Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V jihovýchodní polovině postupně srážky, zítra budou na východě i vydatnější

Diskuse o počasí Čidlo venkovního teploměru

# 10.02.2015, 06:09

Ahoj.Koupil jsem si ten nejlevnější digitální :vitr:teploměr s venkovním čidlem .Měří skvěle.Můj problém spočívá v přichycení čidla( s očkem )na zeď (paneláku) či ještě vhodnější místo.Zatím ho mám svěšený 3 cm pod římsou pouze provizorně.
Zkřivil jsem dva hřebíky a vydal se do Baumaxu.Nabídla mi 15 ocelových hřebů za dvě stovky a nebo velkou tubu jakéhosi lepidla za 70 korun .Teploměr je za sto takže díky a prosím proto o radu a pomoc !!! Jak to máte vyřešeno vy :led::led::led:?????

# 10.02.2015, 08:29

Pokud jde o panelák, jako že asi jo, tak je především nutné zvolit místo kde je celodenní stín, aby na čidlo nikdy nesvítilo sluníčko, což je dobrá severní strana.
Čidlo je lehoučké tak udělejte z bílého plastu a pokud nemáte plastové desky tak z obyčejných prkýnek otevřenou boudičku ať na čidlo přímo neprší.
A boudičku přilepte lepidlem na zeď a do boudičky dejte šroubek na krerý čidlo zavěsíte aby jste ho mohl občas sundat a vyměnit baterky.
Boudičku poskládáte snadno 20 cm dlouhé 15 cm široké prkýnko jako zadní stěnu, 10 cm široké boční stěny a 15 cm stříšku předek necháte otevřený a zadní stěnu přilepíte na severní stěnu paneláku. A do budky dáte šroubek tak aby čidlo bylo uprostřed budky.
Jinde budete mít nepřesné údaje od vyhřáté zdi.
Ideál je severní strana a nebo pak se ještě dá řešit východní strana, ale tak aby na čidlo nesvítilo nikdy sluníčko. Jiné stany jsou bezvýznamné.
Pokud je to východní strana kdy by chvíli na budku svítilo sluníčko, tak ji natřete na bílo....

Jinak nejlepší je stav ve volném stinném prostoru 2 metry nad zemí, to pak stačí pouze stříška aby na čidlo nepršelo..

# 10.02.2015, 09:57

Divoch Novohradský
:!!::!!:

# 10.02.2015, 12:15

maratygr
Foto jste dodal až teď.

Tak pokud jde o toto čidlo, tak tady není co řešit,
to je potřeba pak umístit do stínu a pokud možno co nejdál od zdi.
V každém případě by na něj nemělo svítit sluníčko a mělo by být co nejdál od okna......

182
# 10.02.2015, 16:18

maratygr

Taky mám tento, je mu téměř podobný :D Já mám čidlo umístěno např. za sat parabolou (je to dál ode zdi, ve stínu a min na to něco padá. :) A měří paráda :)

Jinak v paneláku je to problém, leda vyrobit nějaké bílé stínidlo na venkovní bok okna. ;-)

394
# 12.02.2015, 09:33

Jsem rád, že se diskuze o umístění čidla otevřela neboť: teplotu sleduji na in-počasí a všimnul jsem si,že se někdy značně liší naměřené hodnoty blízkých pozorovatelů přesto, že vzdálenost a nadm.výška nemůže být tak rozdílná jak jsou jejich uváděné hodnoty místní teploty. Důvod vidím ve špatně umístěném čidle teploměru. Na př. na straně osvětlené sluncem a pod. Tyto rozdíly ale někdy pozoruji i při zatažené obloze a tam už osvit sluncem nemůže mít vliv. "Co vy na to kolegové?". K.R. :)

# 12.02.2015, 10:26

lerak
Příčiny mohou být dvě. Jednak ta, kterou popisuješ a jednak nekvalita čínských čidel, kterými je zdejší trh zavalený a které se v měření liší i o několik stupňů.

622
# 12.02.2015, 14:53

Ono i kdyby bylo čidlo v pořádku,tak má toleranci dle výrobce plus-mínus 1°.:)
Takže když jedno čidlo bude ukazovat 0°a druhé 2°,tak při venkovní teplotě 1°je vlastně vše v pořádku..:)
Proto je vždy si nejlépe porovnat pár teploměrů,čidel,a vybrat to které se nejvíce přibližuje správným hodnotám.

# 12.02.2015, 16:00

Karel83
Přesně tak to bohužel v současné době u nás je. V segmentu měřící techniky očekávám přesné měření a ne odhady.

6751
# 12.02.2015, 20:05

maratygr
Tento teploměr je určen k měření vnitřní a vnější teploty k montáži do automobilu!!!
Pokud ale opravdu jde o panelák a to staršího data stavby, bude čidlo při přilepení k betonu ohříváno samotným betonem, jelikož tyto stavby mají velké tepelné ztráty. Já osobně bych ho přilepil na parapet co nejblíž k okapničce. Čidlo je vodotěsné, takže není nutné stavět žádnou budku pro kolibříky.

# 13.02.2015, 06:40

Te teplomer do auta...ten jsem daval rodicum na Fabii :D
To snad ne toto.
Na parapet uz vubec :D

182
# 16.02.2015, 15:24

Na parapetu se dá v létě i ohřívat jídlo, to jako fakt. :D Takže tam teploměr rozhodně nedávat.

273
# 17.02.2015, 17:29

Přesnost přístrije je jedna věc. U kapalinových uvádějí až 2 K, ale většinou je to 1 K. Myšleny jsou klasické domácí. U starých staničních rtuťových z CHMI je odkychla jen 0,1-0,2 K. Bimetalový je nejhorší, tam je odchylka 2-3 K, v extrému až 5 K. Digitální klasický podle kvality, u těch nejlevnějších okolo 1 K (za 150-250), TFA co mam zkušenosti má nepřesnost do 0,3 K, uvádění 1 K tolerance (za 550).

Umístění je věc druhá. Pokud bude přímo ozářen Sluncem, tak je naměřená hodnota o dost vyšší. Ale ne jen přímé záření, ale i rozptýlené světlo v atmosféře (i ve stínu) ohřívívá měřící přístroj. Proto je vhodné čidlo bílé barvy (plastové). Kovové nebo tmavé umělo-homoté čidlo může ukazovat i ve stínu o 1-4 K více, stejně tak jako kapalinový teploměr (bimetalový opět nejhorší). Proto by měl mít bílou barvu i kapalinový teploměr i čidlo. U bíkého čidla se i přímo "na slunci" zvedne teplota jen o 2-5 K.

Další věcí je vliv okolí. Pokud je přístroj na tmavé stěně, která se od slunce ohřeje, jsou hodnoty postatně vyšší. I když je stěna ve stínu, tak vydrží dlouho teplá z předchozího ozáření. Zrovna tak je měření ovlivněno až o 5 K, pokud slunce svítí na cestu pod stěnou, nebo na stěnu baráku nižších patrech (i když samotné místo měření je ve stínu). Pokud je na balkóně stín, ale strana paneláku ozářena Slunce, hodnoty jsou vyšší o 2-6 K. Prakticky všechny stavby dobře pohlcují teplo, takže když nějakou část dne svítí na místo Slunce, nebo jen svítí poblíž, nebo jen od rozptýleného světla se stěna ohřeje, je chyba znát. Dost pomáhá co nejdál od stěny měření (pokud to jde). Radiační kryt bílé barvy je potřeba, když na místo svítí část dne slunce.

Umístění do úplného stínu (někde za rohem), kde nesvítí Slunce a ani tam moc rozptýlené světlo se nedostane, to může naoplak za slunečních dnů hodnutu o vár stupňů snížit. A takové místo bývá kryté, takže noční minima zase o 1-3 K vyšší. Takže umístění někde hluboko do houští vhodné vůbec není, způsobí až o 5-7 K nižší maxima. Umístění do rohu domu, kde nesvítí Slunce a je to celkem stíněné - maxima nižší o 1-3 K.

Pokud je stavba relativně dobře izolovaná, při teplotách kolem 0°C teplo baráku zvyšuje hodnotu jen o pár desetin, při -20°C o 1-2 K. Je lepší mít čidlo 0,5-1 m od stěny. Když se měřidlo umístí hned za okno, je o 1-2 K ovlivnění při 0°C a o 2-5 K při -20°C. Dost záleží jaká jsou okna (plastová okna docela izolují). Při krátkém vyvětrání na místě pod měřidlem (1 patro niž, nebo stejné patro poblíž měřidla opět hodnota vzroste o 1-3(5) K nahoru (za většího mrazu, při 0°C jen o 0,5-2(3) K nahoru, o 5 K nahoru, i víc vzroste při vyvětrání hned vedle měřidla v případě velkého mrazu, při 0°C o 2-4 K. Pokud je používáno plynové topení a výfouk od WAW vede ven, měřidlo poblíž výfuku bude ukazovat o 1-3(5) K vyšší hodnoty za většího mrazu, při 0°C je odchylka 0,5-2 K.

273
# 17.02.2015, 17:36

maratygr

Tenhle jsem měl před víc něž 10 lety, kolem roku 2000 stál asi 330. Vypadá jako úplně stejně. Řešil jsem to tak, že jsem vytáhl klacek nebo plastovou tyč uchycený na zdi a čidlo cca 1 m od baráku.

Popravdě řečeno, i při zkoušení doma (mrazák, lednička, pokoj, teplá voda) dost odchylka závisela na teplotě (okolo 4-5°C dolů při -20 a o cca +2 nahoru při +40). Navíc desetiny vůbec nebral v úvahu, náhodně se měnily, zatímco celé číslo zůstávalo stejné. Černé čidlo je vodotěsné, ale černá barvy způsobí vyšší hodnoty od rozptýleného světla (až o 2-4 K, o přímém Slunci nemusí být řeč - až přes 20 K).

Proto spíš doporučuji levnější bílý digitál co nabízí na Aukru za cca 220 (i VV ho nabízeli snad, má i vlhkoměr a taky min/max, odchylka cca 1 K, nebo přesnější od TFA za 550 (při testech odchylka 0,1-0,2(0,3) K).

# 18.02.2015, 09:09

Ano, souhlasím, že TFA patří k těm lepším značkám s přesnějšími čidly.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.