Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Etna chrlí oblačné kruhy

86
# 20.11.2013, 11:58

Již na konci října se jedna z nejaktivnějších evropských sopek Etna na Sicílii probudila a začala chrlit lávu. Kouřový sloup ze sopky je vidět desítky kilometrů daleko, ale přímé nebezpečí obyvatelům nehrozí. V noci je vidět i tekoucí láva z vrcholu Etny. To ovšem není jediné čím Etna v posledních dnech překvapila. V dýmu, který chrlí do nebe, totiž vznikají úchvatné oblačné kruhy, které plují po obloze. Kruhy mají v průměru 50 až 100 m a objevují se od erupce 11. listopadu. Nejsou ovšem pozorovány poprvé. Například na Islandu byly pozorovány v roce 2011, u Etny v roce 2000 (viz video níže).

Jak to vzniká? Někde sem četl, že je to zřejmě díky kruhovému tvaru ústí sopky.

54
# 20.11.2013, 12:30

Já jsem slyšel něco takového a nevím co je na tom pravdy, že na rozdíl od Islandu by erupce Etny mohla znamenat teplou zimu a u léta (podobně jak u Islandské sopky) by to znamenalo chladné léto. A chci se zeptat co je na tom pravdy, že by z toho mohla přijít mírná zima.

86
# 20.11.2013, 19:45

Mark
Je to nesmysl, současné erupce nijak počasí v celé Evropě opravdu neovlivňují.

54
# 20.11.2013, 21:07

Já vím, ale kdyby se stalo že by ty erupce byly významnější, tak jaky by to mělo vliv na zimu. Protože jsem v roce 2010 někde zaslechl, že když se jedna o sopku na jihu tak to způsobí naopak mírnou zimu.

19
# 20.11.2013, 21:23

To je blbost, je jedno jestli je sopka na severu, na rovníku nebo na antarktidě. Pokud je erupce masivní a popel a hlavně oxidy síry se dostanou až do stratosféry Je efekt na klima stejný, ochlazení. Historie lidstzva je takovými případy doslova protkaná. Výbuch Tambory 1813 následující léto bylo na celé severní polokouli neobvykle chladné. Výbuch Krakatoa 1883 následující čtyři roky byly chladné. Výbuch Laki 1783 léto v USA neobvykle chladné Evropa se následujících letech zmítala v hladomorech které vyvrcholily francouzskou revolucí. Výbuch Mount Pinatubo v devadesátých letech, nebo výbuch Toby v Indonésii před 70-80tisíci lety. Lidstvo se po tomto výbuchu ocitlo na pokraji vyhynutí, údajně na planetě zůstalo jen pár desítek tisíc lidí a teplota se snížila o 5 -15 stupnů

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.