Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Pokrytí oblohy oblačností

818
# 21.09.2012, 10:22

Toto téma zakládám na základě zjištění docela velké chyby v Počasí v Vás ne ze strany adminů, ale ze strany přispěvatelů. Ti dnes ráno hlásí většinou jasno nebo skoro jasno. Ať už hlásí vše od jasna přes slunečno až po polojasno, většinou tomu tak není. V některé zprávě jsem viděl i dodatek "Slunce prosvítá přes vrstvu vysoké oblačnosti". Proto tedy:
Pokud Slunce i hodně dobře prosvítá přes vysokou cirrovitou oblačnost, kterou je pokryta většina oblohy, není slunečno, nelze stav počasí označit ani za polojasno. Nýbrž spíše za oblačno či skoro zataženo a nebo může být i zcela zataženo i přesto, že sluníčko prosvítá. Záleží na množství pokrytí oblohy oblačností ne na tom, zda svítí Slunce nebo nikoliv. Alespoň dle družice je nyní na většině území Čech spíše skoro zataženo až oblačno.

Děkuji za pochopení. ;-)

86
# 21.09.2012, 10:38

Nad tímhle jsem se taky již zamýšlel - u vysoké oblačnosti to tak je, ale celkově se dle mého názoru jedná o částečně subjektivní určení. Například rozdíl mezi polojasno a oblačno - každý to bude vnímat jinak.

Také mi přijde divné psát, že je oblačno, když svítí slunce (někdy je vysoká oblačnost téměř zcela průsvitná) :).

818
# 21.09.2012, 13:15

Souhlasím s Vámi, že možná se může zdát psát/říkat, že je skoro zataženo či dokonce zataženo, když Slunce prosvítá téměř normálně. Nicméně v meteorologii se to tak určuje. Opět připomínám, že určujeme přeci pokrytí oblohy oblačností. (viz odkaz výše celkové pokrytí oblohy oblačností, kde je možné si zobrazit i spodní vrstvu oblačnosti) Proto bych možná i u symbolu alespoň oblačna trochu to sluníčko ještě dal.

Pro ty, kteří se meteorologii nevěnují to určitě bude těžké, nicméně dnes jsem viděl dopoledne v Čechách samá sluníčka, tedy dokonce i jasno, proto tato reakce. A ještě k tomu oparu, kouřmu - to se určuje tzv. dodatkem. Jako stav dám např. skoro jasno, kouřmo. V Počasí u Vás by k tomu sloužila právě kolonka "Zpráva". Určuje se tedy (pokud lze rozeznat obloha) že je tzv. zákal, kouřmo, přízemní mlha, chuchvalce mlhy nebo i mlha jako dodatek např. ke skoro jasnu.;-)

Toto by mělo védst ke zlepšení informací v Počasí u Vás a tak celkově, protože mám zájem na přesných informacích na tomto webu.

818
# 21.09.2012, 16:52

Pavell
Souhlas. Tak toto diskuzní téma by na tuto chybu mělo poukázat a snad si ho projde co nejvíce lidí.

Ještě přikládám článek teorie synoptickým map, kde je u vysvětlivek symbolů oblačnosti i zmínka o tomto: Meteorologie- synoptické mapy. Možná by nebylo na škodu zpracovat nějaký článek čistě na toto téma, něco jako zajímavost, rozšíření teorie. ;-)

13548
# 11.02.2013, 13:57

Ano,ale někdy není ani oblačno ani zataženo,dal bych skoro zataženo ale tek symbol mi tam chybí,stejně tak třeba velká oblačnost

818
# 11.02.2013, 14:46

janek24
Velká oblačnost je klasifikována jako oblačno až zataženo. Malá oblačnost jasno (1/8) až polojasno. (4/8) Co se týče "Počasí u Vás", tam se dává zataženo a to i při skoro zataženu, (7/8) kdy se upřesní stav ve zprávě, která je povinná.

51
# 08.03.2013, 16:58

Ze svého hlediska naprostého laika ne odborníka a začátečníka mi dělá velké potíže napsat nejen stav mezi zatažením a oblačným a to samé při určování charakteru oblaků.:!!:
V některých určování je to o velké zkušenosti a odbornosti.
Děkuji za pochopení.;-)

51
# 08.03.2013, 17:07

Bylo by dobré nám naprostým amatérům názorně na fotografiích vysvětlit pojmy pokrytí oblohy.
Omlouvám se za amatérské vstupy.:)
Jak mám definovat počasí na fotografii.Domnívám se, že je to zataženo, ale spíše bych se přikláněl na oblačno:)

182
# 08.03.2013, 17:10

U nás je teda plně zataženo, kdepak jen cirovité řasy :D To by byla ještě nádhera.

# 08.03.2013, 17:34

ertep
Oblačnost se vždy posuzuje podle celé viditelné oblohy. Pokud takto vypadá celá obloha, jedná se jednoznačně o zataženo - nikde není vidět obloha (při oblačnou by musela být vidět).

Krátký článek jsme sepsali již dříve: Určování pokrytí oblohy oblaky.

51
# 08.03.2013, 20:24

Děkuji za odpověď.Hodně mi to objasňuje
Mám se co učit. :)

818
# 17.04.2013, 11:28

Dnes doporučuji přečíst opět toto téma či článek, na který odkazuje administrátor v příspěvku výše. Dnes platí, že při vysoké oblačnosti zejména v Čechách, i přestože sluníčko velmi dobře přes tuto oblačnost prosvítá, je např. oblačno či i skoro zataženo jako stav počasí, nikoli jasno nebo skoro jasno. Zkoumáme při zjišťování pokrytí oblohy oblačností a to jakoukoli, i vysoká tenká oblačnost se počítá, neurčujeme stav počasí jako jasno jen proto, že sluníčko svítí. Apeluji na některé přispěvatele v "Počasí u Vás". ;-)

3725
# 18.04.2013, 10:44

Jak tak koukám na ostatní příspěvky, stále to není jednotný...např. fotka Třibřichy - neřekl bych, že je tam skoro jasno...

818
# 18.04.2013, 14:33

LookAss
Pravděpodobně ne, ale je potřeba vidět na celou oblohu. Bohužel hodně lidí považuje za skoro jasno i celou oblohu zataženou tenkou vrstvou vysoké oblačnosti. :)

1802
# 18.04.2013, 21:23

LookAss
ano je problém určit jak je - nevím kterou fotku hodnotíte - ale ta v 10:53 pohled na rybník a zde dám obrázek - když jsem se otočila o 180° - mám rohový pokoj - jedno okno mi ukazuje zataženou oblohu a druhé modrou oblohu - prostě hodnotím jako laik - dnes jsem se čistě náhodou dostala na tuto diskusi - je vidět, že se musím stále učit

fotka z 2013 04 18 v 10:53
818
# 09.03.2015, 15:28

Dovolím si upozornit na to, aby přispěvatelé do Počasí u Vás neopomíjeli při hodnocení stavu počasí vysokou oblačnost, která je dnes na mnohých místech velmi tenká, viditelná je ale většinou docela dobře. Určitě lze brát v potaz, že místo "polojasno" uvede dotyčný "malou oblačnost". Nicméně na dosti pravděpodobně "oblačno až skoro zataženou oblohu" by nemělo být udáváno "jasno", navíc když uživatel přiloží i fotografickou dokumentaci. Díky.

Připomenutí: Při hodnocení stavu počasí na obloze nevyjadřujeme jak moc svítí sluníčko, ale kolik oblačnosti se na obloze nachází. A protože existuje oblačnost velice tenká slunečním či měsíčním světlem prosvítitelná velmi dobře, může i při skoro zatažené či zatažené obloze svítit sluníčko. V nočních hodinách se stav oblohy při této situaci určuje velmi špatně, přes den ale naopak velmi dobře.

# 09.03.2015, 17:02

Co se noční oblohy týče, tak je pravda, že ve městech a větších obcích s tím může být dosti problém. Ale na venkově a všude tam kde není veřejné osvětlení by s tím poznat zda je obloha jasná či ne neměl být problém.
Vidím li na obloze jasné a čiré hvězdy a mléčnou dráhu, mám jistotu, že je jasno.
A pokud hvězdy jen sem tam prosvítají, tak je oblačno.
Nevidím li nic, tak je zataženo.
A pokud hvězdy vidím, a sem tam je vidět, že přelétne mrak tak by mohlo být polojasno.
Je jasné, že nevidíme dál, co se odkud přižene a můžeme něco uvést a za půl hodiny už je vše jinak a někdy i dříve.
Což ve dne je vše jednodušší, ale pro mnohé těžko posouditelné.
Někdy koukám na numerický model, tam vidím jasno a přitom je zataženo ale totálně.
A někdy tam vidím zataženo a přitom svítí slunce a je čiré modro.
Myslím si, že někdy jsou stavy, že aji ti nejlepší meteorologové váhají o správném stavu :-) :)
Určitě by bylo dobré kdyby do stavu oblačno bylo přidáno do růžku malý kousek sluníčka, neboť skutečně svítí a je vidět i modro ;-)

818
# 09.03.2015, 22:29

Divoch Novohradský
Modely to už je kapitola sama pro sebe, pořešit i aktuální počasí na základě pozorování je skutečně někdy také těžké. S tím symbolem souhlasím, zde by to bylo možno rozdělit alespoň na 5/8 pokrytí se sluníčkem, mimochodem osobně takový symbol používám už dávno. V nočních hodinách se hodně odhaduje, (ne tak přesné vyjádření, byť meteorolog by ho měl být schopen stanovit) protože ani podle hvězd nelze určit stav zcela přesně, ale jak píšete jen přibližně. PS: A to meteorolog musí "rozlouskávat i oříšek" typu jaký druh oblaků převládá, kde se nachází jejich základna atd. atd. ;-)

622
# 10.03.2015, 06:24

Aby se to nepletlo co je zataženo a oblačno,tak bych pro symbol zataženo dal mrak bez slunce :oblak:,a pro oblačno 5/8 by to chtělo aspoň trošku slunce v tom mraku:oblak:,aby to bylo názornější.:)
Ono když je slunečno,tak je někdy proti srsti tam dát mrak bez :slunce:,(i když třeba průsvitné mraky pokrývají 80% oblohy).
Chtělo by to ikonu oblačno trochu změnit,ono i když jsou normální mraky,tak tam trošku toho slunce chybí.

# 10.03.2015, 11:22

Když se opravdu pozastavím nad situací oblačna, chápu, že pro mnohé je velice těžké a mnohdy i líto vložit do počasí ten obláček když vlastně svítí sluníčko a je teplíčko.
Ten symbol by se možná hodil na téměř zataženo když ještě není úplně zataženo. Ale ve chvíli když svítí hřejivé sluníčko a cosi průhledného tam lítá a mraky to nejsou, tak ty lidi chápu.
Určitě by mnoho uživatelů uvítalo něco co to opravdu vystihuje, neboť jim to slunce opravdu nad hlavami svítí.
Mě třeba osobně by se líbylo kdyby to byl obrys mráčku a uvnitř bylo takové pobledlé sluníčko. Nebo bledé sluníčko v takovém rozmazaném mráčku. Protože dát samostatný symbol mráčku do oblačnosti kdy slunce svítí se opravdu nehodí a uvádět polojasno když na obloze mráčci nelítají které by vyvolávali stín se také nehodí.
Měli bychom vzít v úvahu, že Počasí u vás navštěvují amatéři, lidé kteří mají počasí jako koníčka a tak by bylo dobré to přizpůsobit trochu více k jejich skutečnému vnímání. Myslím si že by to bylo pak více výstižnější, neboť by nepřišli o sluníčko když svítí přez řídkou oblačnost...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.