Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další ochlazení, hlavně v Čechách větrno a přeháňky, na horách sněhové

Diskuse o počasí Extrémně silný čertík nebo slabé tornádo?

74
# 19.06.2014, 15:46

Zdravím dnes jsem mezi 12:10 a 12:30 pozoroval v místě mého pracoviště ve Velkých Heralticích na Opavsku zajímavý úkaz. Začlo to tím že jsem si všiml přicházejícího černého mraku v jehož skoro středu velkou rychlostí rotovali mraky. Hned mě to zaujalo a pozoroval jsem dále. Oblast rotujících mraků přecházela přímo přes mou pozici takže nebylo vidět jestli je to rotující chobot tornáda ale šlo dobře vidět že rotující mraky jsou o dost blíž k povrchu než ostatní mraky. Když to bylo přímo nademnou tak se z bezvětří zvedl velice silný vítr a 100 metru odemě prošel nejméně 30 metrů vysoký prašný vír :tornado:. Když byl vir nejblíž měl jsem velké problémy udržet se na nohou. když se potom vír dostal nad zatravněnou plochu a domy tak zmizel ale kolega jedoucí v té době traktorek na druhé straně obce říkal také říkal že viděl na poli velký prašný vír. Síla toho víru byla tak velká že v areálu naší firmy zlomila dva smrky, z přístřešku utrhla krytinu a přemístil lehčí neupevněné předměty či vyvracel a přemísťoval popelnice v úzkém pruhu obce. Po přechodu se vítr během chviličky znovu uklidnil do skoro bezvětří. Tak by mě zajímalo jestli šlo a silného čertíka nebo slabé tornádo. Chobot vedoucí z rotujících mraků na obloze do víru na zemi jsem neviděl takže nevím jestli to jde brát jako tornádo. přikládám pár fotek hlavně rotujících mraků vir jsem bohužel nevyfotil. Jsem byl v takovém úžasu a to že mam fotit jsem si uvědomil až odcházel ale bylo pozdě na jedné fotce jde vidět malinka část. takže spíše někteří experti mohlo by se jednat o tornádo?

Vlevo za budovou mi vír zmizel je vidět už jen zbytek prachu.
Rotující mraky asi 2 minuty po přechodu víru
A další
# 19.06.2014, 16:40

Samik
Velmi zajímavá situace. Podmínky k tvorbě tornád dnes nejsou. Spíše bych soudil, že se jednalo o dust devil. V podmínkách nerovnoměrného zahřívání zemského povrchu (které je díky vysoké výšce slunce nad obzorem relativně výrazné) může narůst do takto silného víru. Na našem území už byla v historii nahlášena řada rarášků, které způsobily škody. Tenhle by zřejmě patřil mezi jedny z nejsilnějších. Můžete poslat i fotografie škod? Bez znalosti samotného pozorování se povaha jevu ovšem posuzuje obtížně (ze statických obrázků nelze posuzovat rotaci).

Děkuji za pozorování. Informaci jsem uveřejnil na Facebook.

74
# 19.06.2014, 16:55

In-počasí
Aha taky mě napadlo že by šlo o raráška (u nás čertíka :) ) ale mátly mě právě rychle rotující mraky. Které byly přímo nad tím vírem a postupovalo to i stejným směrem. A bohužel škody jsme okamžitě opravili a odklidili možná budu moct zítra vyfotit menší smrk jestli ho už neodklidili to nevím. Podle radaru to bylo na zesilující přeháňce i když u nás jen trochu při tom zapršelo

55
# 19.06.2014, 17:32

Dle popisu se opravdu mohlo jednat o tornádo. Tromba u které na okamžik došlo ke kontaktu se zemí. Velká škoda že jste nepořídil video, takhle je opravdu téměř nemožné soudit. Ale je zřejmé, že vír byl vázán na přeháňku a rotující oblačnost, takže se podle mě o dust devil nejednalo, ale těžko říct.

74
# 19.06.2014, 18:34

Ondris
No to mě bude štvát hodně dlouho ale v tom okamžiku to člověku nedojde a to jsem už dvakrát viděl trombu a vyrážím i bouřky pozorovat ale to tak nečekaně přišlo že člověk jen v úžasu stoji a s prominutím se kocha jak vidí tu sílu. A asi by to nic nezměnilo protože má kamera na mobilu není jedna z nejlepších.

74
# 19.06.2014, 19:45

Dozvěděl jsem se že ve 3 km vzdálené vesničce Košetice odkud mrak přišel. Že při přechodu mraku se rozfoukal silný vítr a jednomu obyvateli se během toho záhadně přesunul velký kozel sena o několik metru. Jako by ho někdo chytil zvedl přenesl a znovu opatrně položil.

86
# 20.06.2014, 08:52

V češtině vůbec tyhle výrazy jako Gustnado neexistují. Celkově čeština tyhle jevy špatně definuje. Tornádo to zřejmě nebylo, to by bylo jasně viditelné propojení s oblakem. Gustnado je spíše jen u bouřky. Přijde mi to jako rarášek (dust devil), může vznikat i u přeháňky, jako například tady na videu (pokud před tím svítilo slunce, nemusí být na obloze při výskytu raráška zcela jasno).



86
# 20.06.2014, 16:48

Pavell
Hezky napsané. Mě také zaráží, jak v tomhle české názvosloví pokulhává. Vydat nový meteorologický slovník je už několik let nutností, ale údajně se již připravuje.

74
# 20.06.2014, 21:21

No sice to bude znít blbě ale všechny videa mi přijdou stejné prostě větrný vír ale nejvíc to bylo podobné asi tomu prvnímu videu i velikostně. Ohledně počasí co panovalo v tu dobu chvílemi svítilo sluníčko a chvílemi bylo pod mrakem ale žádný pařák. Ale zajímavé bylo že asi 10 minut před vírem se najednou extrémně ochladilo že jak bylo člověku v triku s krátkým rukávem trochu víc teplo tak to najednou bylo i na mikinu jaká byla zima. A bohužel nemůžu potvrdit ani vyvrátit že vír nebyl spojen s mraky. Bohužel jsem byl v práci a nemohl jsem pořád pozorovat rotující oblačnost a na chvíli jsem se otočil když najednou začlo silně foukat já se rozhlížel a poté jsem si všiml víru ale nedíval jsem se jestli vede něco do mraků možná mohlo kdo ví. Asi se s jistotou se už nikdy nedovím co to bylo. Vím o jedné meteostanici poblíž místa pozorování a stojí přibližně v cestě víru. Tak zkusím kontaktovat majitele jestli naměřil něakou rychlost větru. I když má anenometr ve výšce 1 metr nad zemí mezi dvěma domy uvidíme. Přikládám foto zlomeného smrku. A pohrál jsem si s jednou fotkou té rotující oblačnosti. Červená barva ukazuje spodní část točící se základny která je o něco níže než ostatní mraky šipka ukazuje směr otáček. A žlutý kruh ukazuje okraj rotujících mraků a zelené čáry znázorňují tvar jakoby nálevky jak jsem viděl na vlastní oči bohužel fotka není tak kvalitní. a vír byl opravdu vázan na tuto rotující oblačnost a je možné že by to Gustnado vydrželo minimálně 3 km?

Zlomený strom
Rotující oblacnost upravená jak jsem to viděl já jako nálevku
červená ukazuje spodní část žlutá vyšší okrajovou část

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.