Na základě GSOD dat na Tutiempo/Ogimet (kde ale v posledních 2 letech byla občas maxima brána z hodinových hodnot) a synoptických ISD dat na Ogimet jsem v Excelu udělal graf počtu tropických dní na stanici Praha Libuš (ID 115200).
GSOD a GHCND data přo ČR lze najít i na In-Počasí
http://www.in-pocasi.cz/archiv/
Přidal jsem rovnici trendu, kde pro x=1 je rok 2000 a x=17 je rok 2016. Rok 2015 s tím docela hnul ale stejně.
Diskuse o počasí Tropické dny Praha Libuš od roku 2000
Přidávám tropické dny na stanici Kunovice - jiho-východní Morava, navíc i na jižním svahu min. trochu.
http://kesyl.unas.cz/pocasi-kunovice/statistics.ht...
Denní soubor dat
http://www.meteotom.cz/
Stanice jsou i na In-Počasí
http://www.in-pocasi.cz/meteostanice/stanice.php?s...
Ještě stanice Sudoměřice nad Moravou.
http://www.meteotom.cz/
Data jsou od roku 2004, občas nějaký den chybí, ale chybějící dny nabyly tropické. Výjimku tvoří celý chybějící červenec 2005.
Data opraveny poprovnáním s okolními stanicemi Kunovice a profesionální Brno Tuřany a Kuchařovice.
Počet tropickýchz dnů je velmi vysoký, ale o dost nižší než Kunovice. Yřejně je stanice Kunovice nějaká specifická. Trend počtu tropických dnů je v Sudoměřicích nevýrazný, také kvůli chybějícím rokům 2000-2003.
Ještě jeden parametr a to maxima za jednotlivé roky 2000-2017. V Případě minim chzbí hodnota z roku 2000 a hodnota k roku 2017 není konečná (pro maximum snad ano).
V některých letech chybí mimima z mrazových kotlin, což totálně rozbilo trend i hodoty k některým rokům.
Zdrojem dat jsou weby CHMI - infomet.cz, portal.chmi.cz a dnes již nexistující old.chmi.cz (sekce výynačné počasí) a pocasi.chmi.cz. Dále pak mrazové potlinz na Šumavě pocasi-volary.cz/extrems.php
Super práce Tommy, z maxim mi plyne, že u nás na jižní Moravě máme častěji maximální roční teplotu. Kde hledáte všechna tahle informace, jen ze stanic, co jsou na IN-POCASÍ? a pak si je hodíte do tabulky, a vyplivne vám to graf a rovnici regrese? Myslíte, že by se dalo najít něco podobného i ze stanice CHMI - Strážnice?
igor127
CHMI nema k dispozici data z klimatologickych stanic na webu jako cisla na html strance, jen grafy (PNG a GIF format). A skript pro zpracovani obrazku napsat, to je level o nekolik stupnu vyssi nez v pripade html stranky.
Synopticke stanice jsou jen den dozadu. Proto jsem data hledal v GSOD databazi, kterou pouziva mnoho webu. Dalsi je databaze sznoptickzch pozorovani. Synopticke stanice se daji najit na ogimet.com
Pozorovatele v Sudomericich a Kunovicich maji vlastni weby - Kunovice kesyl.unas.cz resp. kesyl.unas.cz/pocasi-kunovice/data/dayfile.txt a Sudomerice www.meteotom.cz
A celorocni-maxima minima pro celou republiku byla pro drivejsi roky (2000-2010) na jiz neexistujicim starem webu CHMI. Dnes je pro kazdy rok vydan na infomet.cz (od roku 2010) prehled celeho roku (v lednu), a pak prubezne jsou tam clanky o aktualni sitaci. Sumavske mrazove kotliny jsou na Ivosovo strankach, patricich ke stanici Volary.
Jde to u amaterskzch stanic na wunderground, in-pocasi. CHMI tyto data pouze prodava. K dispozici jsou ke klimatologickym (ne synoptickym) stanicim puouze aktualni grafy.
U synoptickych stanic se to na CHMI najit neda. Ale synopticke hlaseni shromazduje NOAA, a odtud si to zase prejimaji dalsi servery (in-pocasi, ogimet.com, tutiempo.net, geodata.us ...). Klimatologicke stanice ale takto najit nejde, i kdyz jsem se o to pokousel.
CHMI ma taky pristup k TXT datum na webu, jenze je to zaheslovany.
Ke klimatologickym stanicim jsou data tady, jen za posledni den.
http://meteo....t/pocasi-v-cr
Autor webu nejak parsuje grafy skript precte hodnotu. To je nad moje programatorske sily.
Mam tu dalsi grafy, tykajci se statistiky Praha Libus 11520 z let 2000-2017, tedy celkem 18 let.
Vzhledem k tomu, ze data parsuje automat, by mela byt data spravna. Jenze GSOD databaze obsahuje v poslednich letech zaokrouhlene max-min. Tak jsem presel na synoptickou databazi Ogimet. I v synopticke i v GSOD databazi jsou casto ulety ohledne pozorovani uhrnu srazek, ci narazu vetru.
Od zari 2010 meri v noci 22-06 SEC automat, az v poslednich letech rozpoznava jevy, tak homogedita dat ohledne pozorovanych jevu, hlavne bourek, byla znacne narusena.
Na Ruzyni 11518 je bourek o dost vic, i jinych jevu, je to dano i polohou samozrejme.
V popis grafu je angicky - pro pouziti jinde nez v CR.
Trend je na Libusi u vsech hodnot jasny - tepleji hlavne v zime a sucho hl. v lete. Ne vzdy je trend statisticky vuznamny. Absolutni clen nema vyznam, zavisi na aktualnim letopoctu a jinak nic nerika. Dulezity je lneari clen. Aproximace vsude linearni, v Libbre Office Calc.
Grafy Praha Libus 2000-2017 pokracovani
Grafy Praha Libus 11520 pokracovani 2000-2017.
Pocet extremne teplych dny a pocet maxim dennich v Praze Klementinu (rekordni maximum pro den). POslednni maximum v Klementinu je ale ze zari 2016. Neaktualnost dat, nebo v roce 2017 a jiz 18 mesicu rekord nepadl ?
Grafy 2000-20177 pokracovani.
V pripade pocty minim v Klementinu padl jediny rekord v srpnu 2016 (stara hodnota 10.8 nova hodnota 10.3) bylo to nejvyssi minimum 10.8, ted je nejvyssi minimum 10.6.
V pripade poctu dni s bourkou je pokles i kvuli chybejici obsluze stanice v noci od zari 2010.
Pocet dni s padajicimi srazkami je na zaklade vyskytu jevu GSOD (dest nebo snezeni v danem dni). Pocet dnu se srazkami na zaklade uhrnu je vzdy nizsi, i pri zapocitani nemeritelnych uhrnu. A opet se projevi nehomogenita dat pri chybejici obsluze 22-06 SEC.
Praha Ruzyne s obsluhou nonstop ma dny s bourkami i padajicimi srazkami vice, ale to je dano i polohou.
Bourka trvajici prez pulnoc (otazkou je, kdy je pulnoc u GSOD) by mela udelat hned 2 dny s bourkou.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.