Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Přeháňky nad Prahou

120
# 07.05.2013, 19:41

Nevíte proč většina přeháněk vzniká bud za Prahou nebo na západě a před Prahou většinou nevznikají?Např.dneska okolo 19:30 nebo taky asi v 18:00 vznikly přeháňky(bouřky) na západě od Prahy a nevznikly před Prahou což mě docela naštvalo.Je to podle vás náhoda nebo se to děje kvůli něčemu?Díky za odpověd.

86
# 07.05.2013, 20:26

Mohl by na to teoreticky mít vliv tepelný ostrov města, který by posílil konvekci, a také reliéf. Ačkoliv dnes bych to považoval spíše za náhodu.

818
# 07.05.2013, 22:12

Při západním či severozápadním proděním by to byla pro Prahu výhoda, kdyby vznikaly západně od Prahy. Proto mluvme přesněji a to západně či východně od Prahy nikoli před Prahou a za Prahou, protože to si lze vysvětlovat vždy podle proudění. Také bych v tom neviděl pravidlo, dnes byly podmínky jen v některých částech ČR pro jejich vznik, hodně lokální tvorba s tím, že někde bylo přeháněk popř. bouřek za dnešek více.

293
# 08.05.2013, 00:07

Například v sobotu si zase užili Pražáci a podle mě se zase ale vyskytne více bouřek za rok v Praze, než na sz od ní, protože hodně často nastává situace, kdy jdou bouřky od Plzně a málo kdy při postupu na SV Prahu minou. ¨
Ale mám také otázku. Potvrdí mi to někdo nebo vyvrátí můj názor, že více bouřek se vyskytuje na jih od Prahy (Příbramsko a Benešovsko) než na sever od ní. Proč tomu tak je?

293
# 09.05.2013, 00:27

dneska zase vznikaly bouřky až za Prahou.

818
# 09.05.2013, 10:45

Milan
Já bych řekl, že před Prahou. :D:D

V prostoru od jihu Čech po SZ Čech byly ideální podmínky, podobně jako v úterý. Včera byly dobré podmínky i na SV/V Moravy.

293
# 09.05.2013, 16:24

tom-791
Jasné, já to tak myslel, měl jsem napsat na SZ od Prahy. Chtěl bych ale, zda by mi někdo nepotrdil nebo nevyvrátil můji otázku výše, že více bouřek za rok se vyskytuje na jih od Prahy (Příbramsko a Benešovsko) než na sever od ní. Proč tomu tak je? Co myslíte?

818
# 09.05.2013, 22:43

Milan
Směrem postupu, bouřky závisí na podmínkách a situace tzv. nefrontálních bouřek jsou odlišné, to se dá vysvětlit tak, že v poslední době byly lepší podmínky J/JZ od Prahy. Bude-li proudění severní či SV (upřímně u nás ne příliš časté) tak se objeví před frontální bouřky, budou-li podmínky dobré, na severu od Prahy a frontální budou jako první na severu a půjdou-li k Z/JZ, mohou naopak "vynechávat" jižní část středních Čech, tj. oblasti jižně od Prahy ve Středočeském kraji, které máte patrně na mysli. ;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.