Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Kvalita předpovědí počasí

42
# 14.12.2017, 13:49

Tak tohle mi někdo prosím vysvětlete. Děkuji.

Předpověď počasí pro Prahu 14.12.2017:
Počasí (12-22):
Oblačno až polojasno. Večer od jihozápadu přibývání oblačnosti
a později ojediněle déšť. Nejvyšší teploty 5 až 7 °C. Čerstvý
jihozápadní vítr 5 až 10 m/s, s nárazy 15 až 20 m/s (55 až 70 km/h)

bude odpoledne částečně slábnout.

Výstraha na silný vítr žádná


Realita:
Silné nárazy větru přes 20m/s (70km/h)
Maximální náraz větru 25 m/s (90 km/h)

http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/aktualni-st...

předpověď větru a nárazy Aladin 14.12.2017
# 14.12.2017, 14:33

aura333
vysvětlení je prosté. CHMU je banda dementů kteří hrabou peníze z našich daní.

# 14.12.2017, 14:42

takový zajímavý postřeh. Pamatuju si za komančů v předpovědi počasí pána s ukazovátkem a když se řeklo že zítra bude zataženo se sněžením, tak sněžilo.Když mělo pršet za dva dny, tak pršelo. Když měli přijít za tři dny mrazy, tak přišli. Teď ? 1000 modelů a já nevím čeho všeho a předpovědi stojí za hovno.

42
# 14.12.2017, 14:54

Ještě dodatek...

V nižších polohách byl nejsilnější náraz větru naměřen v Krnově a Frýdku-Místku, kde dosáhl 94 km/h.

To je úryvek z článku: http://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacne/padavy-vit...

Takže platila výstraha 3.stupně - extrémně silný vítr a v nižších polohách byl max. náraz 94km/h a teď když není výstraha žádná tak se vyskytne v Praze 90km/h... fakt zajímavé... :) Pamatuji si, že X krát byla vydána výstraha na silný vítr pro Prahu před lety a max. náraz byl jen 19m/s nebo 21m/s. Myslel sem, že vítr se dá lépe předpovědět. To už je pomalu jak s bouřkami, když platí výstraha na silné bouřky žádná není a když výstraha neplatí objeví se slušná bouřka třeba i s kroupami. :)

Ty předpovědi někdy stojí fakt za ..... Ale jenom někdy... jsou případy, že jim to vyjde s velkou přesností.

182
# 14.12.2017, 15:19

zimník.

:D:D:D

Si moc nevybereš. Ta druhá banda (Meteopress) v čele s Dášou Honsovou je ještě horší. :D

42
# 14.12.2017, 17:39

zimník.

1000 modelů jo, ale meteorologové mají přístup k mnohem podrobnějším modelům, v lepším zobrazení, v kratších intervalech apod. Stejně jako mají radarové snímky v kratších intervalech, satelitní snímky v kvalitnějším zobrazení a stejně jim to je k ničemu...

86
# 14.12.2017, 17:48

aura333
Většina těch výstupů už je volně k dispozici na internetu. Rozlišení modelu není od určité míry tak zásadní parametr. Víceméně tak sledují to, co si může prohlédnout každý.

Jinak ta výstraha samozřejmě být měla - modely to ukazovaly, ČHMÚ to zkazil. Ovšem ten extrémně silný vítr v pondělí zkazily spíše modely - nadhodnotily a ČHMÚ na to reagoval.

Smutné potom je, že automatizovaný systém výstrah tady: http://www.we...71214&type=FX odvádí lepší práci než ČHMÚ :D

74
# 14.12.2017, 21:05

aura333
No mají to těžké. V pondělí uvěřily modelům ale skutečnost byla o stupeň menší vítr byl velmi silný ale né extrémní. Tak dnes si řekly že ty modely to znovu přehání tak výstrahu nevydaly, ale v předpovědi napsaly že mohou být nárazy až 20m/s. Ve skutečnosti byly nárazy trošku větší (žádný model tyto nárazy pro Prahu nepředpověděl) ale ve výsledku jím ta předpověď vyšla.
A právě že je tolik modelů podle kterého se mají řídit? Málo kdy se dva schodnou. A vždy to některému modelu vyjde. :D Třeba přes léto jsem dělal pokus vždy před dešťovým obdobím jsem si v ten den zapsal hodnoty srážek co mají spadnout za 3 dny a nikdy se žádný model netrefil dvakrát. Jediné co bylo jasné bylo že GFS je nejhorší a to ví každý. Nejlépe dopadal GEM a srážky tady na In. Nezávidím jím tu práci hlavně když v dnešní době lidi jako zimník chtějí aby byla předpověď s přesností na minutu a kilometr.

5
# 15.12.2017, 06:33

Nevíte prosím proč Aladin předpovídá pro moje město neustále o dva stupně chladněji než pak ve skutečnosti je, to samé platí i pro Teplice . U mě souhlasí teploty pro Teplice, ale ty jsou o 200 mnm níž.

42
# 09.01.2018, 15:51

Frantis95 napsal v tématu Silný vítr 9.1.2018: Tady vůbec nic, jen slabý vítr. Ať už se jde ČHMÚ zahrabat, když ani neumí předpovědět počasí na další den...

Frantis95
Je to tak... vůbec jim to nevyšlo. Předpověď pro Prahu čerstvý vítr 4 až 8 m/s nárazy kolem 15 m/s.

Ve skutečnosti fouká pouze slabě, chvílemi prakticky bezvětří. Na stanici Praha-Karlov max. náraz 11m/s, což mohlo trvat pár minut, jinak vítr velmi slabý. 11 m/s je hodně malý náraz, jestli se tomu dá říct náraz větru... to je nějakých 40km/h. Dal jsem sem Praha Karlov, protože tam to většinou nejvíce fouká ze všech stanic, co jsou v Praze. Na ostatních stanicích co jsem zkouknul žádnž náraz ani není... pouze slabý vítr. Ta stanice na Karlově je asi umístěna na střeše budovy.

Nevyšla jim ani předpověď teploty mělo být až +12 (+13). Ve skutečnosti se max. teplota dostala jen těsně nad +10.

Praha Karlov - údaje ze stanice
http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/aktualni-st...

Předpověď počasí pro Prahu

# 09.01.2018, 19:34

aura333
Ty si pořád stěžuješ:D ale náhodou jim ta předpověď i výstraha dneska vyšla. Dnes si zaslouží pochvalu.
A asi se domluvily i modely protože všechny modely předpovídají k nám že za další dva dny u nás spadne 14 mm. Tak jsem zvědav jak jim to vyjde. :D

42
# 09.01.2018, 19:41

Samik
Ta výstraha vyšla, ale v Praze měl foukat vítr čerstvý s nárazy kolem 15 m/s a ve skutečnosti foukal z 95% slabý, chvíli i bezvětří. Takže velký úlet...

74
# 09.01.2018, 20:13

aura333
Nevyšli jím nárazy ale co se mi podařilo najít tak mělo foukat přes den kolem 6 m/s s nárazy 15m/s a když se podívám na stanice tak na všech (kromě Libuši) přes den foukalo kolem 6-7 m/s i přes. A vím co s větrem dělá město tak ve skutečnosti foukalo ještě více.

# 09.01.2018, 20:16

Samik
No jo ale já bydlím na okraji a tady nefoukalo skoro vůbec. Pro nás předpověď prostě nevyšla.

74
# 11.01.2018, 17:06

Tak abych shrnul tu předpověď deště u nás, tak modely předpovídaly: Icom a Aladin 15mm, Gem a tady na in-počasi 14 mm, GFS 12mm. Nakonec spadlo 14,7mm čili předpověď prakticky 100% přesná.

42
# 17.01.2018, 11:06

Tak mám pocit, že předpovědi počasí obecně jsou někdy dost nepřesné ikdyž je to jen na 1 nebo 2 dny dopředu. Například včerejší silné sněžení na velké části Moravy nikdo nečekal. Hodně sněžilo i ve východních Čechách, na Vysočině, na jižní Moravě a dalších místech. Pro většinu okresů, kde sněžení způsobilo komplikace nebylo předem vydáno žádné upozorňení a řidiči byli asi hodně zaskočení.

# 17.01.2018, 11:39

aura

Dneska by jste chteli vystrahu na kazdej poprasek...ridici by meli pocitat s tim, ze v lednu muze snezit :D Media vcera z toho uz delali kalamitu....10cm v Brne...katastrofa.

268
# 17.01.2018, 13:42

Nebejt kamionové dopravy, tak by k žádnému ucpávání nedošlo, těm stačí 2cm břečky a už nám na Vysočině nevyjedou sebemenší kopec, sám jsem včera těch 20 uvízlých kamionů viděl a se štěstím prokličkoval, zejména Želetavský kopec byl opět zážitek.

79
# 17.01.2018, 15:03

Norové na příští týden z -12 na +10 během jedné aktualizace :D To vypovídá vše. Jak jsem psal, měli by dávat pravděpodobnost scénářům a ne střílet od boku, která varianta vyhraje.

# 17.01.2018, 15:29

Ondra83
Předpověď pracuje se scénáři, na stránkách je potom nejčastěji uvedený průměr nebo ta nejpravděpodobnější varianta. Publikovat pro všechny uživatele scénáře zase spoustě lidem vyhovovat nebude s tím, že neví, co si vybrat. Obecně je prostě nutné počítat s tím, že předpověď nad 6 dní se radikálně mění.

aura333
Toho sněhu celkově moc nenapadlo - tady byl problém jen s tím, že během krátké doby napadlo cca 3 cm. Tudíž v té krátké době došlo ke snížení viditelnosti a rychlému zhoršení podmínek na silnici. Tomu je potom nutné přizpůsobit jízdu, což řidiči prostě nedělají a nějaké výstrahy tomu nepomohou. V předpovědi sněžení uvedeno jasně bylo, takže předpověď rozhodně špatná nebyla. Dokonce už v článku ze 14.1. se na mapce se sněhem na Moravě počítalo: http://www.in...ni-14.1.2017/

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.