Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Měření množství srážek (přesnost)

41
# 15.10.2013, 10:01

Milan
no když jsem to sečetl, tak mi vychází nějakých 691mm i s říjnem, díval jsem se do archivu, mého počasí a maximum sněh pokrývky bylo v únoro a to 34cm celkem i s odtánim by tu spadlo kol 40cm a 1.2 docela vydatně pršelo, takže to bych počítal asi podle meteoblue spávně ten únor, březen je pravda, že spadlo méně srážek, leden spadlo též méně tedy spadlo zřejmě jak uvádíš, takže ted mi vychází nějakých 708mm, podle mě bude celkem dobře kol těch 740mm jak jsem uvedle předtím ty letní měsíce tady bylo poměrně více lokálních bouřek s příval dešti, takže to hlavně způsobilo tento rozdíl, jinak se zkutečně +- shodujeme, takže to nechám na těch 740mm celková suma;-)

293
# 16.10.2013, 12:31

U nás spadlo za únor kolem 30 mm. 1.2. si pamatuji, byl déšt, nicméně ne moc dlouhý, spadlo tu 5 mm. Hold je to ve hvězdách. Já se přikláním k tomu kolem těch 700 mm, ale nechci se o tom přít. Nám vychází únor na meteoblue kolem asi 30 mm, takže se celkem trefil. Když jsem si rozebral únor a vzal v potaz, že sněhová pokrývka/2 je cca počet mm vody (samozřejmě záleží na vodní hodnotě sněhu), tak spadlo za únor ve sněhu asi 55 cm (27 mm vody) a těch 5 mm napršelo na začátku, tak jsem na 32 mm. U vás jsem sečetl novou pokrývku z únorových příspěvků a vyšlo mi 60 cm (30 mm vody) a na začátku něco, tak je to max. 40 mm. Ten pořádný déšť byl už 30.1., tento večer to bylo jak v létě. 1.2. už to vypadalo slaběji (viz obrázky). 740 mm je čistě jen tvůj názor ani jeden to číslo bohužel neznáme, ten názor Ti samozřejmě neberu a jak jsem řekl, nejideálnější by bylo zjistit, zda si to u vás někdo nevede. To by bylo konec všem spekulacím:)

30.1.2013
1.2.2013
# 23.10.2013, 20:32

vola sa to udometer zariadenie na meranie zrazok........

udometer, zdroj: wikimedia.org, Bidgee
41
# 10.07.2014, 20:51

Tak jsem konečně díky uživateli Milanovi, přišel na ten rozdíl srážek, je to jasný, ten srážkoměr co jsem si pořídil v baumaxu je totální šmejd, tak že tímto chci všechny upozornit, pokud ho někdo má tak at ho okamžitě zahodí, protože ukazuje téměř o polovinu více srážek!!! , než ve skutečnosti spadlo. zde přikládám foto baumaxšmejdu a druhé foto přesného zeleného srážkoměru. Oba zachycují sumarizaci srážek za červenec.

tento z Baumaxu ukazuje 76mm
a tenhle správný 46mm
1
# 10.07.2014, 22:04

tom.f ten zelený srážkoměr máš odkud? Já ho kdysi kupoval v baumaxu :D

116
# 11.07.2014, 01:26

Davis
Ten se dá sehnat kdekoliv, mně došel v pondělí, koupil jsem jej přes internet. Akorát měří jenom do 35 mm a doprava byla dražší než cena samotného výrobku. I tak jsem zatím spokojen. :)

13548
# 11.07.2014, 10:01

Ten zelený mám doma a koupil jsem ho v Třebíči v Hauspezi(to je něco jako Baumax)za 46Kč

293
# 12.07.2014, 23:34

Jsem rád, že konečně v Hřebči prší stejně jako v okolí a abnormální srážky už nepadají. Je mi líto, že Tom měl takovou smůlu. Když jsem vloni v září upozornil na to, že měří vysoké srážky, tak by mě nenapadlo, že když už si pořídí srážkoměr, tak bude trend nadhodnocených srážek pokračovat, jako v tom když měřil do kbelíků. Od začátku letošního roku jsem proto pozoroval naměřené srážky od Toma a porovnával jsem to s mými naměřenými (jsme asi 20 km od sebe, což z hlediska plošných frontálních srážek nehraje žádnou roli). On měl téměř o polovinu vyšší úhrny než já. Přemluvil jsem ho proto, aby si pořídil stejný srážkoměr jako já.

Abych to ale potvrdil, že je ten z Baumaxu totální šmejd, tak jsem si ho před měsícem pořídil také. Stál 65 Kč. Sice v červnu jsem na srážky čekal dlouho, navíc ty malé úhrny se nelišily mezi sebou ale při větším dešti se potvrdila moje teorie, že o 40% měří vyšší srážky ten z Baumaxu.

Nyní podle fotek dokládám i svůj důkaz, kde je patrné, že v tomto týdnu od 8. do 11.7.2014 spadlo okolo 60 mm, což se 2 mé srážkoměry shodují, ale Baumax naměřil téměř 100 mm! Takže těch 40% tam skutečně je.

Je to vidět už podle stupnice, která se u normálních srážkoměrů pohybuje kolem 40 mm, kdežto tento má trojnásobnou, takže dílky jsou špatně. tento týden, kdy přišly vydatné srážky je stejně jako u Toma patrný rozdíl na první pohled (viz. foto).
Nyní už Tom měří stejně jako okolní stanice ČHMÚ a amatérské stanice In-počasí.

Ještě jednou bych chtěl tedy apelovat, kdo má tento typ srážkoměru, ať si pořídí jiný, protože data z něj jsou k ničemu. Mám vyzkoušené tyto 2 typy srážkoměrů.
zelený na 35 mm nebo bílý na 40 mm
Jinak jsem koukal v OBI a tam mají ta 120 Kč ten zelený na 35 mm (rezerva až po hrdlo se vejde asi 80 mm).

porovnání srážkoměrů se srážkami od 8. do 11.7.2014

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.