Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Na horách připadne i přes čtvrt metru sněhu

# 13.03.2019, 10:05

Na hory se v posledních dnech vrátila zima. Kolem 10 cm sněhu napadlo již v neděli v Krkonoších. V pondělí se potom sněžení přechodně rozšířilo i do nižších poloh. Na horách napadlo většinou od 5 do 10 cm. Ještě vydatnější sněžení ovšem do hor dorazí zítra.... Více >>

42
# 13.03.2019, 10:19

Taky sem to slyšel. Docela dost za 1 den 30cm, tolik napadlo naposledy někdy v lednu. Škoda však, že v nížinách je neustále srážkový stín a nejsou zde žádné výraznější úhrny.

Sem zvědav jak dlouho tohle větrné a neustále se měnící počasí vydrží. V neděli bude 20 nad nulou, pak se zase ochladí.

36
# 13.03.2019, 12:03

Narozdil od roku 2018, kdy na tom Liberecko bylo se suchem velmi spatne (mozna nejhur z CR), rok 2019 tu zacal se srazkami bohate:
LEDEN - cca 90mm (velka cast ve snehu)
UNOR - cca 30mm
BREZEN - zatim cca 30mm, ale zitra a v PA tu cekam dalsich cca 20mm, takze jen za 1. polovinu brezna cca 50mm

Nejvic me tesi, ackoliv jsem tomu vubec neveril, ze nase krasna jablonecka prehrada, ktere po extremne suchem roce 2018 chybelo 5m vody, neboli miliony litru vody, se neuveritelne vzpamatovala a jsme na 100%:D! Nejdrive tomu pomohla relativne srazkove bohata 2. polovina prosince 2018, to se zvedla hladina o vic nez 1m, pak leden bohaty na snih, kor na horach (2m snehu) a obleva a pomerne caste srazky v breznu nam prehradu zachranily...
Nevim jak jinde, ale na Liberecku je diky tomu po suchu:)

27
# 13.03.2019, 16:01

V nížinách, kde se vyskytuji, hlavně Prostějov a okolí, je tomu přesně naopak. Současný typ počasí přináší podprůměrné srážky... Nemluví se o tom, protože všobecně to vypadá, že je srážek dost, ale to rozložení je extrémně odlišné.

5
# 13.03.2019, 19:08

Valep
Praha a nejspíš i Polabí na tom budou stejně. Do středu republiky ty srážky nedojdou. Ve výhledu jsou třeba 4 mm za týden a jakmile ten týden ubíhá, tak se srážky neustále odsouvají zase za týden, takže ve výsledku třeba tři týdny téměř neskápne (úhrny mezi 0,5 až 3 mm za týden se tak asi dají zhodnotit).

96
# 13.03.2019, 21:22

U nás napadlo v pondělí a v noci z pondělí na úterý 12cm sněhu. Změna počasí přišla právě včas. Přístup k hřebenu, kde je sněhu stále přehršle byl už koncem minulého týdne pro běžky v bídném stavu.
Naproti tomu úterý středa velkou část dne krásné slunečné počasí.
Zdá se ale, že březen bude výrazně nadprůměrný rychlostí větru. Jsme aktuálně zhruba na dvojnásobku měsíčního průměru.

# 14.03.2019, 07:26

Hody
Souhlasím takto to vypadá v 90% případů a je to hrozné. Naštěstí ten minulý víkend avizovali modely tak 5-10 mm a napadlo cca 15 mm zde v Praze a okolí. Takže konečně to dopadlo jednou naopak. Tak jsem za to rád. Uvidíme jak to dopadne tentokrát. Na příštích 72 hodin jsou v modelech docela slušné sumy (okolo 10 mm), tak snad to klapne.

27
# 14.03.2019, 10:13

JohnBattler
Ano, i v Čelákovicích to bylo jednou s pěkným deštěm (12 mm). Docela mě ale trápí ta střední Morava. Podle mě je Prostějov a okolí sušší, než většina jižní Moravy. Nezadá si se zde často zmiňovanými M. Budějovicemi :) Docela velký rozdíl je směrem na Přerov a dál, kde je srážek mnohem více. Čekám na nějakou situaci, kdy to bude jinak. Zase jedna letní bouřka s 80mm za hodinu, jinak nic...

42
# 14.03.2019, 10:50

Nejhůře jsou na tom nížiny a pánve středních a severozápadních Čech.

Podrobněji: Praha a nejbližší okolí, na východ a sever od Prahy - dolní Povltaví, střední a dolní Polabí, na severozápad od Prahy - dolní Poohří, Mostecká pánev a Žatecko.

Celá tato oblast leží ve velmi výrazném srážkovém stínu Krušných hor a částečně i Slavkovského lesa a Doupovských hor fouká-li čerstvý až silný vítr od západu až severozápadu, když se vyskytují srážky.

Zde se tedy situace se suchem a srážkovým deficitem z loňského roku příliš nezlepšila.

Směrem na východ okolo Hradce Králové je tento srážkový stín už podstatně menší.

Situace v nížinách na Moravě a ve Slezsku je mi méně známá, ale myslím, že tam nebylo loni tak extrémní sucho jako v Čechách a v zimě tam bylo více sněhu i srážek celkově.

Podle mě by tyto níže položené oblasti potřebovaly situaci s pomalejším postupem srážek, aby nebyly ve srážkovém stínu. K tomu by bylo potřeba frontálního rozhraní - tlaková níže, zvlněná studená fronta apod.

# 14.03.2019, 11:02

Tu situaci v Čechách popsal aura333 dobře. Co se týče Moravy tak na střední Moravě to není tak hrozné a spíše jsou tam lokální sušší oblasti, ale plošná záležitost to není. Celkově je na tom jižní Morava mnohem hůře.

Zde je kolik napršelo od začátku roku vzhledem k dlouhodobému průměru:
http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/ok/S...

27
# 14.03.2019, 11:05

aura333
Obecně to pro Moravu platí, ale jsou místa, kde to bylo v zimě i loni obdobné, jako v Čechách. např. právě Prostějov měl tuto zimu max. nějakých 7 cm sněhu (to bylo maximum letos i v Čelákovicích SZ od Prahy). Srážky loni okolo 400 mm (jen odhad). loni měl Přerov dokonce méně než Prostějov, což je výjimka (oficiálně 384,6 mm).

15
# 14.03.2019, 11:28

To Valep,zdravím krajana :-)
S bídou u Prostějova souhlas, z poslední srážkové epizody 5 mm, včera ani ň (pár kapek = 0,00 nic).
V lednu z nějakého i zde uváděného srážkového úhrnu vycházel střed Moravy hodně neutěšeně a od té doby nic moc. Minulý týden na polích se prášilo za stroji jako po žních.
Co se loňské vody týká, tak celkem štěstí, protože se nám nějak nevyhýbaly bouřky, co deset/čtrnáct dnů něco spadlo a tak to šlo, vrstva podstatná pro vegetaci byla jakštakš i když celkový úhrn nic moc. Uvidíme letos. Kdybych měl čtvrt metru převést na 25 mm dát nížkovou srážku, tak by cca 10 mm vody bylo fajn. Uvidíme...

27
# 14.03.2019, 13:30

Ursus
Hanáku není nikdy nikde dost ;-)

Kdyby nebylo těch pár bouřek, které se štěstím přišly, tak tipuji Prostějov na lokalitu s nejnižšími srážkami v ČR. Čelákovice u Prahy jsou na tom podobně, ale je tam větrněji, v létě bylo o něco tepleji a je tam písčitá půda, takže sucho na druhou.

A to já jsem celý život toužil žít tam, kde je v létě hodně bouřek :blesk: a v zimě hodně sněhu :snih:. Mám pravý opak :slunce::vitr::)

182
# 15.03.2019, 15:15

U nás nic nenapadlo, ani cm ... Včera odpoledne jen chvíli padal velmi mokrý sníh s deštěm. Zkrátka žádnej sníh se už ve středních polohách a níže nekoná. ;-)

ota
Avatar
2132
# 15.03.2019, 22:41

Valep
Tak se jako Hanák přidám.:) Já už jsem ovšem z té východnější části od Přerova a potvrzuji, že letos to zatím není úplně špatné. Od začátku roku zatím 86mm srážek, a ani se sněhem to nebylo nejhorší. Maximum sice jen 13 cm, ale těch situací kdy napadlo přes 10 cm bylo několik takže dobrý.
Zato loňský rok byl skutečná katastrofa 366 mm překonalo dosud nejsušší rok skoro o 100 mm, průměr máme skoro 650 mm, takže jen trošku přes polovinu. Navíc nejvyšší srážky byly v jednom slejváku v září. Tak snad to bude letos výrazně lepší.

86
# 17.03.2019, 09:39

Už všechen ten nový sníh roztál. Přechodně to zvedlo i hladiny řek, hlavně na Šumavě na 2. SPA. Teď bude sníh pomalu odtávat a zřejmě s tím už nebudou větší problémy - srážek má být už jen málo.

96
# 17.03.2019, 17:29

Petr12
Na rychlém tání v minulých dnech se podílel významně i déšť. Foto z dnešního odpoledne:
Tání v Krušných horách. Na fotografii vodopád, který byl loni v letních měsících zcela bez vody.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.