Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Svět se dočkal nových oficiálně pojmenovaných oblaků

# 12.04.2017, 15:01

Po třiceti letech vydala Světová meteorologická organizace nový aktualizovaný Mezinárodní atlas oblaků, který je vyvrcholením tříleté usilovné práce řady odborníků v této části meteorologie. ... Více >>

# 18.03.2020, 12:00

In-počasí
Jen takový malý technický problém. Všiml jsem si, že ten odkaz na Mezinárodní atlas oblaků i všechny zdroje pod fotografiemi (WMO) v článku jsou naprosto zavádějící a odkazují úplně někam jinam.
Správný odkaz je: https://cloudatlas.wmo.int
Tak to prosím opravte.

Je to sice již starší článek vydaný téměř před třemi roky, ale opravit by se to mělo.
Je však možné, že ta původní adresa byla před těmi třemi lety správná, ale teď už to zavádí někam jinam. A nebo tam celou tu dobu máte chybu.

Dále obrázek č. 2 není Altocumulus volutus (to je obr. 1), ale asperitas. V textu je to dobře, ale v popisu pod obrázkem je stejný název jako u obr.1.

Děkuji.

# 18.03.2020, 18:52

Ondráš*
Děkuji za informaci, už je to v pořádku. Odkazy byly dříve v pořádku, jen je změnily a nepřesměrovaly ty původní.

106
# 18.03.2020, 19:10

In-Počasí


Jen taková srandička, u toho wallcloudu říkáte že je teď název murus. To by znamenalo jako můr slovensky zeď:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

# 18.03.2020, 21:10

In-počasí
Myslel jsem si to, že to mohlo být asi změněno, ale nepřesměrováno.
Ještě jednou díky.

Jinak ten název oblaku asperitas nemá být správně asperatus?
Také už jsem ho u nás několikrát pozoroval i když nebyl tak mocný, jako na té fotografii a už se o něm i zde také v minulosti hodně diskutovalo. To ještě v době kdy nebyl mezinárodně uznaný.
Nový oblak Asperatus ; Oblak Asperatus 4.6.2010
Právě v těch letech přibližně 2008, 2009, 2010 byl jeho výskyt ve střední Evropě docela častý. Jinak se v našich zeměpisných šířkách objevuje poměrně vzácně.

Ale některé ty odrůdy pozorované ve světě vypadají velice zlověstně. :!!:
https://www.google.com/search?q=asperatus+clouds&a...






Fstorm
To jsou ale latinské názvy ne slovenské... :D :D :D :D
To by mě teda vůbec ani nenapadlo, takové spojení murus - múr. To má do toho ale hodně daleko... :D :D :D

106
# 18.03.2020, 21:35

Ondráš

To jsem čekal že se toho chytneš. Ty se totiž chytneš každé ptákoviny. to měl být takový vtip a jen tak mně to napadlo. Opravdu je to z latiny no nekecej fakt?:zz::zz::zz:

No ale pozor teď mně napadlo že vall je anglicky zeď.

# 18.03.2020, 22:30

Fstorm
No už to neřeš. Vím, že to byl jen vtip.
Ale máš pravdu, že ti slováci to mají asi z té latiny, protože murus je latinsky právě stěna. Čili slovensky zeď a od toho i ten anglický název wall. A zajímavé, že slovensky stěna se řekne stena, ale zeď je múr. Přitom je to skoro synonymum. :D

Oficiální pojmenování oblaků je ale latinské ty anglické názvy budou buď jen takové pomocné nebo neoficiální názvy těch dalších odrůd mraků a k ním náležícím projevům.
Např.: wall cloud, roll cloud, shelf cloud, debris cloud, funnel cloud, horseshoe vortex cloud, night shining clouds apod...

Jinak opravdu velmi výrazná, krásná vlnová oblačnost tipu Asperatus či Asperitas se nad Vsetínem a vlastně nad velkou částí východní Moravy a Slezska i západního Slovenska objevila ráno 4. června 2010. Shodou okolností jen několik dní po květnových povodních na východě území ČR. Mnoho lidí tehdy spekulovalo jestli to nemělo s těmi trvalými a vydatnými dešti i bouřkami koncem května 2010 něco společného.
Tehdy to byly opravdu velkolepé "vlnky" a byly asi nejvýraznější co jsem kdy viděl.
Tady jsou fotky, jak je pořídili pracovníci hvězdárny ve Vsetíně.
http://www.hvezdarna-vsetin.cz/pages/showpage2cf3....
autor fotografií je Emil Březina
http://www.hvezdarna-vsetin.cz/pages/showpage62c4....
autor fotografií i timelapse je Petr Stolařík

Zdroj: © Hvězdárna Vsetín (www.hvezdarna-vsetin.cz)

Pamatuješ si na to?


Pro všechny

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.