Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Jak moc mimořádná je současná epizoda studeného počasí?

# 21.04.2017, 14:45

Vydatné sněžení, silný vítr tvořící sněhové jazyky i vysoké závěje a taky mimořádně nízké teploty – to je stručná charakteristika počasí posledních několika dnů v Česku.... Více >>

# 21.04.2017, 15:05

In-počasí
Poslední odstavec pro všechny vytesat do kamene.

36
# 21.04.2017, 15:38

"Současná epizoda je svou délkou a zejména rozsahem oblasti, kterou zasáhla (v podstatě většina střední Evropy), už docela neobvyklá. Podle různých kritérií (ať už množství nového sněhu nebo teplot) lze hovořit, že jde o záležitost, která se v průměru objeví jednou za 20 až 50 let. Z hlediska sněhového šlo o záležitost víc extrémní než z pohledu teplot."

Luxusní předposlední odstavec potvrzující mé příspěvky, že tohle není úplně normální duben...Tento duben je velmi chladný a ani trošku jarní, protože už skoro 3 týdny nám sem pořád lítaj jen TN, jedna za druhou a přínášejí jeden frontální systém za druhým a ne a ne sem pustit TV a krásné počasí a že to ani ve výhledech nevypadá jinak...Fakt díky za článek...;-)

54
# 21.04.2017, 17:07

kostohryz
Proč pro všechny?

116
# 22.04.2017, 20:04

Pro mě osobně byla právě uplynulá epizoda chladného počasí opravdu mimořádná, protože jsem doposud nikdy nezažil sněžení a dokonce ani déšť se sněhem ve druhé polovině dubna. Letos se nejen vyskytlo sněžení jako takové, ale dokonce se drželo na zemi (vytvořil se nesouvislý poprašek, na kopcích nad námi s nadmořskou výškou až 415 m n.m. napadly dokonce 2 cm souvislé sněhové pokrývky). Předpokládám, že něčeho takového se minimálně několik let zase nedočkám. :)

268
# 22.04.2017, 20:44

Tady na jihu Třebíčska sníh nenapadl, ale maxima kolem +2st. v tomto období v historii profimeteostanic jen tak nenajdete, pořád jsme v kvetení ovocných stromů napřed, pěkně se to ale protahuje, což se mi líbí, jen těm opylovačům to počasí nepřeje, mráz zatím neuškodil.

36
# 23.04.2017, 00:31

Marek 2
Ano,vskutku mimoradna situace...Jen bych jeste nerikal uplynula, protoze krome vyjimecnych 12-13 stupnu co nas ted ceka v pondeli a utery, to zase spadne na 6 a velmi chladny duben bude pokracovat...nejakeho teplejsiho pocasi se do konce dubna uz nedockame...4 tydny vkuse tedy budou ve znameni TN a az na vyjimky pocasi ktere zridka kdy prelezlo i 10 stupnu...jak sam pisete,takovyto chladny duben se jen tak nevidi...rad si pockam na skvele shrnuti In-Pocasi, jak moc chladny duben to byl...
Meteorologicke jaro trva uz temer 2 mesice a za tyto 2 mesice bylo u nas jen 5dni nad 15 stupnu a 90% teplot pod 10...jen pro predstavu jak "paradni" jaro letos zazivame...jestli s tim nezahybe kveten a ty podelane TN se tu porad budou donekonecna tocit, bude to nejhorsi jaro, co jsem zazil...tak snad se kveten probere...:slunce::cool::D

157
# 23.04.2017, 14:48

Ochlazení je mimořádné svoji délkou trvání, případně množstvím sněhu v Jeseníkách. Jinak se nejedná o nic zvláštního. Průměrná teplota za březen 16 byla u mne 6.0°C, duben zatím 7.6°C (r. 2016 7.8°C, r. 2015 7.6°C, r.2014 9.4°C). Minimum letos -2.2°C dne 20.4., v r. 16 -2.0°C 29.4.!, r. 15 -3.9°C 7.4., r. 14 -1.4°C 18.4.) Min. průměrná denní teplota +1.1°C 19.4., v r. 16 +1.6°C, v r. 15 dokonce +0.1°C)

271
# 23.04.2017, 19:10

To ze teplejsi klima prinese radu extremu a take vpady studeneho vzduchu na jare je pravda. Mnohem horsi je ale celkove mnozstvi srazek.

Velmi tepla Arktida prinasi naopak do Stredni Evropy castejsi arkticke vpady v zime.

Snezeni v dubnu neni nic neobvykleho, pokud jen pada snih a thed roztaje. V Praze se od roku 2000 vyskytl snih v Dubnu docela casto. Posledi snezeni v Praze pripada spis na nez na brezen. V Dubnu na Libusi snezilo: 2001,2002,2003,2006,20012,2015,2016,2017. V roce 2011 se vyskytl v Praze snih s destem 3.5. Ale v 50. letech (1953 ?) napadlo k 10.5. docela dost snehu na vetsine republiky.
Zacatkem dubna 2013 (konec extreme podprumerneho brezna) napadlo na vychode republiky extremne dost snehu. V Praze taky snezilo, ne tolik. Ledovy den v dubnu 2013 v Praze nebyl, ale vyskytl se 27.3.2013 (stejne pozde ledovy den byl na Libusi i 27.3.2001). 24.3.2013 bylo na Libusi minimum skoro -10).

http://www.og...REV&Send=Send

http://www.og...REV&Send=Send

http://www.og...ay=04&hora=23

Dokonce byla i v diskuzi zminka o snehu s destem v Praze na Dejvicich k 26-27.5.2013, ale povazuji to za dost nepravdepodobne. Dokonce se zacatkem cervna 2013 vyskytl den s maximem pod 10 st.

http://www.og...ay=27&hora=23

http://www.og...ay=27&hora=23

http://www.og...day=3&hora=23

Mrazovy den se take na Libusi vyskytuje v dubnu docela casto (alespon jeden). 4.5.2011 byl mrazovy den nejpozdeji od roku 2000. 18.5.2012 byl mrazovy den na Morave, coz melo katastrofalni nasledky, na Libusi nemrzlo. V Klementinu se i prez tepelny ostrov vyskytl nejpozdejsi mrazovy den 20.5. ale v 19. stoleti.

http://www.og...=23&Send=send

Ledovy den v dubnu je pro Prahu velmi nepravdepodobny, ale vyskytl se treba po tuhych zimach (1929). V Klementinu se vysklytl nejpozdejsi ledovy den 9.4. a den s maximem 0,0 10.4. V Kvetnu se vyskytlo v Klementinu mnoho dni s maximem pod +10, nejnizsi kvetnove maximum v Klementinu je +4,3. I v prvni pulce cervna se vyskytovali v Klementinu dny s maximem pod +10, v cervenci a srpnu nikdy takovy den nebyl (maximum pod +10).

Minimum na Sumave pod -20 je pro aktualni rocni dobu extrem. Co se mi podarilo dohledat, tak Jizerka i Kvilda_perla mela v dubnu minimum pod -20, i -22. Nejnizsi nalezena dubnova minima jsou:

Jizerka 8.4.1997 -28.6, Kvilda Perla 9.4.2003 -24.8, o techto hodnotach, zejmena te prvni, je take pochybovano v diskuzich.

36
# 28.04.2017, 08:01

Tak duben konci jak jsem ocekaval, neboli jak jinak, nez pocasim mezi 10-12ti stupni (carodejnice se 14ti stupni a krasnou oblohou je ta nejsvetlejsi vyjimka poslednich 3 tydnu...) a na zmenu to nevypada ani prvni tyden kvetna, kdy se ocekavaji caste prehanky a cca 14stupnu, protoze nam sem do stredni Evropy OPET vlitne TN a bude temer jedina v Evrope, opet nad nami...suma sumarum tu mame mesic vkuse chladne pocasi a nadvlada TN...tohle mi asi nikdo nevysvetli, co se to deje, proc tu mesic vkuse radi TN a VZDY si to zamiri k nam...co tohle je za jaro?!:)...A nerikejte mi, ze je tohle normalni...to teda neni, aby se tu mesic vkuse tocili TN, caste srazky, caste snezeni, teploty nejcasteji mezi 5-10 stupni a kdyz mame kliku, tak se ukaze 14 stupnu a kveten zacne tim samym...A tohle mesic vkuse rozhodne NENI normalni...:)

# 28.04.2017, 08:20

Ale tohle je úplně normální počasí. Patří to k tomu.
Navíc přesně, jak jsem říkal, že převaha TV v prosinci a lednu znamená naopak převahu TN v jiných částech roku.

Se zimou jste byl spokojen, tak si stále nestěžujte. ;-)

36
# 28.04.2017, 08:21

Alejandro.Marquéz
Mesic vkuse studena epizoda pod nadvadou TN neni normalni a rikejte si co chcete...podle me normalni neni ze vetsinu dubna snezi nebo prsi je takova zima ze clovek nevyleze ani v mikine a tohle 3 tydny vkuse, kveten ted zacne 14ti stupni. Ano, se zimou jsem byl spokojen, ale co to ma spolecnyho s jarem? Tohle je jaro pane, uz skoro kveten a s timhle venku jsem velice nespokojen!!! VY jste mozna rad 3 tydny zalezlej doma u topeni, ale ja si jaro predstavuju jinak...Nevim, jak moc se orientujete v pocasi, podle me tu jen delate kina, protoze pro duben je normalni stridani studenych a teplych epizod (tepla epizoda byla naposled pred 3mi tydny), tzv. aprilove pocasi + bezna teplota na prelomu dubna/kvetna je mezi 15-20 stupni, tak asi spatne vidite na teplomer...Typy jako Vy znam...byt i cely kveten 14 stupnu a zamraceny nebe, reknete, jak je to normalni...at si udela obrazek kazdy, jestli je tohle mesic vkuse normalni (z pohledu po prvnim kvetnovem tydnu)...;-)

ota
Avatar
2119
# 28.04.2017, 09:11

Tomamir
Máte pravdu, normální to není ani náhodou, spíše to připomíná normální říjen. Ten chod teplot je úplně obrácený. Druhá polovina dubna je extrém, který je sice částečně vyrovnáván teplou první dekádou, ale i tak bude měsíc slabě podprůměrný. Sněhová kalamita na některých místech 28.4, to je opravdu radost.

36
# 28.04.2017, 09:22

ota
Presne tak, prvni dubnova dekada byla fajn a ta ten teplotni prumer i pres tyhle 3 studene tydny, docela drzi, jinak by to byl silne podprumerny duben..Je to hrozny jaro a kveten nezacne o moc lepe, ale neudelame nikdo nic...muzem se jen modlit, ze se tu tem TN prestane libit...:D Me rozhorceni z toho jara aspon trosku kroti fakt, ze za tyden zacne hokej a na ten stejne budu zalezlej vevnitr, ale to je jen slaba utecha za to, jaka je to venku traga...

79
# 28.04.2017, 12:13

Tomamir

Aspoň se už dostaneme přes 10 stupňů přes den + snad nebude konstantně zataženo s přeháňkami. Ale samozřejmě pořád celkem bída.

Ovšem nazvat tento duben jako normální je popírání faktů. S takovými lidmi se nemá smysl přít, oni data nepřijímají.

# 28.04.2017, 13:23

Dle klasifikace ČHMÚ bude duben teplotně v normálu. Několik meteorologů to avizovalo. Nevím, kdo pak nepřijímá data.
Já se také těším na příznivější počasí, ale vycházím z profesionálních dat ČHMÚ.
Ostatně nějaká rekapitulace bude určitě počátkem května vydána. Pak budeme moudřejší.

79
# 30.04.2017, 11:41

Hned z několika pohledů je současný duben výjimečný, v mnoha ohledech je to nej- duben za několik desítek let. Proběhlo to nejenom zde už mnohokrát, tak nevím proč si pořád povídáte tu svou "v normálu" :) Každopádně nemá smysl to už dále s Vámi probírat.

Jinak doufám, že ten další vpád studeného vzduchu na konci příštího+začátek přespřístího týdnu je už opravdu omyl modelů (je to hodně dopředu, takže spolehlivost nízká). A ne že to zase vyjde. 5-7 stupňů a na hraně mrazu v noci v květnu by už bylo trochu moc po tom dubnu.

36
# 30.04.2017, 18:28

Jojo, sleduju modely 4x denne a k tomu za tyden radsi no comment...doufam ze se to zmeni nebo tu budem mit i velmi podprumerny kveten...uz to ale cekam, ze tohle jaro bude nejhorsi co jsem zazil...rikam si...je to velmi predcasny tak me neberte za slovo, ale mam trosku obavy o letosni leto a hned vysvetlim proc...minuly leto nebylo moc slavny (teploty do 25ti a v zapeti ochlazeni a takhle cele prazdniny, 30+ jsme tu meli asi 2-3dny za komplet cele leto,tropickych noci 0, to je sakra slaby), pak poradna zima (lednove privaly snehu a pak dlouhe holomrazy), ted velmi velmi slabe jaro (3 tydny velmi chladneho dubna + zatim to vypada ze i zacatek kvetna sotva dosahne i na 20 stupnu, takze minimalne, opakuji MINIMALNE mesic zadne stale teple slunecne pocasi aspon na par dni a to NENI normalni), neco mi rika, ze trendem je ted ochlazovani, ne oteplovani...takze globalni oteplovani je opravdu blbost, ano planeta se vic a vic otepluje, to je jiste, ale jde o prumernou teplotu na povrchu, ale rozhodne ne vsude, spravne nazvoslovi je "globalni zmena klimatu" a s tim spojene i tyto extremy v pocasi..jednou to vyleti az moc nahoru, jednou az moc dolu ale celkove vzato se Evropa, teda aspon ta stredni urcite, posledni dobou spis ochlazuje, protoze zminovane leto, zima a toto jaro byly chladnejsi nez bylo ted par let zvykem...to je 3/4 roku chladnejsi nez posledni roky a to jeste uvidime co toto leto...to uz neni nahoda...Evropa se vlivem oteplovani planety ochlazuje a je to vedecky dokazane, ze cim vice se planeta otepluje -> vice tajou ledovce -> vic a vic sladke vody se dostava do oceanu -> slabne Golfsky proud -> Evropa se ochlazuje...a neco na tom bude...alespon ve stredni Evrope to teda pocitujem razne...uvidime co dal, co kveten, ale mam urcite tuseni, ze bude podprumerny...:D;-)

142
# 30.04.2017, 20:39

Tomamir
Ale to bychom mohli hodnotit s takovou republikové změny klimatu, protože loňské léto z pohledu Hodonín - jižní Morava (proti tomu z roku 2015, kdy byla teplota 37 stupňů téměř každý den), bylo jiné, ale slabší? Tropických dní jsme měli dost (za červen, červenec, srpen - bylo celkem 20, nepočítám září, nebyli ovšem extrémní vedra), letní dny (s teplotou nad 25) bylo poměrně pořád, takže nějaké nezvyklosti bych netvrdil. A k tomu příštímu týdnu, je to ještě daleko a navíc zmrzlí muži ještě být klidně můžou :) a pak se má zas dle modelů někdy dál po 12. květnu oteplit - když tak sledujete model, jistě to vidíte :)

A k dubnu, zase jsou republikové rozdíly, pochopitelně, bylo chladněji, než je slavný "průměr" ale opět bych to tak nedramatizoval. U nás třeba bylo po většinu dubna nad 10 a ranní mrazy minimálně - z toho zase já soudím, že je u nás duben průměrný. Jen jsme zvyklí na příjemnější dny, ale v dubnu teploty 20 a víc nemůžeme přece očekávat stále... V roce 2015 bylo třeba na konci května u nás jen okolo 15, a loni byli letní hodnoty - co z toho mám soudit?

A že se Evropa ochlazuje, proč je teda každoročně "průměrná" teplota vyšší a vyšší, když se ochlazujeme - je potřeba svá tvrzení zdůvodnit, to co píšete je sice pravda, ale nějak to neklape do sebe. Jaro se sice relativně nevyvedlo, ale zima se vyvedla jak bylo dřív zvykem.

Jinak hypotetizovat nad tím, co bylo a co bude nemá v tomhle vláknu co dělat :) Diskutovat a psát, co si myslíme jak bude na základě toho, jak bylo, tak o tom můžeme někde, kde je k tomu vlákno určené

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.