Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Srážky v ČR

157
# 11.08.2014, 15:57

nezaměňovat vzdálenou bouřku a blýskavici :) jinak tady je suchý rok zatím 311 mm srážek což je pouhá polovina toho co činí celoroční průměr, samozřejmě ještě není konec roku ale zatím se zde tento rok řadí mezi ty suché, letos se nám vydatnější srážky s úspěchem vyhýbají

# 07.01.2016, 16:21

Zdravím píši jako začátečník takže to tak berte ;-)
Kdo mi vysvětlí čím je ovlivněno množství srážek , přijde mi , že u nás (v okolí) je minimální množství srážek ať už v létě , tak zimě :)Možná se mi to jenom zdá , ale přijde mi , že se nám to vždycky vyhne :cool:
Lokalita Vysoké Mýto.

818
# 07.01.2016, 16:51

Biochemik
Vezmu to také ve vztahu k Vám stručně, pro detailnější nastudování problematiky není od věci si přečíst odborný článek (zde je jich například hodně) a nebo pro ještě hlubší ponoření do problematiky odbornou publikaci.

Množství srážek ovlivňuje hlavně orografie, (členitost terénu) zejména u nás a existuje několik tzv. závětrných míst. Je ale všeobecně známo, že více srážek se vyskytuje v polohách vyšších díky snazší tvorbě oblaků a jejich nárůstu. Dále ve vztahu k lokalitě ovlivňuje srážky v případě fonty její postup, vlastnosti v podobě intenzity, druhu atd. V neposlední řadě také aktuální podmínky (fyzikální v podobě stavu meteorologických prvků) v dané lokalitě. Obecně ovlivňují srážky v atmosféře tamní děje a procesy.

# 07.01.2016, 20:34

Přesně takhle jsem se domníval , že to bude , ale chtěl jsem si to nechat potvrdit někým zkušeným;-)
1.Jsme v dolíku ze všech stran.
2.Nadmořská výška 260-280.
V okolí samé louky , pole sem tam malé lesíky.

818
# 09.01.2016, 19:31

Biochemik
Od J/JZ jste ve stínu Žďárských Vrchů, (Devět Skal, Melechov) od JV Svitavské pahorkatiny a (Roh) od SV/S Sněžníku a Orlických hor. Nějaké srážky Vám mohou přijít od Z/SZ, ale tam je rozbíjejí vrcholy už na SZ Čech, takže například ani do Polabí toho při těchto cirkulacích nedojde. Východní Čechy (Pardubicko, Chrudimsko, Orlickoústecko atd.) patří mezi sušší oblasti.

# 10.01.2016, 20:36

Mockrát děkuji za konkrétní vysvětlení.

271
# 15.01.2016, 21:15

Tady Radim si stěžoval na něco málo přes 300mm v srpnu, no vážení Kuchařovice na Znojemsku za celý rok 2015 krásných 370mm, Olomouc obdobně, kde víte, že by bylo méně? desetinky neřešme:-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.