Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Kvalita předpovědí počasí

# 28.01.2015, 06:32

Nesplnilo se nic...splnilo se to mozna u Vas..kdyby u Vas nespadl ani jeden cm..tak by jste mel jine reci...na co meteorology? Z dnesnim internetem a zverejnovanim uplne vseho..by jsme to zvladli i bez nich...chmi...dnesni nocni teploty 0 az -4 vsude v cechach je nad 0..Doksany 2,8 Praha +1 u nas 1,7 i ve vyssich nadmorskych vyskach je lehce nad 0....posledni dobou nechapu o co se snazi. Snih k zime patri acim vice ho je tim je to krasnejsi a pokud Vam se to nelibi...to uz je potom Vas problem..ktery nas nezajima.;-) PRekvapilo me...ze nereagovalo vcasne varovani na facebooku...a kdyz o tom psali pozdeji...rikali...ze na nepodchlazenem povrchu se bude ho... drzet...ikdyz je nemam rad...jsou lepsi...jak chmu.:D

EDIT: Založil jsem toto téma, jelikož se diskuze o sněžení 27.1.2015 přeměnila spíše na kritiku předpovědi a názory, jak by vlastně měla vypadat předpověď, aby nebyla matoucí a zároveň, aby se pak nedala v médiích tolik zneužít. Souhlasím s takovou diskuzí, tak zde tedy můžete vesele na toto téma diskutovat. Jen bych chtěl poprosit, aby jste se vyvarovali osobním útokům či narážkám.

Děkuji, Milan

818
# 28.01.2015, 10:38

logitech2300
Nemohu si pomoci, ale na většině území dnes klesly teploty na 0 až -3°C, na SV/V na -5°C. Problém bude v tom, že problematice právě nerozumí jistí zmínění a patrně i kvůli nim právě Vy a také bohužel mnoho dalších, které dusí svými bulvárními výplody. Teploty jsou předpovídány jako převažující min./max. na území ČR, většinou někde klesnou/vystoupí o něco výše, ale jinak prognózu sestavovat nelze, byla by moc zmatená a nesrozumitelná. Platí další zásada, záleží na tom jaké hodnoty byly naměřeny profesionálními přístroji a ne běžnými teploměry, které jsou umístěny často navíc u vytápěné budovy a na které ještě fouká větrák teplý vzduch.

Takové reakce podobných jsou na adresu ČHMÚ tedy zcela neopodstatněné a nejsou podloženy rozumnými fakty.

382
# 28.01.2015, 10:52

tom-791
Nechci se tu nikoho zastávat, ale ta předpověď se sestavuje zhruba na polohy do 600 m. n. m. a pokud tu tvrdíte že bylo dnes ráno ve většině těchto poloh 0 až -3°C, tak tady píšete nesmysly vy, stačí si projet webkamery a sám se přesvědčíte, že v Čechách nemrzlo prakticky nikde.

536
# 28.01.2015, 11:06

Honza
Kde se píše , že předpověď je pouze na polohy do 600mnm ? Rád bych viděl zdroj této úvahy:) Teplota je více-méně braná jako průměr.

382
# 28.01.2015, 11:23

Jarda.
Pokud sledujete alespoň občas předpověď počasí, tak to tam občas moderátor uvádí, já sem to tam slyšel už několikrát, mluvili o tom i v tom pořadu o počasí, jak dříve dávali na ČT24 myslím Skoro jasno se ten pořad jmenoval, jestli si jako myslíte že ty rozmezí dejme tomu 0-4°C platí pro všechny polohy tak to nemůžete myslet ani ze srandy... na každých 100 metrů nadmořské výšky teplota přibližně klesá o 0,6°C, takže by to rozmezí bylo přeci jen hodně úzké...

536
# 28.01.2015, 12:31

Honza
Jak už jsem psal (př O/4°C) je jistý základní průměr.Samozřejmě , že se někde teplota dostane na + 6°C a někde i na -1°C. Pokud vím , tak další průměr udávají meteorologové v nadmořské výšce 1000mnm,Nikdy a nikde jsem neviděl předpověď teplot pro polohy do 600mnm max při výstraze na vysoké tropické teploty . Dalších faktorů ,který mění průměr teploty je mnoho, například určují teplotu v některých předpovědích na (východě,Moravě, západ Čech a td)Doporučuji Vám navštěvovat například tuto stránku , kde se dozvíte důkladnější předpověď i s teplotou pro Váš kraj.http://www.chmi.cz/portal/dt?portal_lang=cs&menu=J...

# 28.01.2015, 14:47

Tom791 tak Vam asi spatne ukazuje stranka aktualni teplota a ja se tedy omlouvam :D takze problem na vasi strane.

Vypada to...ze meteostanice na teto strance jsou pobliz vytapenych budov.;-)

293
# 28.01.2015, 15:08

No tady v Čechách to sice nevyšlo, ale zase se nic tak nestalo. Ale v Americe, když varují před bouří historie, a v New Yorku zakážou úplně všechno, a pak nic nepřijde, tak je asi někde chyba. Tam je to ale jejich typickou bulvárností. Mě spíš vadí, že nepřiznají, že třeba všude nenapadlo. To už pak lžou, když v TV v počasí a to i na ČT mluví o tom, jak přešla sněhová fronta a napadlo kolik a kde a nakonec reportáže natáčí jen pro Liberecko, Karlovarsko a Vysočinu, kde už se nad tím ani nikdo nepozastaví, jelikož je pravda, že to nížiny fakt nejsou. A navíc většina hlavních stanic ČHMU je ve vyšších polohách a pak uvádějí nepravdy. Viz Karlovy Vary nebo Ústí nad Labem, kde uvádějí, že tam spadlo např. 15 cm. ale přitom ve městě ani sníh neleží. Myslím si, že je objektivní dodat, že se ale jedná o stanice o polovinu výše položené, než město (Karlovy Vary stanice přes 600 m a město 300 m). Proto bych uvítal, aby v počasí nemluvili jen o místech, kde nasněžilo, ale řekli a to i v těch zprávách, jak to bylo v nížinách a hned by museli přiznat, že nakonec v Čechách žádný sníh neleží pod 500 m.
Kolikrát je i z radaru vidět, že to co hlásí se asi nesplní. Myslím si, že by se meteorologové neměli držet jen těch textových předpovědí, které jsou navíc dopoledne, ale třeba při ukázce radaru na rovinu sdělit, že díky srážkovému stínu říci, že nemůžeme čekat závěje. Hezky to třeba komentuje nejnovější meteorolog v ČT Jan Doležal. Ten včera v poledních zprávách na rovinu řekl, že v Čechách nakonec díky teplotám nad nulou sníh nedržel a nebo po pár hodinách roztál. Je vidět, že se drží vlastního motta "Pomáhat lidem, aby naší předpovědi počasí rozuměli a dokázali ji využít."

# 28.01.2015, 16:14

Taky jsem videl v nejakym clanku tady...ze predpoved je do 600m... ale je to dost mozny jelikoz rozmezi teplot mezi 112m a 1000m nebudou 4st.ale minimalne 8st to by mohlo odpovidat...ne?

28
# 28.01.2015, 16:40

No když už jsme u nadmořské výšky,tak si pamatuju,že jako děcko jsem slyšel z rádia předpověď např. tohohle znění:

"Zataženo s deštěm od středních poloh se sněžením"

Dneska se to říká takto(pro mě nelogicky,protože většina republiky není 500m.n m a výšše):

"Zataženo se sněžením,pod 600m.n.m déšť,nebo déšť se sněhem."

Pak vznikají v tisku informace typu sněhových kalamit,dopravních problémů a přitom ve většině republiky lidi ani neví,že vůbec někde sněží.
To mi někdy na těch předpovědích opravdu vadí.

818
# 28.01.2015, 17:13

borin
To je jen snaha o upřesnění, první tvrzení říká cca od středních poloh a ty jsou jak víme v rozmezí nadmořské výšky 400-600m n.m. Druhé tvrzení zpřesňuje, že zhruba už pod 600m (s drobnými niancemi zajisté, jinak to nelze) budou srážky smíšené nebo dešťové.

Předpovědi jsou zcela v pořádku, problém je v interpretacích předpovědí a ty si špatně vykládají právě ti, kteří si nezjistí přesně informace když už o problematice nic nevědí a to jsou hlavně zástupci médií, kterým nezáleží na přesnosti. Pak si můžeme klást ještě otázku, kde je hranice nedostatku informací a kde už píší záměrně špatné informace znějící hrozivěji a působící tím pádem lákavěji.

28
# 28.01.2015, 17:34

tom-791

Tak určitě.Chápu,že titulek NAPADNE 30CM SNĚHU naláká spoustu lidí ke koupi pár listů papírů nesmyslného čtení.Ale setkávám se s tím čím dál více i celkem u seriozního tisku i když ne s tak křiklavým nadpisem.
Jde jen o to,že v dobách -30let zněla předpověď méně dramaticky a řekl bych v tom opačném pořadí odspoda nadmořské výšky přirozeněji.

# 28.01.2015, 17:42

Tonje hodne blby "zatazeno se snezenim pod 600m dest se snehem nebo dest.:D" Na prvni pohled si reknem bude snezit...a na druhy zjistime ze na vetsine uzemi bude ch.... :D

382
# 28.01.2015, 17:49

logitech2300
Je to zřejmě opravdu takhle, ale vnucovat to tady nikomu nebudu, polohy do 600 m. n. m. tvoří naprostou většinu území ČR a to rozmezí tomu jednoznačně odpovídá, ale když už mi zdejší odborníci tvrdí, že o tomdle nikdy neslyšeli, tak to se mě nezdá...

# 28.01.2015, 18:37

Souhlasím s Borinem, bylo by to tak logičtější, jasnější a srozumitelnější. Dnes však jde bohužel hlavně o senzaci a upoutání pozornosti, proto je to takto nelogicky přehozené. To, co se týká největšího množství obyvatel a největší části území, je ohlášeno jen jako pro doplnění nakonec.

# 28.01.2015, 19:39

Takze s da rict..ze chmu uz je taky bulvar...no ono by to i vypovidalo.;-)Mohla by se zalozit diskuze na problematiku tohodle spatneho systemu :D Hodne se tady mluvi o vecech..ktery by se meli podkladat necim...tak pane Tom791 bych rad mel podlozene ty ranni mrazive teploty na uzemi cech :D Protoze matlat nam med kolem pusy od profesionala neni profesionalni :)

818
# 28.01.2015, 19:54

logitech2300
Zde nebyla řeč čistě o mrazivých teplotách ale i tak. Takže například Mariánské Lázně, Plzeň-Bolevec, Kralovice, Heřmanov, Zbiroh-Švabín, Nepomuk, Stříbro, Jablonné v Podještědí, Tokáň, Cheb ... Stačí? A to se výčet drží zatím jen JZ/Z/SZ Čech a většinou i poloh pod 600m n.m. a neobsahuje stanice s teplotou 0°C, které je nutno do výčtu též počítat. I když jsem názoru, že pro Čechy bylo vhodnější volit rozmezí +1 až -3°C právě kvůli Praze a střednímu Polabí, tak více méně předpověď převažujících minimálních teplot v ČR vyšla.

# 28.01.2015, 20:20

Myslim...ze tom792 ma pravdu a ja odchazim :D Na tohle nemam :D za me nocni teploty byli 0 az +4 z hlediska me slo jen o princip...jinak me to je uplne jedno. ;-) ten podklad je uplne stupidni..muze napsat kazdej b...

# 28.01.2015, 20:33

Přijde mi, že celá situace je iniciována nespokojeností uživatelů, kteří vyznávají přívaly sněhu, nízké teploty a podobné nepříjemnosti (čím extrémnější jev, tím pro tyto uživatele lépe) z důvodu, že nenapadlo tolik sněhu, kolik bylo avizováno, teploty byly vyšší, než měly být apod. Pokud by nastala opačná situace - napadlo by více sněhu, byly nižší teploty, tak by tito uživatelé nekritizovali meteorology a ČHMÚ, neboť by jejich emoční uspokojení dosahovalo maximální úrovně.
Proto se, prosím, nad sebou zamyslete a nevylívejte si svůj hněv na ostatních. Meteorologové nemohou za to, že není tolik sněhu, kolik byste si představovali.

Pěkný večer. ;-)

# 28.01.2015, 20:57

Zapomnel jste pripsat Vas nazor :D je to banda loupezniku a mohli by si aspon spravit radar..kdyz uz nic :D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.