Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V jihovýchodní polovině postupně srážky, zítra budou na východě i vydatnější

Diskuse o počasí SIVS ČHMÚ

# 17.02.2016, 11:26

Včera odpoledne výstraha ČHMÚ pro kraj Jihočeský, Vysočinu, Pardubicko a Hradecko. Dneska je tu výstraha pro kraj Středočeský, kraj Ústecký a Liberecko.
ČHMÚ postupuje stejně jako já. Koukli se z okna:D

Když netrefí předpověď ani na 12 hodin dopředu je to na změnu ústavu. :)

SIVS ČHMÚ

109
# 18.02.2016, 14:00

V CHMU jsou sami amateri,muze si tam sednout kazdy blbec,ktery o pocasi nic nevi. Na predpovedi uz nekoukam,nema to smysl,kolikrat nevedi ani jak bude za hodinu. A mesicni predpoved,to je totalni fraska,ta nevyjde nikdy,coz je pochopytelne. Nechapu,proc to uz davno nestopli.

# 18.02.2016, 14:01

Výstraha před nebezpečím byla včera vydána poté co už poměrně více jak hodinu hustě chumelilo. Nevšiml jsem si toho pouze já. Čili ano, máte pravdu v tom, že výstraha byla vydána jako aktuální nebezpečí. V tu chvíli to ale věděl už kdejaký "Lojza" který se kouknul z okna. Je to jako kdybych vám řekl, že před hodinou bylo 13 hodin. Nezlobte se, ale na to nepotřebuju ústav plný "odborníků". Abych nebyl jenom negativní. Pořád je lepší když takový "odborníci" předpovídají počasí, než kdyby třeba řídili plně naložený autobus lidí.

86
# 18.02.2016, 14:27

Tohle je spíše na diskusi ohledně systému SVIS - ten systém určitě není zcela správný a měl by být zlepšen, protože některé věci nemají logiku (např. počasí se neřídí hranicí kraje). Myslím, že ta včerejší výstraha, perfektně ukázala, jak je ten systém špatný. Nemyslím si, že je to nekvalitní práce meteorologů v předpovědi. To prostě předpovědět perfektně nedokázal nikdo na světě, ale právě to se má promítnout v té výstraze, což nebylo. V situaci, kdy nikde neví, kde ty srážky spadnou, se plácne nějaká výstraha, která je ještě na novou sněhovou pokrývku, přitom měla znít spíše jako husté sněžení (jenže ten systém takovou výstrahu nezná).

Prostě celý ten systém je zastaralý a v Německu nebo Anglii to funguje mnohem lépe. Takhle si představuji použitelný systém výstrah: http://www.me...me=1455750000. Proti tomu je ten český minimálně úsměvný.

Už jen ty stupně mají v Anglii mnohem výstižněji - žádné nízký, vysoký a extrémní, prostě říkají mějte se na pozoru, buďte připraveni a konejte. Dává to těm lidem návod, co dělat. Jako uživatel nějaký nízký nebo vysoký stupeň moc nechápu. Co je výstraha na silné bouřky s nízkým stupněm? To jako, že odnesou jen střechu a ne celý dům :D

86
# 18.02.2016, 14:38

Aktuálně stránka výstrah vypadá takto :D

Stránka s výstrahami, zdroj: chmi.cz
# 18.02.2016, 16:51

cewr
psát o někom, že je amatér a může to dělat každej blbec je samozřejmě vaše právo, ale ve světle toho jak se vyjadřujete (viz pochopytelne) to vyznívá poněkud komicky.

55
# 18.02.2016, 17:31

Petr12
Tak zrovna v těch stupních bych až takový problém neviděl, jen bych je malinko poupravil. Např. Němci, nebo Estofex to mají podobně. Jde tam hlavně o velikost krup, úhrny srážek, rychlost větru apod.

818
# 18.02.2016, 17:47

podřipan II
Myslíte si, že každý pokud použiji Vaší terminologii "Lojza" se nachází v zasažených okresech vydatným sněžením v aktuálním čase? Tato výstraha slouží například pro ty, kteří se vydávají či v nejbližší době plánují vydat na cestu řekněme Praha-Brno, aby byli obeznámeni s faktem, že v určitých regionech kraje Vysočina se objevuje husté sněžení a mohli předpokládat, že tam ještě patrně nebudou silničáři s chemickým ošetřením a že to tam bude patrně klouzat či v horším případě, že by se při cestě mohli náhle ocitnout "v kufru" posledního z řady havarovaných vozidel před x minutami.

Kritika jde velmi snadno, ale musí být na místě a musí kritizovat spravedlivě. Srovnáváte navíc nesrovnatelné.

aura333
Bylo to tu docela podrobně vysvětleno v jiném tématu, teď se to ovšem hodí přesunout spíše sem. Chce to opravdu si přečíst jak funguje SIVS, pokud má dotyčný zájem pochopit pravidla a kritéria pro vydávání výstrah a řídit se jimi či je interpretovat, bez toho dochází poté k chybám, mýlkám a bohužel na základě toho často vznikají i celé články.

109
# 18.02.2016, 18:19

Forelli
Tak Vam snad prijde normalni predpovidat neco na mesic dopredu? Nemam jim za zle,ze to neuhodnou,vsak to take neni mozne. Leda s kristalovou kouli :) Ale zarazi me to,ze takove bludy jim jeste nikdo nezatrhl. Akorad blbnou lidem hlavy,ptz se toho chyti media a senzace je na svete. A i tak je podle me v cesku realna max predpoved na den,a ani to kolikrat neni presny. Netvrdim o sobe,ze jsem profik,ale chce to obcas pouzit i selsky rozum a ne jenom cumet do kompu.

# 19.02.2016, 05:54

cewr
Ale tak já myslím, že oni to ani jako měsíční předpověď neprezentují, je to měsíční výhled na základě historických dat (alespoň to tak chápu). A ano, je to asi tak věrohodné jako věštění z křišťálové koule. Podle mně je to také naprosto zbytečené, protože měsíc je tak dlouhý časový úsek, že prostoru pro nenadálé zvraty a výkyvy je tam až až...

2
# 12.01.2017, 13:32

Chápete někdo tu výstrahu na vítr od ČHMÚ? Třeba PB ve Středočeském kraji... oranžová výstraha, přitom v předpovědi pro kraj je přes noc nárazy kolem 15 m/s a přes den 15-20 m/s, což je tak maximálně na žlutou, nebo ne? A teda vítr jako takovej 6-10 m/s, což je tam zároveň popsáno ještě jako čerstvý...
Já vždycky myslela, že žlutá je, pokud může překročit 20 m/s a oranžová, pokud 25 m/s (vše pro běžné polohy, přičemž jiné se ve StřK snad ani nevyskytují)... viz SIVS

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.