží a vyrovná". Nikdy nevíme, kdy to přijde, ale když je podzim suchý, je pak větší šance, že v zimě budou měsíce srážkově bohatší, pak už jen zbývá vhodné proudění, tedy alespoň teplotní průměrnost.

K té historii - tady v Čechách považuji za nejlepší v poslední době zimu 2009/2010, jak je popsáno výše uživateli ota a také Pavell pozorujícími počasí na Moravě, tam byly zimy jiné. Často můžeme pozorovat rozdíl mezi Čechami a Moravou/Slezskem, někdy jsou i dlouhodobější. Určitě by bylo zajímavé porovnat zimní údaje o teplotách a srážkách. ;-) Zimu 2005/06 bych si ale samozřejmě nedovolil hodnotit jako špatnou ani u nás. :D

# 10.10.2012, 20:25

Musím s přihlásit a říct svůj názor, protože je tady moc zimofilů. Zimu nemusím. Nekdo přece musí mít jiný názor. Pokud zimu tak ANO, ale před vánocemi trošku sněhu a lehký mrazík (kvůli mrňousovi) a pak a´t si je zima nahorách. Netoužím a nejsem sám po sněhových kalamitách, které přidělávají akorát problémy.

Díval jsem se na podměty uživatelů a skutečně jsou to jen tužby a přání.Některé předpovědi jsou ale seriózní.

Co se týče mého názoru, zima bude mírná, deštivá a větrná. Zatím tomu nasvědčuje vše (klimat. předpovědi, sluneční aktivita, teplota moří, ....) A dokonce i cibude nemela toliko slupek a listy jsou i ještě hodně zelené :-). A to mi vyhovuje a nejen mě !!! :-)

1
# 10.10.2012, 21:06

Flanker
Naco tu prispievas ked nemas rad zimu?? Pockaj si na temu ake bude leto ked nemas rad zimu..

# 10.10.2012, 22:28

flanker ,to by byla hodne smutna zima xD Ty tvoje nazory tady nikoho zajimat nebudou s tim diru do sveta neudelas ,ale to je jedno a jak tady nekdo psal o tech predpovednich modelech na 2mesice dopredu ,to me prijde stejny jako predpovidat jake bude pocasi v Pardubicich 5.listopadu v 14:23 a 49s. Nemyslite? Asi ne co. xD

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.