Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Oblačnost na stálém místě

# 17.06.2013, 12:54

Ahoj počasáci,

rád bych s Vámi probral jeden meteorolgický úkaz.

Už dva měsíce pozoruji na radaru oblačnost, která je za každého, i úplně jasného počasí stále na radaru a stále na stejném místě. Jedná se o lokalitu mezi Kovářskou, vrchem Doupňák a vrchem Na loučkách ( nad Kadaní. okr. Chomutov ). "Mrak" v historii radaru je neustále na stejném místě, v předpovědi se pohybuje podle výpočtu z dat, ale nikam se v reálu nepřesune, no on tam taky vůbec není.
Otázka tedy je proč ho tam radar vidí ?? Je možné, že by radar viděl větrné elektrárny (cca 60 ks) a vyhodnocoval je jako oblačnost ??

818
# 17.06.2013, 16:09

Na radaru tedy oblačnost sledovat neumím, musíte mě to naučit. Dle screenu se ale jedná o odrazy srážek. Bude se jednat o falešné odrazy způsobené rušením či jinou chybou radaru. Na území ČR je dnes počasí bez srážek, navíc i v místě nyní bez oblačné.

86
# 17.06.2013, 16:20

tom-791
Ve své podstatě na radaru oblačnost je, ovšem jen ta srážkově významná. Oblačnost není nic víc než mikroskopické kapky a některá obsahuje i větší kapky (které vypadávají k zemi) a tu radar změří.

Jak dlouho už to tam je? Já si toho všiml dneska prvně. Pravdou je, že při tomhle počasí je na radaru hodně chyb o rušení.

293
# 17.06.2013, 17:34

Když se to přepne na leteckou mapu, tak přímo pod těmi srážkami jsou opravdu větrné elektrárny.

536
# 17.06.2013, 21:07

Není to posunutý odraz z místních elektráren? Vypouštějí přeci spousta nečistot a také vodní páry do ovzduší.Vždy jsem to za to považoval..

273
# 18.06.2013, 10:37

Falešné cíle bývají odfiltroány, pokud jsou statické (a je jich dost). Větrné elektrárny se ale točí, proto to tak jednoduše nejde, falešné odrazy způsobují. Ještě horší je wifi v pásmu k 5,6 GHz (cca), kterí způsobuje falešné klíny na radaru.

U Kadaně je těch elektráren dost a způsobují i fake srážky.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.