Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2009/2010 ?

Anonymní
Avatar
# 07.08.2009, 20:19

no je pekne ze ovladas takto pekne pravopys,len este si dopln vedomosti z meteorologie,ked je inverzia,to znamena,za hmla je len dolu a vo vacsej vyske sviety Slunco...inak by to nebola ynverzyja 8] :slunce:

19
# 07.08.2009, 21:02

inverze je to že chladný vzduch stéká dolů k zemi a nemůže unikat nahoru ( z pravidla je tato situace v oblastech vyššího tlaku vzduchu) většinou dole v chladnějším a vlhčím vzduchu dochází ke kondenzaci vody a tím se vytváří mlha nebo nízká oblačnost tato nízká oblačnost se z pravidla s příchodem noci rozpouští.

Anonymní
Avatar
# 08.08.2009, 22:21

ti ... pogoun ja viem co je inverzia len som povedal ze ked bude aj dole aj hore hmla kde pojde na slniecko jedine tam kde hmla nebude..........................

Anonymní
Avatar
# 09.08.2009, 07:04

Anonymní ta este si vymysli neaky nick a bude to super 8],,,ja nevim,trebars `pampuch`

Anonymní
Avatar
# 09.08.2009, 12:50

Nevime jak bude zitra,ale vime jak bude na Vanoce:D :D :D :D :D

# 09.08.2009, 13:49

Anonymní
vianoce bude 30 stupnov :D :D :D

Anonymní
Avatar
# 09.08.2009, 17:51

STEJNĚ SI TO PŘÍRODA ROZHODNE SAMA KDY A JAK DLOUHO.PŘEDPOVĚDĚT ZIMU JE TET NEMOŽNÉ.NECHÁME TO OSUDU.

# 12.08.2009, 01:40

Ahoj Pogoun páčia sa my tvoje rozumné, nestranné názory a prehľad nad vecou oproti ostatným čo tu píšu!!! Ja si myslím tiež, že je to pravda s tými ľadovcami v zime sa netopia v lete už áno! A aj slnečná aktivita je kedy najväčšia na severnej pologuly predsa v júli a v aguste už ma nebavý stále pozerať na to gýčové počasie s periodami slnka a slnečných dní a s periodami búrok ktorú tu u nás oproti roku 2005 kedy tu v Dolnom Kubíne boli naposledy veľké krúpy a lejak tak to aj za niečo stálo no teraz za prd a za veľké sklamanie, pretože ani tá hranica 30 mm zrážok počas tej búrky oproti minulému roku 4. augusta 2008 to bola posledná silná búrka tento rok ešte nič také nebolo a už ani nečakám pretože silné brúky bývajú bud ešte v júli alebo na prelome mesiacov, Júl/August a nie vždy sa dá na ne spoliehať najmä v auguste. Neznášam toto nemastné-neslané počasie!!! A v zime ked je chladno a mrazivo je radosť ísť vonku najmä ked je zasnežná krajina naše Chočšké hory či Oravská Magura! Ak je dobrý sled náhod a okolností v počasí zimy tu vedia byť krásne no už tri roky boli prevažne, slabšieho až slabého charakteru a snehu tu bolo len do 25 cm v tých najlepších prípadoch a ani nie trvácne a u nás na Orave oproti bežným 60 až 80 cm snehu je to veľmy šokujúce zistenie!!! No treba dúfať že zima a zimné počasie príde aspoň o čosi neskôr ako tomu bývalo po tieto tri roky. ...! Totiž nikdy to neprinieslo želanú odozvu a požadovaný efekt a rýchlo sa minul potenciál arktických bazenov a zásob studeného vzduchu pretože sa nedostatočne prechladil a vyčerpal sa tak zbytočne skoro a rýchlo ako hlavný zásobník chladu. El Nino ako sa tu hovorilo už slabne, a čudný Jurčovič tvrdí že to teraz najviac zarezonuje i v zime čo nieje pravda ked pomaly slabne rovnako ako teplí Golfský prúd a také zimy aké bývajú bežne v Kanade v Quebecu, alebo v USA vo Wisconine či Montane také môžu byť pri spomalený, zoslabnutí či úplnom zániku Golfského prúdu a fenomenu El Nina i u nás no najmä na Islande, kde v Anglicku a i celej škandinávii tento oceánsky vzduch a fenový efekt najviac pôsobil a úradoval. Ak tieto faktory spolu so slnečním žiarením moc neovplyvnia vývin počasia a nebude sa priskoro, rýchlo a silno ochladovať a teda zbytočne strácať silu arktického vzduchu tak môžu byť výhliadky na zimu normálne a reálne optimistické a vtedy môžeme povedať že bude v zime všetko tak ako po niekdajšie roky. Ani zima 2005/2006 nebola až taká chladná snád len o 1st v priemere oproti bežnému stavu, no za to dlho pretrvávala a bola zrážkovo veľmy veľmy bohatá a práve vtedy tu boli od roku 2001 až po terajšok najväčšie návaly snehu a neobvyklé neboli aj snehové kalamity myslím že nielen tu v Dolnom Kubíne ale raz aj v BA a na celom juhu!!! Nechcem teraz špekulovať, ale musíme to ešte vydržať aspoň do polovice jesene teda do polovice Oktobra a potom snád už koniec Novembra bude priaznivý no pravá zima zvyčajne neudrie po jej Novembrovom neistom náznaku a ukážke jej potenciálu a zvyčajne sa začne obdobie s trvalímy celodenými mrazmy na celom území SR až od polovice Decembra, ale skutočné mrazy prichádzajú a udrú aj o mesiac neskôr čiže od polovice Januára. ...! Som rád že sa niekto odvážil túto temu načať pretože ešte ked ani nezačalo leto teda v júni už vtedy som sníval o tom ako budem v zime klásť do pece a krbu drevo, relaxovať pri dlhých večeroch pri šálke čaju či horúcej čokolady a počúvať relaxačnú vianočnú hudbu s vôňou pečiva a s nádychom ozdôb a všadeprítomného pokoja a poriadku v dome a aj ked cez Vianoce toho veľa obvykle nedostanem vždy sa na ne veľmy teším a to pre tú atmosféru, občas si chodíme s otcom aj zalyžovať ale už som opatrný. Pozdravujem Pogouna a priateľa s nickom Počasí v Dubňanech s pozdravom Juraj, Dolný Kubín-Orava!

# 12.08.2009, 02:00

http://www.oravafoto.com/displayimage.php?album=11... To sú najkrajšie fotky zimného Kubína námestia i celého mesta ako som spomínal zima tu vie byť veľmy krásna a čarovná najmä zima 2005/2006 aj ked nebola vyslovene najchladnejšou, ale skôr zase tou najzasneženejšou! :) :snih:

Anonymní
Avatar
# 12.08.2009, 12:38

dobry den, rada by som vedela, ake bude aspon priblizne, pocasie v sobotu 22.8., je pre mna podstatne, ci bude prsat.
dakujem za odpoved

Anonymní
Avatar
# 13.08.2009, 10:31

parappa
Si prvy co mi napisal,ze moje nazory su rozumne! 8] KAlamity na Juhu nastavaju aj vdaka tiez meteorologom,platenych z nasich dani,ked povedia jasne `zima sa skoncila`.Pred dvoma rokmi sa tiez tak oteplilo v Marci a siel som autom na chatu,tak som prezul na letne gumy,ovsem asi kazdy si pamata,co prislo na Velku Noc! :snih: Rovnako neverim Globalnim Oteplovatelom a Ekoteroristom v ich boji proti emisiam CO2,teraz uz vacsine dochadza,ze to bolo marne a trapne,kedze vyslo najavo,ze hodnota CO2 v atmosfere sa zvysila vzdy az po otepleni,pri com sa nasledne znizila,vzhladom na dlhsie vegetacne obdobia.Tak,ci onak,verim,ze Zem si spravi poriadky,a pokial roku 2012neskonci svet,tak pride vsetko do normalu.Rovnako som proti udavaniu priemernych teplot,podla dlhodobeho priemeru!Ide o priemer teplot z urciteho obdobia asi dvadsiatich rokov{nepamatam si ,o ake roky ide],ktore bolo ocividne chladnejsie,pre to stale pocuvame,ze ten a ten mesiac bol nadpriemerny,a kazdy sa uz do toho rozumie,rozprava o GO a pri tom NEVIE,iba konzumuje informacie a dalej ich neprehodnocuje.KAzdopadne o par rokov vyde pravda na javo a vacsina ludi ostane s dlhym nosom 8] Zdravim PARAPPA,POCASI V DUBNANECH a sudruha SAURONA a ostatnych ,ktorym dlhy nos nezostane8]

Anonymní
Avatar
# 17.08.2009, 12:48

:prsi:

Anonymní
Avatar
# 19.08.2009, 12:33

Já letos čekám extrémně teplý podzim a potom náhlý přechod do poměrně studené zimy. Myslím, že se tak stane okolo 14.11.2009

Anonymní
Avatar
# 19.08.2009, 13:23

A já letos čekám extrémně studený podzim -20!!! a pak kolem 14.11. přechod do extrémně teplé zimy i +25!!!:D :D :D :D :D

# 19.08.2009, 20:07

Mě už celkem lezou na nervy ty rádoby vtipný příspěvky (které se tu oběvovali i loni) typu: ,, 24.12 bude - 50C a 1.1 sa oteplí na 90°C,, Už je to trošku trapný a akorát to tu zabýrá misto.

Jinak k tématu: Všechno co sem zatím poslouchal (klimatoůlogové, včelaři atd) a četl tvrdí že zima bude tuhá. Podle mě se dá očekávat teplá i studená zima. Určitě přes nás přejde v průběhu zimy nějaká výrazná teplá fronta která způsobí oblevu, a určitě se nad námi oběví nějaká tlaková níže přinášející inverzi. Záleží jen na tom v jakém směru. Hodně lidí se tu ale ptá na začátek zimy a podle mě je blbost považovat za začátek zimy studenou frontu která se oběvuje zpravidla v půlce listopadu a každý rok přináší sníh, který ovšem druhý den ráno roztaje... Za zimu se dá podle mě považovat ochlazení způsobené samotnými tlakovými útvary než jednou studenou frontou po které, jakmile její účinek pomine, se zase oteplí zpátky na těch +10°C. Toť můj názor

# 19.08.2009, 23:19

bude aj teplo aj zima len dopredu sa nedá povedať, kedy, či v decembri, januári alebo vo februári (či dokonca v novembri a marci). Podľa toho, že už od apríla tu máme sériu nadpriemerne teplých mesiacov si myslím, že aj zima bude o niečo teplejšia, len dúfam že sa vyskytnú inverzie, ktoré hlavne pre kotliny stredného Slovenska zaručia celodenné mrazy :) a ešte k tomu nejake tlakové níže a zima bude v pohode :snih: :) :slunce:

19
# 20.08.2009, 13:07

Na diskusi o zimě je do listopadu ještě hooodně času. Radši diskutujte o podzimu protože ten už máme zarohem ;-)

Anonymní
Avatar
# 22.08.2009, 19:01

Jo tak podzim je určitě za dveřmi, ale tak i zima je dobrá diskuze v těchto teplých dnech:)nebo snad ne? ...... O tom jaká bude zima se můžu dlouze polemizovat, určitě bude pár krutých dnů, ale většinou zase bude teplo, takže nevím nad čím tu tak dlouze diskutujete když to stejně dopadne, jako loni tak i předloni, atd.:)

# 22.08.2009, 19:57

parappa
Nazdar jak se vede.Jinak já tě taky pozdravuji a co se týká letošní zimy tak to je ještě dost daleko ,no uvidíme třeba bude i trocha sněhu.;-)

Anonymní
Avatar
# 22.08.2009, 20:28

Jo tak podzim je určitě za dveřmi, ale tak i zima je dobrá diskuze v těchto teplých dnechnebo snad ne? ...... O tom jaká bude zima se můžu dlouze polemizovat, určitě bude pár krutých dnů, ale většinou zase bude teplo, takže nevím nad čím tu tak dlouze diskutujete když to stejně dopadne, jako loni tak i předloni, atd.

Noooo:D kdyby to bylo tak jednoduché...soudit jaká bude zima podle počasí v předchozích letech...tak nepotřebujem ani klimatology a meteorology a nevím keho všechny.:D Takže tak...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.