Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Kvalita předpovědí počasí

13548
# 28.01.2015, 21:03

Ano souhlasím,jsou tu uživatelé,kteří se vyžívají v externích výkyvech počasí(silné bouřky,přívaly sněhu,silné mrazy apod.).Většinou však bydlí v 11 tém patře paneláku,nevlastní auto ,a tudíž následky těchto výkyvů ani nepocítí.Ale to je věc povahy a názorů!

2
# 28.01.2015, 21:22

A právě, to je ono, povaha a názor!! Já bydlím v rodinném domě, vlastním 2 auta, z toho s jedním podnikám, ale když člověk má rád zimu, tak to s radostí jednou za čas vydrží. Před 30 lety, bylo normální, že bylo půl metru sněhu, a dnes, napadne 10cm sněhu a lidé už si stěžují!!
Tím bych to uzavřel a více to nerozebíral, buďme rádi,že máme ještě nějakou zimu :):)

# 29.01.2015, 10:42

Obcas :D Dneska by si zaslouzili velkou pochvalu...dnes jim to vyslo. (Vyjimecne)

# 29.01.2015, 12:27

Rozhodne driv bez techniky byla uroven vyssi nez dnes s technikou ;-)
Dneska to je sama vystraha apod.nesmysli.;-)

86
# 29.01.2015, 12:35

Tu výstrahu pro východ Česka před novou sněhovou pokrývkou opět moc nechápu. V nížinách to bude dost tát a ve vyšších polohách je 20 cm jako nic. V sousedních slovenských okresech vůbec výstraha před sněžením není ani s nejnižším stupněm. Varují tam jen před sněhovými jazyky. Výstraha před sněžením na Slovensku platí až pro východnější okresy.

ota
Avatar
2126
# 29.01.2015, 12:42

Petr12
No já nevím, ale na Slovensku platí výstraha před sněžením téměř pro všechny západní okresy, akorát s nižším stupněm. A ono je nutné vzít v potaz i to, že sněžit bude asi hodně intenzivně (sníh má napadnout za kratší dobu) a sníh už tu máme, takže i při teplotách nad nulou se bude nová vrstva držet. Podle mě tedy výstraha s tím nejnižším stupněm nebezpečí na místě je.

116
# 29.01.2015, 13:08

logitech2300
Kdepak, tak to rozhodně není, ačkoliv teď několik předpovědí a výstrah nevyšlo, technika se stále zdokonaluje a v budoucnu by to mělo být ještě lepší. ;-)

86
# 29.01.2015, 13:41

ota
Teď ji vydali.

# 17.09.2016, 11:13

Je veľmi zaujímavé pozorovať ako sa modelhttp://www.cp...T2me3Mon.html. zásadne výstup čo výstup meni.

No a ja sa chcem opýtať o čom sú potom predpovede us. modely na ktoré som odkaz nechal???? Je to veda alebo mám tomu len veriť??? Vazne tomu nerozumiem, lebo výstup sa mení úplne non-stop.

# 26.09.2016, 22:08

Tak ešte raz. Prosím tu prítomných aby mi vysvetlili ci take to výstupy sú veda alebo paveda. Vyjadrujete sa tu ku kadecomu, často husté reči, tak azda aj ku tomuto?!?!?

86
# 27.09.2016, 09:20

gfalcone
Tento model má smysl sledovat, zakládá se na statistickém přístupu. Úspěšnost tak nemusí být nijak zázračná, ale určitě to není nesmysl.

# 28.09.2016, 11:06

Petr12
ospravdlnujem sa za takmer vulgarny pristup....
ale ak sa niečo meni zasadne, a predpoved je 50:50, tak to je na urovni typu a takmer až bulvaru

238
# 12.01.2017, 13:45

Někdo by si tohle měl zodpovědět! Na minutu bych vyházel lidi co se v ČHMÚ podílí na předpovědích počasí, protože ráno předpovědět, že bude 1-2°C s tím, že nakonec je 3-7°C ...to je podle mě úhoz.

109
# 12.01.2017, 14:15

K cemu mame predpoved pocasi,kdyz realita je vzdy jina. Hlavne,ze maji moderni pocitace.

80
# 12.01.2017, 14:44

Všechno nejde vypočítat. Mně spíš vadí jiná věc - proč ty modely nemají častější aktualizaci na základě reality. Všude 3-6 stupnů a člověk se dívá na předpověď, která je furt zaseklá na 1-2 stupních po zbytek dne. Včetně numerického modelu i tady. A to má aktualizaci každých 6 hodin, tedy naposledy v poledne. Nechápu.

# 12.01.2017, 18:01

Prady: Přesně tak. Ty pitomce z CHMU kteří nejsou schopni předpovědět na pár hodin dopředu chytnout za flígr a vyházet je na pracák. To je fakt už moc.

293
# 12.01.2017, 18:31

ČHMÚ to předpovídá na základě modelů. Aladin v půlnočním výstupu ukazoval nižší teploty než v poledním výstupu z 12h. A již od počátku týdne upozorňují na teploty až 4°C. Chyba je na straně předpovědi In-počasí. Pro nás celý den předpovídal max +1°C a přitom chvíli bylo i 5°C a ten +1 nebyl za celý den vůbec. A někteří si prostě nechtěli připustit, že by obleva přišla neboť mají přijít zase mrazy. Ale budou to holomrazy, nebo max s popraškem. Tam, kde bylo 20 cm a více oblevu v pohodě přežijí, dole ale ne.

ČHMÚ ale píše toto:
Pro Prahu
Počasí dnes večer a v noci (18-07):
Převážně zataženo, od jihozápadu postupně občasný déšť se sněhem nebo i mrznoucí déšť s tvorbou ledovky. K ránu od jihozápadu ubývání srážek a přechodně i protrhávání oblačnosti. Nejnižší teploty +1 až -1 °C, během noci oteplování. Mírný jižní až jihozápadní vítr 3 až 7 m/s, během noci postupně silný 8 až 12 m/s, místy s nárazy
20 až 25 m/s (90 km/h).

Počasí přes den (07-24) pátek 13.1.2017:
Oblačno až zataženo, místy déšť se sněhem nebo déšť, zpočátku i mrznoucí s tvorbou ledovky. Během odpoledne postupně přechod ke sněhovým přeháňkám. Nejvyšší teploty 2 až 4 °C, od západu ochlazování.
Silný jihozápadní až jižní vítr 8 až 12 m/s, s nárazy 20 až 25 m/s (90 km/h), se bude během dne měnit na západní a večer bude slábnout.

Pro Ústecký kraj:
Počasí 12.1.2017 (12-22):
Oblačno až zataženo, místy sněhové přeháňky. Večer zataženo a později na většině území sněžení, polohách pod 400 m n.m. i srážky smíšené.
Nejvyšší denní teploty 2 až 5 °C,
na horách -2 až 1 °C.
Čerstvý jihozápadní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách silný 10 až 15 m/s, místy s nárazy kolem 20 m/s, během dne bude slábnout.

Počasí v noci (22-07):
Zataženo, na většině území sněžení, pod 400 m n.m. déšť se sněhem, k ránu i déšť, ojediněle mrznoucí.
Nejnižší noční teploty 0 až -3 °C, na horách -2 až -5 °C, během noci oteplování.
Mírný jižní vítr 3 až 7 m/s, na horách čerstvý 6 až 10 m/s, s nárazy 15 až 20 m/s, k ránu se bude měnit na jihozápadní a bude zesilovat.

Počasí přes den 13.1.2017 (07-24):
Zpočátku zataženo se sněžením, pod 400 m n.m. déšť se sněhem nebo déšť, ojediněle mrznoucí. Během dne oblačno a místy sněhové přeháňky, zvláště na horách.
Nejvyšší denní teploty 2 až 5 °C, na horách -2 až 1 °C.
Čerstvý západní vítr 6 až 10 m/s, s nárazy až 20 m/s, na horách až velmi silný 15 až 20 m/s, s nárazy až 30 m/s, odpoledne bude postupně slábnout.

A pro Jihomoravský kraj také předpovídá +5°C pro zítra.

Takže mně spíš vadí to, že na tomto webu je předpověď pro obce mimo. I nyní můžete v obrázku vidět, že v 19:00 by mělo být -2°C, ale je o 4 stupně tepleji. Data jsou převzata z mé stanice. A zítra to také ukazují +1°C a bude o několik stupňů více (opět 5°C)

Aladin ČHMÚ porovnání výstupů z 12.1.2017 00UTC a 12UTC
Porovnání předpovědi In-Počasí
Předpověď pro mou obec na 13.1.
80
# 13.01.2017, 09:44

Já nechápu, na základě čeho fungují modely zde. Včera +5, v noci asi +3, teď +4 a zdejší model furt drží 1-2 stupně max. Chápu, že se ne vždy podaří předpověď, ale držet několik dní starý odhad, který je druhý den ve srovnání s realitou úplně mimo, je už těžké obhajovat. Nevidím smysl takového modelu a jeho sledování.

# 22.01.2017, 13:13

tak ještě o půlnoci jsem viděl na 31.1. až 11 stupňů plus, ráno už jenom 6 plus a teď koukám, že bude mrznout, mrznout a mrznout.....jo,jo tak technika kde se to zastaví:D Vzniká tzn.předpověď počasí kruhem: 1) čekáme otepletí 2) posouváme o několik dní oteplení 3) rušíme oteplení ................ tím pádem nám zůstane více času na to abychom lidi informovali jak bylo a hlavně dali více fotek z "facebůčku"

36
# 22.01.2017, 14:48

podřipan II
Ta vase teorie predpovedi pocasi kruhem plati ale i o ochlazeni viz minuly rok...porad jak sem vlitne TN a prinese snehove srazky a jen se to oddalovalo az toho vetsinou nebylo nic...tenhle rok modelum vychazi ochlazeni a zas oddalujou otepleni...to proste jen znamena ze koukat na predpovedi dal jak za tyden je holej nesmysl a nevychazi to...nic vic to neznamena:D Ja koukam 4x denne na nejnovejsi GFS modely na 10dni a vim ze mam verit jen na 5-7dni max, to dal vim ze se proste zmeni a pocitam s tim ze to bude jinak...;-) Mohl bych tu zakladat temata typu "otepleni za 14dni" nebo v praci strasit kolegy...ale ze zkusenosti vim ze dyl jak za tyden nevi nic a nikdo jak bude...jsou to jen dohady a odhady a sami uz po druhe za kratkou dobu vidite jak se to moc meni...;-) Max tyden dopredu a dal me to nezajima...to je jen jak by to mohlo byt, ale rozhodne to tak nebude, staci to brat takhle a jste vysmaty a vse vam skvele vychazi...Ne nadarmo jsem v praci znama rosnicka a kazdej az mnou chodi jak bude...mrknu na GFS model na 10dni ale vim ze na dyl jak na 5-7dni proste nehlasam a jak mi to sakra vychazi:D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.