Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí PRVY SNEH v zime 2007/08

Anonymní
Avatar
# 07.09.2007, 19:25

Prvy sneh zimy 2007/2008 by mal napadnout okolo 11.listopadu a to na väcsine uzemia a na Slovensku.Podla toho si mozete teda vypocitat, kedy to asi zasiahne Cechy, ale v nizinach dezd so snehom.Zatial to nie je na 100 percent.Budem informovat vcas.

Anonymní
Avatar
# 07.09.2007, 19:56

Ne tohle opravdu nejde. To lze tak věštit, nebo podle konstalace hvězd.

Na takovouhle dobu (a ještě delší) se sestavují jedině klimatické modely.

Anonymní
Avatar
# 08.09.2007, 03:19

oliver: Tak jsem před chvílí dopsal vysvětlení, jak to asi bylo s tou Vaší předpovědí zimy 2007/2008 a vidím, že další téma je zase od Vás a bohužel úplně ve stejném stylu, jako to předcházející. I kdybych jen čistě hypoteticky uznal, že opravdu na Slovensku ten sníh napadne kolem 11. listopadu, jak si mám podle Vás vypočítat, kdy asi zasáhne Česko. Pokud přijde od západu, bude tady o 1–2 dny dříve, pokud od severu, tak asi jen o několik hodin dříve, od jihu bude naopak dříve na Slovensku a od východu opět o 1–2 dny dříve na Slovensku. To jsem ještě neuvedl možnost, že ten sníh může napadnout jen na Slovensku a Česko to může úplně vynechat. Jak si to tedy mám podle těch Vašich informací vypočítat, když sníh k nám ve studeném vzduchu může přijít z jakékoliv světové strany?
Jak píšete, není to na 100 procent. Nebylo by mnohem poctivější, kdybyste u té sezónní klimatologické předpovědi uvedl skutečná procenta, na kolik to vychází z těch modelů? Nikoho tady totiž nezajímá, na kolik procent to NENÍ, ale na kolik procent to JE!!! A i ty klimatické modely předpovídají počasí na základě pravděpodobnosti většinou na celé měsíce a ne na jednotlivé dny, takže opravdu nechápu, kde jste vzal ten 11. listopad. Takže se na mě opravdu nezlobte, že proti tomu něco mám.

Anonymní
Avatar
# 08.09.2007, 19:12

Ste nejaky odbornik.Nemyslite...
Je to 44,99 percent.
Zdravim.

Anonymní
Avatar
# 09.09.2007, 01:11

Nejsem odborník. Ale 44,99 procent je opravdu málo. Jen to svědčí o tom, že jde skutečně o klimatologickou předpověď, kde se právě takové pravděpodobnosti často vyskytují. Takže tvrzení, že to není na 100 procent (které v sobě zahrnuje jakoukoliv nižší hodnotu) je sice formálně pravdivé, ale jinak bohužel také značně zavádějící. Proto jsem požadoval tu konkrétní hodnotu.
S pozdravem Michal Koupý

Anonymní
Avatar
# 09.09.2007, 09:20

Spojil som sa s dotycnym meteorologom, ktory mi tieto informacie o pocasi poskytol.Vravel, ze nemate zo seba robit mudrlanta.
A pozrie sa na vas zblizka, pretoze tieto vase vypovede hranicia uz s drzostou, takze sa prosim vas laskavo starajte o ine prispevky a clanky.
Dufam, ze sa uz nikdy nestretneme.
A aj ked ide len o klimatologickou predpoved, na Slovensku je velmi uspesna a mnoho ludi to zaujima a niesu dolezite percenta, lebo kazdy vie, ze to je 50 na 50 percent.
Dovidenia...

Anonymní
Avatar
# 09.09.2007, 11:09

oliver: Takže když někdo uvádí na pravou míru Vaše zkreslené informace, tak to hraničí s drzostí? Měl jste možnost si prostudovat, co jsou to klimatologické předpovědi, adresu jsem Vám poslal, ale místo abyste to udělal, tak vyhrožujete. O Vaše příspěvky se starám proto, že jsou jednoduše zavádějící a některé Vaše věty navíc svědčí o tom, že Vám chybí i vyloženě základní meteorologické znalosti (jako např. že si můžeme spočítat, kdy bude sněžit v Česku, podle toho, kdy bude sněžit na Slovensku, což je obecně NEMOŽNÉ!), a ten Váš meteorolog na tom asi nebude o mnoho lépe, protože by mně jinak musel dát za pravdu a ne ještě vyhrožovat. Nejlepší by bylo, kdyby se vyjádřil přímo tady na fóru.
O Vaše příspěvky se přestanu starat tehdy, když je začnete psát seriózně, to znamená, že hned ze začátku uvedete, na kolik procent to podle předpovědních modelů vychází, a ne že to z Vás budu tahat jak z chlupaté deky.
Konečně vidím, že jste přiznal, že jde o klimatologickou předpověď, ale evidentně se Vám nechtělo, protože jste chtěl tuto předpověď vydávat za normální předpověď počasí (která se ovšem dělá maximálně na 1 měsíc).
Obecně jsou klimatologické předpovědi téměř stejně úspěšné v Česku, na Slovensku i jinde v Evropě. Že nejsou u klimatologických předpovědí důležitá procenta, to je naprostý nesmysl, protože tyto předpovědi jsou právě formulované procentuálně a na webu ČHMÚ je také důležité upozornění, které by si měl přečíst každý, kdo chce tyto předpovědi využívat. Pravděpodobnostní předpověď opravdu nemůžete interpretovat tak, že vyjde automaticky varianta s nejvyšší mírou pravděpodobnosti.
K Vaší poznámce, že každý přece ví, že je to 50 na 50 procent, už snad ani není třeba další komentář, to totiž hovoří za vše.
Jinak samozřejmě pokud budete nadále vyhrožovat, obrátím se na administrátora tohoto fóra, aby Vám výhružné příspěvky smazal, případně zrušil uživatelský účet, a pokud byste Vaše výhrůžky vzal vážně, tak se tím budou muset zabývat orgány činné v trestním řízení.

Ještě uvádím adresu na webu ČHMÚ, kde je vysvětlení, co jsou to klimatologické předpovědi:
http://www.chmi.cz/poboc/HK/OK/CLIMFOR/cf_int.htm

Anonymní
Avatar
# 09.09.2007, 12:29

Nie, neberiem to az tak vazne, ako vy svoje ODPOVEDE A PRIPOMIENKY a nevedel som, ze cesi su taki protivni.

Anonymní
Avatar
# 09.09.2007, 14:29

Jen jsem po Vás vyžadoval poctivost a to jsem neměl dělat, protože tato vlastnost Vám bohužel chybí. Mohl jste si přečíst o tom, co je to klimatologická předpověď, naučit se něco nového a příště v té klimatologické předpovědi uvést všechny varianty i s procenty pravděpodobnosti. Nikdo by proti tomu nic neměl. Vy jste si ale zvolil ten jednodušší způsob - prostě se jen podíváte, která z možností je ta nejpravděpodobnější, procenta vyhodíte, aby pravděpodobnost 50 procent ve Vašem příspěvku nevypadala směšně (protože se stejnou pravděpodobností to nevyjde), a bez těch procent to sem napíšete téměř jako hotovou věc. Vyhrožujete, mstíte se i v jiných diskusích. Sám jste si vybral...

Anonymní
Avatar
# 09.09.2007, 19:42

A co ked vsechny varianty neuvediem....
Co sa stane...
Budete ma poucovat... Lebo malo ludi tieto vsetky varianty zaujima...
Dakujem

Anonymní
Avatar
# 09.09.2007, 23:56

Máte pravdu, málo lidí ty varianty zajímají, protože pokud je tam uvedeno, že určité období bude na 10 % teplotně podprůměrné, na 40 % teplotně průměrné a na 50 % nadprůměrné, lidé si z toho opravdu moc nevyberou. I u té nejpravděpodobnější varianty je šance na úspěch pouze poloviční, proto je třeba tyto předpovědi považovat jen za vyloženě orientační. Z takové předpovědi se snad dá usuzovat, že ta podprůměrná varianta pravděpodobně nenastane (i když i to s jistotou neví nikdo), ale ty dvě další už jsou na tom s pravděpodobností dost podobně, takže uvést jen jednu z nich je příliš riskantní. Proto jsou tyto předpovědi k dispozici pouze na internetu i s důkladným vysvětlením, jak je třeba tyto předpovědi chápat. Pokud vím, tak v médiích se prakticky nepoužívají kvůli přílišné složitosti a malé úspěšnosti.
Nechtěl bych Vás tímto pořád poučovat, už mě to také nebaví, v podstatě stačí, když uvedete ty pravděpodobnější varianty i s procenty. Těmi procenty se navíc sám chráníte pro případ, že předpověď nakonec nevyjde. Nedá se nic dělat, také bych rád věděl, jak bude za dva nebo tři měsíce, ale jak bude doopravdy, na to si bohužel budeme muset počkat, tak daleko zatím meteorologické modely nevidí a ty klimatologické to jen naznačují.
S pozdravem Michal Koupý

Anonymní
Avatar
# 10.09.2007, 19:16

Tie percenta zacnem udavat-vlastne ako ste to vy povedali-nimi sa vlastne chranim, ked pocasi nevide.
A nepoznate nejake webove stranky na ktorych su dlhodobe predpovede pocasia...
S pozdravom Oliver Maksay

Anonymní
Avatar
# 10.09.2007, 19:17

Pardon, nebol som prihlaseny
A kolik mate rokov..

Anonymní
Avatar
# 11.09.2007, 01:16

Těmi velmi dlouhodobými předpověďmi jsem se příliš nezabýval. Znám jenom stránku s klimatologickou předpovědí na webu ČHMÚ, ta je přímo vyjádřená pouze procenty:
http://www.chmi.cz/poboc/HK/OK/CLIMFOR/cf_pred.htm...
Podle této předpovědi by v Česku od září do listopadu měly být teploty s pravděpodobností 20 % podprůměrné, 30 % průměrné a 50 % nadprůměrné. Od října do prosince jsou ty pravděpodobnosti rozdělené na 20 % podprůměr, 40 % průměr a 40 % nadprůměr. Obě předpovědi proto svědčí spíše pro převažující nadprůměrné nebo průměrné teploty.
Ta procenta jsou vypočítaná z více předpovědních modelů. Jednotlivá předpovědní centra jsou na této adrese:
http://www.chmi.cz/poboc/HK/OK/CLIMFOR/cf_mdl.htm
Dají se sice podle těch názvů najít na internetu, ale všechno je to v angličtině a hlavně je to vyloženě pro odborníky, sám se v tom pořádně nevyznám.
Myslím, že u nás ani nikdo jiný klimatologickou předpověď nevydává.
Kdyžtak si zjistěte adresu s předpovědí přímo od meteorologa, kterého znáte, ale asi to budou stránky v angličtině.

Teď v září mi bude 32 let.
S pozdravem
Michal Koupý

Anonymní
Avatar
# 14.09.2007, 16:01

Mimochodom 11.11. je priemerný deň prvého sneženia v Bratislave. Takže predpovedať na tento deň sneženie z dlhodobého hľadiska je celkom logické.

Anonymní
Avatar
# 14.09.2007, 16:16

Ehm psat tady nějaké zavěry počasi 2-3 a víc měsicu dopředu je podle mě blbost...a akorat to tady bude oklamavat lidi..Tkaže jednou větou-Chceš li Oliver psat takove moudra tak si to piš na slovensku na vaších strankach a neklam čechy!:!!:

S pozdravem Hyno

Anonymní
Avatar
# 14.09.2007, 19:14

Je to klimatologicka predpoved a na 63 percent je datum prveho snezenia 11. listopadu na uzemi SR.
S pozdravom Oliver

Anonymní
Avatar
# 15.09.2007, 00:58

Já vím, že ten 11. listopad je průměrné datum, ale předpovídat to už teď na den přesně opravdu není možné. Ty klimatologické předpovědi se dělají na měsíce, ne na dny. Nezlobte se na mě, opravdu to nejde. To možné rozpětí prvního sněžení je od října do prosince (v extrémním případě možná až do ledna), takže přímo ten průměr velmi pravděpodobně nevyjde. Myslel jsem si, že budete uvádět spíše ty měsíční pravděpodobnosti v procentech, které jsou alespoň vydávané oficiálně, protože na den přesně to opravdu neví nikdo. Je možné to samozřejmě uvést jen jako statistický údaj, ale ne jako předpověď.
S pozdravem Michal Koupý

Anonymní
Avatar
# 15.09.2007, 18:36

Dobre-V PRVEJ POLOVICI LISTOPADU ...

Anonymní
Avatar
# 15.09.2007, 22:33

CHlapi nekuťte tooo...letos už přece sněžilo..:) :)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.