Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V jihovýchodní polovině postupně srážky, zítra budou na východě i vydatnější

Diskuse o počasí Venkovní teploměr na okno

# 03.02.2015, 08:57

Koupil sem pružinový teploměr v akci za 70 korun .Na skle držel perfektně a vypadal dobře ale nešel pod 7 stupňů za celý den jen v mražáku .Tak sem ho běžel vyměnit a prodavačka ochotně vyměnila za lihový (červený)teploměr.Nebyl o nic lepší a za oknem nejde pod 3 stupně i když v noci mrzne.Vrátit ho už nejdu.Otec tvrdí že za oknem bude kdycky teplo.Tak jak tedy měřit když nechci drahou meteostanici a nemám rád ani digitální teploměry ????????? děkuji a hezký den

818
# 03.02.2015, 10:05

maratygr
Teploměr je nutné umístit dále od domu, který vyzařuje teplo stále. Nesmí být ani trochu ovlivněn též slunečními paprsky. Musí být alespoň v přibližné výšce kolem 2m nad zemí. Poté by měl měřit přesněji, ale pokud se nacházíte ve větším městě a skutečně bezprostředně mezi domy, bude tam částečný vliv tepla stále, ale ne tak markantní.

# 03.02.2015, 10:22

Obecně - kvalita a přesnost běžně prodávaných teploměrů je u nás tristní, už jsem to tu někde psal. Proto je dobré kupovat přístroj s možností regulace (u lihových se dá někdy trubička alespoň posunout). Druhá věc je, že pokud ti okno netěsní a fouká ti od něj ven teplý vzduch, tak teploměr bude dost ovlivněný. U dobře těsnícího zavřeného okna je však odchylka max 0.5 - 1°C. Samozřejmě ti na teploměr nesmí svítit slunce, jak píše tom 791, ale to je myslím jasné.

86
# 03.02.2015, 10:54

maratygr
Teploměr pod 200 Kč nemůže měřit dobře, za tu cenu prostě kvalitní teploměr udělat nejde. Používám Teploměr bezdrátový WH0204 - není to žádný zázrak, ale měří celkem dobře.

# 03.02.2015, 11:18

děkuji za odpovědi
bydlím prakticky nejvýše ze všech nad celým Frýdkem - Místkem
a meteostanice ukazuje -0,2 C
natož nový lihový ukazuje 6 C .. to je trochu dost ...asi si našetřím na tu stanici nakonec ale už dražší nejlépe americkou
ať je na ní spoleh

951
# 03.02.2015, 13:10

Kolik lidí,tolik bude názorů ale jak už bylo psáno,ve městě je vždy tepleji a teploměr na okno není co se týče přesnosti k ničemu. Já mám externí čidlo meteostanice umístěné za oknem
dále od okna,je tam stín i v létě,protože ho mám na severní stranu.To na tu severní stranu je ze všeho nejdůležitější.
Osobně si myslím,že dobré teploměry jsou digitální na kabelu
jsou přesné a rychle reagují.Tak jestli máš ještě dřevěná okna tak dirku,čidlo na zedˇdál od okna třeba 40cm a budeš spokojen. ZDRAVÍM!

# 03.02.2015, 13:41

Evolve
To, že je ve městě tepleji nijak nesouvisí s problémem maratygra. A co se týče kabelových digiteploměrů, tak u většiny nelze o přesnosti rozhodně mluvit.

818
# 03.02.2015, 13:42

Vzhledem k tomu rozdílu bych tam viděl ovlivnění nějakým zdrojem tepla ať už slunečním svitem (teplotu měříme v absolutním stínu) a nebo umělou z vytápění. Jednat se může o vadu přístroje (zřejmě ale ne) a při menším rozdílu by to bylo jednoduše typem přístroje. Pokud je měření v souladu s pravidly, hledal bych vadu přístroje.

# 03.02.2015, 13:49

tom-791
Zcela souhlasím

# 03.02.2015, 14:07

Teploměr na okno bych určitě nedával. To je jen pro orientaci nikoliv pro přesnost.

Teploměr na drátku, nebo bez drátku, nebo lihový nebo rtuťový a já nevím jaký spirálový atd...

Né pro každého je jednoduché umístit teploměr na správé místo, né každý k tomu má vhodný prostor.
Ve městech to bude opravdu obtížné, ale určitě bych volil zastíněné místo a pokud není jiná možnost tak bych to v stinném místě dal na nějaký držák který bude minimálně metr od zdi a dal bych tam minimálně dva různé teploměry a určitě bych hledal místo pokud možno dva metry nad zemí.
A pokud není stín po celý den, tak bych dal jeden teploměr na místo kde je stín první polovinu dne a druhý kde je stín druhou polovinu dne. Jinak určitě bych nenechal tu druhou polovinu dne na teploměr svítit žhnoucí slunce a udělal bych mu ochranný stinný štítek z materiálu nevodivého tepla a vlhka.
Proto jsou dobré bezdrátové a dát to co nejdál od zástavby do prostoru.

Já osobně používám více teploměrů, tři bezdrátové jeden rtuťový a jeden lihový.
Mám je 50 metrů od baráku v prostoru ve stínu a mám je ve speciálně udělané vzdušné otevřené budce tam pozoruji i případné odchylky různých teploměrů, které se dosti schodují.
Další budku mám na jiném místě s dalšími teploměry pro pozovnávání s první budkou.
Je to na dlouhý běh to vychytat.
No a větrometr i s teploměrem mám na tyči ve výšce šest metrů v prostoru.
No a pak srážkoměr.
No a sníh měřím v prostoru na dobře posekaném trávníku.
Je dobré si s tím pořádně pohrát a vše to vychytat, a určitě né si kupovat levné teploměry a měřidla v běžných supermarketech :!!::) a hlavně né z takových těch slevových papírových regálů s akcí levného a podřadného zboží co jsou ve středových uličkách.....

951
# 09.02.2015, 17:46

kostohryz
U většiny není o všech i nejdražší přístroj nemusí být vždy přesný.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.