Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Přesnost radarových odrazů

77
# 23.06.2011, 01:24

Mám na Vás otázečku.Jak moc přesný je radarový odraz pro dané pozorované místo?,stovky metrů?,kilometry?Již párkrát se mi stalo, že jsem se díval na radar. odrazy konkrétně na Meteoradar přímo na své bydliště a podle radaru nás muselo trefit krupobití, ale ve skutečnosti nespadla ani kapka a opačně, na radaru skoro žádný odraz, ale ve skutečnosti splachovák.Dokážete mi to vysvětlit?

# 23.06.2011, 09:05

to je pravda, jako včera byl nezkutečně přívalák jako krá.a a přitom jsme dle radaru byly v oranžové barvě, podle toho lijáku jsme měly být nejméně v červené, možná až v hnědé:)

818
# 23.06.2011, 11:47

Více důvodů je k tomu. Například v porovnání se srážkami sněhovými radar dešťové srážky nadhodnocuje. Ač na radaru nic není, může i hustě sněžit a naopak, když jsou na radaru žluté odrazy, nemusí zas tak pršet. Ovšem jedná se i o opačný případ, kdy to může být způsobeno také něčím jiným a to například větrem, kdy jsou srážky unášeny a nemusí odpovídat radar skutečnosti v daném místě = prší hodně tam, kde to podle radaru zas tak neodpovídá. Pak existuje i rušení radarů, kdy se ale zobrazuje až podivně tvarovaná čára na radaru - takže je to poznat.

100 % přesnost ovšem chtít nemůžeme, ale většinou jsou radarová data spolehlivá pro lokalizaci přeháněk a co se týče červených a rudých odrazů, tak pro lokalizaci bouřkových jader a bílých odrazů pro přívalové deště či krupy - viz třeba včera Benešovsko a MB. ;-)

157
# 23.06.2011, 12:16

tom791
plně souhlasím, většinou je radar přesný a zachytí i malé přeháňky, i když několikrát za rok se stane, že ukazuje docela rozsáhlé pásmo srážek "žluté" intenzity a nespadne ani kapka, jinak je podle mého názoru celkem spolehlivý,

77
# 23.06.2011, 13:00

Děkuju Vám za vyčerpávající odpověď přátelé:)

86
# 23.06.2011, 18:56

Radar především zobrazuje srážky v oblacích, ne u země. Mohou se tak klidně vypařit. Neprší třeba ani u kovadlin bouřkových oblaků - ty radar zobrazuje modrou až zelenou barvou, ale v těchto oblastech neprší.

# 23.06.2011, 23:06

Bylo by fajn, kdyby se k tomu vyjádřil přímo někdo z ČHMÚ, nejlíp někdo, kdo tomu rozumí. ;-) Nechce jim třeba někdo napsat e-mail a přeposlat sem odpověď? Docela by mě zajímaly nějaký informace. Taky jsem si všiml, že v zimě i tmavě modrá může znamenat husté sněžení, zatímco v létě je tmavě modré mrholení prakticky nepostřehnutelné. :)

86
# 24.06.2011, 09:18

TomsonTom
To je zase způsobeno složením srážek - sněhová vločka obsahuje mnohem méně vody než kapka.

818
# 24.06.2011, 14:21

A vyjádření od ČHMÚ by bylo možné třeba na Infomet.cz a to asi přímo napsáním článku.;-)

# 26.06.2011, 13:26

Díky za to vysvětlení s tím sněhem. ;-)

Teď zrovna tady třeba prší a na radaru nic. Čím to může být? Moc nízká oblačnost?

Mimochodem, možná mimo téma, ale je tady někdo, kdo pracuje u ČHMÚ? Zajímalo by mě, jaký všechny údaje mají k dispozici oni. Jde mi například o CERAD a EURAD, který nejsou veřejný, jak často mají aktualizovaný snímky z NOAA a MSG, po jakejch časovej úsecích mají k dispozici výpočty z Aladina, a hlavně co všechno "vidí" z našich meteoradarů (CZRAD), protože veřejně je dostupné jen "Z_MAX", a to jen jednou za 15 minut. :)

77
# 26.06.2011, 21:11

Pavell
Díky za tip, hned radárek využiju při další bouřce...

818
# 26.06.2011, 22:21

Radar bouřky je opravdu (už podle názvu) velmi dobrý pro detekci buněk a maximální odrazivosti v nich. Při bouřkách 22.6.2011 to bylo například i 65dBZ.;-)
To musím souhlasit plně.

77
# 04.07.2011, 21:39

To Pavell
Měl jsem v těchto dnech možnost vyzkoušet si přesnost radaru tebou navrhovaného a jsem spokojen:).Měří snad s přesností na desítky metrů:) a to i přesto, že foukal poměrně silný vítr. Na bouřkových jádrech jsem radar ještě neměl možnost vyzkoušet, ale věřím, že to dopadne obdobně.

107
# 22.04.2017, 17:44

Do háje co s tím radarem zase je.:D Tady ukazuje teď zeleno a venku ani 1 kapka.

40
# 23.04.2017, 03:52

Fstorm
Dle mého názoru to není radarem, ten ukazuje, jak bylo řečeno, oblačnou vodu, myslím, že na to má vliv mikrostruktura, fyzikální procesy a proudění v nibostratu, v hlavním případě však orografie, je to jen má domněnka, žádnou studii zpracovanou na tohle téma jsem ještě nečetl :)
To co popisujete, se mi za zimní období stalo několikrát- tmavě zelená= silnější sněžení a nic...

273
# 23.04.2017, 19:19

Jednou jsem byl v Krusnych horach na vylete a cekali jsme ve vesnici nez dest prejne (pis silne mrholeni). Zavolal jsem znamemu, jak to vypada na radaru a na radaru nic nebylo. Srazky (mrholeni, dest) z mlhy a nizke oblacnosti s malou vertikalni mohutnosti radar moc nezachyti, zejmena dal od radaru. Naopak z Krusnych hor se objevuji permanentni stale odrazy z male oblasti, je to zpusobeno vetrnymi elektrarnami.

74
# 14.06.2019, 19:12

Zdravím včera jsem zjistil že meteopress má svou vlastní radarovou síť. Ale pouští ji jen jak se něco děje. Co jsem včera zpozoroval tak zabírají níže u země takže nezobrazují vodu v mracích. jako radary od CHMU, který snímají i srážky které až na zem nedopadnou. Další výhoda meteopresu že snímky jsou aktualizované každou minutu. Zkoušel už někdo přesnost jejich radaru co se týče umístění srážek na mapě atd.?

86
# 14.06.2019, 19:19

Samik
ČHMÚ snímá i ve 2 km a zde na In-počasí jsou také data ze 2 km, což je dost nízko u země. Radary na meteopressu jsou levné radary, které zvládnou zachytit jen bouřky. Trvalý déšť absolutně nezvládají. Jedinou výhodou je tak aktualizace po minutě, přesnost je diskutabilní.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.